Jump to content


zflazarov grebatorski analogni DIY sistem


zflazar

Recommended Posts

On 5.10.2020. at 17:56, zflazar said:

 

Po mom saznanju jedini audiofil u Srbiji koji je u DIY varijanti konstruisao izlazno pojačalo sa cevima sa torijumskim grejačkim filamentima koje radi u A2 klasi a koje ne osciluje. Za proizvođače u Srbiji ne znam. Sigurno postoje ali on nije proizvođač tek iskusni i radoznali samograditelj koji razmišlja off box.

postoji postoji, taticev 10Y amp radi u A2 klasi...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, anubisgrau said:

postoji postoji, taticev 10Y amp radi u A2 klasi...

Mislim da A2 kada su cevi u pitanju i to SE model znaci da cev stalno radi sa pozitivnim prednaponima. Cev je postavljena u radnu tacku sa pozitivnim prednaponom a kroz resetku protice konstntna DC struja. I da pri nekim vecim ulaznim signalima ne prelazi u negativni deo prednapona ili da prelazi veoma malo.

A to nije slucaj sa 10Y koja se mora postaviti duboko u region negativnih prednapona i bez struje resetke. Medjutim neke cevi pa i 10Y dozvoljavaju za vece ulazne signale da "predju" u region pozitivnih prednapona. I tu se ostvaruje malo veca snaga. Ali to nije neki veliki pomak ka pozitivnim prednaponima i cev i dalje radi i setovana je normalno u A1 klasi i postavljena je u radnu tacku negativnog prednapona...

Ovaj efekat nije moguce ostvariti kod svih cevi. Jednostavno neke cevi to dozvoljavaju druge ne... Sta je u pitanju nije mi potpuno jasno. Da li su to specificni unutrasnji parametri cevi i/ili fizicka konstrukcija elektroda, materijali... Ali da bi taj dodani deo snage bio ostvariv u istom kvalitetu izlazni trafo mora imati znacajno vise induktivnosti u primarnom namotaju nego sto bi bilo potrebno da ne prelazi u pregion pozitivnih prednapona. Kao i pojacan driverski stepen koji mora zadovoljiti dodatnu "glad" resetke kada signal prelazi u pozitivni region prednapona. Menja se i dinamicka kapacitivnost cevi koja nije ista sa pozitivnim i sa negativnim prednaponima...

[Tipicne cevi za postavljanje i rad u A2 klasi 811, 805. A proverene topologije u tom smislu su one N. Shishido-a i drugih. Sa transformatorskom spregom i potentnim driverom. Tu je eventualni problem izbor driverske cevi (koja radi u kolu kao samostalni pojacavac snage i sa negativnim prednaponima) obezbediti dovoljno linearnu cev koja ima slicnu anodnu struju kao i resetka izlazne, booster A2 claas amp cevi. Drugi uslovi su slicni Vb naponi napajanja i odgovarajuci nizi unutrasnji otpori za pobudu izlazne cevi... I tu se koriste 6L6, 6V6, 6Y6 idruge pentode i mlazne tetrode u triodnom spoju. Medjutim mislim da nisu dovoljno linearne i da se tu moze upotrebiti 300B recimo?]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ovo lepo popodne sam posvetio marginama samogradnje. Sprema se napajačka sekcija za izvesno fono-predpojačalo pa sam iskoristio oktobarsko sunce da razapnem štrik od kanapa i na njega okačim odmašćeno aluminijumsko tehničko dno napajanja, udarim dva sloja alu-prajmera i tri sloja mat-crne. 

U pauzama pijem zrenjaninsko pivo i čitam 2061 Treću Odiseju.

Unutra se greje sistem da kad završim sa samogradnjom pređem na Es Dur koncert za dva klavira W.A. Mozart, Harnoncourt, Gulda u Corea.

Samo za Dražu uslikao sam rukavice 

IMG_20201023_2158.jpg

IMG_20201023_26866.jpg

IMG_20201023_48644.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

za julijansku Novu godinu Deda Mraz mi je doneo na slušanje EMT XSD 15 zvučnicu. Radi se o modelu sa solidnih 1,05mV izlaza ( u zoni HOMC), izlaznom impedansom od 24 Ohm-a, gaznom silom od 2,5g.

Deda Mraz mi je ukazao i čast da je prvi poslušam i da je na taj način proteram iz raja za MC device.

Nova mlada radi poput njene starije sestre u Vrbasu veoma neutralno i zapanjujuće dinamično.

Slike u prilogu.

IMG_20210112_15672.jpg

IMG_20210112_2906.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 11:25 PM, zflazar said:

za julijansku Novu godinu Deda Mraz mi je doneo na slušanje EMT XSD 15 zvučnicu. Radi se o modelu sa solidnih 1,05mV izlaza ( u zoni HOMC), izlaznom impedansom od 24 Ohm-a, gaznom silom od 2,5g.

Deda Mraz mi je ukazao i čast da je prvi poslušam i da je na taj način proteram iz raja za MC device.

Nova mlada radi poput njene starije sestre u Vrbasu veoma neutralno i zapanjujuće dinamično.

Slike u prilogu.

IMG_20210112_15672.jpg

IMG_20210112_2906.jpg

Odlicna je to glava doktore. Neka te sluzi u zdravlju i veselju :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Srecko,

mogu Vam reći da je vremenom hobi prvobitno zamišljen (pre oko 35 godina) kao sredstvo za glasno slušanje muzike sa što više komponenti prerastao u svilen konac koji mi uvezuje drage ljude sa lepom muzikom u formi druženja, istraživanja, uokvireno sa prijatnim ambijentom, biranom hranom, pićem, putovanjima. Ostrvo u brzacima prolazne savremene svakodnevice.

Ovaj EMT je isto stigao preko tih svilenih niti na probu. Gramofondžijama najtoplija preporuka za njega. Suptilan je kao vrhunski MC pri tom ima dinamiku i zabavnost vrhunske MM glave.

Jazz-repertoar je na njoj orgazmičko iskustvo, klasika je na nivou MC-iskustva (znači izvanredna) a sad dolazi iznenađujući faktor izvanrednog čitanja rock-muzike. Razrada zvučnice je fascinantno kratka, sad u nju imam strpano nekih 10 sati slušanja a ona je procvetala iz lepog pupoljka u divan cvet. Ekstenzija i neposrednost su tako moćni da sam svečano isključio Fostex supervisokotonac koji je suvišan.

P.S. da je/se ne hvalim u prazno, da prijavim na ovom mestu da sam već naručio svoj XSD 15 SFL primerak, samo sa niskim izlaznim naponom (0,23mV). 

Bićete blagovremeno informisani o daljim radovima. Dotle još jednom hvala @J.D. iliti Wolandu na zarazi sa EMT zvukom. 

P.P.S. u toku je pretvaranje mog doma u Covid-safe zonu tako da će vremenom biti otvoren(ij)a za druženje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...