Jump to content


zflazarov grebatorski analogni DIY sistem


zflazar

Recommended Posts

Hvala na pažnji.

Da nisam turio banatske paprike na Devialet, prošao bi nevidljivo kao kod Igora u Subotici. Kunem vam se da mi je trebalo par minuta da ukapiram šta je slikao jer Devialet u fizičkom smislu i nema nikakav izgled. Nevidljiv.

Nevidljivost se u veoma dobrom smislu nastavlja i u muziciranju.

Isključivo smo slušali gramofonski setup. Ona stravarica od +5,5db na displeju je bila veoma kratkog veka jer je phono po default-u setovan na 5mV ulazne osetljivosti, posle smo naravno uključili user manual i mozak i pretabali sve na 0,3mV ulaznu osetljivost, 10R ulaznu impedansu, 100pF ulaznu kapacitivnost kao i DECCA krivu ekvalizacije koja se pokazala zvučno kao najbolja od ponuđenih sijaset opcija.

Naravno da smo se kao deca debili izigrali sa svim ponuđenim kombinacijama, mora da su mali ljudi koji stanuju u uređaju i koji tamo prave muziku flipnuli od dva tinejdžera sa manjkom bubuljica i viškom godina.

Da nemam ovo što imam, ovo bi bila zaista endgame all-in-one sprava. 

Kada smo svičovali nazad na full cevni setup, nije bilo mesta za bruku ni za domaće komponente. Naročito pošto Babuška može da primi do 4 paprike odjednom na pečenje.

Hvala Goranu i Igoru na ustupljenom spravi sa kojom smo proveli sjajno popodne. Prvom prilikom za Švajcarsku šaljem teglu devialetovačkog ajvara. Mada bi bilo još seksije da to iskonzumiramo tu na desnoj obali zrenjaninskih jezera nizvodno od mosta na suvom.

Link to comment
Share on other sites

konačno sastavljen sistem za devojačku sobu:

Braun ps500 gramofon sa AT MM zvučnicom (zaboravio sam sa kojom, nije AT95).

Cosmos integralno PP lampaško pojačalo

Tannoy Cheviot kutije

Stalci/polica masivni kutijasti čelični profili plastificiran.

Donja polica prazna, čeka pobednika na takmičenju za strimer/DAC (valjda se tako zove).

Zvuk sličan Rega/Harbeth kombinaciji na HiFi Show u Holiday Inn-u.

P.S. vlasnica se vraća za par nedelja na fakultet tako da ću morati povremeno ja da palim ovaj sistemčić da ne zaHrđa.

IMG_20200811_49368.jpg

IMG_20200811_6688.jpg

IMG_20200811_13275.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Šum baklava. Bajagi pravio ćeri sistem. Ajd ne izvodi! Ko onaj moj drugar što kupio ženi za 8. Mart čuvarku, meredov i fiber od 9 metara. Pa ako ona neće da koristi onda će on.

B)

Hteo da joj kupim Ružu Step ali rekla je da joj ne ide uz meredov :P

...nego dobro me podseti: žena me smara već danima da joj treba 10" Tannoy Super Red Monitor za terasu...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

malo osveženje ne samo u meteorološkom smislu u ove pozne septembarske dane: 

skarabudžio sam (nezavisno od Dave Slaggle EMIA LR fono predpojačala) moje viđenje LCR varijacije na istu temu.

Prvi stepen je Shishido stilski SRPP sa ecc88 gde sam zbog oskudacije sa istim cevima koristio samo jednu triodu po balonu i zato ima dve ecc88 po kanalu- svaka žrtvuje samo jednu polovinu cevi na oltar muzike. Razlog je taj što je maestro smislio baš vruću radnu tačku sa teranjem cevi na njenoj granici discipacije (1,7W a maksimum je 1,8W po meni dostupnim datasheet-ovima) i ovako ako je koristi samo jedna trioda po balonu ona ima veću šansu da se hladi, jeli.

Drugi razlog je da se ovako lakše uparuju triode, bez potrebe da budu interno uparene u istom balonu.

Silk Audio je dalekoistočna firma koja ima svoje stovarište u Vrbasu i sa čijeg kamiona je pao jedan par LCR modula ispred moje slušaonice. Hvala Wolandu na ustupanju istih za igraonicu.

Drugi stepen je C3g poštanska pentoda u triodnom spoju spregnuta sa izlazom uz pomoć transformatora od ranije poznata iz prethodne iteracije fono predpojačala mog brata ing. Ferenc Lazara.

Drži za sada radnu tačku, ne šišti i ne prdi, po zvuku slična Wolandovom čedu sa Tango modulima a opet različita. Što nije loše. Mislim da sam u svom sistemu na dobitku ako ne zbog drugog onda zbog činjenice da sam ovo uradio sa svojim prstima. I malo manje sa svojom glavom.

IMG_20200928_51258.jpg

IMG_20200928_13795.jpg

IMG_20200928_45759.jpg

Link to comment
Share on other sites

...za vikend sam imao čast da ugostim u Zrenjaninu Aleksandra Kitića (a.k.a. Alex Kitić) zaljubljenika u elektronske cevi iz Beograda, koji je uz još nekoliko ljudi pre 20-30 godina (uh, što sam mator) otškrinuo meni vrata cevne elektronike i motivisao me da se bez obzira na nedostatak formalnog obrazovanja u domenu elektronike posvetim u ulozi radoznalog samograditelja izradi uređaja baziranih na elektronskim cevima.

Aleksandar ima svoj blog http://rh-amps.blogspot.com/?m=0

na kom ima materijala od 2013 godine, a ranije je imao i članak u domaćem hajfaj magazinu, objavljen rad na http://vt52.com/?page=0  izvanrednu saradnju sa Elvisom Rakićem iz Zadra, Per Lundahlom iz Švedske, John Broskie iz http://www.tubecad.com/ gde je imao veliki doprinos u pisanju naprednijih varijanti SPICE softvera za simulaciju elektronskih cevi.

Po mom saznanju jedini audiofil u Srbiji koji je u DIY varijanti konstruisao izlazno pojačalo sa cevima sa torijumskim grejačkim filamentima koje radi u A2 klasi a koje ne osciluje. Za proizvođače u Srbiji ne znam. Sigurno postoje ali on nije proizvođač tek iskusni i radoznali samograditelj koji razmišlja off box.

Sticajem životnih okolnosti, nakon intenzivnog druženja i prepiske preko e-maila i sramotne pauze od oko 15 godina videli smo se u Zrenjaninu sad u subotu.

Obojica smo se u međuvremenu prolepšali i podmladili (ovo je masna laž naravno) i kada smo odmah u startu raščistili da zub vremena nije nagrizao dobre temelje našeg današnjeg prijateljstva, posle mog poluuspelog roštilja smo prešli na druženje uz gramofon kao izvor sa najnovijim (gore predstavljenim fono preampom) i uz poređenje njegovog i mog viđenja linijskog predpojačala.

Za neverovatno, i on i ja smo potpuno nezavisno jedan od drugog sada u topologiji cevnog pretpojačala sa izlaznim transformatorom (popularno ih zovu With Output Transformer -WOT) gde moje ide sa gore-dole konceptom, odnosno cev koja pojačava (trioda od ECH11) oko 16x ja sa izlaznim trafoom "utišavam" sa 8:1 step-down odnosom.

Aleksandar pak, svoj WOT bazira na 6080 cevi, duploj triodi sa izuzetno niskim unutrašnjim otporom i sa pojačanjem od 2x koji prema izlazu raspreže sa 1:1 trafoom.

Što bi rekli, i kod njega i kod mene je pojačanje bilo veoma slično i zabava je mogla da počne- bez elemenata patkometrije.

Raskoš komponenti unutar predpojačala nije izostao, i kod njega i kod mene je izlazni trafo Lundahl, a kod Aleksandra je Lundahl proizvođač i prigušnica.

Pobednika zapravo nema.

U mom sistemu stvari stoje otprilike ovako: predpojačala zvuče izvanredno. Njegovo ima izvanrednu kontrolu kick-a i basa, koje mom (u relativnom smislu) nije u ovom poređenju za diku a moje sa druge strane ima bogatiju slojevitost vezenja konca koje vezuje niti između izvođača.

Aleksandar sluša Dire Straits, Deep Purple, Janis Joplin.

zflazar sluša Silvanu, Mocarta i Bramsa.

Svako je izgleda skrojio sebi preamp po svom ukusu.

Nezavisno jedan od drugog.

Izvinite na dugom postu ali trebalo mi je par dana da se stvari slegnu a voleo bih da podelim utiske sa Vama.

Meni je drago što smo se konačno videli, čuli preko telefona i Elvisa iz Zadra, dogovorili se da ćemo sledeće viđenje organizovati pre 2035. godine.

Slike Alex-preampa u prilogu.

images (3).jpeg

IMG-386c0498da04279b9f22d492ec487050-V.jpg

IMG-23e78852c4757080f5eab2b13d334924-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Иде прича да планирају владе отворити границе без тестова. Сумњам, мада се искрено надам - једино што ми фали су дружења. А и онако нисам коњу (ОК, кобили) ноге протегао пар месеци. :)

Изванредно, велики поздрав обојици!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...