Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

1 sat ranije, B.R. said:



Klasicni finisi na bazi ulja koja se sporo suse, sa raznim billjnim pigmerntima, su mnogo bolji. 

Da li si siguran? 

I zasto su bolji od novih na bazi vode?

Celu kucu sam stolariju uradio na bazi vode, savrseno.  Ranije sa uljanim bojama. A i ne tamni vremenom kao uljana boja.

To su moja iskustva. A i vecine ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Ivane, ako hoces to ljudski da lici na sve, nadji majstora da ofarba sve pistoljem.  Zna majstor kakvu ce podlogu naneti  pre farbanja na bambus daske i policu, i zavrsio si posao. Dok ne odlucis  u koju ces boju sledecu da farbas. :)

Isto i ja razmisljam izvesno vreme. Doduse majstora imam. Nije to preskupo.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima.

Draženova vežba mi je dovoljno ubedljiva da to odradim. Koliko ja znam o uljima ona se ne mažu četkama nego se utrljavaju krpama. Sad, ako je ovo neka druga modernija vrsta ulja možda je i tehnika drugačija.

Za dasku 30x40cm mi se ne poteže kod majstora dva puta. Napraviću ja to da bude "pici" samo da budem siguran (a sada jesam) da to može.

Hvala!

:cheers

Link to comment
Share on other sites

То што ти је Дража показао нема везе са нијансом твоје полице. За мене најлепши ефекат акрилним мат бојама али мораш да урадиш 2-3 руке и између фино шмирглање јер се длачице подигну.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, _Naum said:

Ne vole kad ih ljudi zovu za mala pakovanja.
Al kad odes kod njih mozes da kupis i bocicu od 100ml, koju kruna boje verovatno nemaju.

Rubio radi super sa bambusom, samo je pitanje dal ce ti najtamnija nijansa biti dovoljno tamna..

Ovo misliš na office u Vojvode Stepe ili onaj u nedođijama Miljakovačke šume?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ab said:

То што ти је Дража показао нема везе са нијансом твоје полице. За мене најлепши ефекат акрилним мат бојама али мораш да урадиш 2-3 руке и између фино шмирглање јер се длачице подигну.

Akrilne boje se brzo suse. Tu mora dobar alat i ruka.

Link to comment
Share on other sites

[mention=43871]Dražo[/mention] Hvala!
Mene interesuje neko ulje (ne lak [mention=43468]Nixie[/mention] iako je mat ili sl.) ima li još nekih dobrih alternativa?
Vidim da je ovaj R. Monocoat za podove, pa sam mislio da je dobar?

Samo Borma Wachs, provereno dobro

https://jba.rs/montazni-materijal/ulje/

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A možeš lepo sve da ostaviš i ovako kako je, i izbegneš silne komplikacije i zezanja samo zbog svetlije ivice table koju ćeš već za nekoliko dana prestati da primećuješ (pričam iz iskustva). :)

A ako baš mora, onda i Deda Mraza moraš da presvučeš u crni kostim (da bude kao Black Spiderman), pošto ti se ni on ne slaže sa policom! :)

Bambus.jpg

 

...A onda polako kreni kao Gustav da bojiš ceo stan u crno, pa zgradu, pa Braće Jerković, pa... :D

q8NExh7z?format=jpg&name=small

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima.
Draženova vežba mi je dovoljno ubedljiva da to odradim. Koliko ja znam o uljima ona se ne mažu četkama nego se utrljavaju krpama. Sad, ako je ovo neka druga modernija vrsta ulja možda je i tehnika drugačija.
Za dasku 30x40cm mi se ne poteže kod majstora dva puta. Napraviću ja to da bude "pici" samo da budem siguran (a sada jesam) da to može.
Hvala!
:cheers
Možeš to sam rubiom bez problema. Tutoriala na YT ima koliko voliš, da ne prepričavam korake, lakše je kad se vidi.

Naum i ja smo cele orahove police odradili njim, ima slika u mojoj temi kako je ispalo. A premazali smo i neke njegove stalke od bambusa pa iz prve ruke znamo da se lepo prima, samo što je ovo bilo bezbojno ulje koje samo blago potamni prirodnu boju. Kontam da ti želiš neku tamniju nijansu.
Link to comment
Share on other sites

😂 Ja pitao da ne zeznem predivno pripremljenu dasku thx. to @Dražo, a kod nas komentari uvek naširoko i nadugačko.

Lepo Dražen demonstrirao, a Naum i Aibo potvrdili ličnim pozitivnim iskustvom.

Tako ću i da uradim čim nabavim Rubio Monocat Charcoal nijansu. Pa i litar da uzmem nije to ne znam koliko skupo. Moćiću da prebajcujem pola Braće Jerkovića, kako Kuja reče 🤘🏻.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nesone said:

Da li si siguran? 

I zasto su bolji od novih na bazi vode?

Celu kucu sam stolariju uradio na bazi vode, savrseno.  Ranije sa uljanim bojama. A i ne tamni vremenom kao uljana boja.

To su moja iskustva. A i vecine ljudi.

Ne pricam o farbanju, vec o finisiranju drveta tako da izgleda kao drvo. A tu finisi na bazi vode nemaju sta da traze. Ako farbas, da slazem se, akrili ne zute, i izgledaju kako treba. A u susprotnom slucaju, koliko god skupio drvo stavio, izgleda kao parce jeftine plastike, sto u sustini akril i jeste. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nixie said:

Smrdi dok se prska, razređivač, posle 20min nema mirisa.

Nitro boja. Visok sadrzaj VOC< zato i smrdi. Nije akril, akril se razredjuje uglavnom vodom, i nema nikakav miris. Jedino je mozda modifikovan da se linkuje kao akril. 

Otislo mi 20 godina zivota na eksperimentisanje sa finisima za drvo. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Father said:

Tako ću i da uradim čim nabavim Rubio Monocat Charcoal nijansu. Pa i litar da uzmem nije to ne znam koliko skupo. Moćiću da prebajcujem pola Braće Jerkovića, kako Kuja reče 🤘🏻.

Nije skup, litar je nekih 150 evrica.  Za te pare moze i dac da se kupi, il monokristalni kabl. 100 ml ti je vise nego dovoljno, ako vec hoces da bacas pare, pokrice barem 2m2 

Link to comment
Share on other sites

Father, izvinjavam se sto ti kradem temu. 

Evo nekoliko primera. Moji eksperimenti, i razni komadi drveta koji su  rezerva kada se smisli sta ce zele da budu. Ovo je smesno jeftino, osim ruku. Tehnologija finisa koja se u Evropi koristi dobrih 500 godina. A ovo drvo je dobrih 10 puta jeftinije od te kineske trave. 1591566393_IMG_85822copy.thumb.jpg.862250e619efe48b5b99b7e18760e7ee.jpg1323580655_IMG_8581copy.jpg.fd08546ec5ed4057a5fc6eb1e6b5e178.jpg

Ovo ce da bude jednog dana jako lepa polica. Sara je odlicna, samo je treba izvuci na povrsinu. I obelezio sam kako ce otprilike da se otvara, za strane nekog ormana. Sve za sumu manju od obicnog izlaska u kafanu. 
 

106454699_IMG_8139copy2.jpg.588cff09f83c4f556e48c8abfa794178.jpg

A pod otvaranjem se podrazumeva ovako nesto

1764704871_IMG_8131copy.jpg.8099f22fb66ca5d35303082bd1700c6a.jpg

962530766_IMG_8136copy.thumb.jpg.0dbb44daa8382f9bfb50f5e29949c7f8.jpg

I ne radim nista komercijalno, tako da se ne reklamiram. Mogu da pomognem ako nekom treba, dzabe. 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, B.R. said:

Nije skup, litar je nekih 150 evrica.  Za te pare moze i dac da se kupi, il monokristalni kabl. 100 ml ti je vise nego dovoljno, ako vec hoces da bacas pare, pokrice barem 2m2 

Ako je ovakva situacija sa cenom, onda ću svakako da pokušam da se ogrebem za manje pakovanje od 100ml u Showroomu u nedođiji. Kontaktiraću ih ovih dana, nije mi to sad glavni prioritet. Bio sam ubeđen da ima nešto što može da se kupi u farbarama. Ovde kod nas uvek neka nauka od svega.

Koliko sam upoznat iz medija, u tom kraju su neki veliki radovi na saobraćajnici prema Bubanj potoku i izradi tunela "Beli potok" i jedini način da se stigne je preko Miljakovca okolo šume. Nisam siguran da li može da se skrene na "Sunčani breg" kako zovu taj kraj iz pravca Rakovice?

Slike drveta koje si postavio su izvanredni primerci iz estetskog ugla, ali je ovde ipak tema akustičko svojstvo bambusa tj. kineske trave i željom da se naglašavam toniranje, dakle ne lakiranjem promeni površinska boja bez želje za impregnacijom i po najmanje promenom rezonatnih karakteristika same daske. Ovi debeli nanosi laka jesu kvalitetni i odlično izvedeni ali nisu za ono što ja imam za cilj.

Ako se sa ovima iz Rubi-a ne dogovorim da ostave jednu 100ml u office-u u V. Stepe, onda ću ipak otići kod mog umetnika stolarice da zajedno premažemo njegovim uljima ovo malo dašče.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Father said:

Ako je ovakva situacija sa cenom, onda ću svakako da pokušam da se ogrebem za manje pakovanje od 100ml u Showroomu u nedođiji. Kontaktiraću ih ovih dana, nije mi to sad glavni prioritet. Bio sam ubeđen da ima nešto što može da se kupi u farbarama. Ovde kod nas uvek neka nauka od svega.

Tako je danas u celoj Evropi, bolja situacija je samo preko bare, oni se nisu odrekli kvalitetnih stvari zarad prodavanja muda pod bubrege. No Rubio se svuda kupuje samo u vrlo specijaliyovanim radnjama.. Stvar marketinga. 

 

11 minutes ago, Father said:

Slike drveta koje si postavio su izvanredni primerci iz estetskog ugla, ali je ovde ipak tema akustičko svojstvo bambusa tj. kineske trave i željom da se naglašavam toniranje, dakle ne lakiranjem promeni površinska boja bez želje za impregnacijom i po najmanje promenom rezonatnih karakteristika same daske. Ovi debeli nanosi laka jesu kvalitetni i odlično izvedeni ali nisu za ono što ja imam za cilj.

Za police, ne postoji nikakva prednost u akustickim svojstvima bambusa nad dobro konstruisanim elementom u kome su spoljni slojevi estetski daleko boljeg drveta. Naprotiv, sa ozbirom na to kako Kinezi prave te daske od Bambusa, rezultat ce na kraju biti bolji sa pametnom konstrukcijom. 

Ja ukapirah da ti hoces da cela prica ode u sivo, ali da se vidi struktura? Pored Rubia i OSmo pravi sredstvo joje bi ti to omogucilo, dostupno je i u Beogradu, generalno je jeftinije. JEdina glupost je sto je uvoznik lenj da uzima mala pakovanja, pa prodaje velike konzerve za nekih 4500 dinara. No, i on zahteva iskustva u nanosenju, da bi dobio to sto ti hoces, posto nije samo namazi, nego mora da se utrljava minimalna kolicina, inace dobijes uzasno zamazan rezultat. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, B.R. said:

Ja ukapirah da ti hoces da cela prica ode u sivo, ali da se vidi struktura?

Pa tako nešto. Ne želim da imam sloj nanosa kao kod lakiranja. Više kao prebajcovana ploča u odgovarajući ton, pa konačno utrljana uljem.

Ova fensi opcija gde je ulje već tonirano mi je ok potpuno, ali nisam gadljiv ni na jeftinije predloge identičnog koncepta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...