Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

9 sati ranije, Father said:

Nisam poklanjao previše pažnje vrlo lepršavom kretanju membrane kada slušam gramofon, ali čitajući negde u temi "Gramofondžijska sveščica" učini mi se da bi to moglo da ima neke veze sa prilagođavanjem kompliansi ručke i glave.

 

Otuda i ona priča na @djolodjolo -ovoj temi, OM5e vs OM10. :)

Link to comment
Share on other sites

Kao pocetna tacka, mogla bi se izmeriti trenutna rezonantna frekvencija sistema, te ce iz nje ugrubo (zbog mase zvucnice) slediti da li je potrebna zvucnica manje ili vece komplijanse od trenutne.

Ovo se izvodi tako sto se na racunar snimi do minut muzike sa bilo koje (najbolje je odabrati najravniju i najcentriraniju u kolekciji, kako bi se izbegli dodatni pikovi) ploce i rezultat (npr. nekih njegovih 20-30s) pregleda u nekom softveru za analizu spektra. U spektru ispod 20 Hz, od npr. 6-15Hz ce postojati pik na odredjenoj frekvenciji, koji predstavlja trenutnu rezonantnu frekvenciju.  Najlakse je skinuti besplatni Audacity koji ima i funkciju snimanja i spektralne analize.

Link to comment
Share on other sites

Onda po kalkulatorima ispada da ti je efektivna masa ručice nekih 5 - 6g?

Nisam očekivao da je toliko mala, ali ko zna? :)

Ako računamo da ti je OM10, pošto je nova, još uvek u specifikacijama i da joj je komplijansa 25, po tvojim izmerenim rezultatima, kada se međusobno uporede, ispada da ti OM40 ima mnogo veću komplijansu od deklarisane - negde oko 50.

Što je takođe moguće pošto je dosta matora, pa joj se vešanje vremenom možda previše razmekšalo.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, 空也 said:

...  ispada da ti OM40 ima mnogo veću komplijansu od deklarisane - negde oko 50.

Što je takođe moguće pošto je dosta matora, pa joj se vešanje vremenom možda previše razmekšalo.

Slažem se da bi to mogao da bude jedan od činilaca kod OM40, jer sa 11g težine upravo i dobijam potvrdu rezultata dobijenih merenjem oko 6.8Hz

5981686e78deb_compianceOM40EM11g.png.395016dc10d33a654e53f4d3068fca0a.png

5980c86fc4d50_Analizephono2.thumb.png.7ca090e91cbb4d398835acd7a232ac0b.png

... a opet kada se pogleda tablica ispada da je ako samo posmatramo OM10 da je Efektivna masa ručice tačno 11g dobija se identično kao na merenju.

598167760908d_compianceOM10EM11g.png.8ae541f41b872f8f3da162eb569cacc4.png

5980c91fc5042_Analizephono3.thumb.png.d04f2176ddd6a637a36e8ed69a3f9962.png

Link to comment
Share on other sites

Naravno da mi je izmereno referentno, nego se iz toga moge zaključiti a preko formula da je Total Mass sa sve šrafčićima i glavom 11g, te mogu tako da zavedem slučaj.

Naravno, pitanje lepršavih membrana je ostalo zanimljivo i verovatno ima veze više sa neravnom rotacijom tanjira, nekom mikronskom ...??? koji talasa vinil a samim tim i iglu. Ni vinili nisu apsolutno mirni kod ovih AL i laganih tanjirića pa je verujem to i rezultat tog poskakivanja? Ili ko zna šta već...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

Naravno da mi je izmereno referentno, nego se iz toga moge zaključiti a preko formula da je Total Mass sa sve šrafčićima i glavom 11g, te mogu tako da zavedem slučaj.

Naravno, pitanje lepršavih membrana je ostalo zanimljivo i verovatno ima veze više sa neravnom rotacijom tanjira, nekom mikronskom ...??? koji talasa vinil a samim tim i iglu. Ni vinili nisu apsolutno mirni kod ovih AL i laganih tanjirića pa je verujem to i rezultat tog poskakivanja? Ili ko zna šta već...

Subsonic filter rešava to lelujanje membrana.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Zexx said:

Subsonic filter rešava to lelujanje membrana.

Nemam subsonic filter u sistemu. Mislim, ne kvari mi zvuk to lelujanje, barem ja ne čujem ili ne znam da čujem, jedino što mi Hiraga baš ono lepo leluja membrane može baš da se uoči.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Father said:

Nemam subsonic filter u sistemu. Mislim, ne kvari mi zvuk to lelujanje, barem ja ne čujem ili ne znam da čujem, jedino što mi Hiraga baš ono lepo leluja membrane može baš da se uoči.

Obično se ne čuje jer je izvan čujnog opsega, a koliko je zdravo da membrana pravi toliku ekskurziju bez potrebe i verovatno daleko izvan svojih mogućnosti, kao i kakav to kontraefekat ima na pojačalo, drugo je pitanje...

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi korisno da se izbaci dodatni Ortofonov (2.5g) teg, sto ce jos malo podici rezonantnu frekvenciju, naravno za slucaj da se rucica moze u tom slucaju izbalansirati.

Oko lelujanja membrana, moze se probati i sa promenom pozicije grmofona i/ili eventualne podloge ispod njega. Predlozeni subsonic filter je isto tako validno resenje...

Link to comment
Share on other sites

Ova pojava je od uvek aktuelna tako da verujem da bi implementacija subsonic filtera u preampu bila interesantna opcija za razmišljanje i izvedbu. Na svim pozicijama i podlogama se isto dešava. probao sam nekoliko podloga i nogica.

30 minuta ranije, Zexx said:

Obično se ne čuje jer je izvan čujnog opsega, a koliko je zdravo da membrana pravi toliku ekskurziju bez potrebe i verovatno daleko izvan svojih mogućnosti, kao i kakav to kontraefekat ima na pojačalo, drugo je pitanje...

Mislio sam na njegov uticaj na čujni deo zvuka, ali ovo po pitanju pojačala i samih zvučnika bi moglo da bude zabrinjavajuće.

Iskonsultovaću se naknadno po pitanju pločice za subsonic filter i preporučene pozicije u preampu za njegovu implementaciju.

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

Da, sa svim zvučnicama (MM MC) i na svim podlogama i sa svim matovima i na svim vinilima, sa i bez klampa ...

Hoću reći, to je praktično pojava koja apsolutno prati podrhtavanje igle na vinilu.

Mislim nije čudo jer moj sistem reprodukuje, naravno ne čuje se ništa, ali membrane izlaze i uvlače se vrlo vidno na 50% pojačanja pa i tiše, reprodukujući signal od 0.5 Hz. (pola herca). Podizanjem hercaže tačno se uočava ubrzavanje membrane kako se približavam 20Hz.

Verujem da subsonik freq. koje zvučnica generiše nisu ispod tih 7-10Hz pa su zato i tako titravi odnosno učestaniji od generisanih subsonic tonova na digitaliji, koji bivaju maksimalno kontrolisani u hodu napred nazad.

Možda bi bilo zanimljivo da to snimim kamerom i postavim na Youtube kao ilustraciju. Tu mislim i na generisani signal pušten sa digitalije od 0.5Hz , 1Hz, 5Hz i da snimim ponašanje membrana kada spustim iglu na vinil pre početka pesme i u toku pesme. :nerd

Link to comment
Share on other sites

Kako bi se proverilo da nije u pitanju feedback od zvucnika, moze se probati sa izmestanjem gramofona (i phono stage-a) iz prostorije (ako postoji mogucnost), pa proveriti da li se to i dalje desava.

Ako se desava, uzrok je najverovatnije losija izolacija vibracija motora.

Inace, nevezano za lelujanje, obavezno probati sa sklanjanjem dodatnog tega sa zvucnice - rezonantna frekvencija ce se pomeriti na gore, u jos povoljniji opseg...

Link to comment
Share on other sites

Hm, da vredi i to probati OM40 bi otišla na 7.5Hz

11g - 2.5g (tegić) = 8.5g Totalna masa ..... problem je samo tezina zvučnice koja bi tada bila 2.5g a ručka je predviđena od 4 - 14g. Moguće da ne bih mogao da je izbalansiram?

Tu probu ću morati da ostavim za kraj avgusta jer od ponedeljka renoviram kupatilo i naredne 2 nedelje sam prekriven folijama.

Što se tiče feedback-a mislim da nije ni to jer je i prethodni gramofon (kopija 1210, Omnitronic BD-1550) imao istu manifestaciju, i u svim opcijama pa i sa poklopcem i bez njega ...

Link to comment
Share on other sites

Znači imao si taj problem i sa drugim gramofonom...

Taman sam mislio da predlozim probu sa nekim drugim masivnijm, sa potencijalno tišim pogonom, pošto kažu da izvor nepoželjnih nekontrolisanih niskih frekvencija može biti i lošije stanje osovine i ležaja.

Doduše taj Omnitronic, i ako je spolja kopija 1200-ke, je u stvari beltdrajv i ne deluje previše ubedljivo. Verujem da je tvoj Rotel bolji?

Možda oba probana gramofona, zbog relativno lagane konstrukcije, pate od neke (iste?) vrste feedback-a, npr. osetljivi su na airborne vibracije?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...