Jump to content


Serviser Gramofona


violent femmes

Recommended Posts

1 hour ago, Aoxomoxoa said:

Krco,druze,uhvati telo rucke sa dva prsta,povuci blago napred,nazad,okreni blago u levo,pa u desno,ako nema lufta,rucica je ok.

Nemamo mi rucice od hiljadu evra,pa da se stresiramo.

Pretpostavljam da ovo treba uraditi jako nezno, inace mi deluje kao grub test.

Ja se bas nesto ne stresiram nego me vise zanima iz radoznalosti sta se tacno desavalo kod mene.

Za sada je pretpostavka da je rucka u osredjnem stanju ka losem, da sam prethodno podesavanja radio sa nedovoljno paznje ili iskustva i lose u nekim slucajevima, da je Ort OMB glava stara i da je spoj motora i igle dosao u fazu kad vec polako ne moze da radi... ovo i nije cudno za glavu staru 20+ godina samo se ja nisam jos sreo sa takvim komadom pa mi nije palo na pamet... neke prezive neke ne.

2M Blue ima vrh sa jedne strane ok a sa druge ofucan ali jos radi i sa njom zasad ide lepo.

Mozda sam previse opsesivan ali kad mi dodje da znam sta je tacno u pitanju onda teram do kraja.

Na ovo dodaj i to da kad je gramofon u pitanju hocu da sam naucim da uradim sve sto mogu, da ne zavisim od tudje pomoci.  Nazalost rucku ne mogu sam da promenim, bar zasada, svako ko to radi morao je jednom da pocne i da stekne iskustvo u praksi, YouTube tu nije dovoljan a nemam ni lemilicu niti znam da lemim.... a zice iz rucke jesu za nekog ko to ume, razni srafovi i anti skate mehanizam.

:)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Ja sam bio veliki fan SME rucica.Imao sam 3009II (skidajuci sel)improved i 3009 mkIII,sa dodatnim dampiranjem(ulje).Vizuelno za mene veoma lepe.Kasnije sam procitao da mkII(sa skidajucim selom),nije zvucno nesto najbolje. MkIII je ocenjena u rangu Grace G707II.Mislim da za mkIII treba mnogo evrica danas.

Moze mkII improved sa fiksnim selom i FD200 uljnim dampiranjem.

 

Internet je pun tvrdnji koje je u stvari malo ljudi u praksi proverilo, ali se koje se sve jedno lančano prenose kao činjenice.

Imam oba modela (sa fiksnim i sa promenljivim shell-om) montirana na dva gramofona,

... i jedino što mogu reći je da ne treba bezrezervno verovati svemu što se piše.

Meni obe varijante rade podjednako dobro.

A imam i FD200 damper u kutiji, ne mogu da se odlučim na koju da ga stavim. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam malo staromodan,ovo sto sam izneo nije sa neta,vec iz jedne knjizice (Hi-Fi Choice iz 1979(+/- 2 god)) gde je detaljno testirano stotinak rucica i gramofona.

Tu su najbolje ocenjene rucice: Mission 774,Grace G707II,SME 3009mkIII,a sledi ,izmedju ostalih,SME 3009II ND+FD200.

P.S. ocene su u odnosu kvalitet/cena

Link to comment
Share on other sites

Sve originalne SME ručice su imale promenljivi šel. Da nisu, ne bi se mogle koristiti sa Ortofon SPU zvučnicama.

Stari modeli su zbog toga i danas veoma cenjeni.

3123.jpg

 

 

Treba uzeti u obzir i vremenski kontekst - 1979. je godina kada su u modi bile ultra lagane ručice za zvučnice veoma visoke komplijanse.

Zbog trenda smanjivanja mase je i napravljena SME 3009 II sa fiksnim šelom - izbacivanjem bajoneta joj je smanjena efektivna masa za 3 grama.

Kod SME III je ta "filozofija" male mase usavršena.

U međuvremenu se moda promenila, zvučnice imaju nižu komplijansu i zahtevaju masivnije i kruće ručice. Zbog toga je SME serija III izgubila na popularnosti, čak su je u jednom trenutku neki smatrali za najgoru SME ručicu ikada, za koju je teško ili nemoguće naći odgovarajuću modernu zvučnicu. 

 

Bilo kako bilo, kao što rekoh imam obe ručice i služe me podjednako dobro. To je moje iskustvo iz prve ruke.

Čak mi trenutni (naglašavam trenutni) setap sa promenljivim šelom svira bolje od varijante sa fiksnim šelom.

Verzija sa promenljivim šelom je, baš zbog veće mase, fleksibilnija po pitanju izbora zvučnica.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Oknarb said:

Kod ovih ručica šta se mora gledati prilikom kupovine?

Ја прво гледам цену, па затим ако ми је у руци зазор лежајева као и целокупна очуваност.

Једном речју све.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...