Jump to content


zflazarov grebatorski analogni DIY sistem


zflazar

Recommended Posts

Imam na raspolaganju ove izlazne transformatore i Lundahle. Ovi Lundahl LL2763 su pre godinu-dve naručeni za pretpojačalo sa DH triodom RE84 ali od njega sam (za sada) odustao pa sam se čak nosio i mišlju da ih prodam dosta povoljno pa su bili i u oglasima. 

Kao i Rod Coleman regulatori koji su isto nabavljeni za DH preamp projekat.

Tada se baš niko nije javio za Lundahle i onda mi je proradio inat toliko tipičan za ove prostore. Dali smo se u potragu za lampom čije karakteristike odgovaraju ovom trafou a da ne koštaju baš mnogo.

Ispostavilo se da ovaj kombo ECH11 i ovog transformatora odnosno ECH11/Lundahl sviraju   i z v a n r e d n o.

Sada me policijski čas ometa u donošenju kući pretpojačala, verovatno u utorak.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, simplicisius said:

To se zove reciklaža!

nikada ugodnije reciklaže. Zapravo na duge staze najzadovoljniji sam sa konceptom kutije za napajanje i za preamp/elektroniku koju je moja malenkost osmislila pre par godina a kod nje sam omanuo samo sa lepotom nauštrb funkcionalnosti i bezbednosti. Tako je osmišljena da ne bude nikada nikakvih elemenata spolja (pa ni elektronskih cevi), da bude laka montaža elemenata/PCB/transformatora po osnovnoj nosećoj ploči a po potrebi i po bočnim stranama, da se obezbedi efikasno hlađenje u da bude dobro zaštićena od električnih smetnji kako spoljnih prema unutra tako i od unutra prema spolja.

O prilogu još par fotografija. Ovde se vidi prozor od pleksiglasa prema unutrašnjosti ispravljačkog modula gde žarna nit ispravljačke cevi služi kao indikator rada.IMG-9e8e3b09fe6466be8b1255a08b278cd8-V.thumb.jpg.6612ed0bf09d1f2c6a6af55968765c8c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cestitke na skutijanom preampu, standardno pedantno i precizno! Jedva cekam da ga cujemo.

Ima nesto u tom WOT konceptu; skoro smo kod drugara na njegove Vaic monose probali nekolicinu solidnih fabrickih preampova. Svi su u rangu minimum 4-6k Eura. 2 su bila manje vise standardne balansirane topologije sa e88cc lampama; jedan je bio SE topologije sa ecc 81 i poslednji sa egzoticnim atenuatorima (avc) i tr. baferom na izlazu. Za vlasnika sistema moj diy WOT sa 6n6p se pokazao zvucno kao najbolji tako da ne sumnjam u ispravnost koncepta i sjajan ishod kod tebe!

Moze li se znati gain? 

 

Link to comment
Share on other sites

@SuperFi, mislim da je pojačanje triodnog dela po datasheet-u RFT-a 18.

To je svakako previše u standardnoj upotrebi zato na izlazu imam step-down trafo koji ima varijabilni step-down odnos. Kod mene se 8:1 odnos pokazao kao najbolji.

A može da se veže i kao 4:1 i 2:1. Znači varijabilni gain je moguć i zavisi od transformatora.

Link to comment
Share on other sites

danas reciklirao i preamp, tojest skutijano i elektroniku.

Uključio, za divno čudo radi poput verzije sa protoboard-a.

Veoma-veoma sam zadovoljan.

Obožavam kada se nađe elektronska cev poput ECH11 koja je potpuno ispod radara hijfajovskoj mafiji. Nabavljiva na lopate, sve su NOS i po komadu koštaju ispod 10€.

IMG_20200408_29547.jpg

IMG_20200408_29975.jpg

Link to comment
Share on other sites

Одлично! Стави још неки аудиофилски тег унутар, видиш да је кутија празњикава... :D

47 minuta ranije, zflazar said:

koja je potpuno ispod radara hijfajovskoj mafiji

О, не! Пази кад сад почну да трупају залихе. :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

za vintage sistem u formiranju (gramofon Braun PS 500, pojačalo Cosmos PP ECC83/ECL82, zvučnici Tannoy Cheviot) stigla MM zvučnici AT 420E sa originalnom zamenskom iglom (izvor: KP).

za sada samo slike gramofona sa novom iglom.

Kad budu gotovi tematski stalci i polica za B sistem biće predstavljen u ovoj temi.

IMG_20200427_54665.jpg

IMG_20200427_985.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

privremeno, uz potrebne adaptacije u moj phono preamp je umesto RC RIAA filtra ubačen Silk Audio 10k LCR RIAA filter. Referenca za poređenje je gorepomenuti Allan Wright.

Nakon Shishido LCR phono preampa polako kapiram koji je zvučni pečat (ako tako mogu nazvati) LCR kola ekvalizacije.

Ili bolje rečeno, dosada čuvšene RC bazirane fono sekcije imaju jedan, a ove dve koje su sa sasvim drugim trafoima i lampama (Shishido sa P/ECC88 I Tango 600R modulima a ovaj kod mene modifikovani fono preamp Singing Frog (projekat mog brata dipl ing Ferenc Lazara) sa Silk Audio 10k modulima)  sasvim drugi karakter, uslovno rečeno bliži forenzici ili poštenom hajfaju sa manje primesa fine čipkaste audiofilske magle.

Ne mora nužno ni jedno ni drugo da bude po svačijem ukusu.

Uz dosadašnje RC bazirane fono sekcije se recimo, lepše jede, pije, čita i spava, uz ove LCR prokletinje se lepše sluša muzika. I češće imam potrebu da odslušam ploču od oboda do nalepnice.

....

P.S. u ranim DIY fazama sam cedio mast linijskim predpojačalima i drajver stepenima za SE pojačala i to me je držalo jedno dve tri godine.

Dosta toga je bilo objavljeno na nekadašnjem Audio Hard forumu, ako ga se sećate. Ta faza je bila povezana sa druženjem sa Aleksandrom Kitićem (koga ovaj put puno pozdravljam) i kog i dalje pratim na njegovom blogu http://rh-amps.blogspot.com/?m=1

Takođe sa setom i velikim poštovanjem se sećam iz tih vremena druženja sa pokojnim Nikolom Vukušićem, koji je imao ako ništa drugo, veliku ljubav i posvećenost cevnoj hajfaj tehnici i koji je jedini na ovim prostorima objavio čak dve knjige za popularizaciju cevnih hajfaj pojačala.

...elem...

...uz malo sreće i para za Lego kockice mislim da ću se baviti sa LCR tematikom još izvesno vreme, BEZ pretenzija da otkrijem bilo šta novo, prosto uz slaganje raznih stepena ulaz-riaa-izlaz.

...

Sledeće javljanje iz kraljevskog Vrbas-grada gde idem(o) sa Svilenim Žapcem kod Sensei Wolanda na Tai Chi (ne Matejaš, sram da vas bude!!!).

IMG_20200708_44650.jpg

Link to comment
Share on other sites

Можда сам ово раније писао, али ево опет - дизајн тих кутија за RIAA-у ти је изванредан. Нарочито за лакше експериментирање када ти се прохте.

Једном када се човек ослободи стандардног формата уређаја за полицу, појаве се опције за распоред и топологију на које се није ни надало. :)

Link to comment
Share on other sites

On 17.12.2016. at 22:02, zflazar said:

phono preamp: Separatno napajanje sa ispravljačicom 83 (živina Hg ispravljačica) i trostruka diskretba LC filtracija, umbilical chord do phono preampa, koji se sastoji od 7f7 lampe u srpp stepenu, pa pasivna RIAA pa c3g u triodnom spoju pa trafo-sprega prena sledećem stepenu.

ideja, razvoj: Ferenc Lazar ZR

švajseraj: F.L. vitalni delovi. zflazar: napajanje, kutije, dizajn...

Ovo zbilja izgleda jako zanimljivo. Da li moze neka slika ?

Link to comment
Share on other sites

privremeno, uz potrebne adaptacije u moj phono preamp je umesto RC RIAA filtra ubačen Silk Audio 10k LCR RIAA filter. Referenca za poređenje je gorepomenuti Allan Wright.
Nakon Shishido LCR phono preampa polako kapiram koji je zvučni pečat (ako tako mogu nazvati) LCR kola ekvalizacije.
Ili bolje rečeno, dosada čuvšene RC bazirane fono sekcije imaju jedan, a ove dve koje su sa sasvim drugim trafoima i lampama (Shishido sa P/ECC88 I Tango 600R modulima a ovaj kod mene modifikovani fono preamp Singing Frog (projekat mog brata dipl ing Ferenc Lazara) sa Silk Audio 10k modulima)  sasvim drugi karakter, uslovno rečeno bliži forenzici ili poštenom hajfaju sa manje primesa fine čipkaste audiofilske magle.
Ne mora nužno ni jedno ni drugo da bude po svačijem ukusu.
Uz dosadašnje RC bazirane fono sekcije se recimo, lepše jede, pije, čita i spava, uz ove LCR prokletinje se lepše sluša muzika. I češće imam potrebu da odslušam ploču od oboda do nalepnice.
....
P.S. u ranim DIY fazama sam cedio mast linijskim predpojačalima i drajver stepenima za SE pojačala i to me je držalo jedno dve tri godine.
Dosta toga je bilo objavljeno na nekadašnjem Audio Hard forumu, ako ga se sećate. Ta faza je bila povezana sa druženjem sa Aleksandrom Kitićem (koga ovaj put puno pozdravljam) i kog i dalje pratim na njegovom blogu http://rh-amps.blogspot.com/?m=1
Takođe sa setom i velikim poštovanjem se sećam iz tih vremena druženja sa pokojnim Nikolom Vukušićem, koji je imao ako ništa drugo, veliku ljubav i posvećenost cevnoj hajfaj tehnici i koji je jedini na ovim prostorima objavio čak dve knjige za popularizaciju cevnih hajfaj pojačala.
...elem...
...uz malo sreće i para za Lego kockice mislim da ću se baviti sa LCR tematikom još izvesno vreme, BEZ pretenzija da otkrijem bilo šta novo, prosto uz slaganje raznih stepena ulaz-riaa-izlaz.
...
Sledeće javljanje iz kraljevskog Vrbas-grada gde idem(o) sa Svilenim Žapcem kod Sensei Wolanda na Tai Chi (ne Matejaš, sram da vas bude!!!).
IMG_20200708_44650.thumb.jpg.859f44842f47128997d4ba482c0bbc43.jpg
Počeli ste i da "operišete" (na otvorenom srcu).
Proširili ste praksu.
Stvarno za poštovanje.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Počeli ste i da "operišete" emoji16.png (na otvorenom srcu).
Proširili ste praksuemoji16.png.
Stvarno za poštovanje.

@Srecko, ja se sa elektronskim cevima igram već decenijama, nekada uz- nekada bez tuđe pomoći.

Praksu uživanja i učenja vezanu za hobi nisam proširio samo obnovio. 

Bićete obavešteni o daljem razvoju događaja.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...