Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

4 minuta ranije, Father said:

Znači da sam na dobrom tragu. Ipak mi ovo moje deluje jednostavnije za izvesti. Ako uspem da dobijem nešto zanimljivo možda postavim video na tu temu. :thumbsup2

To je pogrešan link, već sam obrisao, to samo meri silu kompenzacije, ne meri stvarnu silu. Ima novi link, samo...:heat

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Father said:

Da li bi ovo moglo da se improvizuje sa "klatnom" tipa igla fiksirana na headshell sa gornje strane pa okačen tanak konac sa malecnim komadom olova.

Na nosač igle zalepiš neku ravnu iglicu dužine recimo 2-3cm, kao produžetak, ili parče grafitne mine 0,5mm. Na glavu nalepiš drugu iglu da se poklope kad gledaš odozgo. Onda namestiš na test ploči antiskejting da se poklope pa gledaš na nekoj drugoj ploči šta se događa. To je samo indikacija, nije merenje.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Nixie said:

Na nosač igle

??? na cantiliver ??? to će onda da pokvari kompletnu masu i fiziku celog sklopa.

Ako misliš na nosač (plastični) telo igle onda se pokret neće uočavati.

Definitivno je cantiliver taj koji se giba napred / nazad i da za sada zanemarimi gore / dole. Jedino ima smisla pratiti to njegovo gicanje, ali samo ako se zalepi grafitna mina 0.5 na cantiliver i opet veliko ALI onda se poremeti kompletna fizika cantilivera.

Probaću ja sa pecaljkom odozgo sa headshell-a čim nađem neki maleni komad olova. Iglu imam, konac imam, blue tack za fiksiranje imam, još samo da nabavim olovo od nekog pecaroša i igre mogu da krenu. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Još jedan twick sam primenio u sistemu koji je doprineo u nekoj (ne merenoj) meri. Po principu: Happy are the believers! :D

Kad smo već kod graničnika za vrata, toalet rolni, šiljaka sa kuglagerima, kuglicama i peščanim postoljima ...

Preporučio bih jeftinu probu sa Poliuretanskim crevom za izolaciju cevi grejanja. Naime, provukao sam moje divne zvučničke Paklene Pomorandže kroz ovo crevo distribuirano u prodaji u dužini do max 2m. Na svu sreću moj kabl je 2.4m pa je taman kao Pudla u jaknici.

201606011942518684751.jpg

Pipkao sam ih i poredio u radnji i odlučio se za ove gušće i mekanije antracit crne umesto sivih krućih malo plastičnijeg osećaja na dodir.

Cena je oko 360 din/m ili beše za 2m, ne sećam se sada jer sam kupio dva + jedno deblje i šireg unutrašnjeg prečnika za neka nova istraživanja sa Father strujašima i eventualno njihovo provlačenje radi bolje izolacije od tla i vibracija ...

Nije skupo i zabavno je igrati se malo, na ove vrućine. 

:talasi

 

PS: Ne znam šta su uradili, ali ništa nisu pokvarili, to je sigurno. Teško je praviti jasna poređenja kada mora sve da se raskači, provuče, spoji itd...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Da li bi ovo moglo da se improvizuje sa "klatnom" tipa igla fiksirana na headshell sa gornje strane pa okačen tanak konac sa malecnim komadom olova.

Може.

Wally Skater је комерцијални производ. Овде неки покушаји за DIY:

https://www.audioasylum.com/messages/tweaks/201124/wally-skater-diy

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Father said:

??? na cantiliver ??? to će onda da pokvari kompletnu masu i fiziku celog sklopa.

Ako misliš na nosač (plastični) telo igle onda se pokret neće uočavati.

Definitivno je cantiliver taj koji se giba napred / nazad i da za sada zanemarimi gore / dole. Jedino ima smisla pratiti to njegovo gicanje, ali samo ako se zalepi grafitna mina 0.5 na cantiliver i opet veliko ALI onda se poremeti kompletna fizika cantilivera.

Probaću ja sa pecaljkom odozgo sa headshell-a čim nađem neki maleni komad olova. Iglu imam, konac imam, blue tack za fiksiranje imam, još samo da nabavim olovo od nekog pecaroša i igre mogu da krenu. :lol:

Mislim da se zalepi baš na nosač, kao produžetak. Što se tiče sile trenja, neće ništa da se promeni, to je vertikalna sila (koju ti podešavaš tegom) puta koeficijent trenja. Koeficijent trenja zavisi dosta od modulacije brazde i oblika igle.  Treba ti neka stara glava za igranje.

Link to comment
Share on other sites

Imam samo jedan problem, što mi je gramofon u okviru police i ne mogu da ga posmatram odozgo. Morao bih da izmestim gramofon na neki sto, pa žtrvujem neku staru istrošenu iglu, koju nemam, a mislim da i masa glave igra ulogu u celoj priči pa to nije univerzalno rešenje, već samo za jedan tip glave kojoj paše ta igla...

Ovo što ja imam na umu je kao jelkica ili kocke okačena o retrovizor u kolima koja se njiše levo desno kako auto "trackuje" put. Pokazuje naginjanje i sile koje vuku ovamo ili onamo.

Probam pa izveštavam. Kapiram i da je krucijalna masa tog olova na takvom mini klatnu da bi se dobio adekvatan prikaz i simulacija oscilovanja ...

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, InSides said:

Може.

Wally Skater је комерцијални производ. Овде неки покушаји за DIY:

https://www.audioasylum.com/messages/tweaks/201124/wally-skater-diy

Bilo bi interesatno konstruisati headshell sa tim tananim "jednorog" horizontalnim jarbolom paralelnim ili čak i ne sa površinom vinila koji ima neku kuku da može da se okači namenski pripremljeno konac - olovo klatno za potrebe podešavanja from time to time. 

Uff, nešto sam se mnogo raspisao na temu ovih razmišljanja. Malo ću da iskuliram da ne smaram narod.

Izvinite! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Фантастичан систем на ивици пензионисања :P

Мени феноменално звучи звук сада већ на тамнијој страни невероватно отвореног и живог карактера. ;)

Највише ми се свиђа што у презентацији свог система домаћин то чини на лагодан и опуштен начин уз уживање своје и својих гостију.

Нећу ипак ништа критиковати зато што је домаћин сервирао добру ракију иначе ... и не бих имао шта :)

Захваљујем се и Мићи на извршеном утицају на систем због чега се осетила релаксиранија музичка презентција и нови домети сада већ дограђеног Ивановог система.

Ето, све то и још дивније од свега је ново познанство и то још са таквим Човеком :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

@InSides

Inače ovaj primer sa slike sa tvog linka primenjuje antiskating na tangencialni gramofon, ako ja ovo dobro vidim. Tu po tvrdnjama gospodina sa linka za podešavanje tog parametra koji je Solderer ranije dao ne bi trebalo da dolazi do tih sila. ?? Zar ne, ili ?

wallyskate.png

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Father said:

@InSides

Inače ovaj primer sa slike sa tvog linka primenjuje antiskating na tangencialni gramofon, ako ja ovo dobro vidim. Tu po tvrdnjama gospodina sa linka za podešavanje tog parametra koji je Solderer ranije dao ne bi trebalo da dolazi do tih sila. ?? Zar ne, ili ?

То је једна од бољих слика које сам на брзака нашао. Теоооооретски, skating силе не би требало да се јављају на тангенцијалним ручицама. Кажем теоретски, нисам још стигао до тога да то експериментирам.

Ево линк до оригиналног упутства Wally Skater-а:

http://www.simplyblack.net/images/pdf/WallySkaterInstructions.pdf

А ево линка до рецензије Woody ручице (коју је дизајнирао Pete Riggle) где има опис и фотографије веома сличне скаламерије коју је Pete Riggle "дизајнирао" (*)

https://www.hifizine.com/2011/09/riggle-stringtheory-tonearm-part-2/

(*) Wally Malewicz наводно није патентирао Wally Skater, тако да...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ab said:

Фантастичан систем на ивици пензионисања :P

Мени феноменално звучи звук сада већ на тамнијој страни невероватно отвореног и живог карактера. ;)

Највише ми се свиђа што у презентацији свог система домаћин то чини на лагодан и опуштен начин уз уживање своје и својих гостију.

Нећу ништа критиковати зато што је домаћин сервирао добру ракију иначе ... и не бих имао шта :)

Захваљујем се и Мићи на извршеном утицају на систем због чега се осетила релаксиранија музичка презентција и нови домети сада већ дограђеном Ивановог система.

Ето, све то и још дивније од свега је ново познанство и то још са таквим Човеком :thumbsup2

Hvala veliko!

Mića je zaista imao velikog uticaja na poslednje iteracije i nešto više od Fine tuninga. Kao što sam i pre nekoliko strana ranije rekao da sam otvorio vidike prema nešto drugačijoj "filozofiji" zvuka ne bi li uspeo da dobijem najbolje i od jedne i od druge. Kada kažem jedne mislim na bržu, a druge na nešto relaksiraniju prezentaciju koju Mića voli da uživa u trenutcima potpunog prepuštanja.

Mića je divan čovek velikog srca koje daje na tanjiru i izvanredan i iskren prijatelj. Neizmerno sam srećan što sam imao prilike da ukrstim svoje puteve sa njegovim i na obostrano zadovoljstvo taj odnos proširim i kvalitetnije zacementiram u prijateljstvo.

Takođe druženje sa Peđom (ab) je svojevrsno zadovoljstvo i kvalitetan doprinos sveukupnom napretku u sistemu, ako se samo setimo preporuke za Vishay tokom upgrade-a Hiraginog napajanja, zajedno sa Zokijem FTA gde su rezultati bili nepojmljivo osetni ...

Svakako, meni je izrazito zadovoljstvo upoznati sve ljude sa kojima se srećem na Forumu i upijem njihova iskustva eventualno deleći sopstvena u zajedničkom zanosu ka boljem zvuku i lakšem uživanju u strasti koja nas zbližava.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, ab said:

Захваљујем се и Мићи на извршеном утицају на систем због чега се осетила релаксиранија музичка презентција и нови домети сада већ дограђеном Ивановог система.

Ab, Father nemojte tako, pomisliće neko da sam neki Audio ekspert. Daleko sam ja od toga... Po tom pitanju sam na nivou šimpanze zainteresovane za HI FI. Nemam pojma o tehnikalijama. Znam samo šta volim da čujem i kako "mislim da neki instrument treba da zvuči". Ništa  više od toga. Moj uticaj se sveo , al zaista na " E ajd ga probamo, daj ga pomeri malo vamo, namo...." Sve ostalo je Fatherov sistem i želja za igranjem. A druženje stvarno bilo ok. Nastaviće se nadam se. Ja sledeći domaćin, čisto da vidite kako su pogrešani Vaši sistemi :D, a moj naravno superioran i naravno najbolji....:D. Na kraju dunja il šljiva presuđuju, a i ne moram da vozim.:cheers

Pozdrav

Vlasnik traktor gramofona koji je opalio kur... o ledinu na istom mestu ( top, ...bo ga isti)

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, InSides said:

А ево линка до рецензије Woody ручице (коју је дизајнирао Pete Riggle) где има опис и фотографије веома сличне скаламерије коју је Pete Riggle "дизајнирао" (*)

A ja sam mislio da je to greška, pa sam obrisao. Šta ta skalamerija u opšte radi?

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Milosav Grozni said:

Ab, Father nemojte tako, pomisliće neko da sam neki Audio ekspert. Daleko sam ja od toga... Po tom pitanju sam na nivou šimpanze zainteresovane za HI FI. Nemam pojma o tehnikalijama. Znam samo šta volim da čujem i kako "mislim da neki instrument treba da zvuči". Ništa ni više od toga. Moj uticaj se sveo , al zaista na " E ajd ga probamo, daj ga pomeri malo vamo, namo...." Sve ostalo je Fatherov sistem i želja za igranjem. A druženje stvarno bilo ok. Nastaviće se nadam se. Ja sledeći domaćin, čisto da vidite kako su pogrešani Vaši sistemi :D, a moj naravno superioran i naravno najbolji....:D. Na kraju dunja il šljiva presuđuju, a i ne moram da vozim.:cheers

Pozdrav

Vlasnik traktor gramofona koji je opalio kur... o ledinu na istom mestu ( top, ...bo ga isti)

Ne mo da si tol ko skroman :D Najlepše od svega je što je sve zavijeno u smehu i dobrom raspoloženju, bez preozbiljnih faca i zamišljenog trljanja brada, uobičajnih za Audiofilski establišment.

Inače ta ploča (Telarc 1812) kada se pogleda izbliza, te brazde na kraju ploče, mogu jasno da se vide mesta kao zoro znak gde topovi opaljuju. Razmak između brazdi je oko 1mm, možda i preterujem ali je širi nego na 45 LP singlovima diskaća iz osamdesetih.

Tvoj gramofon je odlično podešen i ako i on iskače na tom mestu onda je baš zanimljivo skupiti iskustva od još nekog primerka istog izdanja ili novijih i od nekog drugog ...

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

Još jedan twick sam primenio u sistemu koji je doprineo u nekoj (ne merenoj) meri. Po principu: Happy are the believers! :D

Kad smo već kod graničnika za vrata, toalet rolni, šiljaka sa kuglagerima, kuglicama i peščanim postoljima ...

Preporučio bih jeftinu probu sa Poliuretanskim crevom za izolaciju cevi grejanja. Naime, provukao sam moje divne zvučničke Paklene Pomorandže kroz ovo crevo distribuirano u prodaji u dužini do max 2m. Na svu sreću moj kabl je 2.4m pa je taman kao Pudla u jaknici.

201606011942518684751.jpg

Pipkao sam ih i poredio u radnji i odlučio se za ove gušće i mekanije antracit crne umesto sivih krućih malo plastičnijeg osećaja na dodir.

Cena je oko 360 din/m ili beše za 2m, ne sećam se sada jer sam kupio dva + jedno deblje i šireg unutrašnjeg prečnika za neka nova istraživanja sa Father strujašima i eventualno njihovo provlačenje radi bolje izolacije od tla i vibracija ...

Nije skupo i zabavno je igrati se malo, na ove vrućine. 

:talasi

 

PS: Ne znam šta su uradili, ali ništa nisu pokvarili, to je sigurno. Teško je praviti jasna poređenja kada mora sve da se raskači, provuče, spoji itd...

Preporuceno davno .Posto imam VDH Revolution a oni su malo deblji i posebna zila je za + a posebna za - nisam ga stavio izcela vec 5 komada duzine 10cm.Odvaja kabl od poda i vibracije sa poda se neprenose na kabl.Pristojan dobitak na zvuku.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Odvaja kabl od poda i vibracije sa poda se neprenose na kabl.Pristojan dobitak na zvuku.

Hvala.

Kao što rekoh nisam mogao da uporedim, ali mi se čini da nije ništa pokvario. A ako ništa nije pokvario ... :D

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

@InSides

Inače ovaj primer sa slike sa tvog linka primenjuje antiskating na tangencialni gramofon, ako ja ovo dobro vidim. Tu po tvrdnjama gospodina sa linka za podešavanje tog parametra koji je Solderer ranije dao ne bi trebalo da dolazi do tih sila. ?? Zar ne, ili ?

 

Neka sila vodi ručku prema centru. Ako nije na drugom mestu onda je u brazdi.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, TurboMaximus said:

Neka sila vodi ručku prema centru. Ako nije na drugom mestu onda je u brazdi.

Da u pravu si. Znači i tangencijalna ručka mora da ima neku inicijativu oko trackovanja, ne samo prosto rolanje u kanalu.

Lakše bi bilo da sam ostao član Astronomskog društva Ruđer Bošković nego što sam se inficirao HiFi-em. :)

Link to comment
Share on other sites

Mator sam skoro ko "Broj jedan" i predugo nemam gramofon. Zbog pogrešne procene u glavnom.
E sad "narečena 1812" je izbacivala igle iz brazdi još u praistoriji i nešto mi se javlja da to niko nije dovodio u vezu sa antiskejtingom!?!
Dakle Father, podesi ti antiskejting najbolje što možeš (u moje vreme su fino podešavanje radili i na sluh) i uživaj. Dal će igla da ti skoči zbog pucanja topa, pa puca ti prslook.:)

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ivanp said:

Mator sam skoro ko "Broj jedan" i predugo nemam gramofon. Zbog pogrešne procene u glavnom.
E sad "narečena 1812" je izbacivala igle iz brazdi još u praistoriji i nešto mi se javlja da to niko nije dovodio u vezu sa antiskejtingom!?!
Dakle Father, podesi ti antiskejting najbolje što možeš (u moje vreme su fino podešavanje radili i na sluh) i uživaj. Dal će igla da ti skoči zbog pucanja topa, pa puca ti prslook.:)

Meni više ne izleće igla iz brazde u delu na kraju strane sa topovima. Ide glatko. Skinuo sam najlon sa tegićem totalno i smanjio gaznu silu za 0.1g (Shrue V15 Type III igla E podešena na 0.9g) i sve peva bez ikakvih problema od početka do kraja.

E sad, ostaje da se poigram sa adekvatnom količinom anti skatinga da je aktivan, ali i adekvatan da prođe ove jake pasaže.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Zexx said:

Je l' se planira možda ponavljanje onog testa resamplera u Audirvani za Mac, a da se resampler ne uključuje, msm, izašle su neke nove verzije A+ u međuvremenu, pa da podelite iskustva...:rolleyes:

To ću proslediti ab-u da propituje komšiluk sa topovima :lol: možda mu preskoči glava na hdd-u kad krene kanonada :rolleyes: u tom slučaju samo SSD je neophodan za sprovođenje testa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...