Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

1 sat ranije, Father said:

Možda je časnije, da si opljuvao posle 3 dolaska i mučenja kod mene nego što nisi uzvratio pozivom da mi suptilno objasniš šta je pravi zvuk.

Inače sećam se da si ipak opljuvao kada si rekao da "opasno rade ove daske", ali neka bude kako sada kažeš.

Hvala na dolascima i odvojenom vremenu, u tom trenutku su mi bili od velike pomoći.

Šta se buniš ti si barem sa parkinga slušao ! :D

Link to comment
Share on other sites

@Milosav Grozni

Naravno da ima opasno dobrog basa bez sub-ova - u ozbiljnim sistemima i sobama. Bez mnogo kompromisa. Koliko ljudi je spremno i moze da priusti tako nesto? Ne samo finansijski, naravno.

I sa sub-ovima je prica daleko od jednostavne. Jako daleko. Jedno dobijes, drugo izgubis.

Najlakse je problem "resavati" tako sto izbegnes problem i to je to. Osakatis sistem time sto mu odseces bas i kazes - nemam ja problema sa basom :) Malo je diskutabilno kad druge ubedjujes da je to pravi nacin, a jos nisi ubedio ni sebe.

To sto si odskocio sa kauca ne znaci da je to dobar bas, vec snazan. Ako je i dobar i snazan - e to je vec posao. Takav bas svi zele. Neki samo to ne zele da priznaju. Sebi ili drugima. To je ona prica u kojoj glavnu ulogu imaju Megan Fox i Jessica Alba. Moze i Charlize Theron :)

Link to comment
Share on other sites

To je bio dobar i precizan bas. Snažan takođe. Ne želim bas koji vadi parket. Sale voli to, ja ne. Veruj, nije kiselo grožđe. Ja volim relaksiraniji zvuk i to je to.  Sale srećan, ja takođe.

Po meni Father ima dovoljno basa, i to je samo moje mišljenje na osnovu onoga što čuh kod njega. O glumicama ne bih... Moj deda je govorio. " Ko sa glumice i pevaljke petlja, opština ga saranjuje".

Ko šta kući obrađuje i trsi, stvar je takođe ukusa i nekih drugih sajtova i foruma

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Možda je časnije, da si opljuvao posle 3 dolaska i mučenja kod mene nego što nisi uzvratio pozivom da mi suptilno objasniš šta je pravi zvuk.

Inače sećam se da si ipak opljuvao kada si rekao da "opasno rade ove daske", ali neka bude kako sada kažeš.

Hvala na dolascima i odvojenom vremenu, u tom trenutku su mi bili od velike pomoći.

Koji ti je đavo????

Jbte, ne može čovek ni svoje mišljenje ovde na kulturan način da napiše, samo pale hvalospevi, ulizivanja, uvlačenja u dupe i dizanja u nebesa.

Nema ovde pomoći, ko god napiše nešto što se onom drugom ne sviđa, kreću udarci ispod pojasa.

I da...rade "daske" opasno, to niko ne spori, ja sam samo napisao da to nije po mom ukusu i ništa više, što realno i nije bitno, ti slušaš muziku u svom prostoru, ne ja.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Delija said:

@Milosav Grozni

Naravno da ima opasno dobrog basa bez sub-ova - u ozbiljnim sistemima i sobama. Bez mnogo kompromisa. Koliko ljudi je spremno i moze da priusti tako nesto? Ne samo finansijski, naravno.

I sa sub-ovima je prica daleko od jednostavne. Jako daleko. Jedno dobijes, drugo izgubis.

Najlakse je problem "resavati" tako sto izbegnes problem i to je to. Osakatis sistem time sto mu odseces bas i kazes - nemam ja problema sa basom :) Malo je diskutabilno kad druge ubedjujes da je to pravi nacin, a jos nisi ubedio ni sebe.

To sto si odskocio sa kauca ne znaci da je to dobar bas, vec snazan. Ako je i dobar i snazan - e to je vec posao. Takav bas svi zele. Neki samo to ne zele da priznaju. Sebi ili drugima. To je ona prica u kojoj glavnu ulogu imaju Megan Fox i Jessica Alba. Moze i Charlize Theron:)

ove tri  kazu da im je mali i polutvrd odlican....bas takav vole :D 

Link to comment
Share on other sites

Dobro jutro i od mene!

Evo preporuka svima koji putuju na posao biciklom, trotinetom ili nekim drugim alternativnim vozilom.

U sat predviđanje vremnskih prilika, meni najinteresantnije padavine od svega na lokalu Beograda. Ranije sam pratio formiranja tornada i njihove predviđane putanje po svetu. Sada kako sam prešao na električni pogon lokalna kiša i njeno izbegavanje mi je prioritet.

Ventusky

Živi bili! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Slušah Father-ov sistem više puta u ovim poslednjim iteracijama i to je po meni generalno dobar zvuk. Ne bih rekao da basa fali, samo se za razliku od tradicionalnih rešenja on ne pojavljuje u vidu vazdušnog potiska. S' druge strane bas deonice su uvek odsvirane i definisane.

Ali ja sam sklon da u svemu nađem lepotu, osim ako zvuk nije baš loš. Nikad neću zaboraviti zvuk Grundigovog kasetofona iz 80ih. Mono zvuk, a srednji čista magija. A te magije ili ima ili nema. Ako je nema, džabe sve, ako ima, može i po neka mana da se zaboravi.

Link to comment
Share on other sites

Prezentacija OB koncepta je uvek specifična i donekle zbunjujuća na prvih par pesama. Vrlo se lako posle par pesama ljudi naviknu i počnu da otkrivaju njegovu zavodljivost i kvalitet. Posebno sa akcentom na prostorni raspored i prezentaciju pojedinačnih instrumenata i prostora između i okolo njih. Tek je to momenat koji najviše zbunjuje jer neki smatraju da nešto nije u redu.

OB je sve samo nije tradicionalno udarački, ali da ima energije, preciznosti i elegancije to ne može niko da ospori. Barem oni koji su čuli.

 

Link to comment
Share on other sites

On 26.5.2019. at 7:12, damic said:

Za sve kolege ako postuju spl grafike bas odziva. Ako se meri sa REW-om, vertikalna osa bi trebala da bude raspona 60dB, recimo od 45dB do 105dB. Horizontalna osa od 20Hz do 200Hz. To je uobicajen nacin na koji se prikazuju spl merenja. 

Snimak treba da bude sa mesta slusanja (mlp). Mikrofon uspravan. Linija treba da bude bez smoothinga

 

 

On 26.5.2019. at 8:59, ab said:

I da se obavezno priloži snimak EKGa, uz prikaz nivoa sreće, uree i stolice - u zagradi firnajz sa mesta slušanja.

Laprdas o stvarima o kojima nemas blage veze.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Woland said:

@Father "Počinjem sebe da doživljavam kao zakletog basomrzca čitajući kometare."

ni ja nisam ponesen za udarom basa u dijafragmu, što je kod mnogih sinonim za dobar bas.. individualne preferencije su naravno bitne, ali iz njih se ne izvlače generalni zaključci.. prevlađujuća vrsta muzike može pomiriti neke kompromise u vezi basa..

moguć kompromis za "badomrsce" je kombinacija OB (ili baffless) za srednje i visoke i bas u TL (MLTL).. ako se razmatra neko buduće rešenje, možda i ovako nešto uzeti u razmatranje:

cf5800f1b0adae154d4b256ca41346db.jpg

Evo ne volim se baš miješat u ukus  basa , al  osobna  varijanta  ( bez obzira na  hi fi )  . pomjeranje dijafragme  je smisao  na live koncertima  ( i to je hi fi )  jel je u živo ? . no  ajmo o kompromisima  tipa - kam nam paše , a onda malo manje da bi bilo nijr istač ! :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

 

Laprdas o stvarima o kojima nemas blage veze.

Opusti se i prihvati šalu. Mnogo potenciraš na tome kao da ti je sve to svetinja. Ako jeste, onda se u to ne mešam više. 

I da, obrati pažnju na reči kada mi se lično obraćaš, što istovremeno ne važi i kada formalno komuniciramo - u tom slučaju prihvatam da mi kažeš šta god hoćeš.

Link to comment
Share on other sites

U prilog konstruktivnoj diskusiji, evo da podelim neka svoja generalna razmisljanja o open baffle konceptu.

Neki idealizovi koncept direkt radijatora je infinite baffle. Open baffle najbolje aproksimira osobinu infinite baffle da nema refleksija iz kabineta kroz drajver kao ni rezonancija samog kabineta. Kod zatvorenih kutija se unutrasnjim dampingom, oblikom i ukrucenjem kabineta pokusava postici isto. Tu je open baffle za istu kolicinu truda efikasniji, i to se oseca kao detaljnost u visim srednjim i visokim.

Infinite baffle potpuno upija pozadinsku radijaciju drajvera koja se smatra nepozeljnom jer ponistava prednju radijaciju ili je muti. Zatvorena kutija unutrasnjim dampingom i oblikom kabineta bolje simulira tu osobinu do odredjene frekvencije gde unutrasnji damping nije efikasan i/ili zapremina kutija stvara pritisak koji pravi vrstu akusticne kocnice (ova osobina je korisna ako se zeli napraviti akusticni high pass). Open baffle propusta pozadinsku radijaciju i prepusta kontrolu pozadinske radijacije  samom prostoru sto ovaj tip zvucnika cini izuzetno zavisnim od samog prostora i pozicije zvucnika u njemu. Izbegavajuci da generalizujem, sve open baffle instalacije koje sam cuo imaju tonalni balans koji svira tanje u midbass/low mid zoni, sto bi rekli hifisti vise lean manje bold. To se donekle moze objasniti vecim uticajem pozadinske radijacije na nizim frekvencijama. Najbolje su mi tu zvucali bafflovi neprakticno velike sirine ili folded open baffle koji podseca na otvorenu kutiju, pa stoga za istu kolicinu truda ovde prednost dajem kutiji.

Na koncu konaca cini mi se u opstem slucaju najpragmaticnijim diy pristup napraviti open back kutiju pa se zezati sa kolicinom dampinga i oblikom poklopca na kraju.

Iz ove price gore treba potpuno izuzeti bas i posmatrati ga odvojeno jer je bas radijacija svake razumno velike kutije uvek omnidirekciona jer se radi u velikim talasnim duzinama u odnosu na velicinu kabineta. Open baffle ima samo jednu stranicu kabineta i manje izvora rezonancija od klasicne kutije. Velika mana je slaba osetljivost u basu bez podrske kutije, pa treba visestruko veca povrsina membrane za isti spl, bez podrske samog prostora verovatno neprakticno velika. Ovde ne bih donosio sud, jer sam samo jednom u zivotu cuo kompetentnu bas instalaciju i to u velikom prostoru kakav sebi verovatno necu imati nikad priliku da priustim. 

 

Link to comment
Share on other sites

Već sam napisao da mi je sledeći test sa П okvirom iza zvučnika. Njegova dubina će prvenstveno biti predmet probi. Dodoatno je moguće igrati se tada i sa dampiranjem sa zadnje strane untar tog okvira i ispratiti kako sve to utiče na ukupnu zvučnu prezentaciju.

Nažalost nije mi od životnog značaja da to odmah isprobam, tako da neće biti moj izraziti prioritet. Svakako će se sprovesti u nekom momentu.

Link to comment
Share on other sites

ja sam imao priliku da čujem kršteni bas u OB konceptu u dva slučaja.

Prvi je svirao na strani hajfaja i radi se o sistemu Stein-a u Subotici (koji je rasformiran u neđuvremenu) a koji se sastojao od po dve Eminence Alfe po kanalu a podržavale su elektrostatike u njegovoj slušaonici. Uspeo sam da iskopam sliku: 

Steinika.jpg

Link to comment
Share on other sites

drugi, koji je svirao bellcanto, iliti do neba nekorektno u hajfaju ali do neba zabavno je open baffle/H-frame zvučnik u režiji mog dragog prijatelja iz Zadra Elvisa.

Ja nisam imao prilike da sluša, prve pokušaje bazirane na dasci nego one već razrađene sa H-frame-om za bas zvučnik. Cela skalamerija nevelikih dimenzija sa Saba/Iskra/Eminence zvučnicima je imala neverovatan potencijal da zabavi slušaoca po svim parametrima. Link:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=11469&PN=18&title=slike-dipol-samogradnje

slike 

Elvis1.JPG

Elvis2.JPG

Elvis3.jpg

Elvis4.JPG

Link to comment
Share on other sites

Širina prednje ploče se izračunava vrlo lako.

Bokivokitoki mi je jednom dao obrazac. U igri su prečnik membrane mm (do vešanja), najniža frkvencija na kojoj se insistira i širina prednje ploče. Ako se dobro sećam. Od dve poznate se dobija treća.

Tada smo nešto računali zajedno i ja sam usvojio optimalnu širinu da mogu lako da prođem između zvučnika i bočnog zida i odem iza do prozora. Nije bilo nešto dramatično manje od proračuna, ali ne sećam se sada koja nam je najniža freq. bila u glavi. Sigurno nije 20Hz obzirom da je nemoguće ni po parametrima drivera. Verovatno je gađao 45Hz kao najnižu, a ja sam dobio 60Hz u konačnom merenju. Verujem i to da sam išao na opciju pune širine, a ne u vidu osmice da bih izvukao koji Hz niže, ali eto nisam baš u tom momentu hteo mnogo da ih naružim. Uzimajući u obzir sobu koja ima svoj udeo na oko 33Hz, nije ispalo uopšte loše.

Zaista mi je interesantno šta će nova merenja sada pokazati, a pogotovo druga oprema i operater Nixie.

Poslednji dijagram merenja bi neko mogao i drugačije da tumači, ali sačekajmo nova pa će biti sve mnogo jasnije.

Link to comment
Share on other sites

On 26.5.2019. at 2:32, agronk said:

Ja sam probao OB sa 8X15" i sve moguce kao IN-OUT,

Mada jos je tako, bice nesto drugo od toga,

I nema ni B od basa, mislim <50Hz.

Nemojte prevariti samog sebe sa OB! 

OK to je prijatno za slusanje al opet sta od toga? nije sve u klasiku i u jazz...

Nije sramota odustati od projekta iz bilo kog razloga, makar to bilo i zbog manjka iskustva, nedovoljnog poznavanja akustike i sl. Ono što jeste loša praksa je izvoditi pogrešne zaključke na osnovu toga. To i nekako, ali davati drugima preporuke zasnovane na pogrešnim premisama je tek loše.

Dalje, apostrofira se klasika i jazz u veoma negativnom kontekstu. Nisu to laki materijali za reprodukciju naprotiv, veoma su zahtevni. Dobro konstruisan OB kao i svaki dobro konstruisan zvučnik svira sve žanrove podjednako dobro, radi dobro i na malim i na velikim snagama i uklapa se u svaki prostor. Juče mi je bio u gostima jedan zanimljiv single ended lampaš. Moram reći da sam ostao zatečen. Svega 2x7W. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...