Jump to content


Focal 907be


Khan

Recommended Posts

On 12/4/2016 at 11:37, Khan said:

A zna li neko koliki je uopste zivotni vek Beryllium visokotonca? Sa obzirom da je jako krt i osetljiv...jel on propada posle nekog odredjenog vremena? Mozda je smesno pitanje ali nemam iskustva sa njim pa zato pitam.

A znas li mozda ti ili neko na forumun koliki je uopste zivotni vek Beryllium visokotonca? Sa obzirom da je jako krt i osetljiv...jel on propada posle nekog odredjenog vremena? Mozda je smesno pitanje ali nemam iskustva sa njim pa zato pitam,model je star preko 10 god pa da ne kupim i posle par meseci da ode visoki a cuo sam da je nov oko 800eu.:mellow:

 

reci mi da se salis sa ovim pitanjem?!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 12/6/2016 at 10:53, anubisgrau said:

 

reci mi da se salis sa ovim pitanjem?!

Da sam neki balavac verovatno bi tvoje pitanje o sali bilo opravdano,ali kao sto sam naveo iznad"nemam iskustva sa beryllium"- om i zato sam postavio pitanje. Temu sam pokrenuo da bi se informisao od ljudi koji su imali prilike da cuju ili znaju nesto o modelu zvucnika koje sam zainteresovan da kupim. Kao sto rekoh ponovicu opet nemam iskustva ni sa modelom ni sa pomenutim tweeter-om i nije me sramota da pitam za ono sto ne znam posto ne volim da se pravim kako sam HI FI expert za sve jer ne postoji osoba koja zna sve o svemu u svetu Hi Fi,tako da gospodine,ako smatras da znas neke stvari onda objasni nemoj da ismevas sa pitanjem da li se salim,a ako si suvise strucan i ako je to ispotd tvog nivoa onda zaobidji temu,nemoj molim te da vredjas,pokrenuo sam temu da bi se informisao od ljudi koji su dobre volje da mi pomognu i objasne ono sto ne znam,ne da me neko spusta i ponizava komentarom,tako da bih te zamolio da napustis temu i glupe komentare zadrzis za sebe.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Khan said:

Nisam pomesao,pitanje je bilo za tweeter beryllium jer nemam iskustva sa njim.

berilijun je metal i to porilično čvrst a foam je vrsta sunđera na koji se lepi berilijum i služi kao vešanje .

Od berilijuma je urađena samo membrana . Danas se rade malo kvalitetniji materijali za vešanje , ali nekada to nije bilo tako pa odatle i reputacija da im je vešanje problem .

Niko nije imao problem zbog toga što se berilijum pocepao , nego zato što je foam istrulio . Tebi je svejedno , šta god da se desi ti ostaješ bez visokotonca

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RADE said:

berilijun je metal i to porilično čvrst a foam je vrsta sunđera na koji se lepi berilijum i služi kao vešanje .

Od berilijuma je urađena samo membrana . Danas se rade malo kvalitetniji materijali za vešanje , ali nekada to nije bilo tako pa odatle i reputacija da im je vešanje problem .

Niko nije imao problem zbog toga što se berilijum pocepao , nego zato što je foam istrulio . Tebi je svejedno , šta god da se desi ti ostaješ bez visokotonca

Hvala puno Rade,to mi je iskreno jako korisna informacija jer pored toga sto cu proveriti tweeter moram onda obavezno da obratim paznju i u kakvom je stanju foam,odnosno taj sundjer okolni :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Khan said:

Hvala puno Rade,to mi je iskreno jako korisna informacija jer pored toga sto cu proveriti tweeter moram onda obavezno da obratim paznju i u kakvom je stanju foam,odnosno taj sundjer okolni :thumbsup2

mnogo bolja ideja je da se informišeš u vezi eventualne reparacije .....recimo Focal je prava adesa .

 Slaba vajda je od gledanja jer može da danas izgleda dobro a već sutra prekosutra / figurativno / da se pretvori u pepeo .

 

Link to comment
Share on other sites

Focal u nazivu svojih zvučnika stavlja oznaku BE naglašavajući da je u pitanju nešto posebno i vanstandardno, meni liči da se akcentovao kvalitet. Ej, bre, Berilijum :eek zvuči... vanzemaljski... Šalu na stranu, ja, zaista očekujem od proizvođača high-end opreme, kao što je Focal, da kada kupac potroši 2-3k eura na njihov proizvod, da omogući bar 20-ak godina normalne ekploatacije istog, jer se to zove prizvođačka garancija kvaliteta, bar se zvala. Sve ispod toga može da se smatra da je u pitanju čista obmana ili da proizvođač proizvodi loš proizvod.

Duboko sam ubeđen da Focal nije ni jedno ni drugo, mada sam razočaran, za mene malom radnom garancijom od 2 godine na sve Focal proizvode.

Čini mi se da su nekada proizvođači zvučnika davali i 10+ godina garancije, ako se ne varam neki i doživotnu garanciju.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, AlexBgd said:

Focal u nazivu svojih zvučnika stavlja oznaku BE naglašavajući da je u pitanju nešto posebno i vanstandardno, meni liči da se akcentovao kvalitet. Ej, bre, Berilijum :eek zvuči... vanzemaljski... 

 

Nije mi najjasnije ovo što si napisao, pa bih molio ako može dodatno obrazloženje šta si hteo da kažeš.

Link to comment
Share on other sites

 

Ajde, ponovo da pokušam, pošto si me lepo zamolio. To se u proizvodnji zove tehnoligija izrade, naime, Berilijum je ekstreman proizvodni materijal koji je 7 sedam puta tvrđi od Titanijuma ili Aluminijuma, samim tim i kvalitetnijim za određenu primenu, u ovom slučaju je to Berilijum visokotonac. Focal to naglašava oznakom Be u nazivu proizvoda, dajući potencijalnom kupcu do znanja o ovome što je gore napisano.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, AlexBgd said:

 

....Focal to naglašava oznakom Be u nazivu proizvoda, dajući potencijalnom kupcu do znanja o ovome što je gore napisano.

Zar nije nekako prirodno da stave Be, ako je to u periodnom sistemu oznaka za berilijum, a visokotonac je od berilijuma? Nije berilijum neko novo svetsko čudo, pa sad stavljaju do znanja ne znam šta. Ugrađivan u Yamahe NS-1000 recimo, pre 40 godina.

Ono što je bila tema u prethodnim postovima, tj. nečije pitanje, ima li štetnosti berilijuma tj. tzv. berilijumske prašine po zdravlje ljudi, o čemu nije malo pisanja na netu. Berilijum je proglašen za kancerogeni elemenat od strane WHO i direktno povezan sa rakom pluća. E sad ima li opasnosti od visokotonca i kako se taj materijal ponaša nakon xy godina, ja pojma nemam.

A onda je neko prebacio temu na "vešanja koja se pretvore u prašinu".

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kuršum said:

Zar nije nekako prirodno da stave Be, ako je to u periodnom sistemu oznaka za berilijum, a visokotonac je od berilijuma? Nije berilijum neko novo svetsko čudo, pa sad stavljaju do znanja ne znam šta. Ugrađivan u Yamahe NS-1000 recimo, pre 40 godina.

Ono što je bila tema u prethodnim postovima, tj. nečije pitanje, ima li štetnosti berilijuma tj. tzv. berilijumske prašine po zdravlje ljudi, o čemu nije malo pisanja na netu. 

A onda je neko prebacio temu na "vešanja koja se pretvore u prašinu".

Pa i Al i Mg su u Periodnom Sistemu oznake za Aluminijum i Magnezijum, pa nisu, prirodno, stavili u nazivu za Focal Aria 906 oznake Al/Mg od kojeg je materijala napravljen njegov visokotonac. Oko Berilijuma se u potpunosti slažemo da nije neko novo tehnološko čudo i da se ranije upotrebljavao u proizvodnji drajvera, ali meni zvuči kao neki Kriptonit, koji je sa neke druge planete, i to sam napomenuo kao šalu.

Elem, nisam se uključivao o raspravi oko Berilijumske prašine, već sam hteo forumašu, koji je postavio pitanje oko potencijalne kratkotrajnosti Be visokotonca, da dam podršku i svoj stav da verujem da materijal od koga je napravljen visokotonac pomenutih zvučnika treba da da garanciju trajnosti.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, AlexBgd said:

Pa i Al i Mg su u Periodnom Sistemu oznake za Aluminijum i Magnezijum, pa nisu, prirodno, stavili u nazivu za Focal Aria 906 oznake Al/Mg od kojeg je materijala napravljen njegov visokotonac. 

Možda ono Be ne stavljaju zato što je fensi, nego da upozore. :D

Usput, ne zameri, nazivi hemijskih elemenata se u srpskom jeziku pišu malim slovima.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na ispravci, u pravu si, ostalo mi iz pisanja na engleskom jeziku...

Žao mi je samo, što postoje takvi kao što si ti, koji pokušavaju da se ma*gupiraju preko tastature, ispravljajući stvari koje su nebitne za temu, pritom, uzdizući sebe, hraneći svoj ego i veličajući sopstveno poznavanje određene materije, koje su stekli višegodišnjem korišćenjem Wikipedije i Googla.

Veruj mi da će se srpski jezik ubrzo prilagoditi anglosaksonskom jeziku, već sada, mnogo toga nije isto kao što je bilo ranije, pa čak ni Google ne može to da pohvata. Jedna od promena su nazivi ulica, imena određenih stvari... pa tako, nemoj ni ti meni da zameriš, ali danas, naziv određenog periodnog sistema u srpskom jeziku počinje velikim slovom: Periodni sistem (pa čak, možda i Periodni Sistem, po anglosaksonskoj promeni)

sve vreme si pokušavao da me odvučeš u off topic, i u tome si uspeo, ne vidim svrhu, ali ajde... ako ti je tako lepše u životu.

 

Link to comment
Share on other sites

Lepo je što nisi zamerio. Moglo je i bez ovog zahvaljivanja u prvoj rečenici, kad je već nastavak bio ovakav. A sugestija je bila dobronamerna.

Nadam se da se srpski neće nikada prilagoditi anglosaksonskom (koji god to bio), ne znam da li navijaš za to.

A još manje znam kako si protumačio da se mangupiram, hranim ego, uzdižem sebe ili pokazujem znanje materije i skrećem sa teme? Čini mi se da sam vratio temu na berilijum, a otišla je u pravcu vešanja. Stvari o kojima sam pisao su opšte poznate, što sam i rekao u postu na tu temu, ne vidim gde je tu isticanje.

 Ako misliš na ovu ispravku vezanu za mala slova, lepo je napisah na kraju posta, čak piše usput.

A ego, pa tvoja reakcija govori sve o istom.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kuršum said:

Nadam se da se srpski neće nikada prilagoditi anglosaksonskom, ne znam da li navijaš za to.

Ne, iako je to neminovnost, ali isto tako nisam ni za česte promene u srpskom jeziku, koji je daleko od savršenog, jer ja sada, sa 40 i kusur godina, nisam više siguran da li pišem ispravno reči.

Hoću da kažem da su se mnogi opismenili na račun čestih promena u jeziku, tako da pokušavam da se ne bavim tim stvarima, jer smatram da sam dovoljno opismenjen, ali likovi kao ti su neumoljivi, meni to ne smeta, pa sve i da je nepismeno, koga briga, važna je suština.

Dovoljno si pametan da shvatiš suštinu mojih postova, ali nešto ti ne da mira, pa zato po egu...

Završavam, jer nije fer prema drugim članovima... izvinjavam se za off topic.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, AlexBgd said:

Dovoljno si pametan da shvatiš suštinu mojih postova, ali nešto ti ne da mira, pa zato po egu...

Žao mi je što ti je nešto deklarisano kao dobronamerna sugestija, udarilo na ego...

Nisam ni mislio da ne znaš i naravno da sam znao da je uticaj engleskog. Ja samo smatram da smo dužni da negujemo jezik, uvek i na svakom mestu (naravno kad se setimo toga). Ispravljali su i mene na forumu, više puta. Uvek sam bio zahvalan.

Eto...i ja završavam i izvinjavam se za "leva skretanja". :)

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Kuršum said:

Eto...i ja završavam i izvinjavam se za "leva skretanja". :)

Kao sto rekoh desava se,bitno je da se ne ode predaleko i krene sa vredjanjem jer ne bi imalo smisla zato sto sve nas ovde vezuju iste stvari a to su ljubav prema muzici-zvuku i HiFi...

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na temu,kontaktirao sam Marine menadzerku Focal,pitao je za menjanje visokotonca tj da li postoji ta opcija jer je model star 10 god,kaze da nije problem,mora samo da se kontaktira njihov registrovani diler da bi se narucilo i da se onda prosledi servisu to da se resi...jbg moram da razmisljam unapred o svemu,em sto je preko 2000km em sto ce biti preko 1500€ sve ukupno kako sam sracunao,veselo. Ako se sve poklopi kako treba sledece nedelje u kupovinu :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pametno je što si ih kontaktirao i proverio situaciju . Na kraju krajeva , nikada se ne menja komplet visokotonac nego samo ono što je otišlo . Konkretno kod Focala , taj deo sa vešanjem , membranom i namotajem se nalazi na jednom nosaču i kao takav je rezervni deo koji košta daleko manje od cifri koje su se u ovoj temi sretale .

  Sajt koji sam ja naveo je samo ilustrativan da pokaže o kakvom delu se radi i nisam siguran da je deo originalne ponude Focala .

Link to comment
Share on other sites

Focal koristi Be samo iz jednog razloga a nije sam kada je taj pristup u pitanju, mahom svi koriste sličan pristup. Segmentacija proizvoda tj ponude. Taj Be znak bi trebalo da znači da je viša klasa u pitanju tj da te ošine po ušima. Pitanje je glavno da li ti čuješ tu razliku. Osećaš je svakako - po novčaniku. 

Berilijum nije ništa posebno fancy. To što navode njegove karakteristike malo znači. Najvažnija je tehnologija izrade i primena. On je u ovom slučaju izuzeno stanjen i pitanje je eksploatacije u kom momentu i scenariju će doći do zamora materijala i pucanja pošto je Be vrlo krt. Da ne bude zabune, prvom prototipu Dreamlinera 767 nakon godina proračuna su pucala krila od opterećenja prilikom test letova tako da ako ti neko kaže da zvučniku može da pukne Be membrana nije ništa strašno i neočekivano. Ima takvih slučajeva pogledaj po netu. Pitanje je da li će to napraviti dodatni trošak za tebe.

Be je relativno skup za implementaciju, diže cenu a sve to nije opravdano kroz zvuk.

Link to comment
Share on other sites

kako se pravi membrana za visokotonac , recimo od viskoze . Pa tako što jedan čika svako veče umućka po odrećenoj proceduri i težini određene materijale . pa onda to sve postavi na mrežu za ceđenje / odatle one linije i kvadratići / pa kada se osuši , onda kalupom odštampaju membranu , namotaju bobinu  , polepe sve delove naprave jedan ili dva komada  i onda Slušaju visokotonac .

 I ako nije dobro procedura se ponavlja ......danima , nedeljama i mesecima , sve dok se ne pogodi receptura koja najbolje svira .

  Onda idu eksperimenti sa oblikom mebrane ......uglavnom posao za one sa velikim strpljenjem i znanjem .......tako se recimo pravi visokotonac od 1000 evra par koji u proizvodnji dođe oko 100 evra za par .

   Predpostavljam da je Focal imao slične probleme jer jednostavno pleh sa tarabe nije dobar materijal i morao se pronaći neki koji je dovoljno dobar da može da se jednostavno proizvede a da istovremeno dobro i svira .

   Fensi materijali baš i ne pomažu mnogo kada dođe do ocenjivanja zvuka , to mora da ili radi ili ne radi .......očigledno je da Focal sa berilijumom  nema problema jer ga stavlja i u one najskuplje kutije

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3.12.2016. at 14:06, ScepanBG said:

Focal Electra 907 Be je testiran 8/2004 godine u Audio-u i kostali su 2600 evra,bili su odlicno ocenjeni.

Zaboravih da te pitam posto si pomenuo godinu testiranja,da li je to takodje i njihova godina proizvodnje? Ili su jos stariji od toga?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...