Jump to content


NN Acoustic - KSN


Preddrag

Recommended Posts

Kutije su bile na probi, vracene konstruktoru. Experimentisao sam sa postavkom zvucnika u sobi, blize zadnjem zidu, 20-30cm od zadnjeg zida i slobodno u prostoru. Takodje, sa pozicijom za slusanje, kao sto i napisah. Za mene je to bilo dovoljno da steknem utisak koji mi je bio potreban, nije imalo potrebe okrenuti sobu naglavacke.

Isto tako, zvucnike smo probali u drugoj sobi, od 16m2, i u malo drugacijim uslovima. Zakljucci su bili slicni, mada su kod mene iz nekog razloga radili bolje. Covek kod koga je probano je takodje na Forum-u, ako bude hteo neka napise njegova iskustva iz njegovog prostora, ja sam bio samo gost.

Ne sporim da moji utisci mozda nisu tacni. Ali ti na drugu stranu nemas nikakve utiske glede ovih zvucnika konkretno, ali te to ne sprecava da izvodis "apsolutne" zakljucke na osnovu mojih. :) Samo je tu problem, sve ostalo je ok. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 385
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daljina slusanja od 3,5m je sasvim sigurno problematična,i jos sa razmakom od 1.6m narocito.Nije cudo da si dobio zadovoljavajući zvuk tek kad si prisao zvucnicima,blize nekom idealnijem trouglu.Slusao sam zvucnike Ls 3/5a tipa u tolikoj sobi od 19m2 ali u sasvim drugačijem "trouglu" sa razmakom od 2m i udaljenosću od 2,20-2,30 i zvuk je bio fenomenalan.Cim sam promenuo sobu i "trougao" morao sam nakon 20g da se razdvojim od njih.Tako da taj test sto si uradio zanemari,ako nemas drugacije uslove od sadasnjeg pozicioniranja zaboravi zvučnike tog tipa kao sto sam i ja morao,vrlo nevoljno.

Link to comment
Share on other sites

Bilo ih je, ali nema smisla produzavati diskusiju. :)

Ne samo sa pozicijom, nego i visinom. Od 60-80cm. Kod mene u sobi, najvise im godi nesto oko 75cm. Konstruktor NN acoustic KSN zv. kutija preporučuje da je bass reflex otvor u visini usiju. Ispod 70 svakako ne bi trebalo ici sto se stalka tice, sem ako visina sedenja nije izrazito niska. 

Blizina zadnjeg zida im presudo prija, dobije se bass koji meni ne odgovara, a u isto vreme malo pokvari zvucna slika. Mislim na pozicioniranje relativno blizu, 5-10cm, i vecu glasnocu slusanja. 15-20cm im je sasvim dovoljno za nesmetnani rad, a vise od toga im samo dodatno pogoduje. 

Nisam siguran kako bi ovi zvucnici radili na rastojanju vecem od 2m. I to je vec mozda problematicno, za svaki mali zvucnik, ne samo ovaj. Pricamo o kompletnoj zvucnoj slici i nekom ravnom frekventnom odzivu, cemu valjda svi tezimo. Mozda u solidno manjoj sobi, ali ne bih da nagadjam. 

Test je svakako merodavan, ovako ili onako. I bolji je nego da ga nije bilo. :) 

Ako nekog interesuje neka ode kod coveka i cuje. Ili uzme na probu, nema mnogo smisla diskutovati u prazno.. Pre toga bi trebalo biti siguran da vam odgovara zvucnik ovih dimenzija i ovakve konfiguracije. Opet kazem, stvar sobe: licnih afiniteta i potrebe. 

Link to comment
Share on other sites

On 13.11.2016. at 17:46, ab said:

Sto se mene tice, ribon u malom dvosistemcu ne pije vodu. Za neki entry level da i zvucace solidno dobro, ali nekog hi end-a tu nema -  zato je bitno definisati tj. rangirati ovaj zvucnik.

Ribon da ali tek uz klasicni tweeter, samim tim namece se veca kutija. Onda je i siri dijapazon drajvera iz nizeg segmenta.

Mnogo se varas druze..

Link to comment
Share on other sites

Ok, vrlo moguce da gresim, ali takav koncept kutije ne bih sebi priustio, pa se na tome bazira moje misljenje. Moj izbor u tom slucaju bi bio trosistemac, srednjotonac bi bio rezan nesto vise.

Ima Napijalo i druge modele zvucnika koje bih rado posedovao.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, ab said:

Ok, vrlo moguce da gresim, ali takav koncept kutije ne bih sebi priustio, pa se na tome bazira moje misljenje. Moj izbor u tom slucaju bi bio trosistemac, srednjotonac bi bio rezan nesto vise.

Ima Napijalo i druge modele zvucnika koje bih rado posedovao.

Samo te hebe sto nisu plafonski :ruganje

Link to comment
Share on other sites

Posto sam i ja bio ukljucen u slusanje doticnih kutija hajde da napisem svoje utiske. 

Prvo par reci o konstruktoru:

Kao prvo moram da kazem da je gospodin Napijalo jedan konkretan i korektan covjek, barem sto se mog utiska o njemu tice. Uslovi pod kojima su kutije dobijene na slusanje su i vise nego korektni, tako da mogu samo da preporucim saradnju sa njim. 

Sad par rijeci o kutijama : 

Izgled: 

Na prvi pogled vidi se da su su kutije odradjene i vise nego korektno. Prirodan furnir, kvalitetna zavrsna obrada i vizuelni utisak su zaista na nivou. Stvarno ne bih imao neke zamjerke na zavrsnu obradu ili bilo sta trece. 

Uslovi slusanja :

Kada ih je Alexandar uzeo na probu, kutije su donijete prvo kod mene, u sobu od nekih 16-17 kvadrata, dimenzija 3.4 x5.1 metara. Slusale su se blago odmaknute od zida, nekih pola metra, a mesto za slusanje je bilo na 2.5 metra od kutija. 

Gurali smo ih sa Pass XA 100.5 i Teac ud 503 dacom. Zacudo, izgleda da im jako velika kontrola pojacala nije bas 100% legla, jer Pass jednostavno nije dao drajveru kutije da ''svira''sam, vec je kutiju drzao apsoutno pod kontrolom, sto je rezultiralo malo ''suvljim'' zvukom.

Moram odmah da kazem da je ovo izuzetno posteno napravljena kutija. Nema lazne sminke, nema pokusaja da se slusalac impresionira na prvu loptu ili slicno. Nema boomy basa ili glasa izbacenog u prvi plan, sto je cesto slucaj sa pojedinim proizvodjacima za masovno trziste. Kutija jednostavno svira tacno, transparentno i tonalno izbalansirano. 

Onda smo je odneli kod Alexandra.

Tamo je radila na Sony pojacalu sa V Fetovima i sa Gustrad dacom. Tu je prica bila malo bolja, toplija prezentacija i malo meksa zvucna slika su kutiji dale dusu. 

Ono sto je kutiji zajednicko na oba sistema su transparentnost, neverovatna dinamika i zivahnost, odlicna scena. 

Mislim da je ovaj bookshelf za manje prostore do 12-13 kvadrada pun pogodak. U tim uslovima ce room gain odraditi svoje i bass ce leci na mjesto.

Ne zelim da dovedem nekoga u zabludu da ova kutija nema bassa, ima ga i sta vise, u odlicnom je balansu, ali  u prostorijama koje su joj primjerene ( 12-13 m2). 

Inace konstruktor je i naveo da je kutija radjena za manji prostor, i da ce u tim uslovima raditi najbolje. 

Nije pokusao da navede ''vodu na svoju vodenicu'' i da bilo koga ubjedjuje u bilo sta. Jednostavno nas je uputio u mogucnosti kutije i pre nego sto je odnesena na slusanje. Posteno i korektno, kao sto rekoh. 


Zakljucak:

Ako se uzme u obzir cijena kutije ( oko 500 evra ako se ne varam) i uporedi za cijenama renomiranih proizvodjaca, lako se da videti da za takav zvuk u radnji morate izdvojiti dosta vise novca. Mislim da je kutiju ovog kvaliteta zvuka, skoro nemoguce kupiti u novu u radnji a da je platite 500 evra. 

Ali kao sto rekoh, ovo su samo moji utisci i ne bih zeleo da se oko toga povede polemika, sto je na forumu cest slucaj. 

Pozdrav svima. 

Link to comment
Share on other sites

Sto se lozite? Hajde onda neka neko izvadi tu petstotku vise kad je u superlativima sve receno/napisano... Nego, prica je ova: Super je Nesa (sto i jeste), kutije do OO ali petsto evra nema niko... Jbg,ja bih tu podvukao crtu... Receno sve u prvim postovima, hajde neka neko izvadi kintu!

Link to comment
Share on other sites

@Gox - dobro ja imam te kutije i veoma sam zadovoljan kao što sam već napisao.

Ne razumem tvoju potrebu da se javljaš sa takvim komentarima (mislim da si ti i Goxy62) sem da imaš nešto protiv NN lično, iako pišeš da je on ok.

Nije lako danas izvaditi kintu za audio kad ljudi već imaju neku spravu, a za novo nije baš prilika. Već je napisano da odgovara manjim sobama što sužava ciljnu grupu, obično tu ljudi ne stavljaju neke skupe sprave.

A koliko ti često menjaš sprave kad sve prozivaš tako odvažno?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Gox co. a Goxy62 je sasvim drugi lik. I da budem potpuno jasan: Nemam nista ni protiv koga na ovom Forumu,krivo mi je sto ja nemam vremena da sednem i napravim nesto kao Nenad., bio bih ponosan... Toliko o tome...Oni koji me znaju a nije ih mali broj, znaju da nisam ni hejter,ni zavidan tip niti bilo kakav interes imam da pljujem tudji rad. Zato opusteno...

Link to comment
Share on other sites

Gox, 

Stvarno ne vidim razlog za izjave tipa ''sta se lozite'' ili slicno. Ko ce da izvadi novac i na sta ce da ga potrosi je njegova stvar. Ja sam napisao svoje licne utiske i stojim iza njih.

Napijala ne poznajem od ranije, niti sam ikada kupio nesto od njega, ali sam ga svakako pohvalio jer za razliku od mnogih demagoga, covjek radi nesto konkretno i rezultate njegovog rada mozemo da cujemo. 

Bilo bi mnogo bolje da vise clanova foruma opise i svoja slusna iskustva sa raznim spravama, ma kakva ona bila, u tom slucaju bi forum ispunjavao svoju namjenu. Ovako, na jednu konstruktivnu recenicu dolazi najmanje pet komentara, koji nemaju ama bas nikakvu vrijednost sem da hrane sujetu onih koji su te stvari napisali. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je bas drago sto je pokrenuta ova tema.

Jer da nije ne bih ni cuo za NN, makar do sada nisam. 

Odem na sajt i vidim da rade i servis zvucnika, i setim se da mi vise od dve godine stoji bas od totem arro koji je pregoreo, a posto su mi kutije kod roditelja pa ih ni ne slusam mrzelo me da se cimam, mada me nerviralo sto nisu komplet. Vidim adresa u centru grada, usput, odgovara mi, pozovem coveka, premota, sredi centrator kao i kalotu koju sam ja unistio. Zvucnik odradjen super, ja ne primecujem razliku izmedju onog ispravnog starog i ovog novog. Ni cena nije velika. 

Vlasnik prijatna osoba, komunikativna, sve lepo objasnio oko problema i rada, za pohvalu.

Elem, u pozadini cujem neke zvucnike, i upitam jer mogu da se vide, nema problema, bili bas ti mali o kojima se vodi diskusija, malo popricali o njima, nisam obracao paznju na zvuk, ali sto se tice kvaliteta izrade su extra uradjeni, ja se nasalih, kao fabricki.

Meni licno jedino smeta sto nemaju mrezicu, lepse mi je sa njom, mozda ubaciti verziju sa mrezicom na magnete.

 

Link to comment
Share on other sites

<offtopic> Pa, i nisu nesto, pisao sam o njima, malo jaci visoki pa deluje kao da imaju vise detalja, bas je dubok ali kvalitet je nikakav, sredina slabo. To sad sve utisci u odnosu na ove spendore sto imam, koji su skoro sve kontra, lepi srednji, bas nije dubok ali je punchy, visoki nenapadni, meni se tako mnogo vise svidja.

Ono, zanimljivi su po izgledu i konstrukcijski, ali po meni slobodno ih treba zaobici, a ionako ih nema vise u prodaji. </offtopic>

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SomiKnight said:

<offtopic> Pa, i nisu nesto, pisao sam o njima, malo jaci visoki pa deluje kao da imaju vise detalja, bas je dubok ali kvalitet je nikakav, sredina slabo. To sad sve utisci u odnosu na ove spendore sto imam, koji su skoro sve kontra, lepi srednji, bas nije dubok ali je punchy, visoki nenapadni, meni se tako mnogo vise svidja.

Ono, zanimljivi su po izgledu i konstrukcijski, ali po meni slobodno ih treba zaobici, a ionako ih nema vise u prodaji. </offtopic>

Thanks!!! Znaci nisam nista propustio...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...