Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ala sam se ispevao pesama sa ploče Idola sa mlađim sinom, ona Čokolada. On ne vadi disk iz svog sistema, a sada opletosmo vinilčinu do daske i ko ludi u glas. Kako je ta ploča dobro odštmpana pa to nije zdravo. Mislim da je imam od osnovne škole, a klinac zinuo na basčinu majstor tramvajdžije. Sve hit do hita.:wub:

Lud provod.... Neprocenjivo.... :):D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Lepe vesti na početku 2019-te.

Svi dogovori su postignuti i počinje se sa izradom novih dasaka sa novim poboljšanim dizajnom u Američkom orahu. Izradiće se dva para od kojih će jedan par ugledati svetlost dana najranije krajem Marta 2019-te. Svi radovi će biti ručno izvedeni uz pomoć par preciznih mašina za otvaranje horni, obaranje ivica i otvaranje otvora za zvučnike. Završna obrada je u tzv. HiEnd finish-u što je zapravo proces šmirglanja podloge u više iteracija sa sve finijom šmirglom do konačnog uglačavanja sa čeličnom vunom, posle koje se nanosi sedam slojeva utrljavanjem tajne mešavine prirodnih ulja i pčelinjeg voska. Isti majstor stoji iza pominjanih drvenih postolja za slušalice.

Rešenje predviđa pozicioniranje drajvera sa zadnje strane, dok se sa prednje strane otvara blaga plitka horna koja ima zadatak da bolje fokusira i sabere bas sa tri paralelno vezane bass jedinice u jedan daleko efikasniji, tonalno prisutniji i snažniji bass talas. Prihvat drajvera će biti realizovan sa tipl maticama za M šraf usađenim u telu zvučnika.

Podizanje bass drivera od tla i njihovo osno približavanje ima za cilj postizanje što veće efikasnosti i međusobnog sabiranja kao i dodatno toniranje zvučne slike ka boljem ugađanju odnosa visine i basa. Dodatno proširena prednja ploča sa staklenim ekstenzijama na bokovima u vidu 6mm kaljenog pampleks sendviča zajedno sa blagom i plitkom hornom okolo basova treba da dodatno spusti najnižu frekvenciju koju zvučnik reprodukuje. Visokotonac takođe poseduje plitku hornu sa zadatkom nešto boljeg usmeravanja i pomeranja prve refleksije nešto više na napred. Skretnica ostaje ista, dodaje se još jedan konektor za uzemljenje na zadnjoj ploči koji treba da odvuče svu štroku sa šildova koje poseduje interno ožičenje do drivera. Interno ožičnenje će biti izvedeno sa Paklenom pomorandžom 4x2x0.8mm, jedino što će biti prefarban specijalnom gumirajućom farbom koja će osim crne boje imati i dodatnu antivibracionu ulogu. Za interno ožičenje predviđaju se kanali izdubljeni u telu drveta sa zadnje strane, u koji će kabl biti ubačen sa 2/3 svoje debljine (moguće je da će biti minimalno zalepoljen duž kanala). Kutija u kojoj će se nalaziti skretnica biće metalno oklopljena tankim Al limom sa unutrašnje strane, a otvaraće se uklanjanjem gerovanog poklopca na kome se nalaze konektori (nije detaljno nacrtano u 3D modelu). Iz estetskih razloga pojavljuju se kanelure (usečene vertikalne linije) na prednjoj i zadnjoj ploči u centralnom delu.

 

Drajveri:

- 3x Bass:  MCM 55-1862 - Cone Woofer, 6.5", High Excursion, Aluminum

- Visokotonac: Dayton Audio DC28F-8

 

1987376873_PanelTalkAmerican_0000.thumb.jpg.3574a0ade70ced9ee7b58ea601ae8a05.jpg

859086136_PanelTalkAmerican_0001.thumb.jpg.5628e886f6b1b576fc011fb5148b1221.jpg

484489361_PanelTalkAmerican_0003.thumb.jpg.9f0d391ca8c7cd02f6afa37fa9958e24.jpg

527927788_PanelTalkAmerican_0004.thumb.jpg.70ad052ef5e411bb4f01936a0679da22.jpg

1905837462_PanelTalkAmerican_0005.thumb.jpg.6756ac535e317ff500e27b7b2c9e7636.jpg

 

Panel Talk American_0006.jpg

Link to comment
Share on other sites

Naravno to je njegov deo posla da napravi probni primerak i provežba sva sečenja i obaranja. Ima tu nekih ludih uglova za koje mora da pravi alat ...

Biće prvo probni u jeftinom drvetu i proba naleganja drivera i prodiranja horni ...

Biće sika :)

Link to comment
Share on other sites

Лепо. :)

Плоча би била од једног комада дрвета, или нека ламинација више комада? Масивно дрво, када се користи у плочастим формама, има огавну навику да се криви - претпостављам да је предвиђено неко укрућење?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Svašta može da se desi??

kod OB konstrukcija je krucijalna širina (površina) bafflea, ona se naravno proračunava.. ako si je (ti ili neko drugi) dobro proračunao, onda kreni u izvođenje.. ako nisi, probaj sa najobičnijom montažnom ivericom da simuliraš baffle i da kritički poslušaš pre započinjanja projekta, koji neće biti jeftin..

projekat je estetski gledano sjajan, međutim upitna je upotreba stakla.. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima!

Oko drveta se brine vrhunski profesionalac i ja tu ne mogu mnogo da pomognem. Postoji samo dilemma da li lamelirati zadnju ploču u debljini od 10mm ili ići na ukupnu debljinu 47-48mm. Ram bass drajvera je 7mm pa će i tako biti u ravni zadnje ploče. Detaljom je predviđeno da ukupna debljina bude 50mm, ali sam na neki način znao da je to nemoguće pa je ostala ta mogućnost umanjenja 3mm u debljini sa zadnje strane, što nije dramatično.

Majstor me uverava da nemam brige oko savijanja ili bilo čega jer se radi o vrhunskim komadima punog Američkog oraha koji već ima i ne treba da brinem. Radi pored onih postolja za slušalice, koje su bile zanimljive za nas ovde i nameštaj od punog drvera ručno karvovan iz velikih komada, tako da verujem da zna šta govori.

18 minuta ranije, jagermaister said:

Svidja mi se projekat  , ovaj visokotonac je :thumbsup2

- Visokotonac: Dayton Audio DC28F-8

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Woland said:

kod OB konstrukcija je krucijalna širina (površina) bafflea, ona se naravno proračunava.. ako si je (ti ili neko drugi) dobro proračunao, onda kreni u izvođenje.. ako nisi, probaj sa najobičnijom montažnom ivericom da simuliraš baffle i da kritički poslušaš pre započinjanja projekta, koji neće biti jeftin..

projekat je estetski gledano sjajan, međutim upitna je upotreba stakla.. 

Sve je već provereno, računato i slušano na prethodnim "kutijama" i sada je za 4 cm uvećana prednja ploča u vidu tih staklenih ekstenzija.

Obzirom da je u eksperimentima od pre par godina karton zalepljen na leđa prednje ploče u vidu proširenja dao izvanredne rezultate, sasvim sam siguran da će kaljeni pampleks biti dovoljno izdampiran da ne kvari ništa. Pokvariće samo leđa nekome ko ih bude nosio, npr. meni. :)

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

Postoji samo dilemma da li lamelirati zadnju ploču u debljini od 10mm ili ići na ukupnu debljinu 47-48mm.

nezavisno od debljine, zgodno bi bilo lamelirati drveni masiv sa zadnje strane nekim kompozitnim materijalom (koji može i da se izfurnira).. masivno drvo je, ako je iz jednog komada, bez obzira na debljinu, sklono vitoperenju tokom vremena, čak i tikovina koja ima veću gustinu od am. oraha.. ovo je iz ličnog iskustva

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima, sve ću prodiskutovati sa čika majstorom još jednom, pa će mo videti kako nam je činiti. Ali zaista na pominjanje te teme u pripremnim razgovorima, bio je potpuno jasan da ne trebam o tome da brinem. Dodatno mi je  lakše zbog činjenice da je drugi par zvučnika njegov i biće izveden identično kao i moj par.

Link to comment
Share on other sites

Zbog toga što je custom projekat za već postojeći prostor možda uzeti u razmatranje usmerenost svih drajvera u jednu fokusnu tačku prilagođenu mestu slušaoca, pa u tom slučaju daska ne bi bila ravna već polukružna...ali sve to zahteva nove proračune i komplikaciju kod upotrebe stakla zbog oblika.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Hvala na savetima, sve ću prodiskutovati sa čika majstorom još jednom, pa će mo videti kako nam je činiti. Ali zaista na pominjanje te teme u pripremnim razgovorima, bio je potpuno jasan da ne trebam o tome da brinem. Dodatno mi je  lakše zbog činjenice da je drugi par zvučnika njegov i biće izveden identično kao i moj par.

Čini mi se da ti je visokotonac mnogo daleko od midbass-a, treba da bude što bliže.

Za te hornice ispred zvučnika, nisam siguran kakav uticaj će imati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...