Jump to content


zflazarov grebatorski analogni DIY sistem


zflazar

Recommended Posts

poštovanje,

Babuška i line preamp su na letovanju kod mog brace a kod mene je na stanu&hrani bracin AVC (autoformer volume controler) i prijateljev Air Tight PP sa EL34.

Uglađeno, gospodski i veoma detaljno zvuči. Da nemam ono što imam veoma bih uzeo u razmatranje kupovinu ove dve sprave kao dugoročno rešenje milozvuka u kući.

ovaj Air Tight je po mom skromnom mišljenju i još skromnijem iskustvu najneutralniji push-pull koji sam slušao gde je konstruktor uspeo da očuva kontrolu muzike pri tom ne gubeći na tonu i prostoru.

AVC sam slušao kao prototip u neusviranom stanju, tada me se nije dojmio ni blizu kad sad. Respect za plehanu malu kutiju.

WP_20180703_21_03_24_Procompressed.jpg

WP_20180703_21_02_47_Procompressed.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, zflazar said:

poštovanje,

Babuška i line preamp su na letovanju kod mog brace a kod mene je na stanu&hrani bracin AVC (autoformer volume controler) i prijateljev Air Tight PP sa EL34.

Uglađeno, gospodski i veoma detaljno zvuči. Da nemam ono što imam veoma bih uzeo u razmatranje kupovinu ove dve sprave kao dugoročno rešenje milozvuka u kući.

ovaj Air Tight je po mom skromnom mišljenju i još skromnijem iskustvu najneutralniji push-pull koji sam slušao gde je konstruktor uspeo da očuva kontrolu muzike pri tom ne gubeći na tonu i prostoru.

AVC sam slušao kao prototip u neusviranom stanju, tada me se nije dojmio ni blizu kad sad. Respect za plehanu malu kutiju.

 

WP_20180703_21_02_47_Procompressed.jpg

Gledam koliki su samo izlazni trafoi. Prava nekretnina, nema šta.

Link to comment
Share on other sites

WP_20180708_17_25_00_Procompressedcompressed.jpg 

AirTight + AVC sklonjeni sa police, domaćinski line preamp + Babuške vraćeni kući. Zvučni pečat i jednog i drugog sistema imaju svoje draži koje nisu identične, nešto poput draži dobrog letovanja i dobrog zimovanja. 

Hvala vlasniku Air Tight-a na spektakularnoj prezentaciji mogućnosti push-pull ikone sa EL34.

Po mom istraživanju  najboljeg match-a:

1. phono preamp + direktno ulaz u AirTight pa regulacija glasnoće sa AirTight-ovim potmetrima ili

2. Phono preamp + zflazar-line preamp + AirTight sa odvrnutim potmerima ili

3. phono preamp + AVC + AirTight sa odvrnutim potmerima

pobednik je kandidat br.3

U preostale dve kombinacije zvuk je bio inferiorniji u smislu toga da je izgubio na prostoru i tonalitetu uz minimalni dobitak na makrodinamici u odnosu na AVC koji bih ja radije pripisao ogoljavanju nego dodavanju detalja.

Tako da hvala još jednom na pozajmici, žao mi je što nemam mogućnost držanja dva sistema u kući a bez suočavanja sa gubitkom korisnog prostora/uže familije/kućnog ljubimca inače bi imao ozbiljnog kandidata za AVC + pojačalo koje bi se slagalo sa pucketanjem vatre u kaminu, miris cimeta i karanfilića koji se širi iz čaše sa kuvanim vinom, karirani džemper i komforne papuče sa somotom.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

pozajmljena zvučnica Stanton 680 mkII sa novom, DJ-friendly iglom D6800 koja se "gazi" sa 2-5g. Kod mene izabrano oko 3g.

zvučnica stavljena na stock Braun PS500 gramofon.

mislim da predstavlja odličnu kombinaciju, da ne pričam o tome da se davno nisam slatko naslušao muzike sa gramofona gde je zvuk uvlačljiv i tera nogu na cupkanje.

Iskreno, već su mi neki poznavaoci MM-prilika usmeravali prema DJ-varijantama ovih zvučnica ali mi se to činilo uvek kao svetogrđe, a danas, nakon debakla jedne Shure 15 MkIV sa original iglom kod mene na istom gramofonu rekoh sebi, "hajde da probamo ovaj didžej-pristup, ne može biti gore od ove šurke". Nisam se nimalo pokajao. Tako da do daljeg MC-setup i Lenco odmaraju dok mi ne dosadi nova igračka. Ili dok ne napravim još jedan ulaz na phono preampu.

media-share-0-02-04-b374dc4ddfaf3066d41647d614a82bf9fdafa23cc98360ebbb3be2bb52659d66-4578ace8-2d75-488d-9f43-cd9daa3ade5f.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, zflazar said:

media-share-0-02-04-b374dc4ddfaf3066d41647d614a82bf9fdafa23cc98360ebbb3be2bb52659d66-4578ace8-2d75-488d-9f43-cd9daa3ade5f.jpg

Ne bih da me shavatite negativno, odmah da naglasim. Pitam zbog želje da posavetujem prijatelja kako da se reši sličnih naslaga na kontaktima zvučnice. Isto se radi o staroj korišćenoj glavi, ali su kontakti upravo takvi kao sa ove slike, debelo patinirani i garavi.

Šta preporučuje članstvo u ovakvom slučaju, na koji način vratiti stari sjaj pozlate ili bar ukloniti nakupljeni oksid ili štroku? Poliranje je agresivno i svakako će ukloniti dragoceni tanki sloj pozlate, koja je već u upitnom stanju obzirom na godine korišćenja. Šta je još moguće uraditi? Hvala.

Link to comment
Share on other sites

ja lično ništa nisam primenjivao. Kupio sam nove žičice za ožičenje headshell-a koje imaju veoma tesne papučice koje su pri navlačenju kontakta čini mi se lepo skinule oksid. Ne čujem nikakvu zvučnu degradaciju u kontaktu, nikakavo gubljenje kanala, ljuljanje pozornice i slično što bih ja nazvao Sindrom Labave Papučice. Od toga sam već bolovao i hvala bogu izlečio sa prostom zamenom navedenih žičica. One obično koštaju smehotresno malo a užasno puno znače.

drugo, kada krene oksidacija znači da pozlata više ne funkcioniše ni na vidljivim mestima. Ja uvek zamislim da se ispod nje uvuče oksid i da pravi veće sr*nj* nego da je uopšte nema.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zflazar said:

Ja uvek zamislim da se ispod nje uvuče oksid i da pravi veće sr*nj* nego da je uopšte nema.

Da ovo bi mogla da bude živa istina. Onda je i zguljivanje ostatka pozlate pametnije nego neko čišćenje jer se problem uvukao pod nokte.

Više je ideja oko tzv. reparacije tih kontakata da liče na nešto. Sličnu koroziju sam imao prilike da viđam i na nogicama lampi koje nisu imale pozlatu, ali tada je malo polira i nežno trljanje rešavalo taj problem uz po završetku detaljno odstranjivanje polir tečnosti sa alkoholom i dobrim istrljavanjem istog suvom pamučnom krpicom.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Father said:

Da ovo bi mogla da bude živa istina. Onda je i zguljivanje ostatka pozlate pametnije nego neko čišćenje jer se problem uvukao pod nokte.

Više je ideja oko tzv. reparacije tih kontakata da liče na nešto. Sličnu koroziju sam imao prilike da viđam i na nogicama lampi koje nisu imale pozlatu, ali tada je malo polira i nežno trljanje rešavalo taj problem uz po završetku detaljno odstranjivanje polir tečnosti sa alkoholom i dobrim istrljavanjem istog suvom pamučnom krpicom.

Za kontakte lampi je lako, superfina šmirgla i alkohol, rađeno više puta.  Ovo na glavi je mnogo izazovnije. Kako se stvara taj oksid na pozlaćenim pinovima? Mislim zlato ne sme da oksidira?

Link to comment
Share on other sites

Stare glave, pa im se vremenom ostruže zlatni nanos i onda oksidira telo ispod. Ko će ga znati od čega ga prave. Da je mesing ne bi toliko povukao u crno. Vrlo sličan ako ne i isti slučaj kod mog drugara na Supex-ici. Vremenom patiniralo od neslušanja. Doduše na njoj je i igla u upitnom stanju jer je korišćena pa je više bilo pitanje reparacije i najpametnijeg pristupa u tom delu priče.

Link to comment
Share on other sites

Ово су позлаћени контакти где је позлата танка, а баријера од никла вероватно није употребљена. Атоми цинка из месинга мигрирају кроз слој злата које је иначе порозно. На површини они оксидирају и деградирају контакт. Никаква абразивна средства код позлате ( која овде није огуљена) не долази у обзир, јер је злато меко и танко. Да је сребро у питању, тзв, магични судђер би уклонио слојеве оксида и сулфида.То је нежније чак и од тзв Пурол пасте.

 У оваквим случајевима јаке оксидације ја користим раствор хлороводоничне киселине који се продаје у маркетима за чишћење каменца( мислим да је 15% концентрација). Треба бити веома обазрив и прецизан, и предузети све заштитне мере. У плитак суд пажљиво сипати раствор у висини од око 80% дужине пинова. Омогућити да звучница стоји на уроњеним пиновима (импровизације са тзв. трећом руком). Припремити суд са чистом млаком водом у коју сте додали мало соде бикарбоне. На сваких пет минута контролисати прогрес. Када су оксиди одстрањени, пажљиво неколико пута зароните пинове у  суд са водом .Исушити штапићима за уши и кухињским папиром. Испрати све обилно чистим алкохолом. Пинови ел. цеви очишћени на овај начин губе тамно плаву или браон боју наталожених оксида који настају од високе температуре истопљеног стакла у моменту њиховог утискивања у цев.

 

Link to comment
Share on other sites

nije, na kraju ostao u familiji na zahtev ćerke. Plus mu je promenjena čaura na idleru radi bešumnijeg rada.

Sinoć bio još jedan pretres, tj uporedni test zvuka Braun/Stanton v.s. Lenco/Ortofon. Zaključak je da je svako dobro svirao u svojoj ligi ali da te lige nisu iste.

Braun/Stanton je dobar za muzički vremeplov da se čovek podseti ne samo zvuka nego i atmnosfere sa žurki iz 80-rih godine kada se muzika puštala sa BSR/HSR i sličnih sprava, gde se žrtvuju detalji zarad opšteg štimunga, dobrog gruva i kick-a ali se tu priča otprilike završava. Za opšti scenario slušanja muzike uz priču/čitanje/druženje je ipak to insuficijentno. Međutim, za proslavu 50-og rođendana Braun nema alternativu.

Eto, nadam se da sam uspeo da objasnim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

prijatno popodne kod kolege zflazara u svakom pogledu, haj end u kuhinji i u slušaoni, u društvu dragih prijatelja. poslednja iteracija sistema ozbiljan iskorak u metafizičkom smislu, muzika projektovana u prostor duboko iza zvučnika (tannoy cheviot), lišena dosadne audiofilske forenzike, suvišnog detalja koji opterecuje pracenje muzike i bez ikakvih artefakata da zvuk dolazi iz drvenih kutija zavidnih gabrita. umesto toga prirodnost i nenametljiv osećaj da ne slušamo reprodukciju nego original, usuđujem se da neskromno kažem sveti gral o kome ogroman broj ljudi može samo da sanja.

u trenucima dokolice dali smo šansu jednom skorijem glasovitom tranzistorskom primerku o kome se ispredaju bajke i legende, projektovanom da zvuči kao trioda u jednotaktnom spoju, od posebne prepucijumske fele. iako mu nismo dali sve vreme sveta da se ugreje i razmaše, moram reci sasvim otvoreno - u poredjenju sa state of the art babuškom koju smo do tada slusali,  lipov ***** na delu do granice neverice. ali to smo znali i pre paljenja i gasenja. nema zamene za staklo, gvozdje i vakuum. sreca da nas je bila cetvorica svedoka inace bi, s obzirom na angazovani reklamni potencijal, da smo ovo individualno zakljucili (a nismo prvi koji su to tako culi) bili ponudjeni kosuljom sa kopcanjem na ledjima.

nakon povecerja svratih do autora tih uradaka sa zflazar police (ne znam kako mu bese ovde nick - eci mozda?) po svoj novi SUT u skutijanoj formi a la ing.ferenc lazar, elegantno, kompaktno a pre svega pismeno - nema šuma, bruma i ostalih posledica nepridržavanja osnovnih pravila. u pitanju je tribute audio (by Pieter Treurniet) step up trafo sa 1:10 pojačanjem na toroidnim finmet (nanokristal) amorfnim jezgrima sa visokom procentom kobalta i mislim (nisam siguran 100%) motan srebrom. zvuk moćan, potentan, dinamican, blagi loudness efekat.... poneo sam ga kuci, sutra ce biti proba u mom sistemu.

 

 

u međuvremenu, od vremena kada je moj komad zgovotljen pa do danas, cena mu je otišla u bolesne visine i multiplikovala vise puta, da li vredi ovoliko, nemam pojma. doduse moj nema opciju odabira pojacanja ali moze se slusati i bez toga:

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Tribute-Moving-Coil-Step-Up-Transformers-MC-SUT-Nanocrystaline-Finemet-OOP-/232338236041

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, anubisgrau said:

u trenucima dokolice dali smo šansu jednom skorijem glasovitom tranzistorskom primerku o kome se ispredaju bajke i legende, projektovanom da zvuči kao trioda u jednotaktnom spoju, od posebne prepucijumske fele. iako mu nismo dali sve vreme sveta da se ugreje i razmaše, moram reci sasvim otvoreno - u poredjenju sa state of the art babuškom koju smo do tada slusali,  lipov ***** na delu do granice neverice. ali to smo znali i pre paljenja i gasenja. nema zamene za staklo, gvozdje i vakuum. sreca da nas je bila cetvorica svedoka inace bi, s obzirom na angazovani reklamni potencijal, da smo ovo individualno zakljucili (a nismo prvi koji su to tako culi) bili ponudjeni kosuljom sa kopcanjem na ledjima.

Forumsko pučanstvo bi sigurno rado saznalo o čem se radi :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...