Jump to content


Vintage Hi AND zvucne kutije


Jimmy_92

Recommended Posts

Pozdrav, vec duze vreme imam zelju da pored Dynaudio Focus 140 imam i neke malo matorije kutije sa ogromnim bas drajverom i visokom osetljivoscu. Na DY nemam bas nikakve zamerke, ali bih zeleo nesto staro a kvalitetno za metal, rok, big bend dzez i klasiku, cisto eto. :D Pa me zanimaju saveti, sta je nekada bilo u vrhu ponude a da moze kod nas da se nadje. Ako DY ostaje onda je budzet 350-400e, a ako bi prodao Dynaudio (ako me toliko zvuk odusevi) moze i do 1000e. 

 

Inace soba je 4.5x4.5m, a ostatak sistema ima u mojoj temi. 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Jimmy_92 said:

Tolko :D Pa evo rekoh da se posavetujem malo, imam gore pomenutu zelju godinama pa bih uzeo nesto matoro sa velikim drajverima. Imas neki predlog?

Uh, tesko da mogu da ti pomognem. Ali ce se naci neko sa pravim predlogom u to ne sumnjam. Kao na primer sto rece Aleksandar.

Link to comment
Share on other sites

Moj predlog su Onkyo SC-901 koje su pored SC-1500 bili najbolji Onkyo zvucnici koji su distribuirani u Evropi. Zvucnici o kojima se relativo malo zna ali ko ih je cuo (a ne poseduje ih) lista domace i strane oglase svakog dana u nadi da nalete. Kod nas se prodaju za 500e (lepo ocuvani) dok u komsiluku, a i po zapadnim zemljama idu od 600-700e. U pitanju je jako osetljiva kompresiona kutija sa izuzetno ravnim freq. odazivom i izuzetno stabilnom impedansom koja u toku rada nikada ne spada ispod 6 ohm. Bass je 320 mm sa magnetom precnika nekih 20-ak cm i jako je lak za pokretanje, srednji fantasticni, visoki je od magnezijuma i ja licno za sada nisam cuo bolji visokotonac iako je ovaj star 30 i kusur godina. Kutije poseduju potenciometre za srednje i visoke i mozes da ih utisas u jako malim procentima ili potpuno iskljucis. Zvucnici su bili pobednik testa u svoje vreme i bili su bolji od: Cabasse Sloop, Ecouton LWL 150, Infinity RS III, Pilot V4, Tannoy Little Red Monitor, Quadral Wotan, Pioneer HPM-1100 i JBL L96. Evo jedan od retkih novijih testova sa neta na sledecem linku:

http://www.mackern.de/index.php/2008/02/21/onkyo-sc-901/

Provereno sviraju bolje i od Yamaha NS-1000M. Evo par slika sa testa (na prvoj slici su iza JBL L96, a na poslednjoj su ispod):

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton.jpg

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton-_57 (1).jpg

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton-_57 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, da li si razmisljao o pravljenju zvucnika za te pare koje pominjes? Probaj da kontaktiras Savu V ili Napijala npr. i objasnis sta trazis, neki projekat koji imitira vintage kutije i kazes im do koje love se ide. Ima zanimljivih projekata sa savremenim drajverima. Dobijes NOVE kutije, koje ne moras kasnije da refresujes, skretnica, ozicenje, vesanja drajvera, ostecenja stolarije, sto je sigurno da bi morao da radis sa klipschom, ar, jbl, ili bilo kojim zvucnicima koji su u godinama koje ne garantuju full efikasnost.

Link to comment
Share on other sites

Moz biti, nem pojma. Msm, ja bi tako da sam u njegovoj situaciji i da jurim zvuk a ne brand. 300 evra drveta, i sta ce sa tim kad je recimo vesanje trulo, drajveri u fazi mozda radim jos neku godinu a mozda mrem sutra, vesanje trulo a zamene nigde itd? Plus razmisljam nesto, neki kvalitetan primerak nesto ne vidim po domacim oglasima a mogucnost dovlacenja iz inostranstva svakako postoji ali i kosta, pogotovo za gabaritnije primerke o kojima pricamo, uz sve sto sam pomenuo oko, u jednom trenutku, neophodnog osvezavanja penzionera.

Sta zna... postujem da se voli imati vintage, to je u redu skroz.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Technicssss said:

Moj predlog su Onkyo SC-901 koje su pored SC-1500 bili najbolji Onkyo zvucnici koji su distribuirani u Evropi. Zvucnici o kojima se relativo malo zna ali ko ih je cuo (a ne poseduje ih) lista domace i strane oglase svakog dana u nadi da nalete. Kod nas se prodaju za 500e (lepo ocuvani) dok u komsiluku, a i po zapadnim zemljama idu od 600-700e. U pitanju je jako osetljiva kompresiona kutija sa izuzetno ravnim freq. odazivom i izuzetno stabilnom impedansom koja u toku rada nikada ne spada ispod 6 ohm. Bass je 320 mm sa magnetom precnika nekih 20-ak cm i jako je lak za pokretanje, srednji fantasticni, visoki je od magnezijuma i ja licno za sada nisam cuo bolji visokotonac iako je ovaj star 30 i kusur godina. Kutije poseduju potenciometre za srednje i visoke i mozes da ih utisas u jako malim procentima ili potpuno iskljucis. Zvucnici su bili pobednik testa u svoje vreme i bili su bolji od: Cabasse Sloop, Ecouton LWL 150, Infinity RS III, Pilot V4, Tannoy Little Red Monitor, Quadral Wotan, Pioneer HPM-1100 i JBL L96. Evo jedan od retkih novijih testova sa neta na sledecem linku:

http://www.mackern.de/index.php/2008/02/21/onkyo-sc-901/

Provereno sviraju bolje i od Yamaha NS-1000M. Evo par slika sa testa (na prvoj slici su iza JBL L96, a na poslednjoj su ispod):

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton.jpg

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton-_57 (1).jpg

Stereoplay-6-82-Cabasse-Sloopquadral-Wotanonkyo-Sc-901pilot-V4ecouton-_57 (2).jpg

Lepo izgledaju koliko su kostali kada su se proizvodili.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, laky said:

Lepo izgledaju koliko su kostali kada su se proizvodili.

Vizuelno su jako lepi, SC-950 izgledju jos lepse ali na zalost sviraju malo losije. 1982-ge su kostali 2600DM, inace svi navedeni zvucnici sa testa spadaju u cenovnu klasu do 3000DM sto je u to vreme bilo poprilicno mnogo novca. Video sam nekoliko primeraka i sam posedujem jedan par i na svima jedina potrebna intervencija je zamena vesanja na bass drajverima. Ako slucajno imaju ogrebotine na kabinetu to lako moze bilo bilo koji iskusniji stolar da sredi jer imaju furnir koji moze normalno da se smirgla i lakira. 

Link to comment
Share on other sites

Pa evo, kad god ugrabim vreme gledam JBL po netu. I neka odluka je pala da to mora da bude JBL iz L serije, i zbog samo izgleda i zbog hajpa koji ih prati, sumnjam da je bez osnova. Ove duge vintage kutije mi deluju u najmanju ruku smesno, u mom cenovnom rangu. Posto sam takodje odlucio da DY Focus 140 nigde ne ide, budzet je oko 300e idealno, mozda malo vise ako bas nesto lepo naleti. Na KP sada ima prilican broj kutija pa mi ostaje da guglam i vidim sta se o kojima prica. L36, L19, L50, L40, 4311b i L96. Sve su mi u budzetu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...