Jump to content


Whiskey fair


nikstev2000

Recommended Posts

31.12.2021. sam na poklon dobio Aberlour A'Bunadh

https://www.masterofmalt.com/whiskies/aberlour/aberlour-abunadh-whisky/

Kao ljubitelju viskija sa dimom prijatno sam iznenadjen, nedostatak dima više nego nadoknadjuje "dubinom" ukusa i oštrinom koja je prisutna. Sa druge strane nije previše pitak tako da je meni 1 čašica dovoljna za veče. 

Nije za početnike, odnosno preporučio bih ga ljudima koji su već navikli na viski.

Flaša je prelepa sve sa voskom koji služi da se zapečati. celo pakovanje je ostavilo jako pozitivan utisak na mene. 

U Beogradu cena drastično varira tako da treba obratiti šažnju gde se kupuje. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Pitanjce jedno.

Prošli vikend sam pio Whisky Jack Daniel's 12 years olađen u zamrzivaču. Nisam neki veliki poznavalac, ali sam na odmah doživeo izvanredno zadovoljstvo. :)

Obično pijem whisky na sobnoj tmperaturi bez leda i nisam posebno izbirljiv osim načina na koji ga pijem.

Sad, kako sam pre nekog vremena dobio od dragog kolege sa foruma prilikom posete Celebrating 40 years of Linn, a special bottle of Highland Park whisky (takođe 12 years) probah istu foru sa zamrzivačem odmah sutradan i moram da priznam da je to sasvim drugi doživljaj ukusa i teksture ovog pića.

AQWmwtRomMLMwRUsGYKhBM-970-80.jpg.webp

Potrebna mi je konsultacija poznavalaca i uživaoca ovakvih pića da mi kažu, da li se ovim postupkom "pripreme i čuvanja pića" gubi neka esencija i kvalitet. Osim toga, još jedno pitanje. Da li se može ovakvim konzumiranjem izazvati ozbiljna upala grla, jer sam nakon po jedne čaše u dva dana već danima razvaljen od kijanja, kašlja i curenja nosa ... 😅 Naravno pio sam polako, srk po srk.:)

Zhvaljujem na iskustvima i preporukama ...

Link to comment
Share on other sites

Клин се клином избија, криогенизуј нову боцу и на екс. Промениће ти ДНК, па ти кашаљ и остале тегобе неће представљати никакав проблем

Link to comment
Share on other sites

Kada mi crYogeno monokristališe krajnike ima da poispadaju ko srča. :rolleyes:
Да не буде као кад је лекар преписао рицинус особи која има кашаљ, пита га сестра побогу докторе, зашто."Чик нек се накашље"!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Lično mislim da je hlađenje nepotrebno i suvišno, to je za samogon i brlje razne. Svoju kolekciju držim i služim iz ormariča.

Nekim jačim whiskijima treba dodati pokoju kapljicu vode i to je sve. Mada rado popijem straight i ove od 60% vol.

Volim sav ukus i ostalo što prati plemenitost vatrene vode i mislim da se razvije i da je on moguč samo na sobnoj temperaturi.

Nešto kao i starani sir ili sušeno meso. 

P.S. Inače, sladoled je več u ždrijelu topao. Nije ti ova hunjavica od piča sigurno!" 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče temperature na kojoj je preporučeno da se pije viski, lično mislim da je to sobna temperatura, pošto ista omogućuje uživanje u punom ukusu koji nudi piće. Dodatno objašnjenje sam dobio od prijatelja barmena koji mi je rekao da se jeftinija pića obično piju hladna, to je trik da se prevare  recpetori za ukus pošto ih niske temperature umrtvuju.

Dodatno za uskrs i prvi maj sam imao priliku da budem u hotelu https://www.hoteli-bernardin.si/en/accommodations/st-bernardin-resort/grand-hotel-bernardin (koji preporučujem) gde sam bio prijatno iznenadjen izborom viskija i znanjem o istima koje je kelnerica posedovala. Na slici može da se vidi deo izbora, po ormanima u baru je bilo još flaša, sve u svemu oko 30 single malt i blended viskija većinom Škotskog porekla. Jedina mana je bila cena na primer https://www.viskirum.si/artikel/340/cragganmore-single-malt-whisky-12-years-old-40-07l koji sam pio je u hotelu koštao 8 EUR (na linku se može videti da je cena za flašu u Sloveniji 39 EUR). 

Sa druge strane dotični viski Cragganmore Single Malt Whisky 12 nije ispunio moja očekivanja tako da sam uštedeo 31 EUR.

viski.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2022 at 11:12 AM, sky-nm said:

Što se tiče temperature na kojoj je preporučeno da se pije viski, lično mislim da je to sobna temperatura, pošto ista omogućuje uživanje u punom ukusu koji nudi piće. Dodatno objašnjenje sam dobio od prijatelja barmena koji mi je rekao da se jeftinija pića obično piju hladna, to je trik da se prevare  recpetori za ukus pošto ih niske temperature umrtvuju.

Lepo opisano.

Na slici viski koji trošim trenutno.

Dobar je čist ili sa par kapi vode...

Uzdravlje drugari! 

 

IMG_20220521_195757.thumb.jpg.d052c5ff8161abbea64aea207c44c734.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pojam "sobna temperatura" je malo suviše neodređen. Ja volim toplije kao gušter, pa zimi držim na 24 a leti ne hladim ispod 26. Sva žestina mi je pretopla na pomenutoj temperaturi, kao i crveno vino. Sa druge strane, prosečna japanska kuća se retko greje preko 18... Ne bih se menjao sa njima za život ali bih daleko radije piće sa te sobne temperature.

Inače mogu da preporučim dva burbona koja su mi se vrlo svidela.

Woodford Reserve - https://www.enotekapremier.rs/sr/woodford-reserve.html

Jim Beam Double Oak - https://www.calix.rs/sr/proizvod/viski-jim-beam-double-oak





Link to comment
Share on other sites

On 28.5.2022. at 12:25, alenvprekršku said:

Lepo opisano.

Na slici viski koji trošim trenutno.

Dobar je čist ili sa par kapi vode...

Uzdravlje drugari! 

 

 

Da li ti se svideo, meni je u top 5 do sada. U zdravlje.

Highland park 12 je bio dobar ali A Bundah mi se baš svideo. 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, alenvprekršku said:

Odličan je, za svaku preporuku!
Da li si mu dodavao vodu i koliko?

Nisam, nemam običaj da dodajem vodu obično ih pijem čiste, kakvu razliku u ukusu si primetio? 

A Bundah ima toliko intezivan ukus da mi je flaša trajala jako dugo, 1 čaša je bila dovoljna za veče.

Napravio sam grešku jedne večeri i posle A Bundah smo pili Dalwhinnie 15YO, razlika i pad u intezivnosti ukusa je bila tolika da mi je bilo jako krivo što smo popili A Bundah a posle prešli na (ne dostojnu) zamenu (velim da probam nove viskije tako da nisam imao predjašnje iskustvo u istom).  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...