Jump to content


NN Acoustic - KSN


Preddrag

Recommended Posts

  • Replies 385
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

13 sati ranije, vdzele said:

Nažalost manje je poznata činjenica da AD konverteri dosta zaostaju za DA, tako da je pitanje koliko daleko treba ići daleko sa DA kad iz studija izlazi smeće. Za mene je veliki deo novog što izlazi jako lošeg kvaliteta, mlađi i ne znaju da je tako...

Daj,molim te, samo mi reci da si i ovo cuo od mog brata Zorana Dimovskog da odem da ga `besim ispred zgrade... Kako,bre, mozes ovakve pausalne ocene da iznosis kad i sam rece da si puki  masinac tj. nemas veze sa elektronikom... I nemoj samo da napises da si procitao na Forumu,svega ti na svetu... Moramo da se upoznamo vizuelno, nudim pivo,sok ili sta god,samo da lepo poricamo o svemu sto ne znas...

Link to comment
Share on other sites

Možda si ti u pravu ali ja ipak verujem svojim ušima i ušima ljudi koji imaju debelo iskustvo u slušanju muzike, Mislim da to mnogo više vredi nego ono što (ka)lem-majstori misle da je istina, čast izuzecima. Inače te Zoki dosta hvali.

Moje iskustvo je preko 40 godina intenzivnog slušanja muzike, mnogo raznovrsnih koncerata, preko 25 godina bavljenja DJ-ingom, desetine hiljada preslušanih autora / diskografija, skoro svaki sajam HI FI tehnike posećen počev od onog prvog iz Doma omladine krajem 80ih, ogromna diskografska arhiva, posetio sam velik broj audiofila na ovom forum i slušao njihove sisteme .....Ja u excelu imam bazu svih autora koje sam preslušao, na drugom sheetu držim albume onih sam smatrao vrednim i skinuo, Zoki je bio iznenađen obimom toga. Treba dosta vremen da se skroluje da bi se sve pregledalo.

Imam dva prijatelja koji se intenzivno bave preslušavanjem raznih diskografskih izdanja i njihovo arhiviranje i recenziranje. Pomno se skida sve što se može naći na internetu počev od prvih izdanja, preko vinil ripova, .... pa sve do izdanja visoke rezolucije. Naravno u pitanju su diskografije autora koji oni slušaju, u pitanju je pop-jazz-disko- rock-metal muzika ....70-80-90ih....Jeste uži skup autora u odnosu na svetsku produkciju ali je opet i dovoljno velika baza da se sagleda istorija muzičkog izdavaštva. Time se bave već skoro 10 godina, od kada su se pojavili prvi kvalitetniji vinil ripovi na rutrackeru. Njihova baza je ogromna, u pitanju su terabajti. Kod mene je jedan vrlo mali isečak toga što oni imaju, nekih 200GB koji mi služi da ljudima koji dođu prezentujem razlike u produkciji i tonskim razlikama izdanja. Ovim su se počeli baviti jer smo bili nezadovoljni današnjim digitalnim zapisima i uređajima za reprodukciju.

Eto recimo danas se bavim skidanjem i preslušavanjem pesama koje je napisao Johannes Brahms. Prvo preslušam sve najznačajnije numere koje je on napisao i onda skidam pesme koje su mi lepe. Sve što ima na internetu skinem i detaljno preslušavam koje izvođenje / produkcija mi najviše pogoduje. Primer "Johannes Brahms - Ungarische Taenze - Nr. 5 fis-moll (Allegro).flac" [Budapest Festival Orchestra. Iván Fischer, conductor] ima najbolju dinamiku i tonski balans, atmosfera je izuzetna u odnosu na 12 ostalih kojih sam skinuo i obrisao. Da plaćam skupe sajtove koji bi mi skratili vreme u traženju najboljih izdanja - za to nemam para.

Kao analitičar_detaljista sam uvek imao izvestnu dozu skepse da to što mi čujemo nije dovoljno dobro jer nemamo referentne uređaje / prostor za tako nešto. Potrošeno je dosta novca u izmeni uređaja dok se nije stiglo do ovog nivoa činjeničnog stanja. Jednoglasno smo se složili da je današnja muzička produkcija loša, uređaji prate taj trend.

Naravno ni to za mene nije bilo dovoljno dok nisam otišao jednom kod NN i poslušao studijske snimke koje je on dobio iz Amerike. U pitanju su snimci autora koji su nama poznati. Snimci nisu prošli celu tonsku obradu već su sa tonskih traka skidani na referentnim AD konverterima, moglo bi se reći skoro pa sirovi snimci. Razilka u tim fajlovima i onog što se može čuti sa originalnog CD-a je izuvanje iz gaća (izraz koji NN često upotrebljava). NN mi je tada isto potvrdio ono smo ja i drugari sumnjali godinama, a Zoki osvetllo svojim uređajima. Ko je bio kod NN i čuo njegov veliki sistem zna da to jeste prava referenca zvuka. To što sam našao NN i Zorana je logičan sled događaj jer sam imao veliko predhodno iskustvo pa sam tražio potvrdu svega takođe u iskusnim. Na tom putu sam nailazio na majstore koji su me odvraćali od potrage za istinom, vrlo brzo sam shvatio da dobro leme ali nemaju iskustvo u onome što tražim.

Svaka tebi čast na tvojim majstorima u radu sa HI FI uređajima, ali ja ipak verujem svojim ušima. Sem ako se i ti nisi bavio uporednim analizama godinama pa si došao do suprotnog zaključka - tad bi pristao na piće.

PS: Za sve neverne tome koji sumnjaju ja im predlažem da jedno mesec-dva slušaju izdanja iz 70ih (detoks) pa onda nek isto to slušaju sa današnjih remastera. Ili pak nek počnu istraživanje na youtube, kucajte za početak loudness wars.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, vdzele said:

Eto recimo danas se bavim skidanjem i preslušavanjem pesama koje je napisao Johannes Brahms. Prvo preslušam sve najznačajnije numere koje je on napisao i onda skidam pesme koje su mi lepe. Sve što ima na internetu skinem i detaljno preslušavam koje izvođenje / produkcija mi najviše pogoduje. Primer "Johannes Brahms - Ungarische Taenze - Nr. 5 fis-moll (Allegro).flac" [Budapest Festival Orchestra. Iván Fischer, conductor] ima najbolju dinamiku i tonski balans, atmosfera je izuzetna u odnosu na 12 ostalih kojih sam skinuo i obrisao.

Lol! Pomislio sam da mislish stvarno na pesme, napisao je dosta onih opusa sa po shest komada:)

Inache, jesi li ti to bash dobro prelisatao? Ako prichamo o tehnichkom aspektu onda je ovaj Exton bez konkurencije. Izvodnje mi je manje vishe trash, meni bar, ali SQ.. boles'. Imash na ruTrackeru.

Sorrich za off.

474332890580e3d43d5b7094a97cfd9d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da to izvođenje je bilo na drugo mesto da ga prihvatim. Japanac je uneo dosta improvizacije koje meni smetaju, ono na sredini pesme je prava katastrofa (1:30). Ako si pažljivo preslušao kako drugi diriguju oni takve hirove ne prave. inače je tehnički bolje urađeno izdanje. Dinamički raspon je 14 u odnosu na moj odabir 13.

Šteta, ima mnogo osobenjaka u tom svetu klasike. Ja slušam muziku ipak, pa tek onda tehniku.

Uzgred: da li znate da se album Supertramp - Breakfast in America, SACD izdanje, jako loše čuje? Neko mlađi bi se zaleteo i skinuo misleći da što to je snimak visoke rezolucije, [što i jeste], da je to garancija uživanja. Kad bi mu pustio neki dobar vinili rip ili CD first print - smorio bi se živ.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vdzele said:

Uzgred: da li znate da se album Supertramp - Breakfast in America, SACD izdanje, jako loše čuje? Neko mlađi bi se zaleteo i skinuo misleći da što to je snimak visoke rezolucije, [što i jeste], da je to garancija uživanja. Kad bi mu pustio neki dobar vinili rip ili CD first print - smorio bi se živ.

Biće da je korišćen taj neki krš AD konverter pri prebacivanju sa master trake...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Naravno ni to za mene nije bilo dovoljno dok nisam otišao jednom kod NN i poslušao studijske snimke koje je on dobio iz Amerike. U pitanju su snimci autora koji su nama poznati. Snimci nisu prošli celu tonsku obradu već su sa tonskih traka skidani na referentnim AD konverterima, moglo bi se reći skoro pa sirovi snimci. Razilka u tim fajlovima i onog što se može čuti sa originalnog CD-a je izuvanje iz gaća (izraz koji NN često upotrebljava). NN mi je tada isto potvrdio ono smo ja i drugari sumnjali godinama, a Zoki osvetllo svojim uređajima. Ko je bio kod NN i čuo njegov veliki sistem zna da to jeste prava referenca zvuka. To što sam našao NN i Zorana je logičan sled događaj jer sam imao veliko predhodno iskustvo pa sam tražio potvrdu svega takođe u iskusnim. Na tom putu sam nailazio na majstore koji su me odvraćali od potrage za istinom, vrlo brzo sam shvatio da dobro leme ali nemaju iskustvo u onome što tražim.

 

generalno to je problem više godina , jednostavno se muzika previše kompresuje i sabija joj se dinamika da bi se prilagodila modernim potrebama .

 Danas se muzika sluša preko slušalica i tu nema potrebe za mnogo dinamike , čak šta više , ako je ima previše nije dobro .

 Nekada su se u studijima koristile velike zvučne kutije a danas imaju neke male kutijice i logično je da od tog posla nema ništa .

 PS za sve ljubitelje muzike bez mnogo tonskih obrada preporučujem CD  Alpine LIve Jazz 1 , Massimiliano Coclite LA PALMA .  Dva mikrofona i snimak bez obrade 8) .

 

 postoji fotografija muzičara , postoji crtež kako stoje i tako moraju biti " viđeni " kod reprodukcije .

Link to comment
Share on other sites

Dolazim izuzetno zadovoljan i odusevljen sa slusanja ovih malaca...

P61208-183427.jpg

Posle gorkog saznanja da je za slusanje u svom prostoru pored toga sto je potrebno ostaviti depozit od 500evra (sto je sasvim ok), u slucaju da se ovaj fantastican malac ne kupi slusanje istog placa 20evra (sto nekako odaje utisak dzeparenja, jednostavno nije dzentlmenski), umesto da je po meni uzet depozit od 500evra sto bi se podrazumevalo, a tek u slucaju da se ne daj Boze utvrdi neko ostecenje naplati nacinjena steta, usledilo je slusanje:

Predlozih pre par dana drugaru kod koga smo se ovih dana bavili njegovim sistemom, da predlozi svom bratu koji se i sam pozalio na svoje zvucnike MA bronze MX2, a koje slusa u malom prostoru (do 14m2), da uzme KSN na slusanje i sagleda sadasnju situaciju.

Covek mi se zahvali sinoc na preporuci i obavesti me da ce sutra KSN biti prvo kod njegovog brata kod koga sam vec prethodno slusao sistem. Rekoh ne mogu to propustiti, pa se najavih da bih zeleo to da cujem.

U toku prepodneva, drugar ih je povezao kod sebe u sobi od 17m2 i dok sam bio na poslu primih sms od njega posle 1,5 sat slusanja da je razocaran, na sta sam mu rekao da bude strpljiv i zagreje atmosveru za popodnevno slusanje kada dodjem jer sam spremio FTA Pirelli USB kabal koji je kod njega i ranije uneo mnogo benefita i strujni, pa da malo eksperimentisemo ako bude potrebe. Dva tri sata nakon toga dobih drugi sms sa obavestenjem da se on ogresio o ovog malca i da je preuranjeno dao zakljucak.

Slusanju sam se popodne pridruzio i na prvu loptu, posle zamene USB kabla primetih dosta primamljiv zvuk koji je u osnovi bio oslobodjen bilo kakvih smetnji, kristalno cist, bez upliva srednjetonskog podrucja u visoke i nizeg segmenta u srednjotonsko. Zvuk je dosta u tom trenutku bio "u lice", punio sobu prilicno ali malo "ravan" po vertikali i dubini sa predivnim vokalima i npr. cinelama kod udaraca o iste je moglo jasno da se utvrdi telo tj. materijal. Takodje i duvacki instrumenti su bili prirodni i punog tela sa jasnom bojom koju treba da imaju. U donjem segmentu, u tom trenutku nisam imao najjasniju sliku i nisam mogao da u svakoj numeri ispratim bass deonicu onako kako bih zeleo, sve uz razumevanje velicine ovih kutija.

Predlozih da nakrenemo prednju stranu zvucnika na gore, nakon cega se scena fantasticno povecala po vertikali, povukla malo pozadi, a sto je najznacajnije bass deonica se korigovala do jasnoce i dodatno popunilo srednjotonsko podrucje a visoki podebljali. Sada je soba vec bila zaista ispunjena zvukom i zakljucak je bio da je za ovih 17m2 ovaj KSN apsolutno dovoljan. Harmonija se vec nazirala...

Tada, s'obzirom da amp Harman od 80w nema mogucnost zamene strujnog kabla, zamenismo isti ali na HTPC racunaru. I, booom! Usledila je harmonija melodicnih tonova koji su bili bogato prisutni, scena se sada povukla mnogo dublje i smirila onako audiofilski bez napora (do tada bilo nekako bombasticno u poredjenju sa ovim, sa zeljom da se na brzinu ostavi dobar utisak) instrumenti su se poslagali u prostoru i fino izdvajali, bass koga je bilo apsolutno dovoljno da odsvira i prezentuje ton sa pratecim informacijama koje treba da prenese i vise nego srazmerno kutiji ove litraze i velicini drajvera, sredina i dalje fantasticna sada sa jos boljom kontrolom, a RAAL sada vanredno odlican sa svilenkastim ali prirodnim tonovima i sredjenom scenom. Tada vec nije trebalo nista stimovati, ostalo je samo uzivanje.

Na kraju jedna mala napomena:

KSN je u toku dana menjao zvuk od losijeg ka boljem, reagovao na promene ali, sve promene koje smo uneli u sistem tokom slusanja nisu apsolutno zasluzne za njegovu sve bolju prezentaciju jer ocigledno je da se zvucnik polako usviravao i uhodavao u novi sistem, pa iskreno ocekujem jos promena tu i u novom ambijentu kod brata za koji je KSN i uzet na slusanje.

Zeleo bih iskreno da i kod njega KSN donese ovakav zvuk kao sto sam danas cuo jer je zaista pozeljan i donosi zivu materiju u prezentovanju muzike.

P61208-183206.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kutije izgledaju kao bombona, a verujem da se tako i cuju ako im se lepo ugodi okruzenje, tj. ostatak sistema i prostorija. Da pravim sistem za malu sobu, ovi "malci" bi mi bili na vrhu liste za probu.

S obzirom na manje gabarite i velicinu midbasa kao i otvorenost u gornjem spektru, mislim da bi im savrseno legao neki Electrocompaniet integralac u sobi do 12-ak kvadrata. Stavise, siguran sam da bih ga ja tako upario :)

Link to comment
Share on other sites

On December 8, 2016 at 1:02 PM, Gox co. said:

Daj,molim te, samo mi reci da si i ovo cuo od mog brata Zorana Dimovskog da odem da ga `besim ispred zgrade... Kako,bre, mozes ovakve pausalne ocene da iznosis kad i sam rece da si puki  masinac tj. nemas veze sa elektronikom... I nemoj samo da napises da si procitao na Forumu,svega ti na svetu... Moramo da se upoznamo vizuelno, nudim pivo,sok ili sta god,samo da lepo poricamo o svemu sto ne znas...

E cao mali off - mislim da je obrnuto Goxy je dobro primetio a VDzele je sigurno nehoticno "obrnuo" stvari. :) Analogno Digitalnu konverziju je mozda malo teze izvrsiti. Zahteva jako precizne referntne napone i odlicne master clockove. Kao i cistija napajanja, I zbog toga najverovatnije te sprave i jesu osetno skuplje pored toga sto su i profesionalne. Oni AD konverteri u kompjuterima jednostavno nisu dovoljno dobri. Da su OK onda i ne bilo potrebe da ljudi kupuju posebne studijske uredjaje vec bi koristili postojece koji se nalaze u svakom racunaru i na taj nacin snimali materijal?

Malo lakse je izvrsiti DA konverziju...

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Delija said:

Da vrede 2000 evra - to bi im i bila cena.

Niko nista ne poklanja ;)

Ako im se zameni oznaka proizvođača sa  recimo proac oznakom bilo bi to 2000 evra.

Iskreno subjektivan sam zvučnici su mi se svideli na prvi pogled. Dao bih ja njima šansu i sa skupom elektronikom. Trenutno su Roksan zvučnici na prodaji po ceni od 750 evra, na akciji. Da li su oni bolji 50% od ovih o kojima se diskutuje?

Link to comment
Share on other sites

Budimo realni malo.Kome NN da proda ovolicne zvučnike za 2000,pa čak i za 1000€.Za to treba brend i snazan međunarodni marketing i tržiste.Kod velikih brendova delovi su često do 10% vrednosti uređaja.Kod nasih malih proizvođača jedva 1:2,kao da su stolari.Nažalost autorski rad je ovde malo cenjen.Što se diyeara običnih kopiraša tiče tu taj posao ni ne zasluzuje vise od dnevnice električara,ali konstruktora koji naprave svoj autorski proizvod koji ovde tavore iskreno mi je žao.I kad izađu van samo mali deo od cene ostane njima,ode najveći deo posrednicima do kupaca.Jedan primer nekog ko to neda je Teddy Pardo iz Izraela.Njegove proizvode kupujete jedino direktno od njega.Takav je slučaj i ovde,kupuje se direktno od "prve ruke".Uostalom tako prolaze i "Sfrj" kupci za Kuzmu.Kom treba i svidi mu se nek koristi dok može.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Budimo realni malo.Kome NN da proda ovolicne zvučnike za 2000,pa čak i za 1000€.Za to treba brend i snazan međunarodni marketing i tržiste.

Slušao sam pre nekoliko godina u Voxu kod Mladje male desktop Dynaudio zvučnike, koštale su 1000 eura. Čini mi se da su napolje bile još skuplje. Bile su nešto manje od KSN.

Kad se setim tog zvuka iz tih malih kutija onda bi KSN trebalo da budu daleko skuplje nego 1000 eura. Ali avaj... Ovde su ljudi paljevine za brand i to ti je to.

Link to comment
Share on other sites

Kada tako kažeš da su ljudi ovde paljevine na brend, to zvuči kao uvreda. Nekom tom logikom svi bi trebalo da imamo samo te domaće zvučnike i ništa drugo, što je prosto smešno.

Da budemo precizniji, nisam upućen, ali dobije li se fiskalni račun za ove zvučnike, ide li pakovanje kao za ostale zvučnike, garancija ako vlasnik odluči da otputuje u neku stranu zemlju i tamo nastavi karijeru, vrednost u daljnjoj prodaji itd.

Dakle kada se kupi brend to jeste skuplje ali opet postoji odnos koštanja i rizika. 

I na kraju poredite cenu sa raznim zvučnicima, što je ok ali upitno je koliko veze imaju ti dynaudio na primer sa ovim zvučnicima, i da li ako su vama bolji ksn to znači da su i svima ostalima? 

Valjda je logičnije da se porede sa nekim zvučnicima slične konstrukcije/veličine.

Od onoga što sam video najsličniji su im Quad S-2 , toliko su čak slični da se razlikuju samo po suprotno zaobljenim ivicama, kod quad-a horizontalne, kod KSN obrnuto, BR nije na istom mestu doduše, a i logo na kutijama je prilično sličan. Quad imaju i mrežicu pa je WAF drastično bolji. Cena je nešto viša kod quad-a. Pa eto porediti ta dva zvučnika ima smisla. Sa dynaudio ili sa ls50 ili sa na primer mojim spendorima, čemu to, nisu samo po ceni različiti već po svačem nečem drugom.

Ne kritikujem ja KSN, naprotiv, napomenuo sam već da je kvalitet izrade odličan, i ono malo što sam čuo skroz konkretno zvuči, i cena je pristupačna, ali nema potrebe potcenjivati ostale zvučnike/brendove.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SomiKnight said:

Da budemo precizniji, nisam upućen, ali dobije li se fiskalni račun za ove zvučnike, ide li pakovanje kao za ostale zvučnike, garancija ako vlasnik odluči da otputuje u neku stranu zemlju i tamo nastavi karijeru, vrednost u daljnjoj prodaji itd.

 

Pa ovde kod nas mozes da kupis u radnji, dobijes fiskalni, garanciju (dozivotnu), sav srecan odes kuci, i posle par godina desi se problem sa zvucnicima, distributer/uvoznik ne radi vise (vlasnik otputovao u neku stranu zemlju :D ), i sta ces onda? Da saljes 50 kila zvucnika u Dansku (Dynaudio npr)? Kostalo bi to ko zvucnici x 2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...