Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

5 minuta ranije, Toza said:

Svi mi imamo specifičan ukus i svako od nas gradi zvuk u sistemu po svojim shvatanjima i željama.

Shvatam i podržavam i one što vole potpuno tehnički ispeglan i linearan odziv, i one sa 100 inča membranama, i one treće koji uživaju u fulrendžerima, i planare i elektrostatike i ob i kompresiju i tl i gramofondžije i digitalce i A klasu i AB klasu i D klasu i hibride....

I sve te različitosti su sjajne, ali u konačnoj percepciji, svi dobri sistemi sviraju slično. Bitno je da pružaju magiju svom slušaocu i to je to.

E, to.:thumbsup2

I nema svrhe ubeđivanja, ko šta voli, on to sluša.

Slušao sam jednu od iteracija kod Fathera, pre oko godinu i više, i to nije bio “my cup of tea”. Ali čovek me ugostio u svom stanu, bilo bi jako neukusno, da ne kažem, nevaspitano, da sam krenuo da pljujem naširoko i nadugačko. 

Jednostavno, njemu to prija, meni ne prija, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Toza said:

Zbilja, to je dobra ideja... forumska referenca...

E sad, republikanci vs tanojci, gramofondžije vs digitalci, male membrane vs velike membrane...

Biće teško a i nemoguće... :P

Ovi je jedini forum na kom ne mogu ni svi da se sloze da su Megan Fox i Jessica Alba u najboljim danima bile ribetine.

Voleo bih da vidim sta oni kresu :)

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Toza said:

Evo sam. "Usviravam" drugi zid. Uskoro stiže princeza pa da se ne strmekne o kablove :lol:

A da mozda ustemujes zidove i pod? :D

 

p.s. Nesto me i multi-quote i edit/copy-paste zezaju na telefonu, pa zato ima vise uzastopnih post-ova :/

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Šta fali trubi? Orgulje ionako ne volim da slušam, kontrabas najdublje ide do 45Hz ...

 

1 sat ranije, ab said:

A klavir? :P

What is the lowest note on a grand piano?
Now, the lowest A on the modern piano is about 27.5 Hz, which is getting close to the edge of our ability to hear. Adding nine notes on the biggest Bösendorfer gets the lowest note down to 16.5 Hz, which can be barely heard if at all by most people.
Link to comment
Share on other sites

Problem? Šta je to?

Bio jednom... da skratim priču...

Ako problem ima rešenje je li problem?

Eto, pola "problema" riješismo.

Ako problem nema rešenje je li problem?

Riješismo i drugu polovinu "problema".

Elem, problem? Šta je to?

:heat

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

 

What is the lowest note on a grand piano?
Now, the lowest A on the modern piano is about 27.5 Hz, which is getting close to the edge of our ability to hear. Adding nine notes on the biggest Bösendorfer gets the lowest note down to 16.5 Hz, which can be barely heard if at all by most people.

Pitanje je samo koliko je neko spreman da uloži u HiFi da bi čuo najniže od najnižeg i da li to uopšte i želi/može da čuje.

Da pojednostavim....različiti smo....

Link to comment
Share on other sites

Nizak bas ako je ispravno implementiran docarava akusticni prostor u kome je delo snimljeno. Da mozete da pepoznate da li je bubanj sniman u velikom prostoru ili u tunelu, da osetite prisusvo koncertne dvorane. Takodje docarava prirodnu dinamiku najnizih nota, ali to je za akusticnu muziku manje vazno od ovog prvog, jer je prostor stalno prisutan a najnize note se redje pojavljuju u delima (cast izuzetcima). Takav bas nije lako implementirati, pa mnogi ljubitelji akusticne muzike koriste restricted bas sisteme. Takvi ljubitelji nece biti impresionirani basom koji ih istrese iz gaca vec kvalitetom integracije, osetljivi su na tonske i fazne neusaglasenosti, ne vole kad imaju osecaj da bas svira sam za sebe. 

Kod rok i elektronske muzike, produkcija je uglavnom znatno vise procesirana pa neka rekonstrukcija akustickog prostora nema smisla, cesto se sve zavrsava u digitalnom domenu. Posto su niski tonovi mnogo ucestaliji i cesto duze traju nego kod akusticne muzike tu je potreban znacajniji dinamicki potencijal da se sve reprodukuje kontrolisano. Tu vecina preferira brute force pristup, veliki bas drajveri sa snaznim motorima, mnogo vatna ss pojacala,  u novije vreme dsp. 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, hifista said:

Nizak bas ako je ispravno implementiran docarava akusticni prostor u kome je delo snimljeno. Da mozete da pepoznate da li je bubanj sniman u velikom prostoru ili u tunelu, da osetite prisusvo koncertne dvorane. Takodje docarava prirodnu dinamiku najnizih nota, ali to je za akusticnu muziku manje vazno od ovog prvog, jer je prostor stalno prisutan a najnize note se redje pojavljuju u delima (cast izuzetcima). Takav bas nije lako implementirati, pa mnogi ljubitelji akusticne muzike koriste restricted bas sisteme. Takvi ljubitelji nece biti impresionirani basom koji ih istrese iz gaca vec kvalitetom integracije, osetljivi su na tonske i fazne neusaglasenosti, ne vole kad imaju osecaj da bas svira sam za sebe. 

Kod rok i elektronske muzike, produkcija je uglavnom znatno vise procesirana pa neka rekonstrukcija akustickog prostora nema smisla, cesto se sve zavrsava u digitalnom domenu. Posto su niski tonovi mnogo ucestaliji i cesto duze traju nego kod akusticne muzike tu je potreban znacajniji dinamicki potencijal da se sve reprodukuje kontrolisano. Tu vecina preferira brute force pristup, veliki bas drajveri sa snaznim motorima, mnogo vatna ss pojacala,  u novije vreme dsp. 

 

Svaka ti je ka' Njegoševa :thumbsup2

Edit: daj da dodam i :cheers

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, RingeRaja said:

E, to.:thumbsup2

I nema svrhe ubeđivanja, ko šta voli, on to sluša.

Slušao sam jednu od iteracija kod Fathera, pre oko godinu i više, i to nije bio “my cup of tea”. Ali čovek me ugostio u svom stanu, bilo bi jako neukusno, da ne kažem, nevaspitano, da sam krenuo da pljujem naširoko i nadugačko. 

Jednostavno, njemu to prija, meni ne prija, i to je to.

Možda je časnije, da si opljuvao posle 3 dolaska i mučenja kod mene nego što nisi uzvratio pozivom da mi suptilno objasniš šta je pravi zvuk.

Inače sećam se da si ipak opljuvao kada si rekao da "opasno rade ove daske", ali neka bude kako sada kažeš.

Hvala na dolascima i odvojenom vremenu, u tom trenutku su mi bili od velike pomoći.

Link to comment
Share on other sites

Ajd ovako. Father je pobornik bržeg, za nijansu agresivnijeg zvuka no ja. Ima li dovoljno basa? Sve je stvar ukusa. Po meni ima ga dovoljno, samo je drugačije prezentovan. Opet stvar ukusa. Kad se pitate ima li basa bez jednog dva...x subova, odgovorno tvrdim da. Ako ne verujete, izvolite kod Saleta Bookioouaaa ( il kako se već piše njegov nik :D).128 kg žive vage ( oli ti ja) odskočilo ko Damjanov Zelenko na numeri iz nekog filma.  Kad ga odvalio, nemam više kamen u bubregu, nego samo prašinu...finu. I Sale nema subove, ima samo potentni JBL. Treba li to Father-u... Nisam siguran. U zadnjih par iteracija zaista je smirio sistem tako da je trenutno sve samo stvar ličnih afiniteta a ne imanja ili nemanja basa. Kad pišem o sistemima, pišem samo o onima koje sam čuo. Ponekad dam savet za sistem koji nisam čuo (ako mislim da znam sličan sistem ili sam posedovao sličnu spravu ili ideju eventualno za benefit istog), ali ne insistiram na apsolutnoj pameti i apsolutnom rešenju. Ovo poslednje napisah, jer se pravi zla krv. Izginučemo ako nastavimo da se prepucavamo oko svake sitnice, da istrajavamo na njima, i da svoje sisteme predstavljamo kao apsolut dobrog zvuka. Moj ima mana kolko oćeš, ali volim generalno kako radi. Saslušao sam i poslušao gomilu ljudi koja mi prošla kroz stan ili predložila neka rešenja po forumima.  Ivanov sistem takođe uz njega samog grade i drugi svojim idejama, što je sasvim ok. Hajde da ostanemo u domenu ideje, dobronamernog saveta a ne na nivou jeftinog patkometrjskog prepucavanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...