Jump to content


Serviser Gramofona


violent femmes

Recommended Posts

Многе дивне колекције плоча су уништене за кратко време на овим портабл монструмима. Потпуно нетачна геометрија ручице, сафирна игла велике газне силе и кратког века трајања непостојање антискејтинг подешавања. А као испомоћ бољем треконгу власници су апгрејдовали ручку са металним новчићем на шкољки. Носталгија и социолошки аспект ових грамофона у смислу веће присутности популарне музике је разумљив, али све остало није вредно помена. Већ почетком седамдесетих и код нас су се могли набавити пристојни, прави грамофони са тачном геометријом и малом газном силом , али многи су и даље користили ове монструме , уништавали плоче и говорили '' Ми слушамо музику а не звук као ви хај фај манијаци''

Када данас на берзи купите неки ЛП на први поглед добро очуван, сјајан и без огреботина, а приликом репродукције чујете шум оштећења бразде нарочито на левом каналу( клизна сила), знајте да је та плоча слушана на некој од ових справа

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, microfarad said:

Tačno. Takvi gramofoni, mogu samo da stoje, na nekoj polici za ukras! Nikako koristiti!!!:nono

Naravno , dje ovo da koristi za slusanje i sc sistema.Ali bi valjalo imati ga za ukras a da je ispravan.Ja imam singl plocu od Lepe Lukic - Od izvora dva putica, u slucaju da dodjem u posjed ovakvog ili slicnog gramofona.Taj singl je bio najprodavaniji nosac zvuka dok nije izasla ona singlica Druze Tito mi ti se kunemo.Pazite taj podatak , u nekim novinama sam davno procitrao da je "Od izvora..." prodat u cca 700.000 primjeraka!Eeee Lepa je to!

Link to comment
Share on other sites

Hihihi... Baš ste pobrkali lončiće. Nema šanse da petodinarka stoji na ovoj okruglastoj ručki, naročito ne pored vibracija koje nikakav mat ne može da ublaži. To se radilo sa Pelikan gumicom izdubljenoj tako da ne spada :D

Što se novčića tiče, najčešće su korišćeni na Soletta gramofonima sa ravnim hedshellom.

Ovi gramofoni ne da su monstrumi, to su pravi rovokopači, ali ne treba zaboraviti činjenicu da su ondašnji singlovi bili reda veličine kao kutija cigara i baš nas je bilo briga da li će da se brzo uništi. Problem je nastajao kad vam neko donese ploču iz Engleske ili Nemačke i koju ne možete da kupite u Uyoru ili Dunavskoj...

Ova mašina je, naravno, samo za ukras, a osposobljena je da radi zato što još uvek postoji tridesetak singlova koji su i inače puštani na takvom istom.

I, ako ćemo pravo, pravi krivci za genocid ondašnjih ploča su ipak naše slavne Traviate, Toske, Trubaduri i ostale opere.

Pelikan soft pencil eraser S_blog.jpg

GRAMOFON-Soletta-Stereo-Jubilar-20-_slika_Oj_31876145.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, microfarad said:

Dobro je imati neki stari primerak, audio opreme u kući. Može biti lep ukras, na komodi ili polici. Posebno neki retki primerci koje žele kolekcionari širom sveta.

Ovaj Supraphon je sve, samo ne redak... Barem u Novom Sadu, izgledalo je da ga svi imaju. Na Najlonu se nedeljno pojavi bar jedan... Istina, retki su lepo ocuvani kao ovaj moj.

 

Link to comment
Share on other sites

Pravi krivci za izrovane ploce su ljudi koji misle da je dijamant vecan i da je 30Eu za novu iglu "iju sto je skupo...",  a takva je vecina koja se ne bavi hi fijem a imala je gramofon u kuci uvek.... 

......................

50 minutes ago, ketklou said:

retki su lepo ocuvani kao ovaj moj

Drago mi je ste sredili gramofon  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ketklou said:

Ovaj Supraphon je sve, samo ne redak... Barem u Novom Sadu, izgledalo je da ga svi imaju. Na Najlonu se nedeljno pojavi bar jedan... Istina, retki su lepo ocuvani kao ovaj moj.

 

Nisam mislio na Supraphon, znam da je bio čest u nas. Nego na  Philips, RCA Victor company.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здраво свима. Не бих да отварам нову тему, пошто и ово спада под неку врсту сервиса. Данас сам приметио рђу на "спиндлу"...вроватно кад сам пребрисао гумени мат који је заударао раствором сирћета да је нагризо сам метал. Шта могу конкретно да урадим?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, alI_Zée said:

Исполирај.

То је све? Пошто се део, ја мислим емајла који је постојао скинуо и испод је наврла рђа, а део у парчићима остао. Исполирам све и ничим не премазујем?

 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, bratic said:

Што је најгоре, тај нови гумени мат и даље ужасно заудара...

Опери га течношћу за судове а ако мора више пута.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, alI_Zée said:

На жалост ту изгледа нема помоћи. Једино још да пробаш са жицом за посуђе од нерђајучег челика.

Видим и ја. У суштини не смета ми што је овакав, само да не пушта поново рђу. Хвала на саветима.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, bratic said:

Видим и ја. У суштини не смета ми што је овакав, само да не пушта поново рђу. Хвала на саветима.

Bio je niklovan ili hromiran, a to je sad otpalo, otuda i korozija. Može samo ponovo da se galvanski hromira, ali se to ne isplati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...