Jump to content


Pitanje u vezi spajanja zvucnika na pojacalo


PRO>KOMP.<

Recommended Posts

Pozdrav, imam 5.1 sistem na koji sam dodao HiFi stereo i postavio zvucnike na mesto L/R, PC podrzava 7.1 nakon toga vec moze da se "oseti muzika", volim da cujem ciste tonove i kad se pojaca da se cuju kvalitetno niske i visoke frekvencije. 

Mini HiFi Sony MHC-50I, zvucnici SS-H501 manual. Ovakav sklop koristim vec 4~5 god.

Pre neki dan sam nabavio samo pasivne kutije od Panasonic SC-AK210 HiFi sistema, zvucnici SB-AK210 manual. Spojio sam ih radi probe na gore pomenutu Sony liniju i zvuk je zadovoljavajuci. E sad dolazi u pitanje koje pojacalo. Ja razmisljam da uzmem tipa JBL GTO75.4 specs pojacalo za auto koje ima 4 kanala i spojim sve 4 kutije na njega. Kapiram da je jeftinije nego da idem ka nekom Home pojacalu varijanti.(napajanje za auto pojacalo nije problem)

Zelim da cujem vase misljenje/savet?

Link to comment
Share on other sites

Imam labaratorisko napajanje.

Realno kad se pogleda jeste frankenstajn ahaha, ali meni su najbitnije ove 4 kutije da stavim u pogon a ovaj 5.1 sistemcic on je tu cisto da zuji posto ne moze da se poredi sa ovim...

 

Ne znam koliko je pametno da uzimam mini liniju tj. ne znam koliko bi se kretala cena za mini liniju a da je kvalitetna, dzabe mi zvucnici ako ih povezem na neki krs?

Treca mogucnost je da uzmem pojacalo sa 2 kanala, tako da mi ostane sve isto samo zamenim 2 satelita od 5.1 sistema sa ove dve panasonikove kutije.

 

Link to comment
Share on other sites

Zvucnici od mini linije su prilicno slabi (a i same mini linije), tako da ce bilo sta od matorih Denon, Onkyo, Yamaha, Harman Kardon, Sony... pojacala raditi posao bolje od mini linije - samo da je ispravno.

Recimo, ovako nesto:

http://www.kupujemprodajem.com/Harman-kardon-HK6100-40083289-oglas.htm?filter_id=119887

 

Mozda se javi i neko sa foruma ko ima neko starije slabije pojacalo na prodaju.

Ako mozes da izdvojis malo veci budzet, bolje pazari neke malo bolje zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

Ok, al dosta bi mi pomogle neke smernice koja su pojacala dobra neke informacije koje trebam da gledam kod pojacala i tako to posto se ne razumem toliko oko pojacala. Tipa mene kad pitaju za sklapanje komp.a preporucim I dam smernice za neke delove koji su bestbay sto se tice cena/perfomanse.

 

Edit:

Evo izdvoio sam par pojacala koji bi mi preporucili od ovih:

1. http://www.kupujemprodajem.com/Yamaha-DSP-E390-40530808-oglas.htm#photoBig

2. http://www.kupujemprodajem.com/Pioneer-A-X430-2x60W-40275811-oglas.htm

3. http://www.kupujemprodajem.com/Pioneer-SA-540-2x50W-40275868-oglas.htm

4. http://www.kupujemprodajem.com/Sony-F120-40512748-oglas.htm#photoBig

 

Imam pitanje vidim da ova zadnja 3 pojacala imaju A i B sa po 2 kanala. Da li to znaci da ja mogu na to pojacalo da prikljucim 4 kutije i da upalim A i B i sva 4 zvucnika da rade?

Link to comment
Share on other sites

Na ovom pojacalu pise da radi od 6-16oma: Slika. Sto znaci da cu moci sa ovim pojacalom da teram ove koje 4 kutije od po 6 oma.

Nije mi jasno zasto u oglasu pise 2x50W ako ja mogu sva 4 kanala da koristim odjednom? 

Mozda su mi glupa pitanja, sobzirom da kupujem prvi put kucno pojacalo imajte razumevanja :D.

Link to comment
Share on other sites

Treba proveriti da li na tom pojačalu mogu istovremeno da budu uključeni A i B zvučnici ili svaka grupa pojedinačno (što mi izgleda logičnije, obzirom na ono što piše).

Pojačalo ima samo dva kanala (stereo je) i zato piše 2x50W, ne postoje 4 kanala, već dva para priključaka za 4 zvučnika, A i B. Obično se u jednoj prostoriji ne koriste 4 zvučnika, već je to predviđeno da istu muziku imaš u dve različite prostorije. Znači levi i desni kanal u prostoru A, i levi i desni kanal u prostoru B.

Link to comment
Share on other sites

Odlicno, upravo ih slusam posto sam juce ceo dan trcao svuda pa sam samo uzeo pojacalo i probao zvucnike.

Sad sam rasporedio po sobi sve podesio, pojacalo mi stoji na ~3 od 10 i kad pojacam na komp. do kraja bas se cuje jako a cisto, prozori se tresu ahah. Ovako na standarno lepo se cuje sa svih stran to je to za sad.

 

Hvala svima na pomoci i utrosenom vremenu!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pozdrav ljudi, wow 3godine proslo. Imam novo pitanje rekoh bolje ovde da postavim zato sto je nastavak sklapanja mog frankenstajn 7.1 sistema. A i ljudi mogu da budu upuceni u ceo sklop.

U medjuvremenu (pre1, 1.5god) sam uzeo ATH-M50X slusalice i ukapirao da kvalitetne pesme itekako se drugacije cuju. Pa sam odlucio da ovog mog frankenstajna zaokruzim za sad na 5.1 sistem sa 4 kutije 2way od HiFi stera (nisu one krs od mini linija slabe), kvalitetan woofer i centralni zvucnik koji gledam da ubodem neki do 32kHZ -35kHz gornji raspon posto na kutijama ide do 20-25kHz.

 

E sad sutra kako stoje stvari uzimam pasivni woofer nadam se da ce proci sve ok pa izvestavam o modelu, pitanje koje sad imam je sledece.

2 Kutije se vezu na HiFi Stereo

2 Kutije idu na pojacalo koje sam kupio pre 3godine gore u postovima

I sada treba nekako povezati pasivan vufer. Moja ideja zamisao je. Posto sam uzeo pre nekih pola god. digitalno(TPA3116D2) stereo pojacalo 120w po kanalu. I stoji u kesici na polici,  ideja mi je tj. pitanje posto vufer i centralni zvucnik idu na 1 bananicu. Da iskoristim to stereo pojacalo i da na jedan kanal stavim low pass filter i na njega vufer a drugi kanal je centralni. Posto se svakako 5.1 sistem zasniva na 3 bananice

1 bananica - levi i desni

2 bananica - zadnji levi i desni

3 bananica - vufer i centralni

Pa time kapiram da je to sve izvodljivo e sad ako i vi mislite da jeste ja sam isao korak dalje i istrazio da je ovo najpreporucenije(a i najjednostavnije a najbolji kvalitet daje) sto se tice low pass filtera LINK: https://www.elcircuit.com/2017/08/simple-12v-low-pass-filter-ne5532.html

Da li mislite da ce biti u redu da iskoristim pomenuto digtalno pojacalo sa ovim low pass filterom na jednom kanalu za vufer i drugi kanal direktno da spojim za centralni zvucnik. I time da kompletiram 5.1 sistem?

 

Hvala svima unapred na utrosenom vremenu i pomoci, ipak mi znaci da cujem iskusna misljenja i da to lepo zvuci!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...