Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

Možda nije nešto interesantno opštem auditorijumu, već više zbog sopstvenog timeline-a... kao svojevrsni "chery on the top" na epizodu sa prerađivanjem Laptop adptera od pre neku stranicu, radosno objavljujem prispeće i usviravanje OYAIDE DC-2.5G Jack DC 5.5/2.5mm Connector Gold Plated Ø 6.3mm

oyaide-dc25g-connecteur-jack-5525mm-plaq

Vrlo kvalitetan i stabilan kontakt, ostvarujući pun hod u ženski konektor na telu laptopa.

Link to comment
Share on other sites

Kome je tu lepse, konektoru ili laptopu :)

Ti mu onda dodjes kao neki voajer :cheers

36 minuta ranije, Father said:

Vrlo kvalitetan i stabilan kontakt, ostvarujući pun hod u ženski konektor na telu laptopa.

Sorry, nisam stigao da ti se javim od obaveza.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22.5.2018. at 14:51, Father said:

Doneo mi burazer iz Švice Marantz SR7100 dc risiver, zajedno sa nekim pripadajućim dekom Marantz SD 330. Dek poklanjam @ScepanBG i biće mu isporučen u najskorijem roku, čim ozdravi. Kao interesantnost nameće se to da će on biti njegov prvi Marantz dek ikada. :P

Što se risivera tiče, stvar je izuzetno interesantna obzirom da je zvučno sa lakoćom nadmašio moj postojeći NAD 7130 risiver koji se koristi u vreme usisavanja i vanrednih situacija, odnosno kao B sistem u dnevnoj sobi.

191658666_marantzsr7100dc.jpg.803bdfb8604a535236fcd4ee2abb19fd.jpg

Gornja slika je sa neta, ali je praktično u istom stanju, nakon pranja debele naslage nikotina sa maske i kućišta. Još ga nisam probao kako radi sa gramofonom, ali ako je sudeći po početnom utisku, mislim da će biti ok. Zanimljivo je da je otkriven zajedno sa dekom u garaži u kojoj burazer sa svojim drugom sređuje neki oldtimer.

Ni jedan prekidač niti potenciometar ne krcka ili prekida. Sve radi savršeno! :)

Pošto je nešto viši od NAD-a moraću da korigujem visinu police na kojoj stoji Oppo, kako bih na njega postavio postojeći dek AIWA ADF 800.

Takođe planiram da mu zamenim neki bezvezni strujni konektor na leđima za pristojniji šasijski IEC kako bih mogao da mu obezbedim kvalitetniji strujni kabl. Osim toga neću više ništa da diram jer izgleda sjajno, a svira odlično. :wub:

Iz tog doba sam imao PM 510DC I  PM 710DC slicni,ali veci je zvucno bolji,imao sam ih u isto vrijeme.Taj  risiver ima 50pwc i siguran sam da lijepo svira.Lijep, uzivaj!

Link to comment
Share on other sites

Ima jedan zagonetan taster potpisan kao " +25kHz ". Kada je aktiviran upali se lampica na displeju i ne primećujem nekakvu aktivnost. Međutim kada prebacim stanicu na neku drugu iz memorije zvuk se stiša za 40db otprilike, ništa se ne čuje, sve dok ga ne deaktiviram i opet prebacim na drugu stanicu ili neki drugi ulaz...???

Čemu služi to dugme?

Inače je četvrto dugme sa leve strane ispod displeja.

Link to comment
Share on other sites

On 23.5.2018. at 20:07, Father said:

Možda nije nešto interesantno opštem auditorijumu, već više zbog sopstvenog timeline-a... kao svojevrsni "chery on the top" na epizodu sa prerađivanjem Laptop adptera od pre neku stranicu, radosno objavljujem prispeće i usviravanje OYAIDE DC-2.5G Jack DC 5.5/2.5mm Connector Gold Plated Ø 6.3mm

oyaide-dc25g-connecteur-jack-5525mm-plaq

Vrlo kvalitetan i stabilan kontakt, ostvarujući pun hod u ženski konektor na telu laptopa.

Možda ne bih trebao da ovo komentarišem jer više puta moji čvrsti argumenti ovde nisu nailazili na prihvatanje, ali ipak moram da objasnim pojave kod kombinovanja konektora različitih metala međusobno.

Ukoliko je na laptopu konektor za DC napajanje pozlaćen, onda je sve u najboljem redu i takav spoj je kvalitetan , trajan i otporan na okasidaciju. Koliko mi je poznato ti konektori imaju kontaktnu površinu prevučenu kalajem. Zlato i kalaj su zabranjena kontaktna kombinacija.Tu se javlja pojava koja se zove galvanska korozija. To je zbog različitog galvanskog potencijala ta dva metala koji iznosi 0.5V. Tada se zlato ponaša kao katoda a kalaj kao anoda . Kalaj počinje da ubrzano oksidira ( naročito kada DC prolazi preko kontakata) a na pozlati se taloži kalaj koji migrira sa kontaktne površine. Proces se drastično ubrzava u vlažnijoj atmosferi(sparni dani). Plemeniti metali se međusobno dobro slažu u kombinaciji kontakata zbog nižeg galvanskog potencijala. Mnogi koriste pozlaćene RCA utikače na poniklovanim utičnicama što takođe nije dobro.Aluminijum i zlato su najgora kombinacija.

Ukoliko postoji lap-top ekvivalent ovog DC kablovskog konektora vredi ga zameniti.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Solderer said:

Ukoliko postoji lap-top ekvivalent ovog DC kablovskog konektora vredi ga zameniti.

Svakako ću potražiti konektor u pozlati koji bi odgovarao montaži u laptop.

Pokušaću da istražim materijal konektora ugrađenog u Asus.

Iskreno nikada nisam čuo za kalajisane konektore za DC na laptopovima. Moram priznati da mi zvuči suludo, ali kao što rekoh proveriću... Hvala.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

Svakako ću potražiti konektor u pozlati koji bi odgovarao montaži u laptop.

Pokušaću da istražim materijal konektora ugrađenog u Asus.

Iskreno nikada nisam čuo za kalajisane konektore za DC na laptopovima. Moram priznati da mi zvuči suludo, ali kao što rekoh proveriću... Hvala.

Pozlaćen sigurno nije, a još manje prevučen rodijumom. Može biti ili prevučen kalajem ( tin plated) kao što je na većini lap-topova  ili poniklovan. Zašto bi to bilo suludo? Ogroman broj kontakata u elektronici je sa kalajisanim tj tin plated, kao što su višepinski Molex konektori , većinai terminala za PCB itd.

Tokom sedamdesetih kada su kompjuteri bili konstruisani sa ogromnim brojem štampanih ploča-modula , dolazilo je do čestih kvarova i ogromnih troškova zbog neusaglašenosti kontaktnih površina na matičnim pločama.

Kada se IEC kablovski strujni konektor prevučen zlatom ili rodijumom  priključi na standardni šasijski , za kratko vreme zbog galvanske korozije dolazi do stvaranja mikro dioda na kontaktnim površinama koje degradiraju prenos struje i unose visokopojasni šum.To su neizbežni, dobro istraženi , elektro-hemijski procesi.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Stekli su se uslovi da iznesem novine u sistemu.

Osim već pominjanih modifikacija napajanja za laptop i konačnog useljenja odvojnog balansiranog 1000W-nog trafoa u aluminijumsko kućište sa Furutech šasijskim šuko Gold konektorima, novost je u B sistemu takođe već predstavljen Marantz SR 7100 DC.

Skretnica zvučnika je obogaćena po pitanju kvaliteta komponenti u smislu zamene svih Mundorf kondenzatora za 900V Vishay MKP1848 DC-Link Polypropylene Film kondenzatore. Takođe su i sve zavojnice zamenjene sa Jantzen audio zavojnicama High-purity copper kvaliteta.

Komplet interkonekt ožičenje se oslanja na narandžasti kabl. Phono RCA interkonekt, Line RCA interkonekt, USB kabl, Zvučnički kabl bez terminacije, interni zvučnički kabl u kutijama i Laptop 19V DC kabl sa Oyaide DC konektorom.

Sve ove modifikacije i intervencije su podizale kvalitet sistema u celini. Poboljšavajući jedno, isticalo se neko drugo mesto za dodatnu pažnju i tako, malo po malo sve je došlo na svoje mesto. Kolege koji su me posećivali, su skoro uvek potvrđivali nedostatke kojih sam bio svestan, ali su takođe i davali sugestije na koji način da probam da ih otklonim. Ovom prilikom se zahvaljujem i njima i svima koji su konstruktivno i ovde na forumu uticali na tok ideja i ukupnog rada na sistemu.

Slike ilustruju novi raspored na polici i jasno je da je osim Marantza sve isto, ali u velikoj meri unapređeno.

2036438323_Sistem2018_001.thumb.jpg.8a668ebc9e3bb7c2b4479582757ec3b1.jpg

1512056625_Sistem2018_002.thumb.jpg.67c9898f0ee172bd66ba97a3edbeeb91.jpg

2059176147_Sistem2018_003.thumb.jpg.1ccfb532e10eebc280e3091c53583655.jpg

1526767970_Sistem2018_004.thumb.jpg.f55ec30c7ca9506032e145c75a1b4cce.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iako deluje da je sav ovaj rad doneo ogroman napredak, donekle je to tačno. Na moje preveliko iznenađenje najveći napredak u sistem je donela zamena svih strujnih kablova. Moje dugogodišnje bavljenje ovom temom konačno je apsolvirano u originalnoj konstrukciji podeljenoj u 3 nivoa potrošača.

Ponosno predstavljam sopstveno rešenje napojnih strujnih kablova koji kao bazni provodnik koriste licnu u silikonskoj izolaciji, jedinstveno pleten i dalje izolovan kombinacijom teflona i papira i tako dilatiran od zaštitnog aluminijumskog omotača impregniranog bakarnom pletenicom sačinjenom od dva ne izolovana bakarna provodnika unakrsno pletena preko folije. Konačno je sve dodatno stisnuto teflonom, blago obmotano žicom za uzemljenje, zaštićeno termostežućim bužirom i konačno provučeno kroz fleksibilno ukrasno crevo (snake skin) crne boje. Da bih jasno razlikovao tipove kablova, napravio sam 3 različite nalepnice kojima specificiram klasu kabla.

Low 4 je kabl namenjen najmanjim portošačima kao što su  Kasset dekovi, Tuneri, Laptop napajanja, LED TV ...

1942814691_FatherCablesLow4.jpg.d52431a8e96ca61febe3d3e19bdc050d.jpg

Mid 6.5 je kabl namenjen srednjim potrošačima kao što su Preamp, CD, DVD, Blueray, Strimer, slabija Vintage pojačala ...

1211570669_FatherCablesMid65.jpg.93961a827e210ade95e8aa2f6e3a0cf0.jpg

Hi 9 je kabl namenjen najzahtevnijim potrošačima tipa Odvojni balansirani trafoi, PowerPlant filteri, Razdvojne letve, Integralna pojačala, Stereo snagaši, Mono blokovi, Quad paneli, Aktivni zvučnici, Subvuferi ...

112753677_FatherCablesHi9.jpg.b5cf1e0b54ba2dce942dbea1e38939aa.jpg

Sve oznake zapravo označavaju koja je zbirna kvadraturu na fazi provodnika. U mom slučaju terminacija strujnih kablova je izvedena na nekim mestima direktnim lemljenjem unutar uređaja, a na nekim IEC konektorom vrhunskog kvalitetea Wattgate 350i Audio grade. Šuko viljuške su takođe Wattgate 390i Audio grade. Na laptopu sam stavio HiFi Tuning Gold mini, koji mi se izuzetno pokazao testiran na kablu za najvećeg korisnika Hiragu.

Pominjao sam da sam ih intenzivno testirao na više različitih sistema uglavnom više klase do HiEnd-a i u svakom slučaju su unosili značajan pomak u kvalitetu reprodukcije i sveobuhvatnom uravnoteženju sistema.

Razlike nisu bile suptilne. Zapravo su bile tolike da se mere sa zamenom uređaja iz daleko više cenovne klase. Koliko god ovo nekome zvučalo neverovatno, ili prenaduvano, moje iskustvo govori u prilog sveopšteg poboljšanja i promene totalnog dotadašnjeg karaktera rada sistema. Gde sam nosio više strujnih kablova i postavljao ih na sve potrošače na putu signala, transformacija sistema je bila vrlo uočljiva u korist kvaliteta i daleko prevazilazila očekivanja.

Benefit se ogleda u prvom momentu na neuporedivo široj slici u svim pravcima, gde zvučne kutije apsolutno gube svoje prisustvo. Prirodnost i fokus instrumenata je do te mere poboljšana da se i izvođenje doživljava drugačije. Neuporedivo bolja dubinska komponenta scene, pozicija instrumenata i njihova vrlo ubedljiva prisutnost praćena izuzetnom čistoćom tonova i dinamičkim atakom izvanredne preciznosti. Kompletna ubedljivost i visoka vernost dobijaju pravi smisao značenja. Raslojavanje svakog tona i njihovo trajanje se prepliću u nedogled. Sve vrlo jasno i očišćeno artefakta pliva ispred vas. I na kraju ono što je mene najviše impresioniralo je prirodnost u putu tona od instrumenta koji putuje do zidova, poda i plafona prostorije preko jasnog odbitka i njegovog dolaska do slušaoca sa neobjašnjivo tačnim i prirodnim tajmingom je prosto očaravajuća.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, laky said:

jako lepo izgleda ps. da li je usb isto narandzasti ako jeste kako je vezan neka skica.

Vezan je samo na DATA + i - sa po dve žice, isto kao i interkonekt. Imam sreće da Oppo-u ne treba napajanje pa sam izbegao te dve žice povećavajući presek na dati. Sve šljaka izvanredno i nemam problema sa USB HUB-om oko impedance ili koje čega drugoga.

Link to comment
Share on other sites

Lepo skockan sistem!:) Imao sam priliku, da ga čujem u par navrata i baš dobro svira:listen

Što se tiče kablova, Fatherove žičke sviraju i kod mene.:thumbsup2

Interkonekti, zvučnički i naravno strujaš, izbacili su iz sistema mnogo poznatije brendove. Svaka promena kabla je donosila čujnu razliku na bolje i doprinosila boljem fokusu i mirnoći zvučne slike. Posebno strujni kabal se pokazao izuzetno, sve čestitke za rad:cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...