Jump to content


Focal 907be


Khan

Recommended Posts

1 sat ranije, Khan said:

Zaboravih da te pitam posto si pomenuo godinu testiranja,da li je to takodje i njihova godina proizvodnje? Ili su jos stariji od toga?

Po mojim saznanjima to je model iz 2004 godine.

Testirani su i u nemackom Stereo-u 5/2004 godine i dobili ocenu Exzellent za Preis/Leistung.

Pisali su o njima i u HiFi World-u.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 sati ranije, ScepanBG said:

Po mojim saznanjima to je model iz 2004 godine.

Testirani su i u nemackom Stereo-u 5/2004 godine i dobili ocenu Exzellent za Preis/Leistung.

Pisali su o njima i u HiFi World-u.

Vidis ni to nisam znao,ne mogu puno informacija o njima da nadjem na google

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3. Dezember 2016 at 10:07, baal said:

Pozdrav Khane, imam ja ove kutije već skoro dve godine i veoma sam zadovoljan. Slušam ih na Linn sistemu. Nisam ih kačio na druga pojačala, ali smatram da su ovo potentne kutije, da bi se dobro pokazale na različitim pojačalima, jer su osetljive na promene u sistemu. Dovoljno je reći da imam Linn sistem godinama i da se karakter Linn-a i dalje čuje preko ovih kutija, a Isprobavao sam i sa kablovima i promene su čujne.

Do njih sam došao tako što sam prvo slušao Focalove Micro Utopije koje su, po mom mišljenju, fenomenalne, ali nisam u tom trenutku imao novca da ih dohvatim, a ovo se pojavilo kao opcija i uzeo sam ih. Na Linn-u su Micro Utopije zvučale fantastično, ja sam bio raspamećen. Slušali smo ih i na Lebenu i na nekim starim Rotelima, svašta se tu isprobalo, ne mogu svega da se setim, ali je, u zavisnosti, od pojačala opet davala maksimum. Svakako kutija koju jednog dana želim da imam. Treba joj ugoditi, ali ta vrsta prirodnosti, po mom ukusu i iskustvu do sada, je neverovatna. Ja bolje male kutije, nisam čuo do sada. Samo je pitanje da li su one uopšte male kutije sa svojim dimenzijama. U nekim trenucima sam imao utisak da ispred sebe imam daleko veću kutiju. Znam da na forumima možete svašta da pročitate o ovim kutijama, da je potrebno da im se daju lampe, da nemaju basa i tako to. Moje iskustvo je suprotno. Svirale su dobro na Lebenu od 30w, ali na Linn-u su pokazale raskoš, dobile su više struje, bile pokrenute. Opet moje mišljenje, a i nekih ljudi koji su to sa mnom testirali. Oni su ih slušali i na Naim XS pojačalu i kažu da je i to dobra kombinacija bila.

907be nije kutija tog ranga, ali ne zaostaje mnogo za najvišom klasom Focala. Neki čak kažu da poseduje 90% zvuka Utopija. Ne bih se baš složio sa tim u potpunosti, ali da imaju taj karakter, imaju. Treba im snage, to je opet moje mišljenje, iako su one prilično efikasne na 89db, kvalitetno pojačalo i pokazaće se u najboljem svetlu. Mene godine ne bi brinule, zaista, to je vrhunski urađena kutija, a ko god je to kupovao novo morao je debelo da plati pa se, pretpostavljam, pažljivo odnosio prema kutijama. U trenutku kada su se pojavile bile su, koliko se sećam, drastično skuplje od, na primer, B&W Nautilus 805 prve serije. Ne zaboravi da je ta kutija pravljena za 25th Anniversary of Focal-JMlab. Nije Focal makar šta tu ugradio, bilo je pitanje prestiža. Ponoviću, ja sam baš zadovoljan ovim što imam, mislim da nisam imao bolje kutije, a imao sam svašta do sada.
Moja najtoplija preporuka za ove kutije, ali i preporuka da, ako možeš, testiraš pa kupuješ. Ja sam se naplaćao koječega bez slušanja. Dakle, test pre svega!

Aj, u zdravlje slušao, ako se odlučiš!

Druze reci mi,posto sam ih pazario,da li moze da predstavlja problem ako je malo okrnjen magnet iznad berilijuma? Da li to znaci da treba uskoro da se menja jer ce propasri brzo ili slicno?

Link to comment
Share on other sites

On 2. Dezember 2016 at 22:51, Dacho said:

Imao sam ih jedno godinu i pol dana. Fenomenalan zvucnik u svakom pogledu. Probao sam sa nekoliko pojacala ali uglavnom se zadrzao na lampama. Jedan od ponajboljih standmount zvucnika opcenito. Ne zaostaje puno za njihovom najjacom serijom. U odnosu na 800 model dosta je bolji zbog Be visokotonca i opcenito bolje konstrukcije. Za njihov maksimum traze dobar stalak, ja sam ih sam radio i bili su preko 50 kg teski.

Pozdrav Dacho,ajde i tebe da pitam posto vec imas iskustva, reci mi,posto sam ih pazario,da li moze da predstavlja problem ako je malo okrnjen magnet iznad berilijuma? Da li to znaci da treba uskoro da se menja jer ce propasti brzo ili slicno nesto? Mislim da je malo okrnjen od one celicne mrezice.

Link to comment
Share on other sites

Hm, moram da priznam da ne razumem baš pitanje? Kako okrznut magnet? Magnet bi morao da bude prilično čvrst, jel?
Ja to nikad nisam pipao. Kao što rekoh, jednom sam skinuo te mrežice da vidim kako izgleda i nikad više.
Evo, sada sam skinuo ponovo na jednom zvučniku da vidim kako izgleda i sve je ravno, a prostor oko berilijuma je taman, ali i ja sad vidim prvi put da je to mekano. Ne znam šta je to, da li to predstavlja vešanje ili... 
Iskreno, da se ne naljutiš, ja mislim da malo preteruješ oko tolike brige da li taj berilijum treba da se menja ili ne i da li će brzo propasti. Nemoj da diraš prstima i čuvaj ih pod tim metalnim mrežicama i zaboravićeš uopšte da imaš skupi berilijum. To je moj stav, izvini ako grešim. To je toliko skupo sve da ne verujem da može da propadne zbog jedne grebe, zaista. Ispričao sam priču o Micro Utopijama. Na jednoj kutiji je bio probušen berilijum, fizički je postojala rupa od oko 5mm. Čovek je zamenio, kupio oba visokotonca. I znaš koju smo razliku u zvuku čuli? Ja nisam nikakvu, iskreno. Eto! Razumem da je problem kada se to posle prodaje.
E, sad, da li to "oštećenje" kod tebe vodi ka propadanju visokotonca, ne znam. Stvarno ne znam.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, prophet said:

To bi trebalo da bude vesanje.

Pa da,mislim da je osteceno od celicne mrezice,i malo je korodiralo,ima tragova sitne rdje od mrezice,ne znam ni kako da ocistim to ni da li da diram,i to samo taj jedan onaj drugi je odlican. Ne znam koliko to moze da pravi problem u smislu da ubrzo propadne jer ako postoji mogucnost da se to ubrzo desi bar da znam da zamenim to dok jos ima u zalihama da se kupi u nemackoj.

Link to comment
Share on other sites

I meni se čini da je to vešanje, a to oštećenje je, izgleda, nastalo tako što je neko neprecizno vadio ili postavljao zaštitnu mrežicu.
Sigurno na forumu postoji neko ko bi mogao da kaže da li je ovo vešanje ili ne.
I sad sam ponesen ovim slikama skinuo te mrežice sa oba zvučnika i zagledao se uz bateriju. Imam na jednom zvučniku slično oštećenje, ako se to može nazvati oštećenjem, jer ta masa koja je oštećena prelazi daleko preko obima obruča visokotonca na koji je zalepljena (vidi se obim i na ovim slikama) ili ne znam kako pričvršćena. Gotovo da je i nemoguće ne dodirnuti mrežicom tu masu... Ja se ne uzbuđujem zbog ovoga uopšte. Mislim da to nije nikakvo oštećenje.

P.S. Imam i ja rđe od mrežice, ali ne znam kako do toga da doprem.
I dalje mislim da neće ništa da se desi sa visokotoncem, zaista.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, baal said:

Hm, moram da priznam da ne razumem baš pitanje? Kako okrznut magnet? Magnet bi morao da bude prilično čvrst, jel?
Ja to nikad nisam pipao. Kao što rekoh, jednom sam skinuo te mrežice da vidim kako izgleda i nikad više.
Evo, sada sam skinuo ponovo na jednom zvučniku da vidim kako izgleda i sve je ravno, a prostor oko berilijuma je taman, ali i ja sad vidim prvi put da je to mekano. Ne znam šta je to, da li to predstavlja vešanje ili... 
Iskreno, da se ne naljutiš, ja mislim da malo preteruješ oko tolike brige da li taj berilijum treba da se menja ili ne i da li će brzo propasti. Nemoj da diraš prstima i čuvaj ih pod tim metalnim mrežicama i zaboravićeš uopšte da imaš skupi berilijum. To je moj stav, izvini ako grešim. To je toliko skupo sve da ne verujem da može da propadne zbog jedne grebe, zaista. Ispričao sam priču o Micro Utopijama. Na jednoj kutiji je bio probušen berilijum, fizički je postojala rupa od oko 5mm. Čovek je zamenio, kupio oba visokotonca. I znaš koju smo razliku u zvuku čuli? Ja nisam nikakvu, iskreno. Eto! Razumem da je problem kada se to posle prodaje.
E, sad, da li to "oštećenje" kod tebe vodi ka propadanju visokotonca, ne znam. Stvarno ne znam.

Ne opterecujem se,nemam u planu da menjam sistem i zelim da to poklonim sinu jednog dana i to je razlog zasto razmisljam o tome da ako to ostecenje vodi ka brzom propadanju tog okolnog vesanja ili sta je vec da uzmem i da zamenim dok jos postoji opcija da se naruci ovde i servisira u Focal ovlascenim servisima jer ne zelim da moje dete dobije od mene nesto sto ne moze da popravi jer nema mogucnost da kupi rezervni deo,ako me razumes.  Inace micro utopia i electra jeste da imaju isti TCE-BE doom ali utopia ima dodatni  IAL ili infinite acoustic load,zato u kvalitetu zvuka ne mogu da se porede,rado bi uzeo utopiu ali mi je preskupa cak i polovna.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, baal said:

I meni se čini da je to vešanje, a to oštećenje je, izgleda, nastalo tako što je neko neprecizno vadio ili postavljao zaštitnu mrežicu.
Sigurno na forumu postoji neko ko bi mogao da kaže da li je ovo vešanje ili ne.
I sad sam ponesen ovim slikama skinuo te mrežice sa oba zvučnika i zagledao se uz bateriju. Imam na jednom zvučniku slično oštećenje, ako se to može nazvati oštećenjem, jer ta masa koja je oštećena prelazi daleko preko obima obruča visokotonca na koji je zalepljena (vidi se obim i na ovim slikama) ili ne znam kako pričvršćena. Gotovo da je i nemoguće ne dodirnuti mrežicom tu masu... Ja se ne uzbuđujem zbog ovoga uopšte. Mislim da to nije nikakvo oštećenje.

P.S. Imam i ja rđe od mrežice, ali ne znam kako do toga da doprem.
I dalje mislim da neće ništa da se desi sa visokotoncem, zaista.

Ma,ni ja ne verujem da ce se desiti nesto sa visokotoncem ali sam sumnjao na propadanje tog okolnog sastava za koji sam siguran da ne moze samo on da se promeni vec samo kompletno sa tweeterom. Ali dobro sto ti kazes nemoguce je staviti mrezicu a da se ne zakaci to.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Dacho said:

Taj prsten je gotovo sigurno ovjes. Ako je to samo uz rub osteceno nebi trebalo utjecati na zvuk ili trajnost visokotonca.

Kao sto se vidi na slici leziste tog ovjesa je dosta siroko gdje je zaljepljeno.

11137925_892670257456055_254148223_n.jpg

Na našim kutijama je drugačija konstrukcija, ovo na slici je, čini mi se, noviji tip. Dakle, kod nas postoji prsten na koji je zalepljena ta pena-guma koja se na dodir udubi i onda vrati polako u prvobitno stanje. Taj prsten je uži za nekoliko milimetara od rubnog dela koji je malo dotakla mrežica.
Khan, razumem tvoje brige i želju da pokloniš detetu pravu stvar. ;) Divno!
Međutim, čini mi se da nemamo razloga za brigu.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Dacho said:

Taj prsten je gotovo sigurno ovjes. Ako je to samo uz rub osteceno nebi trebalo utjecati na zvuk ili trajnost visokotonca.

Kao sto se vidi na slici leziste tog ovjesa je dosta siroko gdje je zaljepljeno.

11137925_892670257456055_254148223_n.jpg

Nadam se da je takvo isto leziste i na ovoj Electra 907,jer bi mi laknulo onda iskreno da ti kazem :unsure:

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, baal said:

Na našim kutijama je drugačija konstrukcija, ovo na slici je, čini mi se, noviji tip. Dakle, kod nas postoji prsten na koji je zalepljena ta pena-guma koja se na dodir udubi i onda vrati polako u prvobitno stanje. Taj prsten je uži za nekoliko milimetara od rubnog dela koji je malo dotakla mrežica.
Khan, razumem tvoje brige i želju da pokloniš detetu pravu stvar. ;) Divno!
Međutim, čini mi se da nemamo razloga za brigu.

Hvala ti druze :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Dacho said:

Ne moras da brines. U kojoj god varijanti ima dovoljno mesa na kojem lezi taj pjenasti prsten.

Ma istripovali su me u Focal sa njihovim odgovorom " to je jako stari model i bilo bi bolje da se promeni tweeter" kao da sam kupio nesto od pre 30god i da su mi rekli sto si bacio pare na to sra*e,iskreno bas sam se iznervirao.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Khan said:

Ma istripovali su me u Focal sa njihovim odgovorom " to je jako stari model i bilo bi bolje da se promeni tweeter" kao da sam kupio nesto od pre 30god i da su mi rekli sto si bacio pare na to sra*e,iskreno bas sam se iznervirao.

Eh, ne znam šta bih rekao na ovo. Mislim, verovatno bi bilo lepo da se promeni, ali zaista, ne znam, da li je to potrebno? Po njihovom merilu je strašno star model, a ima oko 10 godina?! Ja sam ubeđen da će taj visokotonac da nas sve nadživi ako se bude pažljivo sa njim rukovalo. Dakle, bez iživljavanja i pipanja. Možda ja i grešim, ali iz iskustva znam da su mnoge stvari skoro u mint stanju, a imaju mnogo godina. Naravno, potreban je pokoji refresh s vremena na vreme, ali da se tresemo oko redovnih servisa i intervala kao na kolima, ne mogu da verujem da je tako nešto moguće.
U mom pojačalu koje ima skoro 30 godina tek je sada crkla baterija, tek sada treba da se menja. Možda sam trebao ranije da je promenim, ali to sigurno nije bilo potrebno pre 20 godina. :)
Jesi im poslao i sliku? Ili si samo pitao?

8 sati ranije, Khan said:

Hvala ti druze :thumbsup2

Nema na čemu, zato smo ovde, da pripomognemo jedni drugima onim što znamo.
;)

Link to comment
Share on other sites

Poruci ta vesanja dok ih jos ima. Mada koliko mogu da vidim napravljena su od pene a ona ce vremenom propasti bez obzira da li je koristio ili ne. Ne znam zbog cega su ostavili mogucnost da se mrezice skidaju.

Sto se upotrebe berilijuma tice, po mom iskustvu mnogo vise efekta ima u srednjotonskom opsegu.

To inace nisu kutije koje bih preporucio za ostavljanje u nasledstvo. Ima mnogo kvalitetnije i trajnije napravljenih zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, baal said:

Eh, ne znam šta bih rekao na ovo. Mislim, verovatno bi bilo lepo da se promeni, ali zaista, ne znam, da li je to potrebno? Po njihovom merilu je strašno star model, a ima oko 10 godina?! Ja sam ubeđen da će taj visokotonac da nas sve nadživi ako se bude pažljivo sa njim rukovalo. Dakle, bez iživljavanja i pipanja. Možda ja i grešim, ali iz iskustva znam da su mnoge stvari skoro u mint stanju, a imaju mnogo godina. Naravno, potreban je pokoji refresh s vremena na vreme, ali da se tresemo oko redovnih servisa i intervala kao na kolima, ne mogu da verujem da je tako nešto moguće.
U mom pojačalu koje ima skoro 30 godina tek je sada crkla baterija, tek sada treba da se menja. Možda sam trebao ranije da je promenim, ali to sigurno nije bilo potrebno pre 20 godina. :)
Jesi im poslao i sliku? Ili si samo pitao?

Nema na čemu, zato smo ovde, da pripomognemo jedni drugima onim što znamo.
;)

Poslao sam i sliku isti kao i ovde sto sam stavio ...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, prophet said:

Poruci ta vesanja dok ih jos ima. Mada koliko mogu da vidim napravljena su od pene a ona ce vremenom propasti bez obzira da li je koristio ili ne. Ne znam zbog cega su ostavili mogucnost da se mrezice skidaju.

Sto se upotrebe berilijuma tice, po mom iskustvu mnogo vise efekta ima u srednjotonskom opsegu.

To inace nisu kutije koje bih preporucio za ostavljanje u nasledstvo. Ima mnogo kvalitetnije i trajnije napravljenih zvucnika.

Ima kvalitetnije i trajnije ali ja nemam para za bolje i skuplje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...