Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

Sinoć je bilo izvanredno lepo družiti se sa @Milosav Grozni i @ab u gostima. Štimung je bio odličan, a atmosfera neprocenjiva.

Zahvlajujem se na poseti i divno provedenom popodnevu. Dobio sam jako lepe komentare na pomak u zvuku, a prema iskustvima od ranije koje su imali iz ranijih poseta.

Gramofon je sa V15 Type III i novom iglom VN35E ostavio izrazito dobar utisak. Prosto je neverovatno šta je taj eliptični vrh od 3500din uspeo da izvuče iz brazdi na vrlo zahtevnim pločama.

Oppo konstantan u svom kvalitetu ali uz pomoć tega :D i nove pozicije zvučnika beleži ne zapamćenu dinamiku i grandioznost, na koju se Mića malo požalio, ali opet i to bi se moglo svrstati pod individualna sviđanja ili slušalačko ne iskustvo moje malenkosti. Ab je primetio značajnije razlike u odnosu na ranije, s obzirom da dugo nije bio kod mene, a svašta se u međuvremenu sitno dočačkalo...

Svakako je veče bilo predivno i hvala dragim drugarima na tome.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, giZ_Mo said:

Продужићемо ако је потребно. Мислим да имам дужу "С" цевку.

Ono što sam sinoć čuo, jer se i Shure-ka razgibava u sistemu i igla je nova (oko 3 sata rada) mislim da ne traži ni mm pipanja.

Stigao mi je Furutech IEC za Phono preamp i to kada zamenim, samo pucam vatromete na dalje. :cheers

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Nixie said:

Problem je što se ta sila non stop menja zavisno mod modulacije. Tako da nema idealnog podešavanja.

 

Kaakooo je ovo doooobar video! :o

Tačno se vidi koliko pokret i pozicija na vinilu povećavaju intenzitet privljačenja prema centru na istom podešavanju sa početka. Šteta što nije snimio kako izgleda pred kraj strane, to bi bilo izuzetno interesantno.

Usput, kakav je to mini merač koji može da se postavi na glavu? Pretpostavljam da je akcelerometar, ali baš je neki lagani i mali.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

Usput, kakav je to mini merač koji može da se postavi na glavu? Pretpostavljam da je akcelerometar, ali baš je neki lagani i mali.

Nije akcelerometar, čisto mehanička sprava kao burdonov manometar recimo. Ne znam ima li to negde da se kupi, ali ima još jedan problem, sila zavisi i od oblika igle, a pošto je ta sila posledica sile trenja i geometrije šestarske ručice onda zavisi još od svega i svačega. Često sam mogao pročitati da je to kompenzacija centrifugalne sile, ali to nema veze s tim, nema tu nikakve centrifugalne sile jer se ručica i glava ne obrću nego samo ploča. A centrifugalna sila na ploči nema nikakvog uticaja na antiskating (osim što je zanemarljivo mala). Jedinu značajni centrifugalnu silu ima tanjir, zbog velike mase po obodu.

1bca98e44b01dd2becc129a15afb11bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Nixie said:

ali ima još jedan problem, sila zavisi i od oblika igle, a pošto je ta sila posledica sile trenja i geometrije šestarske ručice onda zavisi od svega i svačega.

Ne da si ga elaborirao nego si ga elaborirao! :klanjanje Kapa dole!

Malo ću ovih dana da akceleriram pa testiram na topovima, ...hmm .... nego Mića mi pokupio ploču da isproba kod sebe kako njegov "TRAMVAJ" drži u šinama :D

Videće mo, do sledeće nedelje ću malo da grickam olovo na najlonu, pa sledi 1812 Cannon test!

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Woland said:

jasno je to - gramofon nije savršena mašina, daleko je od toga, međutim duže ručke mogu da učine kompromis boljim, i da olakšaju život

Yes vala,  kod dužih ručki je to sve manje izraženo, manji je ugao kompenzacije, manja projekcija te sile upravno na osu igla-ležaj ručice. 

Link to comment
Share on other sites

Da li bi ovo moglo da se improvizuje sa "klatnom" tipa igla fiksirana na headshell sa gornje strane pa okačen tanak konac sa malecnim komadom olova.

Nešto nalik  ... 

32a2c5f4a6d8c87e03a0573ff0dc463a.jpg

 

... i onda se gleda taj konac kako njiše. Svakako bi pokazivalo kontra od sile koja utiče u tom momentu, ali bi se zapazilo kretanje (klaćenje) naginjanje konca. Šta mislite?

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

Da li bi ovo moglo da se improvizuje sa "klatnom" tipa igla fiksirana na headshell sa gornje strane pa okačen tanak konac sa malecnim komadom olova.

Nešto nalik  ... 

32a2c5f4a6d8c87e03a0573ff0dc463a.jpg

 

... i onda se gleda taj konac kako njiše. Svakako bi pokazivalo kontra od sile koja utiče u tom momentu, ali bi se zapazilo kretanje (klaćenje) naginjanje konca. Šta mislite?

Onda i ovo svakako...:ph34r:

raslje.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Father said:

:D davno je to bilo, a Marvel ne snima te arhaične stripove pa da se osveži memorija. Dakle Blek Stena ... hahahahah

https://vukajlija.com/to-nije-zena-to-je-blek-stena/91730

Ovo je stih iz Blažine pesme "Dule Savić", a ti junaci iz arhaičnih stripova uglavnom su obrađivani u pesmama, recimo "Zvijezda tjera mjeseca, Zagoru ga zatjera...":ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...