Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

10 minuta ranije, Father said:

Šta reći:

"Zašto taktilnim tipovima učenika ne obezbediti praktičnu nastavu naspram teorijske? Kad već vole da prave predmete i na taj način najbrže uče, postaju konstruktivni, pa zašto im to ne omogućiti? Ovakvi učenici najčešće nemaju lep rukopis i ne mare ni za gramatigramatiku"

:D:P:D

Veliki rečnik

Da ne znam šta znači reč "taktilno", svakako ne bih znao da ne postoji reč "taktalno"...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Zexx said:

Ima i to, Errazuriz, 30e flajka.:heat

Skoci do Salte pa onda do Cafayate doline i onda uzivas u Torrontesu, Carmenere i Malbec-u koliko os (i tamo je flajka manje od 30jura)...odes na primer kod ove gospode  https://www.piattellivineyards.com/ i pozelis da se ne vratis vise nikada kuci..momenat hrane cu namerno preskociti...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, golum said:

Skoci do Salte pa onda do Cafayate doline i onda uzivas u Torrontesu, Carmenere i Malbec-u koliko os (i tamo je flajka manje od 30jura)...odes na primer kod ove gospode  https://www.piattellivineyards.com/ i pozelis da se ne vratis vise nikada kuci..momenat hrane cu namerno preskociti...

Što da ne, uz malo sreće moglo bi da se spoji lepo & korisno, ovaj tvoj tip i Portillo, recimo.B)

Link to comment
Share on other sites

Father, imam utisak da slabo razumes kako izgleda odziv OB kod niskih frekvenci.

Informacije radi, ovo je simulacija odziva drajvera od 12 inca na ploci 450mm x 800mm u Edge programu. Pad odziva od 500Hz do 30Hz iznosi  "samo" 18dB. Kod tebe moze biti jos losija situacija zbog zbog manjih dimenzija kako drajvera tako i baffle.

Click the image to open in full size.

Dugo vremena sam sa OB, nema tu basa ni sa namenske dve 15-ice po kanalu a kamoli sa 3 mala 6,5-incna drajvera.

To sto cujes kod sebe "bas", su ustvari visi harmonici, dok za osnovne tonove, nema sanse. Slicna je situacija i kod vlasnika malih kutija.

Eksperimentisanje sa krilicima (frame, wings) msm da je samo gubljenje vremena kod tako male povrsine drajvera.

Ajde, bas me zanima ako ti Nixie uradi merenje, bilo bi dobro da postujes spl ili waterfall grafik, zbog drugih forumasa. Na niskom delu ces imati nekoliko pikova-proizvod sobnih rezonanci.

 

Link to comment
Share on other sites

Našao sam stara merenja još pre dodavanja crnog omotača (proširenja) okolo prednje ploče. Znači samo sa prvobitnim srebrnim prstenovima.

Merenja i grafike je napravio kolega Vladac (5.10.2014.). Nije više aktivan na forumu. Bio je u društvu Bokivokitoki-ja. Tada sam dosta naučio i korigovao, a kasnije još dodatno unapređivao.

Snimak HOLM - 05.10.2014.

1. Snimak sva tri basa, gde je srednji bas bio čak i nešto duže pušten u visinu. Znači nisu bila 3 paralelno vezana, nego samo 2, ali su svi na dole isto bili pušteni. Mislim da sam u to doba imao čak i ogroman Siemens od 1000uF na ulazu zvučnika. Zaostavština starih uputstava.

Basići - ima Xover

1549117984_003_basiciimaXoverHolm.png.3225ad8a22239db928ad421ff0acc574.png

2133695587_004_basiciimaXover.thumb.png.42c152886afd8481b072daa867473e17.png

 

2. Snimak sva tri basa bez skretnice 3 paralelno vezana. Svi rade  u paraleli.

Basići - nema Xover

2119471236_004_basicinemaXoverHolm.png.1a39373343b9ec8d604dbc37843900d6.png

314449366_005_basicinemaXover.thumb.png.dbba3910f7f0cd177d59c7f9a5305a81.png

 

Plavo je referentni izlaz iz Hirage, a crveno mikrofon na 1m.

Imao sam ja tu još par problema i sa starim visokotoncem i elementima skretnice... Dalji koraci su stavili sva tri basa u paralelnu vezu i zajedničku skretnicu. Dodata je crna ploča koja se vidi na slikama zvučnika, kao proširenje prednje ploče. Kasnije su menjani i elementi skretnice i sve je uticalo na daleko prisutnije bas područje. Soba na neki način vrlo korektno sarađuje sa OB koncepcijom...

Svakako ću postaviti nova merenja kada ih izvedemo, a na neki način bila su i planirana, ali ne nešto preterano hitno. Tako da ću videti sa kolegom kada će mo to organizovati.

Link to comment
Share on other sites

Našao sam i merenja nakon modifikacija koje sam primenio. Šira prednja ploča, sva 3 basa u paraleli.

Merenja i grafike je napravio kolega Vladac (26.9.2015.) Prisustvovao je i kolega Vule Destimulacija. ovo je godinu dana posle prethodnih merenja.

1. Merenje samo 3 basa na mestu slušanja sa novom skretnicom.

1657367976_Samobasovi.thumb.jpg.dafaf6f4da4044640705c1b08e9614bf.jpg

2. Merenje celog zvučnika na mestu slušanja.

1482354857_mestosluanja.thumb.jpg.430f998fc9db6df0af6e6127b4755bf9.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, damic said:

Dugo vremena sam sa OB, nema tu basa ni sa namenske dve 15-ice po kanalu

 

Generalizacije ovog tipa nikome nisu od koristi. Tvrdnja jednostavno nije tačna. Kao i kod svake koncepcije rezultat zavisi od onog ko je konstruisao zvučnik. 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam priliku da posetim Fathera i slusam njegov sistem. Father ima svoj iskustveni put i svaka cast sto svoja iskustva i misljenja voli da podeli sa drugima. Ja licno nisam ljubitelj open bafla ali sam bio prijatno iznenadjen koliko detaljan zvuk je uspeo da izvuce iz odabranog koncepta. Takodje i subjektivna bas ekstenzija je neobicno dobra za povrsinu radijacije i velicinu bafla. Nije to bas koji ima energiju, definiciju i atak  kvalitetne 15tice i 18tice u adekvatnoj BR litrazi, to je bas nekog solidnog minimonitora koji moze biti dovoljan za uzivanje u muzici.

Predlozio sam domacinu da proba da eksperimentice i sa dampingom iza drajvera, nesto poput Acoustically Damped Enclosure eksperimenata koji je radio Majda, cisto da vidi da li bi dobio neki boljitak u tonskoj prezentaciji po svom ukusu.

Link to comment
Share on other sites

Kad sam bio kod Fathera u poseti nisam imao utisak da nesto fali basa... a i realno koji to 6,5"/8" basici ili midbasici mogu da se porede sa onim sto izadje iz 12"/15" basa ?

Svako od nas ima drugaciji sistem kuci i malo drugacije cuje.

Posto sam se kod Fathera prvi put sreo sa OB konceptom sa malim drajverima, moram reci da sam bio iznenadjen zvukom koji je meni licno delovao izbalansirano ( tada kad sam bio i uzevsi u obzir da imam negativni visak iz 6,5" midbasova za zadnjim BR-om ).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam probao OB sa 8X15" i sve moguce kao IN-OUT,

Mada jos je tako, bice nesto drugo od toga,

I nema ni B od basa, mislim <50Hz.

Nemojte prevariti samog sebe sa OB! 

OK to je prijatno za slusanje al opet sta od toga? nije sve u klasiku i u jazz...

E da moja merenja ono bez OB.

 matje.jpg.5bbbc0ff5202d31cd076c79c7d76026d.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...