Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

Izvodljivo je i onda je moguće igrati se sa širinom trapeza sa zadnje strane. Verovatno bih taj šper umrtvio sa unutrašnje strane ili napravio sendvič dva špera sa kondorom između ... 

Kao što rekoh ne stigoh juče da poslušam više od jedne pesme. Samo što sam sve iseckao i postavio, žena viče ručak, onda nezaobilazna Ada, a po povratku John Wick: Chapter 3 - Parabellum na velikom platnu. Šta da radim, ukućani imaju prednost i demokratsku većinu. :rolleyes:

Ako ugrabim vremena danas da prođem kroz poznate test stvari pa ću izvestiti. Na prvu mi je jako lepo što nije došlo do zamućenja sredine ili visine, već mi se čini da se ovaj tweak zaista pozabavio samo najnižim delog opsega. Ne bih davao više opisa na osnovu jedne pesme i jednog flma, ali mi se čini da je pristunost jako niskih tonova vrlo lepo iskočila u zvučnoj slici, što se u filmu jako lepo čulo, ali opet nisam bio toliko posvećen toj temi.

Ipak, treba kartonu da se malo usvira, zar ne!? ;)

Link to comment
Share on other sites

Father, Edge daje simulaciju, ali bez uticaja sobe. Definitivno, morao bi da dobijes bolji bas jer je veci baffle.

Na merenjima se vidi da imas modove na oko 30Hz, 60Hz, 90Hz itd. , koji upotpunjavaju zvuk i daju utisak basa.

Da slusas zvucnike u gluvoj sobi ili otvorenom prostoru, imao bi upravo odziv kao na Edge simulatoru.

Daleko bolje je raditi merenja sa REW programom.

https://www.avnirvana.com/resources/rew-windows-64-bit-installer.26/

Link to comment
Share on other sites

Ovako postavljeni kartoni ne predstavjaju  povecanje baffle ploce. Nema povecanja kolicine bass-a vec se znacajno produzava putanja zvucnih talasa sa zadnje strane membrane i time 'prociscava' zvuk. Opet, ovako ostro postavljeni predstavljaju hornu (= pojacanje zvuka) za iste te talase sa zadnje strane. Malo kasne al' se leepo cuju :)

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, damic said:

Na merenjima se vidi da imas modove na oko 30Hz, 60Hz, 90Hz itd. , koji upotpunjavaju zvuk i daju utisak basa.

Da slusas zvucnike u gluvoj sobi ili otvorenom prostoru, imao bi upravo odziv kao na Edge simulatoru.

Da, ok to ima smisla. Znači li to da teorijski sada sa ovolikim/ovakvim bafflom, ponavljam teorijski, imam nanižu freq pomerenu na 60Hz? ... apstrahujući prostoriju i mereno u npr. gluvoj sobi.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, dj.nik said:

Ovako postavljeni kartoni ne predstavjaju  povecanje baffle ploce. Nema povecanja kolicine bass-a vec se znacajno produzava putanja zvucnih talasa sa zadnje strane membrane i time 'prociscava' zvuk. Opet, ovako ostro postavljeni predstavljaju hornu (= pojacanje zvuka) za iste te talase sa zadnje strane. Malo kasne al' se leepo cuju :)

Slažem se, ali ipak sprečavaju poništavanje kontrafaznih talasa i pomažu većoj prisutnosti niskih tonova. Ako i malo kasne to se kod basa i ne registruje tako dramatično. Možda čak i doprinose "boljoj" prostornosti ili iluziji dubine scene? 

A da se lepo čuju, čuju se, ali opet sa ogradom jer još nisam u potpunosti siguran da sam čuo :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

Ovako postavljeni kartoni ne predstavjaju  povecanje baffle ploce. Nema povecanja kolicine bass-a vec se znacajno produzava putanja zvucnih talasa sa zadnje strane membrane i time 'prociscava' zvuk. Opet, ovako ostro postavljeni predstavljaju hornu (= pojacanje zvuka) za iste te talase sa zadnje strane. Malo kasne al' se leepo cuju :)

Nisi u pravu, procitaj malo o open baffle.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Da, ok to ima smisla. Znači li to da teorijski sada sa ovolikim/ovakvim bafflom, ponavljam teorijski, imam nanižu freq pomerenu na 60Hz? ... apstrahujući prostoriju i mereno u npr. gluvoj sobi.

Imaces promenu kako pokazuje simulator, tj, ukupna povrsina i oblik baffle (prave ili kose ivice stranica ili promena na visini) davace drugaciji odziv na niskim freq. Zato i sluzi simulator. Zatim uporedis krivu kakva je bila bez stranica i sa stranicama, i videces da u drugom slucaju imas (trebalo bi) bolju krivu, Sto veca ukupna povrsina, to dublji odziv. Takodje i polozaj drajvera, asimetrican, daje drugaciji odziv. To imamo recimo u slucaju ako imamo samo jednu stranicu i sl.

Po pravilu, asimetricna open baffle ima bolji odziv, primer mojih Apogee.

Rezultat slika za apogee signature

E, sad sta ce da uradi soba, to je druga stvar, modovi ce ostati na istim mestima gde su bili i ranije, ali ce ukupan odziv zvucnika biti nesto drugaciji.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, damic said:

Imaces promenu kako pokazuje simulator, tj, ukupna povrsina i oblik baffle (prave ili kose ivice stranica ili promena na visini) davace drugaciji odziv na niskim freq. Zato i sluzi simulator. Zatim uporedis krivu kakva je bila bez stranica i sa stranicama, i videces da u drugom slucaju imas (trebalo bi) bolju krivu, Sto veca ukupna povrsina, to dublji odziv. Takodje i polozaj drajvera, asimetrican, daje drugaciji odziv. To imamo recimo u slucaju ako imamo samo jednu stranicu i sl.

Po pravilu, asimetricna open baffle ima bolji odziv, primer mojih Apogee.

Rezultat slika za apogee signature

E, sad sta ce da uradi soba, to je druga stvar, modovi ce ostati na istim mestima gde su bili i ranije, ali ce ukupan odziv zvucnika biti nesto drugaciji.

Prelepo izgleda!

Modovi sobe, me zapravo i najviše brinu, kako će se zapravo njihova do sada pozitivna uloga sada manifestovati. Sinoć nisam glasno odvrtao film, jer smo počeli gledanje oko 22:20h nisam primetio neku tutnjavu ili boomy, što bi upućivalo na negativne uticaje sobnih modova.

No, videćemo ...

Link to comment
Share on other sites

Preslušao sam baš dosta pesama i onih koje često puštam i nekih koje retko slušam i neke koje nisam slušao do sada. Zaključak je sledeći.

Basa ima "da ve podavi". Nije uvek brz i definisan, ali uglavnom jeste sa izuzetnom ekstenziom na dole. Zaista se pojavilo mnoštvo impozantnih bas deonica i sve je grandiozno i spektakularno, ali postoji ali. Izostalo mi je prirodnosti, najviše u vokalima. Dosta ih je povuklo na dole, sve je postalo mnogo teže i kod instrumenata, pogotovo žičanih i wow faktor je ogroman, ali to je zapravo zvuk od koga sam pobegao pre mnogo godina kada sam imao dva Redford 15" basa, svaki u kutiji sa svojih 100l... Old school...

Verovatno su modovi sobe sada predominantni i prosto guše. Čuje se velika disproporcija bas područja u odnosu na ostatak slike, prosto je previše.

Dark Night koncertna verzija je bio ok do 2/3 pesme onda je počeo da pritiska. Neke pesme zvuče kao da radi TDL zvučnik, gde se čak i čuje malo kašnjenje kao iz transmission line tunela.

Oseti se blag pad na brzini, ali rast na efikasnosti, pa sam uglavnom sve slušao dosta tiše na vol potu. Mislim da ću ipak malo po malo da skraćujem bočne stranice dok ne dođem do onoga što mi odgovara. Ovo mi je previše kolorisano i sa "debelom gudom". Nije ovo moj zvuk, a sumnjam da bi neko na ovo isekao vene. Možda na bass, ali i on, zajedno sa modovima nije penzionerska sreća. Nešto razmišljam, koliki mi je sada pik na onih 33Hz sa basom koji pretpostavimo da silazi do 65Hz, mogu samo da pomislim!?

Pokušaću da nađem dimenziju buffle-a u app, koja mi gađa drugi harminik od rezonantne freq. sobe pa da probam tako nešto između 90-100Hz. Ovo je sada too much, naprosto ruši kuću.

Mango voli, Mango pati, Mango će da skrati...

Pala mi je na pamet ideja da raskačim jedan bass driver pa poslušam i tako, možda ostane ekstenzija, a smanji se sound pessure na donjim freq.!? Ovo kako je sada je prosto neverovatno. Maltene osećam kako mi drhte membrane u ušima od tolike količine basa.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, damic said:

Nisi u pravu, procitaj malo o open baffle.

 

Ćit'o ja, ćit'o, i ćlan biblioteke post'o. A ti samo primeni fiziku i malo razmišljanja. Meni ne treba 5 sab-vufera u sobi, uopšte. Proćitaš znalce iz neke oblasti i kupiš njihove konstrukcije. Ne projektuješ zvučnike na forumu, pogotovu ne sa Hi-Fi populacijom. Al' možda i ja grešim, sutra možda ke bidnu najpopularniji za kupiti 'Father Open Polu-Klozed Egzotik Glasnogovornik MK4'. Obavezno prisustvo Furutek IEC utičnice : )   

 

 

V2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Tatko ( @Father ) ako imaš još tog kartona a i volje stavi malo i napred, napraviš H-frejm pa poslušaj. Za dužunu krilaca preseci na pola pa skraćuj / guraj unutra to što si poseko. MJK je na 15" stavio za U-frejm 7,5" pozadi a za H-frejm po 7,5" napred/nazad. http://www.quarter-wave.com/OBs/U_and_H_Frames.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

@skrstic

Kod mene su 3 drivera od 6.5", a prednji baffle je 2x9.5"= 19" širina prednje ploče je 48cm, što je donekle jednako u zbiru sva tri 3x6.5"=19.5". Ovo sam upravo dobio slušanjem kartona postavljenih na prednju ploču, koja je bila samo onaj srebrni deo prednje ploče. Naknadno sam dodao crni ram kao proširenje. Trebalo je da bude i veći, ali sam morao da napravim kompromis sa kućnom komunikacijom i prolazom pored njih pa su ostali malo okraćeni. Sada mislim da sam mogao da se pružim još tih pola ili ceo inč u ukupnoj širini.

Sa zadnje strane sam postavio po dva krilca levo i desno, gde je savko dužine 32.5cm tj. 12.8" jer sam u Edge app simulatoru dobio nešto oko 65Hz najnižu suverenu freq. Ispada da mi je bio potreban leđnji baffle od 25.6" da bih se spustio sa odzivom na 60Hz.

Pošto mi je zvučnik stajao na mestu gde lepo radi sa sobnim modovima bez ovih back krilaca, potpuno sam to prenebregao sinoć u prvih 2 sata slušanja. Kada sam se malo poigrao sa šetnjom zvučnika stvari su postale jako zanimljive... Treba to još gađati i mislim da imam još malo farbe na vokalima, ali su se instrumenti poprilično oslobodili te neke "preteške" prezentacije. Mislim da treba još malo okratiti krilca sa zadnje strane i biće to dosta dobro.

41 minuta ranije, skrstic said:

Za dužunu krilaca preseci na pola pa skraćuj / guraj unutra to što si poseko.

Hvala ovo je super ideja, da lako mogu da korigujem dužinu klizanjem slobodne polovine. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ako dobro razumem. Dubinom baffle-a koriguje se i rezonantna freq. na gore ili dole? Uvođenjem veće površine buffle-a ja sam je izmestio na gore pa odatle možda ta mala farba koju čujem?

Meni je rez negde posle 1000Hz za sva tri drivera u paralelnoj vezi. Tako da se ne radi o klasičnoj bass skretnici do 200Hz. Dosta je kompleksnije za ugoditi na toliko širokom rasponu, pa je i normalno da imam nekih problema sa prilagođavanjem otvaranjem donjeg roll off-a.

Definitivno će biti traženja prave dužine back krilaca, zajedno sa pozicijom  zvučnika u odnosu na modove i ukupna akustička svojstva prostorije.

Link to comment
Share on other sites

Ako mogu samo da dodam - ovo sto je MJK objasnio vazi iskljucivo za rezove na nizim F ovde je u pitanju rez na 10X vecim F. Da sada ne duzim pogledati grafike na strani 8 bez bilo kakve skretnice i one na strani 2. Skracivanjem puta sa poledjine prema licu povecavase stanje akustickog kratkog spoja. Ukupna duzina nema veze sa velicinom zvucnika. U slucajevima kao sto je MJK objasnio poenta LF skretnice je da izigrava i neku vrstu Bafle step response kola na regionu neposredno pre susretne fo. Svako kolo skretnice to radi... I tu je osnovni nivo oko 85db. Sto znaci da se i ostali driveri u sistemu moraju dovesti, atenuirati na taj nivo. A to je oko 10-12db nize od nekog sirovog odziva zvucnika...

Pravi OB su vece povrsine. Postoji cak i neki standard za OB to je IEC baffle - google. KOrisno je pogledati i nacine montaze i postavljanja drivera u plocu. To su neke stvari koje postoje decenijama u literaturi i laboratorijskoj praksi i nema potrebe dovoditi ih pod znak pitanja...

OB koji su manjih dimenzija podrazumevaju takozvani shelf LF, aktivni ili pasivni. Upravo na osnovu razlike u nivoima. I to je pokojni Linkwitz bog da mu dusu prosti, veoma podrobno objasnio. Sa prilozenim kompletnim aparatom za izracunavanje...

(Koliko se secam receno je pre X stranica da je velicina ploce izracunata i da je dobra sada se ispostavlja da to i nije tako)

Link to comment
Share on other sites

Proračun iz koga se dobila nadograndnja prednje ploče je gađao 60Hz zbog prihvatljivosti dimenzija u prostoriji, smanjen je za koji cm u širini ali tu je negde. Proračun sam uradio uz pomoć kolege BokiVokiToki-ja pre više godina. Merenje sa 1m udaljenosti to potvrđuje.

Edge simulator daje drugačije viđenje i pretpostavlja početak opadanja na 147Hz bez zadnjih krilaca. Dodavanje bočnih stranica na poleđini prednje ploče definitivno pomera donji roll off niže i golica modove prostorije koji je najjači na oko 33Hz.

Proračuni su uvek dobar polazni parametar, ali realno okruženje je prepreka koju treba što lakše prevazići, naravno poznajući sve zamke koje se tu nalaze.

Hvala svima na angažovanju i savetima, verujem da će sve to leći na svoje uz malo podešavanja i pozicioniranja.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Father said:

Preslušao sam baš dosta pesama i onih koje često puštam i nekih koje retko slušam i neke koje nisam slušao do sada. Zaključak je sledeći.

Basa ima "da ve podavi". Nije uvek brz i definisan, ali uglavnom jeste sa izuzetnom ekstenziom na dole. Zaista se pojavilo mnoštvo impozantnih bas deonica i sve je grandiozno i spektakularno, ali postoji ali. Izostalo mi je prirodnosti, najviše u vokalima. Dosta ih je povuklo na dole, sve je postalo mnogo teže i kod instrumenata, pogotovo žičanih i wow faktor je ogroman, ali to je zapravo zvuk od koga sam pobegao pre mnogo godina kada sam imao dva Redford 15" basa, svaki u kutiji sa svojih 100l... Old school...

Verovatno su modovi sobe sada predominantni i prosto guše. Čuje se velika disproporcija bas područja u odnosu na ostatak slike, prosto je previše.

Dark Night koncertna verzija je bio ok do 2/3 pesme onda je počeo da pritiska. Neke pesme zvuče kao da radi TDL zvučnik, gde se čak i čuje malo kašnjenje kao iz transmission line tunela.

Oseti se blag pad na brzini, ali rast na efikasnosti, pa sam uglavnom sve slušao dosta tiše na vol potu. Mislim da ću ipak malo po malo da skraćujem bočne stranice dok ne dođem do onoga što mi odgovara. Ovo mi je previše kolorisano i sa "debelom gudom". Nije ovo moj zvuk, a sumnjam da bi neko na ovo isekao vene. Možda na bass, ali i on, zajedno sa modovima nije penzionerska sreća. Nešto razmišljam, koliki mi je sada pik na onih 33Hz sa basom koji pretpostavimo da silazi do 65Hz, mogu samo da pomislim!?

Pokušaću da nađem dimenziju buffle-a u app, koja mi gađa drugi harminik od rezonantne freq. sobe pa da probam tako nešto između 90-100Hz. Ovo je sada too much, naprosto ruši kuću.

Mango voli, Mango pati, Mango će da skrati...

Pala mi je na pamet ideja da raskačim jedan bass driver pa poslušam i tako, možda ostane ekstenzija, a smanji se sound pessure na donjim freq.!? Ovo kako je sada je prosto neverovatno. Maltene osećam kako mi drhte membrane u ušima od tolike količine basa.

 

 

20 sati ranije, Father said:

Modovi sobe, me zapravo i najviše brinu, kako će se zapravo njihova do sada pozitivna uloga sada manifestovati. Sinoć nisam glasno odvrtao film, jer smo počeli gledanje oko 22:20h nisam primetio neku tutnjavu ili boomy, što bi upućivalo na negativne uticaje sobnih modova.

 

Ako je uopste trebalo nesto dokazivati, to ti je lagan dokaz da modovi nikad nisu stvarno "pozitivni". Dobijas lazni utisak dubine, po cenu zamrljanosti kompletne zvucne slike. Ono kada ti se cini da su "pozitivni" je kad je odziv kutija u totalnom "bunaru", pa izvuce koliko-toliko dubine, mada je i to daleko od prave stvari, jer je ograniceno na uzak frekventni opseg oko kog je opet taj isti "bunar". Na nekim numerama moze da bude ok, ako se sklope kockice.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Ako dobro razumem. Dubinom baffle-a koriguje se i rezonantna freq. na gore ili dole? Uvođenjem veće površine buffle-a ja sam je izmestio na gore pa odatle možda ta mala farba koju čujem?

Kad dodaš krila, H kanal, bilo šta slično što nije ravna ploča i ima paralelne stranice (manje ili više), stvaraju se uslovi za rezonancije po opsegu, to čuješ. Kad ti to treba samo za niske frekvencije, onda odsečeš ranije oštro i nema problema. Kad treba da reprodukuje širi opseg, kao kod tebe, onda se to čuje. Ako je ravna ploča, ona treba da bude ogromna za niske frekvencije. Možda pokretna krila koja se otvore za slušanje, a mogu da se pomeraju kad treba da prođeš.

Link to comment
Share on other sites

@Delija

Sve se slažem, tako je to, bar u mom slučaju. Kompromisa mora da bude, a igra je da kompromisi što manje pokvare užitak. Nisam izuzetak iz uobičajne prakse. Poznajem dosta starijih audiofila, koji i dan danas nisu našli "sveti gral" zvuka u prostorijama u kojima slušaju muziku. Stalno nešto petljaju i novo kupuju ili prave. 

Treba biti realan i boriti se u granicama realnih mogućnosti odabranih komponenti, okruženja, znanja, dobijenih sugestija i svega onoga što nam daje nadu da može za zrno bolje.

Meni je zadovoljstvo da se s vremena na vreme malo poigram na neku temu. Ova akcija ne košta ništa, a daje izrazito zanimljive rezultate.

 

@Nixie

Pa da tako je. Širok zahvat važne zvučne informacije reprodukuju i mala promena se odmah primeti disbalans u prirodnosti. Ipak mislim da neće biti toliko teško to ispeglati fleksibilnim skraćivanjem zadnjih krilaca. Navratićeš pa ćeš čuti kada namestim da bude brihvatljivo, a moćićemo i da ih izvlačimo u uvlačimo i odmah čujemo rezultat.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, dj.nik said:

Ćit'o ja, ćit'o, i ćlan biblioteke post'o. A ti samo primeni fiziku i malo razmišljanja. Meni ne treba 5 sab-vufera u sobi, uopšte. Proćitaš znalce iz neke oblasti i kupiš njihove konstrukcije. Ne projektuješ zvučnike na forumu, pogotovu ne sa Hi-Fi populacijom. Al' možda i ja grešim, sutra možda ke bidnu najpopularniji za kupiti 'Father Open Polu-Klozed Egzotik Glasnogovornik MK4'. Obavezno prisustvo Furutek IEC utičnice : )   

 

 

V2.JPG

Bilo bi jako lepo ako bi smeo da postujes REW waterfall od slikanog sistema, opseg od 20Hz do 200Hz. Od price, slaba vajda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...