Jump to content


Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Recommended Posts

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 17/12/2016 at 22:38, BokiTokiVoki said:

 

Hvala na lepim rečima. 

Pre prezentacije, jedan drugar mi je pomenuo kao ideju da se donese Dyn Contour 1.4 i da se direktno zvučno poredi, da se "vidi/čuje koliko je sati". Nisam tako nešto hteo da uradim. Ipak bih audiofilima savetovao da što više uređaja poslušaju, jer mnogi imaju samo percepciju poznatih modela kao vrhunskih, na osnovu reklama, recenzija i preporuka (časopisa, sajtova i drugih korisnika), a ne objektivno lično iskustvo na osnovu koga mogu steći pravu sliku i/ili vrednosno rangirati uređaje po zvuku. U većini slučajeva, novi uređaji se kupuju na neviđeno, a kompletna osnova za utisak potiče iz percepcije o uređaju, a ne objektivnog istraživanja o zvuku.(slušanja i poređenja)

Evo jedna sličica by Šćepan:

Boki%20Toki%20Voki%20Notax%20005_c_zps2u

 

Ja da sam na tvom mestu , ja bih još danas publikovao filter i neke osnovne dimenzije kutije pa da svako može da ih uradi . Stvar je prosta , što više njih čuje kutije , veća je šansa da u budućnosti nešto uradiš .

   Svi ovi što se vrte po forumima imaju neka izgrađena mišljenja i ne bi trebalo da budu ciljna grupa , nego oni što stoje sa strane i posmatraju .

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Boki i ostali. Želeo sam da dodjem na prezentaciju, zaista, naročito što mi je bila u komšiluku, al' jbg, nisam bio baš najbolje pa nisam mogao doći. 

Boki, srećno u daljem poslu, ožeži.

-------------------------------------------

Vidim da su mnogima potrebni privatni časovi iz pristojnosti, kulture, obrazovanja i opšteg povećanja inteligencije. Držim uobičajeni dvočas po vrlo povoljnoj ceni. Prijavite se što pre, dok još imam slobodnih termina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Imao sam tu čast da danas i kod sebe čujem Notax M. Nisam bio na prezentaciji kad i svi.

Veliki potencijal koji sam čuo kod Bokija kući se kod mene pokazao u punom sjaju. Moja soba od 20 kvadrata je sasvim dobro odgovarala zvučnicima.

Prezentaciji je prisustvovao i DJ NIK, njemu isto naklon jer je došao. Nažalost nismo uzimali slike, čini mi se da smo zaboravili na taj detalj jer nas je dobar zvuk terao da menjamo dosta pesama. Malo smo se zaneli.... Svi žanrovi su dobro zvučali, ako vam znači mišljenje bivšeg DJ sa 30 godina iskustva.

Kako zvuči, pa uzmi i poslušaj. Nećeš se razočarati.

Link to comment
Share on other sites

Pa KSN-u ja nisam uopšte udovoljavao. Stajale su dosta široko i dosta odmaknuto od zida, tako da im to nije pasovalo. Stavili smo ih na stalak koje koristi Notax, visina je bila OK.

Notax su se bolje pokazale u takvoj sobi, mada opet kažem KSN-u ne prija ta pozicija u kojoj su stajale. Ja lično ih nebi mogao slušati u takvoj poziciji, pa čak ni kad bi im maksimalno ugodio.

Što se tiče mehanike zvuka, pa Notax imaju duplo veću zapreminu. To je velika startna prednost. Volumen basa, pa i svega ostalog, krupnoća instrumenata, je na strani Notaxa. To su zakoni fizike.

Što se tiče karaktera zvuka, svako na svoj način je dobar. Treba lično da se čuje pa da se oceni, teško mi je opisivati nešto što je subjektivni doživljaj zvuka. Kad bi mi morao da biram za tu sobu koji zvučnik onda mi više pasuje Notax. U maloj sobi nismo probali.

Ja KSN koristim na radnom stolu u mojoj radnoj sobi od 10 kvadrata. Soba je akustički obrađena. One mi služe za moju audio-hirurgiju. Recimo sa njima sam napravio onu kompilaciju klasične muzike skidajući stotine albuma u upoređujući snimke. Odvajao sam najbolje snimke uz pomoć KSN-a. Izuzetno precizna informacija se dobija preko njih.

Vrlo mali broj ljudi su svesni da većina malih zvučnikai imaju manu da proizvođač namerno želi da izvuče iz kutija više nego što one prirodno bi trebalo da sviraju. Prave u donjem spektru "grbu" - isture u malom frekventnom opsegu bas tako da se dobija bas na stereodima. Ovakve kutije potom prave problem u prostoru jer im se mora ugađati kako bi se ta grba anulirala. Ljudi to redukuju menjanjem uređaja, prave posebnu akustiku za njih, tzv "neverending story". Ljudi bivaja očarani kako puno "basa" izlazi iz tako malih kutija a to povećava prodaju.

Ljudi nisu ni svesni ove mane jer su skoro svi takvi zvučnici isti pa ne umeju da prepoznaju grešku. NN mi je jednom rekao:

"Ako driver ne može prirodno nešto da odsvira, onda kutija nesme ni da svira to"

Firme teraju kutiju da svira, ne driver. Ovakve kutije imaju potom manu da im takav bas ulazi u srednji spektar i bude u tom spektru zamućenije. One sviraju sve po svome, sve teraju na svoju vodenicu, sve isto farbaju - manje su razlike u produkcijama pesama nego što bi realno trebale da budu.

KSN nema tu falinku. To će većini ljudi koji vole brendove da smeta: "pa ovde nema basa dovoljno". Kod Notax-a sam primetio vrlo malo taj problem, skoro zanemarljivo. Možda je bio problem gde sam sedeo ili može biti da im ne odgovarao tuning mojih uređaja. To je bilo samo u 3-4 pesme.

Moje mišljenje treba uzeti sa velikom rezervom po ovom pitanju. Ja sam ipak hiper-senzitivan na ovaj problem te istih razlog imam Yamahe u toj sobi. Notax su mi veoma interesantne jer su do sada najmanje pokazale tu manu u klasi manjih zvučnika.

KSN kad se stave u manju sobu i uradi akustika onda one sijaju.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, vdzele said:

Na isti sistem smo kačili i moje KSN. Te malce sam skinuo sa mog malog sistema u radnoj sobi. Inače na veliki sistem mi stoje Yamahe NS 690 II.

Skroz dobra Yamaha, Cini mi se i jedan od ponajboljih modela sto se tice zvuka. Svaka cast...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Vaskrs teme zbog fantasticnog skupa podobnih i nepodobnih u istom kazanu.
Kontaktiro NN, daje zvucnike na probu, ciljam da ih opletem, pitanje za mase sada : U usporedbi sa NKS-om kako ovaj zvuchnik peva?
EDIT: Glup sam i slep, chito do 10te strane i skochio na reply ko macka u teranju a covek 3 sprata iznad zadnjeg posta napiso ono shto me zanima.  Ako ima izmena pishite, ako nema mozh delete posta slobodno.

Link to comment
Share on other sites

Bili su ti Notax kod mene, bolji su za veće prostorije u odnosu na NKS. Inače ja imam NKS. NKS su za prostor do 12m2, dok ovi mogi i za duplo veći.

Notax imaju i nešto bolji zvuk, svako u svojoj klasi naspram cene. Mislim da su Notax tri puta skuplji.

Recimo taj Notax je daleko bolji od Dynaudio kutija tih dimenzija.

Inače, jesi odustao od mog F5 hand made by Sipi?  :)

Link to comment
Share on other sites

Jok, nego chekam da mi legnu proklete pare, uzo sam 1000$ za app koje tek stizhu ovog meseca + sam se zaposlio kod nekih engleza ceko 4 meseca da krene radni odnos, sad mogu sve da pokupujem shto sam teo. Ocju uzmem nks na probu ili Elektru 907 iz oglasa na probu. Napijalo je vrlo korektno ponudio uslove probe kao i Jovan. 
Josh da bude sve grcje moji Genesisi su pocheli da zvrche na malo vecjoj snazi (bas + rezonanca sa visokim na oko 140hz) i ocju da se pojedem sad dok ne legnu pare :D

Zvuchnike uzimam za sobu ne vecju od 20kvm stim shto cje zvuchnici da budu u near/mid field poziciji dakle nishta stalci i uza zid vecj cje da imaju min 2 metra vazduha iza.

A dogodine ako sve bude po planu mozhda se otvorim za D&D 8c.

 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, palamudin said:

Jok, nego chekam da mi legnu proklete pare, uzo sam 1000$ za app koje tek stizhu ovog meseca + sam se zaposlio kod nekih engleza ceko 4 meseca da krene radni odnos, sad mogu sve da pokupujem shto sam teo. Ocju uzmem nks na probu ili Elektru 907 iz oglasa na probu. Napijalo je vrlo korektno ponudio uslove probe kao i Jovan. 
Josh da bude sve grcje moji Genesisi su pocheli da zvrche na malo vecjoj snazi (bas + rezonanca sa visokim na oko 140hz) i ocju da se pojedem sad dok ne legnu pare :D

Zvuchnike uzimam za sobu ne vecju od 20kvm stim shto cje zvuchnici da budu u near/mid field poziciji dakle nishta stalci i uza zid vecj cje da imaju min 2 metra vazduha iza.

A dogodine ako sve bude po planu mozhda se otvorim za D&D 8c.

 

Elektra 907 Be je jaaako dobar i vrlo izbalansiran zvučnik. Imao sam ga prije 12-13 god. Vec smo pisali da se mnogi znaju malo razočarati u njega jer ga ne nahrane sa kvalitetnim signalom ali ne nužno velikom snagom. Moja apsolutna preporuka za zvučnik koji treba svirati u prostoru do 20m2.

5.jpg

4.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Malo kitnjasta izvedba Exp V20 :)

Da malo ga pretjerah u ono vrijeme sa tom šminkom na granici kičastog...:)

Ali bila je neka i svrha toga jer kutija je rađena od 25 mm medijapana i jos prednja strana plus 15 mm trešnja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...