Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

2 hours ago, prophet said:

 

Dalje, apostrofira se klasika i jazz u veoma negativnom kontekstu. Nisu to laki materijali za reprodukciju naprotiv, veoma su zahtevni. Dobro konstruisan OB kao i svaki dobro konstruisan zvučnik svira sve žanrove podjednako dobro, radi dobro i na malim i na velikim snagama i uklapa se u svaki prostor. 

Ti si pravi za mišljenje na kakvom sistemu će Oxigen najbolje da zvuči- vintage anol9gni ili digitalija, podnostojeći sa moćnim basom ili kvalitetni regalci?

Link to comment
Share on other sites

@Engine

Hvala na komplimentu. Nisam siguran da sam u toj meri merodavan iako je JMJ uzeo jedan dobar deo mojih mladalačkih dana. Taj period od Oxygene, preko Equinoxe, Chants Magnetiques, Zoolook pa završno sa Rendez Vous. Da i koncerti u Kini. Tada su mi jedina preokupacija bili synth-ovi. U izvođačkom smislu, svakako i slušalačkom. 

Konkretno vezano za Oxygene, najbolje što se reprodukcije tiče sam čuo na zvučnicima ručne izrade sa 2x18" u W-frame, 10" alnico u U-frame i 1" kompresioni sa hornom. Tada je izvor bio digitalni, nisam imao priliku da poredim sa gramofonom. To je bilo pre nekih recimo 6 godina. Pre nekih 15-ak godina bio sam fasciniran kako je to zvučalo u sistemu sa Yamaha NS-1000M u alternaciji sa NS-2000 i Denon PMA-SA1 i DCD SA-1.  Ipak dosta bolje je to zvučalo na pomenutom ručno rađenom zvučniku. 

Dakle ukoliko tražiš preporuku moj glas ide zvučnicima većih gabarita, uz ogradu da je kvalitet zvučnika ipak važniji od samih gabarita. Koliko se sećam, sam JMJ je u svom studiju tih godina (70-ih) koristio JBL 4311.

P.S.

Nadam se da @Father neće zameriti na hijacking-u teme. 

Link to comment
Share on other sites

Ne zameram. I sam sam ljubitelj JMJ. Nažalost ne dopada mi se ništa polse albuma Calypso, a i taj album mi je na granici u muzičkom smislu dopadanja.

Koncert u Londonu Live, mislim da mu je naslov, je nešto najlošije u smislu produkcije što sam čuo od njega. Možda se nećete složiti, ali taj album je iz mog ugla katastrofa.

Najdraži mi je Randez vous koncert u Huston-u u svakom pogledu, a pogotovo što mi je to prvi CD koji sam kupio (1990 u Grčkoj). Nisam imao ni CD player u tom trenutku. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, prophet said:

Da, nastao iz potrebe da se objavi nešto u 5.1. Mislim i da je  izašao samo DVD.

Dobro u tom kontekstu mogu da razumem kao adaptaciju na nova vremena. Nisam to znao. Ja ga imam kao stereo album (flac).

Ipak je JMJ techno tip pa bi bilo baš bzv da nije malo istripovao 5.1 :D

Link to comment
Share on other sites

Tako je. Randez vous je i meni kraj njegove kreativnosti u kvalitetnom smislu. Ove komercijalne techno albume posle nisam nešto ukapirao niti rado slušam, iako ih zadržavam iz respekta, ali nikako mi ne leže i uvek imam osećaj izgubljenog vremena kada pokušam ponovo da im priđem.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Father said:

Tako je. Randez vous je i meni kraj njegove kreativnosti u kvalitetnom smislu. Ove komercijalne techno albume posle nisam nešto ukapirao niti rado slušam, iako ih zadržavam iz respekta, ali nikako mi ne leže i uvek imam osećaj izgubljenog vremena kada pokušam ponovo da im priđem.

Oxygene 7-13 a pogotovo Metamorphoses ipak volim da poslušam.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno malo sam se udaljio od elektronike, pa ga ređe zavrtim, čak i ono starije.

Sada i Jazz ima psihodelične elemente, a da ne spominjem filmsku muziku koja je sa svojim velikim zvukom izvanredan doživljaj vredan odvajanja par sati za kvalitetnu pustolovinu.

Link to comment
Share on other sites

JMJ je po meni jedan od nekoliko kompozitora elektronske muzike koji su imali jako veliki uticaj na sve od elektronike što se izrodilo od sredine osamdesetih, na ovamo.

Ipak, ako gledamo strogo produkcijski, moja preporuka je vinil, i to Dreyfus izdanja. Čak je i Polydor, koji je izdavao u saradnji sa francuzima dobar, ali je original ipak original. Probao sam od njega različite medije i izdanja, reizdanja i šta već, ali se sve svelo na to da je dobitna opcija ova koju sam opisao.

Kvalitativno, moje mišljenje je da mu je sve do Rendez-Vous odlično, posle toga kao da je izgubio kompas i počeo da se rasplinjava i skreće sa nekog svog originalnog puta.

Vrhunski kompozitor i muzičar, svako ko iole voli elektroniku bi trebao da ima bar deo njegovog opusa, svejedno u kom obliku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...