Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

Za sve kolege ako postuju spl grafike bas odziva. Ako se meri sa REW-om, vertikalna osa bi trebala da bude raspona 60dB, recimo od 45dB do 105dB. Horizontalna osa od 20Hz do 200Hz. To je uobicajen nacin na koji se prikazuju spl merenja. 

Snimak treba da bude sa mesta slusanja (mlp). Mikrofon uspravan. Linija treba da bude bez smoothinga

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Za sve kolege ako postuju spl grafike bas odziva. Ako se meri sa REW-om, vertikalna osa bi trebala da bude raspona 60dB, recimo od 45dB do 105dB. Horizontalna osa od 20Hz do 200Hz. To je uobicajen nacin na koji se prikazuju spl merenja. 

Snimak treba da bude sa mesta slusanja (mlp). Mikrofon uspravan. Linija treba da bude bez smoothinga

 

I da se obavezno priloži snimak EKGa, uz prikaz nivoa sreće, uree i stolice - u zagradi firnajz sa mesta slušanja.

Link to comment
Share on other sites

Počinjem sebe da doživljavam kao zakletog basomrzca čitajući kometare.

Ono što čujem u prirodi vrlo lepo korespondira sa onim što mi sistem pruža, pa sam iz tog razloga poprilično zadovoljan. Te nanjiže oktave da budem iskren ni u prirodi ne nalazim kada sam neposredno pored instrumenata.

Fascinacija basom je već nešto drugo i sebe ne svrstavam u to društvo. Zapravo uzimajući sobnu akustiku u obzir, možda je manje basa zapravo više muzike i uživanja. Subjektivno je svakako osnov sreće i firnajza sa mesta slušanja.

Ne bih više diskutovao o basu jer nemam pojma o čemu pričam, očito. Da se na kraju kolegialno složim sa vama. Vidim da bez nadignutih prvih 50 herca nema priče o kvalitetu zvuka ostalih 19.950 herca ostatka zvučnog blaga.

Nakon merenja će biti jasnije gde sam i šta mi je činiti.

Eksperiment sa B sistemom definiivno ide mnogo visoko sa basom, pa mi zato ne dozvoljava da kvalitetno istražim podsticaj tih najnižih korena tonova.

Na svu sreću ima još opcija za test. Hvala svima na učestvovanju.

Link to comment
Share on other sites

@Father "Počinjem sebe da doživljavam kao zakletog basomrzca čitajući kometare."

ni ja nisam ponesen za udarom basa u dijafragmu, što je kod mnogih sinonim za dobar bas.. individualne preferencije su naravno bitne, ali iz njih se ne izvlače generalni zaključci.. prevlađujuća vrsta muzike može pomiriti neke kompromise u vezi basa..

moguć kompromis za "badomrsce" je kombinacija OB (ili baffless) za srednje i visoke i bas u TL (MLTL).. ako se razmatra neko buduće rešenje, možda i ovako nešto uzeti u razmatranje:

cf5800f1b0adae154d4b256ca41346db.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Father, ako se secas, kada smo se videli u prolazu u gradu pre par meseci, predlozio sam ti da u novi ob kabinet dodas jos zvucnik. Da bude 4 drivera po kanalu. Posto si rekao da imas jos jedan par divera?

Mislim da na ovaj nacin kako si uradio ove prethodne sa 3 drivera u paralali dobijas veoma nisku impedansu drivara. Oko 2.3 oma. To je jako niska impedansa i znacajno se problizava Rdc kablova recimo. A bez obzira sto je Hiraga amp najverovatnije potentan u isporuci "struje" za te male impedanse, negativno ce se odraziti na kompletnu sliku...

Sa 4 drivera po kanalu imao bi nazivnu impedansu drivera 2 redno pa sve to u paralli. Ali i mogucnost da recimo 2 drivera okranes da "biju" sa poledjine (uz promenu polariteta, pogledati Linkwitz koncept...) Na taj nacin dobio bi znacajno bolje - sve.

Takodje i sadasnja mala induktivnost kalemova posto su svi u paraleli, (3 x manja nego za jedan driver) pa i to utice nepovoljno i pojavljuju se jos veci pikovi na kraju spektra basica nego kada je jedan u pitanju...

1000uF ti ne znaci samo po sebi nista i samo sa zavojnicom veceg induktiviteta (prema masi, C seriski L paralno, CL filter) daje takozvani "shelf LF", podize nivo na krajnjim donjim F, sto je i potrebno. Ovako napamet to bi bile vrednosti oko 1100uF do 2350uF (za C napravljen od 2x2200uF ili 2x4700uF) a L oko 12-18Hy. Moze se tacnije izracunati.

Mislim da bi trebalo da produzis kabinet u visinu da visokotonac dolazi iznad linije slusanja, a donji bas da odmaknes od poda.

Za skretnicu ti prvo dolazi ovaj Shelf CL clan, onda LR baffle step response. da blaze koriguje krivu od 100Hz prema gore, Jako je izrazen taj srednji deo spektra skoro 10db. Tek onda rezanje i razmatranje poslednjeg pika na kraju spektra LF drivera. Posle toga prvo uskladiti nivoe visokotonca, odrediti reznu frekvenciju i eventualno dodati RLC korekciju impedanse za visokotonac Ako je potrebno a na osnovu merenja impedanse ili konsultovanja fabrickog grafika transfera.

Ovo sve NE zahteva veliko ulaganje novca, ne dodaje previse elemenata u odnosu na postojecu skretnicu,  i nije komplikovano.

Izvinjavam se na "popovanju" ali pokusavam na konstruktivan i konkratan nacin da doprinesem temi...

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

 

54 minuta ranije, Father said:

Ono što čujem u prirodi vrlo lepo korespondira sa onim što mi sistem pruža, pa sam iz tog razloga poprilično zadovoljan. Te nanjiže oktave da budem iskren ni u prirodi ne nalazim kada sam neposredno pored instrumenata.

Fascinacija basom je već nešto drugo i sebe ne svrstavam u to društvo. Zapravo uzimajući sobnu akustiku u obzir, možda je manje basa zapravo više muzike i uživanja. Subjektivno je svakako osnov sreće i firnajza sa mesta slušanja.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Father said:

Počinjem sebe da doživljavam kao zakletog basomrzca čitajući kometare.

Ono što čujem u prirodi vrlo lepo korespondira sa onim što mi sistem pruža, pa sam iz tog razloga poprilično zadovoljan. Te nanjiže oktave da budem iskren ni u prirodi ne nalazim kada sam neposredno pored instrumenata.

Fascinacija basom je već nešto drugo i sebe ne svrstavam u to društvo. Zapravo uzimajući sobnu akustiku u obzir, možda je manje basa zapravo više muzike i uživanja. Subjektivno je svakako osnov sreće i firnajza sa mesta slušanja.

Ne bih više diskutovao o basu jer nemam pojma o čemu pričam, očito. Da se na kraju kolegialno složim sa vama. Vidim da bez nadignutih prvih 50 herca nema priče o kvalitetu zvuka ostalih 19.950 herca ostatka zvučnog blaga.

Potpuno se slazem sa tobom. Tvoj sistem ima sasvim dovoljno basa za kvalitetan musicki dozivljaj. Ima mnogo ljudi koji slusaju muziku kratko, vole da ih bas masira pa biraju takav materijal, pa im je ekstenzija jako bitna. Meni je kod basa bitno da zaokruzi ton i prostor i da bas ekstenzija ne remeti ostatak, da bas ne bude pre prisutan i odvojen o ostatka predstave. To nije lako izvesti,  mnogi ljubitelji muzike koje znam su svesno migrirali u bas restrected koncepte planara, horni ili minimonitora jer to mnogo bolje za muziku od nekontrolisane ekstenzije. Tu ne mislim samo na peglanje frekventne karakteristike koja je omiljeni sport nekih clanova ovog foruma, nego i o faznoj i tonskoj integraciji koja je bitna za muzicki dozivljaj. 

Ja u zadnje vreme vise obracam paznju na melodijski opseg 100-600hz koji je kod mnogih sistema zrtvovan pokrivanjem sa drajverom od koga se trazi i velika bas ekstenzija, pa sistem ima eksenziju ali je ton u pomenutom opsegu tanak i mutan a to se ne vidi na merenjima koja se kace bez ikave poente. Ja u tom opsegu koristim drajver u jako dampovanoj kompresionoj kutiji, ali da radim opet eksperimentisao bih sa dampingom u otvorenoj kutiji, u pokusaju da nadjem zlatni balans izmedju prednosti kompresije i open bafla. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Počinjem sebe da doživljavam kao zakletog basomrzca čitajući kometare.

Ono što čujem u prirodi vrlo lepo korespondira sa onim što mi sistem pruža, pa sam iz tog razloga poprilično zadovoljan. Te nanjiže oktave da budem iskren ni u prirodi ne nalazim kada sam neposredno pored instrumenata.

Fascinacija basom je već nešto drugo i sebe ne svrstavam u to društvo. Zapravo uzimajući sobnu akustiku u obzir, možda je manje basa zapravo više muzike i uživanja. Subjektivno je svakako osnov sreće i firnajza sa mesta slušanja.

Ako pod "prirodom" smatras trubu, violinu ili pticice na grani - onda ok :)

 

Link to comment
Share on other sites

Posedovao sam sistem sa basom od 30cm u kutiji od 100l, koji je konstruisao Viktor Bradač. Imao je sve što vi govorite, ali to jednostano nije bilo prirodno i doživljavao sam kao preterano, i pored toga što je bas bio brz i utegnut, sve se treslo unaokolo. Okrenuo sam novi list i vrlo pažljivo zalazim u linearnost najnižih freq. u prostorijama u kojima ih slušamo. Smatram da sobe to izobličavaju i ubijaju sve ostalo. DSP korekcija je loš ekvilajzer i odbacujem je kategorički kao loš prisup.

Kao što sam rekao nema menjanja koncepcije, skretnice ni pravca. Mala intervencija je potrebna u jako uskom području i to je sve. Ja svačiji stav i mišljenje potpuno razumem i uvažavam, ali složićete se, ovaj sistem krojim za sebe.

Link to comment
Share on other sites

Kakav je to "brz i utegnut" bas kod kog se "trese sve okolo"? :rolleyes:

Nisam ja pisao iskustvo sa eksperimentisanjem sa B sistemom, vec ti.

Da si zadovoljan zvukom koji imas, ne bi se uopste zanimao time i razmisljao o sub-u.

Hajde sto ubedjues sebe u nesto - ne moras i nas :)

 

Link to comment
Share on other sites

@Delija

Uživaj slobodno u onome što te čini srećnim. Meni je super na kratko kada odem u goste kod nekoga, ali i sasvim dovoljno da se vratim onome što doživljavam prirodnim zvukom.

Lepo sam napisao da sam počeo da istražujem nivo i način podrške sitemu u tom uskom domenu i vrlo suptilno. Ne žudim za Cineplex krajnostima i siguran sam da ni ti nemožeš da ih dostigneš sa svojim basićima u kućnim uslovima, ma koliko se trudio. To je fakat. Tutnjavu sam siguran da se iz petnih žila pokušavaš da izbegneš, ali dinamiku starijeg brata Cineplexa nećeš nikada dostići. I šta sada, hoćeš li biti nesrećan zvog toga, naravno da nećeš, prihvatićeš kompromise i uživati u onome što imaš, ako želiš da ostaneš normalan.

Šta fali trubi? Orgulje ionako ne volim da slušam, kontrabas najdublje ide do 45Hz ...

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je da si uporan i istrajan u stavovima. Dobro, može da se kaže i tvrdoglav, ali ako. 

Ima nas još takvih, srećom.

Potpuno si u pravu da od 50Hz pa sve do 20kHz ima sasvim "dovoljno" muzike da mi ono ispod 50Hz za života ne zafali. I za kontrabas vala baš, ako ga sistem svira ništa mi više od basa i nije potrebno.

Podrška "bandoglavima"!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Svi mi imamo specifičan ukus i svako od nas gradi zvuk u sistemu po svojim shvatanjima i željama.

Shvatam i podržavam i one što vole potpuno tehnički ispeglan i linearan odziv, i one sa 100 inča membranama, i one treće koji uživaju u fulrendžerima, i planare i elektrostatike i ob i kompresiju i tl i gramofondžije i digitalce i A klasu i AB klasu i D klasu i hibride....

I sve te različitosti su sjajne, ali u konačnoj percepciji, svi dobri sistemi sviraju slično. Bitno je da pružaju magiju svom slušaocu i to je to.

Link to comment
Share on other sites

@Toza

Zaista nisam tvrdoglav. Došao sam skoro do maksimuma koji OB moje koncepcije može da izvuče. Nova rešenja koja se očekuju sa novim kutijama trebaju dodatno da pomere te granice. Ipak želeo sam da istražim dubine o kojima nekolicina poštovanih kolega govori. I upoznam koren svakog tona.

Kod mene su prolazili ljudi, kojima je bilo malo visine, dodavali bi srednjak u celu priču i ljubitelji najnižih baza svega što su čuli. Meni na neki način govori da imam vrlo izbalansiran i ravan zvuk i da je subektivnost osnovni kriterijum u ovom momentu.

Meni ne nedostaje ništa, dakle ovako mi je baš dobro, ali ako prihvatim da ti najdublji koreni zvuka zaista definišu i činelu a da se zapravo direktno i ne čuju onda sam voljan da se poigram.

Ne razumem samo pasioniranu agresivnost u ruganju nečemu što nisu ni čuli.

Često je predrasuda jača od onoga što ti je ispred nosa.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...