Jump to content


Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Recommended Posts

13 minuta ranije, stoN_Cold said:

Рекао бих да има свичерско напајање овако на прво гледање а о самим каналима појачавача немам идеју. Можда нека или "Г" или "Х" класа.

Aha, i to si sve zaključio samo gledajući ovu sliku?:rolleyes: Ja sam, eto, ipak morao to da saznam iz prilično detaljnog opisa na Benchmark blogu, iz "pera" glavnog inženjera, a takođe se pominje u gotovo svakom testu na koji sam naišao...

https://benchmarkmedia.com/blogs/application_notes/14680625-the-ahb2-a-radical-approach-to-audio-power-amplification

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

18 minuta ranije, Zexx said:

Aha, i to si sve zaključio samo gledajući ovu sliku?:rolleyes: Ja sam, eto, ipak morao to da saznam iz prilično detaljnog opisa na Benchmark blogu, iz "pera" glavnog inženjera, a takođe se pominje u gotovo svakom testu na koji sam naišao...

Шта могу кад сам Пера Којот "Супер геније", значи ипак је "Х" класи, уз АБ класу.

Ето  ;)

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2016 at 23:18, djenka said:

Boki, bio sam večeras na prezentaciji i zahvaljujem ti se što si nam priuštio tročasovno uživanje u lepom zvuku tvojih Notaxa.

 

Neverovatno sa kakvom lakoćom su punile onoliki, a uz to i nezahvalan prostor (preko 50m2, uglavnom u staklu). Da nisam znao šta svira bio bih ubeđen da su u pitanju neke podnostojeće kutije. Odlično izbalansiran zvuk, ništa tu nije štrčalo i ničega nije manjkalo. Po karakteru zvuka meni su nekako bliski Dynaudiu. Mogli smo da čujemo sve muzičke žanrove i jasno je da su u pitanju allrounderi.

 

Moram da priznam da sam se malo štrecnuo kad si objavio cenu, ali kad sam nakon toga bolje promislio shvatio sam da fabričke kutije koje daju približan zvuk koštaju barem duplo skuplje, te da je cena zapravo pametno odmerena. Srbija uostalom i ne treba da ti bude ciljano tržiše.

 

Svaka čast, samo tako nastavi!

 

 

Hvala na lepim rečima. 

Pre prezentacije, jedan drugar mi je pomenuo kao ideju da se donese Dyn Contour 1.4 i da se direktno zvučno poredi, da se "vidi/čuje koliko je sati". Nisam tako nešto hteo da uradim. Ipak bih audiofilima savetovao da što više uređaja poslušaju, jer mnogi imaju samo percepciju poznatih modela kao vrhunskih, na osnovu reklama, recenzija i preporuka (časopisa, sajtova i drugih korisnika), a ne objektivno lično iskustvo na osnovu koga mogu steći pravu sliku i/ili vrednosno rangirati uređaje po zvuku. U većini slučajeva, novi uređaji se kupuju na neviđeno, a kompletna osnova za utisak potiče iz percepcije o uređaju, a ne objektivnog istraživanja o zvuku.(slušanja i poređenja)

Evo jedna sličica by Šćepan:

Boki%20Toki%20Voki%20Notax%20005_c_zps2u

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

 

Hvala na lepim rečima. 

Pre prezentacije, jedan drugar mi je pomenuo kao ideju da se donese Dyn Contour 1.4 i da se direktno zvučno poredi, da se "vidi/čuje koliko je sati". Nisam tako nešto hteo da uradim. Ipak bih audiofilima savetovao da što više uređaja poslušaju, jer mnogi imaju samo percepciju poznatih modela kao vrhunskih, na osnovu reklama, recenzija i preporuka (časopisa, sajtova i drugih korisnika), a ne objektivno lično iskustvo na osnovu koga mogu steći pravu sliku i/ili vrednosno rangirati uređaje po zvuku. U većini slučajeva, novi uređaji se kupuju na neviđeno, a kompletna osnova za utisak potiče iz percepcije o uređaju, a ne objektivnog istraživanja o zvuku.(slušanja i poređenja)

Evo jedna sličica by Šćepan:

Boki%20Toki%20Voki%20Notax%20005_c_zps2u

 

Mislim da si trebao da doneseš dynove. To bi stvarno bila dobra prilika i za tebe da " vidiš koliko je sati". Samo nastavi tako

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎12‎/‎2016 at 21:45, suca77 said:

Sama konstrukcija nije kopija ni jednog zvucnika , vec je plod rada i truda gospodina Borisa ( dip inzinjera Masinstva ) za sta mu ovom prilikom  odajem priznanje

 Mene bi bilo sramota da kao dipl. ing. masinstva  ovoliko nemam osecaj za prostor, i odnos horizontala i vertikala u njemu, i okacim toliko "iskrivljenu" sliku.

O "majstoru" koji je ovo ovako uslikao, ne bih uopste trosio reci.

Krivo_bre_zps44btxz4t.jpg

 

Kad je neko ovakav u struci, mogu (kao dipl.el.ing) samo da zamislim kakav je u onome sto mu, po pitanju strucnosti, nije tako blisko. :D

Edit: Ponovljen flame, clan banovan na 30 dana.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, BokiTokiVoki said:
18 minuta ranije, vdzele said:

Ovo je postalo jako odvratno. Pozivam moderaciju da učine nešto po pitanju ovih napada na nečiju ličnost.

Koga briga što neka slika nije strogo u vinklu? Sem za ove isfrustrirane i dokone mrzitelje.

 

Jeste odvratno. Uz svo poštovanje prema mašinskim inžinjerima kada se bave svojom strukom, Boki se bavi stvarima za koje nema obrazovanje i vređa one koji ga imaju. Drži predavanja o oblasti za koju se nije školovao i nije savlado osnove. Da li je on talentovani samouki genije? Nisam siguran, davao je konstatacije u vezi impedanse zvučnika da je ona uvek konstantna 8 ohma i da ne pada nikad. Moguće je da je pronašao neka genijalna rešenja kojih se niko do sada nije setio, ali je verovatnije da neke osnovne zakonitosti ne poznaje. Fotografija, mislim na iskrivljenu , je odličan primer...Boki samo nastavi tako.

Link to comment
Share on other sites

@Ciki - Osvetoljubivost nije dobra ljudska osobina. Ona najviše govori o ljudima koji je koriste. Ja izbegavam takve ljude.

Inače, dali znaš nekog ko je školovan da pravi zvučnike? Gde se izučava taj predmet? Po tebi ispada da samo ljudi koji su savladali elektrotehničke škole imaju pravo ovde nešto da pišu o samogradnji. Možda su čak oni jedini merodavni da ocenjuju HI FI uređaje?

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, vdzele said:

Elektroakustika ETF, može da se krene odatle. Da li na mašinskom fakultetu postoji sličan predmet. Može svako da piše o samogradnji, kao i o svemu ostalom. Ovo je forum. Samo nije u redu da se buni kada ga stručni članovi foruma kritikuju i dovode u pitanje njegove tvrdnje. Podsetiću te , ovde se ne diskutuje o samogradnji već o proizvodu, i to sa visokom cenom. Svi mogu da ocenjuju HI FI uređaje, Boki ih je ocenio više puta. Na kraju je doneo ocenu da su njegovi uređaju daleko najbolji na svetu. Toliko o ocenjivanju.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ciki said:

Elektroakustika ETF, može da se krene odatle. Da li na mašinskom fakultetu postoji sličan predmet.

Nema u tom predmetu, što se zvučnika tiče, ništa više niti korisnije nego u knjizi "Loudspeaker Design Cookbook", koja je svima dostupna. Za nekoga iole inženjerski školovanog tu se ne nalaze nedokučiva saznanja, stvar je do posvećenosti, talenta, iskustva, preduzimljivosti, ... kako će to da upotrebi. Čak, za kreiranje filtera u skretnicama nije neophodno vrhunsko poznavanje elektrotehnike. 

Pošto se uvek nađe neko ko će ovo protumačiti kao podcenjivanje struke, samo da kažem - nije.B)

4 sati ranije, ciki said:

Na kraju je doneo ocenu da su njegovi uređaju daleko najbolji na svetu. Toliko o ocenjivanju.

Ovakav stav je neophodan uslov da bi se neko, uopšte, ozbiljno prihvatio bilo kakvog posla. Zašto bi radio nešto, ako nisi najbolji?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, perodeformero said:

Vidim da se (skoro) niko ne buni kada se po nalogu, organizovano, i u grupi napadaju neki drugi članovi foruma.Pretpostavljam da je to forumougodno, kao i ovo vojvodoserdarisanje do iznemoglosti.

Kada neko napada iskljucivo u grupi puno govori o samom napadacu, tacnije o nedostatku 00 da to sam uradi.

To me podseca na tinejdzerske dane kada mi jedan drugar (isao u srednju Petar Drapsin) hvaleci se rekao nesto u stilu.. "Sacekali smo neku dvojicu na Kalisu, polomili smo ih ko p.." Inace, ovih prvih je bilo desetak, ali to jel'te nije bitno.

Hiljadu puta sam se uverio (u skoli, a posebno u vojsci) da ljudi koji su u zivotu trpeli puno podje..avanja, maltretiranja od drugih kad tad sacekaju svojih pet minuta da oni maltetiraju nekog, po pravilu slabijeg (ili makar malobrojnijeg). Bedno ali istinito.

Apropo gore boldovanog, vredi li buniti se kada su (smo) na forumu uglavnom isti vec godinama uz tu i tamo nekog novog clana? Pametnom dosta jednom. Ne mogu da ne prokomentarisem da meni nema niceg odvratnijeg od prijavljivanja pod novim avatarima, a tek od onih koji se ispraznim komentarima priklanjaju istima samo da bi "komsiji crkla krava".

Sto rece neko, ako nemas sta dobro da kazes nemoj da kazes nista. Ali za sve treba da postoji mera, pa i za ljudsku glupost i zlobu.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, vdzele said:

Beat, krene se odatle. Potrebni su i ostali predmeti, a naravno i sve što si naveo. 

Ako na samom startu misliš da si najbolji, odlično. Ali nisi. A da se ozbiljno prihvatiš nekog posla dovoljno je da si savestan i vredan.

Jeste podcenjivanje struke tvoj stav. Ali  dobro, inženjeri el. teh nisu sujetni :rolleyes:, ili bar nisu kao inženjeri mašinstva koji se bave el. tehnikom. Njima je , bar kada su pojedinci u pitanju, sujeta ravna veličini Zvezde smrti...Treba tu sujetu nekako nahraniti. Zato se cena "proizvoda" menja sa 700 na 1700 evra.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, ciki said:
9 sati ranije, vdzele said:

Beat, krene se odatle. Potrebni su i ostali predmeti, a naravno i sve što si naveo. 

Ako na samom startu misliš da si najbolji, odlično. Ali nisi. A da se ozbiljno prihvatiš nekog posla dovoljno je da si savestan i vredan.

Jeste podcenjivanje struke tvoj stav. Ali  dobro, inženjeri el. teh nisu sujetni :rolleyes:, ili bar nisu kao inženjeri mašinstva koji se bave el. tehnikom. Njima je , bar kada su pojedinci u pitanju, sujeta ravna veličini Zvezde smrti...Treba tu sujetu nekako nahraniti. Zato se cena "proizvoda" menja sa 700 na 1700 evra.

Reči ovog pisca (kao i više puta ranije), kojima se on obraća trečem učesniku razgovora, su stavljene kao navod reči drugoga, koje on (taj drugi) ikada nije napisao... ;) Kao ukrštene reči, osmosmerka... ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, zika said:

Reči ovog pisca (kao i više puta ranije), kojima se on obraća trečem učesniku razgovora, su stavljene kao navod reči drugoga, koje on (taj drugi) ikada nije napisao... ;) 

 

Upravo i ja pokušavam da raspetljam - šta od svega što niko nije rekao takođe ni ja nisam rekao... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ciki said:

Beat, krene se odatle. Potrebni su i ostali predmeti, a naravno i sve što si naveo.

 

1 sat ranije, ciki said:

Jeste podcenjivanje struke tvoj stav. Ali  dobro, inženjeri el. teh nisu sujetni

Ovo se, bez sumnje, odnosi na moje pisanje. 

Da krenemo od drajvera. Ako bih odlučio da mi neko napravi drajver, svoju kreaciju, pre bih najmio mašinca nego elektrotehničara. Ima tu žica, indukcije, ovo-ono, ali je zvučnik elektro-mehanički sklop, s naglaskom na mehanički.

Akustička svojstva kutije nemaju veze sa elektrotehnikom, a teško je reći da su nebitna. Znači, treba nam neko sa PMF-a ko se bavi akustikom.

Najzad, tu je skretnica, veoma važna stvar, ali nema smisla mistifikovati - ne treba biti inženjer elektrotehnike da bi se napravili ti filteri.

Izrada zvučnika je multidisciplinarna stvar. Kada kažeš "potrebni su i ostali predmeti", ja to razumem kao - ostali predmeti koji se ne tiču elektrotehnike.

Veoma cenim elektroinženjere (mada sam se uverio da ni ta diploma nije 100% garancija pameti), ali gradnja zvučnika nije apriori njihov posao. Naravno, mogu i oni... niko im ne brani.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...