Jump to content


Serviser Gramofona


violent femmes

Recommended Posts

1 sat ranije, Oknarb said:

Ne znam čoveka, ali ne volim "trgovačke" fore, (a još je i netačno): 

"Značajno bolja od fabričke Rege, Michell je upgejdovao ovu ručicu da bude dostajan partner njihovim gramofonima Gyro Dec, Gyro Dec SE i Orbe "

Kao što je tačno napisano, ručka je samo brendirana Michell, a modifikaciju je odradio kasnije neki VLASNIK (treba proveriti kako je urađeno!).

Takođe ne sviđa mi se "budženje" na headshell-u, tj to što je neko strugao boju na mestu gde se montira zvučnica.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, milovan1963 said:

nema to blage veze sa Michel - upgradeom...Od njega se naruci njegov posebno konstruisan teg (67 funti kosta ) koji ima teziste ispod rucice, za razliku od ovog valjka koji je u ravni sa istom, i prema brojnim komentarima takvo nisko teziste, koje je u ravni igle poprilicno menja zvuk nabolje.

Na ovoj regi je originalni protivteg, kasnija verzija od nerđajućeg čelika (ranije verzije imaju od volframa).

Što se cene za michell tecnoweight, cena je 100-nak funti već par godina.

Link to comment
Share on other sites

Nije jeftinija, ali kudikamo interesantnija opcija:

http://www.pinkfishmedia.net/forum/threads/mission-774-tonearm-not-the-lc.209680/

Kod nas trenutno ništa pametno, ali je gore pomenuta Rega svakako bolja opcija od Jeličićeve ručice.

Jednostavnija, jeftinija, bolja za modifikacije, mlađa, lakša za prodaju kad se odlučiš da eventualno skočiš za stepenicu gore. A nije ništa inferiornija u zvuku, kad se skocka kako treba.

Moj tip je ova, a imaću je kad tad (trenutno se koristi Basik):

https://www.vinylengine.com/library/linn/ittok-lvii.shtml

Akito ručica nije za preporuku, MK3 iteracija (aktuelna) je preskupa, MK1, a pogotovo MK2 imaju probleme sa ležajevima, treba ubosti baš baš mažen i pažen primerak, što je u domenu lutrije.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Oknarb said:

Iskreno sad nisam siguran da li menjati postojeću ručicu na Lencu sa polovnom ili sa novom. 

Možda je još najbolje i kompletan gramofon uzeti nov.

Pa da li ti se svidja kako svira Lenco ?  Kako ti se cini u odnosu na neki drugi gramofon ?

Pitam posto me zanima

Hvala ,  Krca

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, vaN_Helsing said:

Или баталити грамофон?

Nemam razloga za to. 

 

10 minuta ranije, Krca44 said:

Pa da li ti se svidja kako svira Lenco ?  Kako ti se cini u odnosu na neki drugi gramofon ?

Pitam posto me zanima

Hvala ,  Krca

Svira lošije od cd plejera i dac-a. Sa ovom ručicom i glavom nema šta da se specijalno čuje, uglavnom srednji tonovi preovladaju. Nemam drugi gramofon da uporedim. Imam prijatelja koji ima veoma dobar i skup gramofon koji nije za poređenje.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Oknarb said:

uglavnom srednji tonovi preovladaju.

Nisam nikad imao Lenco idler, pitam zato sto sam imao Garrad SP 25 MK IV u Iskra kucistu sa njihovom djubre elektronikom.  Cak i tako taj Garrard ( to su oni sa malim tanjirem od 10" i Shure 75 glavom ) svirao je odlicno u basevima, za djuskanje,  s druge strane ostatak ne mogu pravilno da ocenim zbog jako lose elektronike.  Imao je u svakom slucaju ta neki boogie pa je bio ok u vreme kad sam bio bez dobrog hi fi-ja.  Razmisljao sam cak uzmem signal sa njega i direktno sprovedem napolje al' to se nazalost izjalovilo.  Lenco bi ipak trebao biti bolji takav kakav je ... pa sam zato pitao.  Svidjaju mi se gramofoni sa idler pogonom   :)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Oknarb said:

Nisam rekao da nema basa i visokih, samo srednji preovladaju. Kod poređenja istih numera sa cd plejera i gramofona razlika je očigledna, doduše sa novim vinilima to je manje uočljivo.

Hvala sto si mi pojasnio, ocigledno sam pogresno razumeo. 

Da je sa novim vinilima manja razlika nije nista cudno jer su svi, pogotovu zaista novi albumi snimljeni prvo i osnovno u digitalnoj formi, pa onda izdati u digitalnoj i navodno formi prilagodjenoj za analognu reprodukciju.  Mala je razlika i kod mene na potpuno drugacijem gramofonu kod ovakvih izdanja.

Prava razlika postoji kod ploca iz analogne ere i istih snimaka remasterovanih u digitalnoj tehnici u zadnjih 20 godina.  Razliku u takvom poredjenju i ja cujem jasno i vrlo cesto jeste na strani digitalnog remastera, reprodukovanog sa digitalnog izvora.

Ono sto sam primetio kod mene jeste da u nekim slucajevima, na primer ploce iz 80-ih i 90-ih, i muzika sa remasterovanim snimcima na ploci... zvuce vrlo dobro ili odlicno sa glavom nove generacije, kod mene Ortofon 2M Blue.

S druge strane ploce koje imam iz 60-ih i 70-ih jesu zvucale "lepse/bolje" reprodukovane sa glavom starije generacije.....   po svemu sudeci ovo je tek potencijalna crna rupa ako neka od ovakvih ploca zvuci lose sa novijom glavom, pa covek pozeli da ih cuje sa starijim glavama.  Da je obrnuto takodje moze biti tacno uverio sam se kad sam sa glavom starije generacije slusao remastere na novim plocama... zvucali su znatno losije nego reprodukovani sa glavom nove generacije kao 2M Blue.

Kako god da okrenes zvuk sa gramofona je ipak drugaciji od zvuka sa digitalnih izvora, ja koristim za slusanje i jedno i drugo ali licno izbegavam da direktno poredim snimke sa ta dva formata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...