Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

  • 1 month later...

Nešto mi bilo dosadno. Ništa ne čačkam preko godinu dana, pa rekoh da probam!? Navukoh tanke blago stiskajuće prstenove na lampice.

IMG_20220212_175009.thumb.jpg.1be8441a0c41bc25568490a6ac3f5b70.jpg

Nisam čuo nikakav efekat. Možda već teflonska postolja dovoljno dampiraju lampe, a i sama postolja su solidno umrtvljena i prihvaćena na teflonskoj pločici...

Kakva su vaša iskustva sa prstenovima, njihovim materijalom, debljinom, stiskom u kontaktu sa lampom?

Link to comment
Share on other sites

Na Siemens E88CC je uklonilo mikrofoniju ali usput malo umrtvilo zvuk. Te tvoje lampe ne zahtevaju dodatni damping, nisu ni malo mokrofonične. Pločica je debela teflonska i to ima efekta u eliminaciji neželjenih vibracija. U principu uvek može da se proba pa ako ne valja lako ih se rešiti. Recimo neke 6V6GT (Ruska varijanta) nisu mikrofonične, dok neke druge jesu i to baš puno. Tada se ide na dva dampinng silikonska prstena i gumeno vešanje pločice odnosno podnožja ako se radi bez PCB.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

Nešto mi bilo dosadno. Ništa ne čačkam preko godinu dana, pa rekoh da probam!? Navukoh tanke blago stiskajuće prstenove na lampice.

IMG_20220212_175009.thumb.jpg.1be8441a0c41bc25568490a6ac3f5b70.jpg

Nisam čuo nikakav efekat. Možda već teflonska postolja dovoljno dampiraju lampe, a i sama postolja su solidno umrtvljena i prihvaćena na teflonskoj pločici...

Kakva su vaša iskustva sa prstenovima, njihovim materijalom, debljinom, stiskom u kontaktu sa lampom?

pozitivna apsolutno,ali duplirano,deblji materijal, od silikona...smanjivao subsonicne titraje,i malo je utegao zvuk,onako generalno...ali nakon relativno kratke afere,napustio sam ja tu iteraciju (lampicke)...drugar na svom DHT preampu,ima identicne,isto ovako duplirane,tako je vec bilo i u startu,kad je kupio...

ima ko voli,i ima onih kojima se efekat ne svidja kod lampisticara...:cool:

IMG_4398.JPG

Link to comment
Share on other sites

@paja959

Ovi njegovi su baš buce. Ja sam probao neke dosta tanje gumene iz kutijice sa više različitih prečnika. Kao dihtunzi ili šta već. Ovi su bili naveći u setu.

8 minuta ranije, paja959 said:

...smanjivao subsonicne titraje,i malo je utegao zvuk,onako generalno

Fino, obratću pažnju detaljnje. Valjda sam očekivao drastičniju razliku pa se nisam nešto udubljivao. Hvala!

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

@paja959

Ovi njegovi su baš buce. Ja sam probao neke dosta tanje gumene iz kutijice sa više različitih prečnika. Kao dihtunzi ili šta već. Ovi su bili naveći u setu.

Fino, obratću pažnju detaljnje. Valjda sam očekivao drastičniju razliku pa se nisam nešto udubljivao. Hvala!

kod mene je bio izrazen problem zbog blizine gramofona (iako je na zidnoj konzoli),pojacala i zvucnici-subsonicni titraji bas membrane,kad se to odvrnulo malo muskije...svasta sam radio,te ovakvi podmetaci,te onakvi,pa siljci ovakvi,pa onakvi,pa daska Ikea,pa neka druga...resenje je bilo pomeranja pojacala malo dalje na polici,i navlacenje tih prstenova..nije nestalo skroz,ali je umanjio problem barem 90% Sovtek 12AX,NOS GE ECC82/83, NOS Tungsram ECC82/ECC83 vise varijanti/generacije,NOS Philips Miniwatt ECC83,JJ ECC82 novije generacije,svi su bili osetljivi na problem...te sa slike prodaje neki francuz=jebajevina/ili auto industrija,kod ventila ima negde slicno,pa se mozda moze doci jos povoljnije do toga...pocetkom '90 neko je u SRB radije drugaciji sistem,to je bilo vislje,kao kamasna,visina jedno 15-20mm,donji deo se navlacio na podnozje cevi,gornji je drzao vec donji deo cefke,vidi kod cevofila iz toga doba,mozda se nadje jos koja...:cool:

Link to comment
Share on other sites

I ja imam to titranje membrana kod gramofona. Pisao sam u ovoj svojoj temi o tome i upravo se poklapaju titraji sa rezonantnom freq. Baš ću obratiti pažnju sutra na to, jer sam samo nakratko poslušao utisak prstenova sa dac-om. Mogao bih potražiti i te neke deblje...

Link to comment
Share on other sites

Sve je to od slučaja do slučaja, negde treba negde ne. Sumnjam da može jako niske frekvencije da priguši dovoljno, ako u opšte prigušuje. To se rešava kao kod gramofona. Damping prstenovi su za visoke frekvencije i mikrofoniju. Što je veće naponsko pojačanje uređaja, to je veći i efekat tog prstenastog dampera. Lampe ne treba previše pokrivati, jer se hlade preko staklene površine.

Link to comment
Share on other sites

Možda uobražavam, ali imam utisak da zaista imam kraći hod (titraj) membrana kada pustim gramofon. Svakako na uobičajnoj jačini slušanja može da se primeti titraj, ali nije kao ranije (vrlo uočljiv).

Moram i da se ogradim rečima da dugo nisam ni obraćao previše pažnje na taj detalj, jer sam ga prihvatio kao takav, a nije uticao na kvalitetnu reprodukciju. Dodatno sam u prethodnom periodu optimizovao i podešavao gramofon, azimuth, VTF i ostalo, tako da sigurno i to ima svog pozitivnog udela.

Zaključujem da je vrlo moguće očekivati pozitivan ishod kod ovog "problema" sa subsoničnim titrajem, ali i da ne mogu sa sigurnošću ništa tvrditi. Meni prstenovi nisu promenili tonalni balans to svakako mogu da potvrdim, bar kod 6N23P (6H23П, 6922, E88CC) VOSKHOD.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Napokon, ponovio sam se sa novim WiFi rooter-om.

Kupio sam Archer AX72 AX5400 Dual-Band Gigabit Wi-Fi 6 Router

https://www.tp-link.com/en/home-networking/wifi-router/archer-ax72/

71XD6efeJcL._AC_SX450_.jpg

Mogu samo da kažem da je puštanje u rad predstavljalo zadovoljstvo. Za par minuta je sve proradilo bez i jedne komplikacije ili zastoja. Jedan po jedan uređaj su se uredno registrovali i beležili nezapamćene brzine. U narednim danima testiram i proveriću stabilnost mreže i komunikaciju 4 računara, 4 media uređaja i 4 telefona.

Takođe nameravam da proverim Oppo 105D streamer na WiFi mreži (2.4GHz) koji je u ranijim pokušajima pokazivao lošu konekciju i manjak protoka. Za sada prelaz na WiFi sa Archer-om prede kao maca.

 

Razloga su četiri da Oppo sa lokalnom mrežom i internetom komunicira preko WiFi-a.

1. Youtube na njemu je na izdisaju i ograničen je na 720p, pa sam prešao na EON ili TV Youtube gde je odziv i pretraga mnogo brža i prezentuje UHD u punoj rezoluciji. 

2. Sopstvene snimke kamerom HD i UHD gledam već uveliko sa kompjutera koji se nalazi u istoj prostoriji i projektuje video signal na TV i projektor po želji. Stare DVD SD snimke i dalje puštam sa Oppo-a, kao i Audio CD diskove.

3. Oslobađam lokalni 5 portni switch u dnevnoj sobi jednog kabla pa na njemu ostaju PC, EON, i TV

4. Stekao sam direktno iskustvo poređenjem u drugom sistemu zvuka sa mrežnim kablom i preko WiFi prenosa i vrlo je jasan napredak u kvalitetu reprodukcije u korist WiFi. Naravno istu probu sprovešću i kod sebe, sada kada mi se čini da je WiFi signal daleko stabilniji i sa većim protokom pa uporediti sa kablom i doneti konačni sud oko punog prelaska na WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Sa malim zakasnjenjem se zahvaljujem Ćalcu na izuzetno prijatnom druzenju i slusanju muzike. Kao po obicaju - kad nije dosadno vreme proleti samo tako.

Zanimljiv sistem sa dosta vecim ucestvovanjem vlasnika u njegovoj kreaciji u odnosu na uobicajene hi-fi sisteme. Ivan ima svoju viziju i "gura" svoju pricu u tom smeru. Kao i svi mi, "boksuje" se sa akustikom prostora i pokusava da je okrene u svoju korist. Open baffle koncept mi je uvek zvucao pomalo cudno (jednostavno sam navikao na drugaciji koncept), ali mi je iskreno uvek drago da cujem nesto drugacije, pogotovo kad se neko posveti tome :listen

 

 

@Father

Sjajna ti je familija - pozdravi ih puno, a mi se druzimo ponovo uskoro :cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Izuzetno sam zadovoljan.

Koliko sam ja shvatio ovaj ruter automatski dodeljuje 2.4 ili 5 Ghz mrežu i bira standarde prema prijemniku signala tj. uređaju koji se kači na njegov wifi signal. Takođe raspoređuje svojih 6 antena po potrebi i protoku prema uređajima, pa tako može da dodeli ekskluzivitet posebnom uređaju na sopstvenu antenu ako je razdeljivanje moguće po broju trenutnih korisnika. Kako su lagali mene i ja  lažem vas, da automatski menja kanale emitovanja wifi signala i skenira zagušenost etra za najbolje emitovanje sopstvenog signala .... Što bi čovek reko čudo tehnike. :lol:

Dakle ja kad sam čuo sve te pričice odmah zaslepljno otrčah u kupovinu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...