Jump to content


Maxell UD 35-180PR i ostale magnetofonske trake


picturesd

Recommended Posts

Plastični koturovi su bolji od metalnih jer su lakši i bolje centrirani, mada su metalni lepši, naravno.

O trakama si već dobio odgovor u temi o tvom magnetofonu:

BASF LP35, LPR35

Maxell UD35-180, UDI, UDII 

TDK AUDUA

Bilo bi dobro da se opredeliš za jedan od ovih tipova jer svaki zahteva posebno podešavanje snimanja a to nije dostupno spolja.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Willi Studer said:

Plastični koturovi su bolji od metalnih jer su lakši i bolje centrirani, mada su metalni lepši, naravno.

O trakama si već dobio odgovor u temi o tvom magnetofonu:

BASF LP35, LPR35

Maxell UD35-180, UDI, UDII 

TDK AUDUA

Bilo bi dobro da se opredeliš za jedan od ovih tipova jer svaki zahteva posebno podešavanje snimanja a to nije dostupno spolja.

Hvala Willi Studer. Opredelicu se za Maxell UD35-180 jer vec imam 4 komada. Da li trebam ukazati majstoru iz Beograda koji ce mi generalno srediti magnetofon da mi podesi Bias i ostalo za Maxell trake? 

 

P.S. Zar ReVox PR99 MKII nema neka podesavanja odozdo na srafove? 

revox-pr99-mk2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Podešavanjima na donjoj strani obično ne može da se pristupi jer je magnetofon u reku ili u kutiji. Kako god, za to je potrebno par uređaja i instrumenata, što vremenom možeš da nabaviš a proceduru i sam da savladaš, to i nije tako komplikovano a moći ćeš da uradiš kalibraciju pre svakog snimanja, što je i najbolje.

Neka ti serviser podesi bias, eq i level za taj Maxell - najbolje je da mu odneseš jednu od tih traka. Ja bih još savetovao da podesi VU metre na 0dbVU=1V a ne na 0,775V. To je jedna mala dosetka a evo i zašto:

standardno podešavanje Revox PR99 je ranijeg datuma i iznosi 1,55V za maksimalni nivo (+6dBVU). U međuvremenu, maksimalni nivo izlaza komponenti je podignut na 2V, tako da je magnetofon oko 2,2dB tiši. Da bi se ova razlika izjednačila tj. da bi magnetofon bio jednako glasan kao i druge komponente, VU metri preko kojih se prati nivo snimka se "utišaju" za 2,2dB (sa 0,775V na 1V), tako da je potrebno pojačati nivo snimanja za toliko. Elektronika magnetofona i traka mogu da prime dodatnu razliku, a za toliko će se povećati i odnos signal/šum. Pritom, podešavanje nivoa reprodukcije po test traci ostaje isto: 514nWb=+6dBVU=1,55V.

Još nešto: radi pravilnog premotavanja, startovanja i kočenja, potrebno je da i levi i desni kotur budu istog prečnika i iste mase, dakle da za reprodukciju ovih traka sa cinema koturom isti takav bude i na desnoj špulni.

Edit: zašto je osovina gumirolera toliko dugačka? Slikaj i postavi detalj glava i rolera ako si u mogućnosti.

Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2016 at 22:13, Willi Studer said:

Podešavanjima na donjoj strani obično ne može da se pristupi jer je magnetofon u reku ili u kutiji. Kako god, za to je potrebno par uređaja i instrumenata, što vremenom možeš da nabaviš a proceduru i sam da savladaš, to i nije tako komplikovano a moći ćeš da uradiš kalibraciju pre svakog snimanja, što je i najbolje.

Neka ti serviser podesi bias, eq i level za taj Maxell - najbolje je da mu odneseš jednu od tih traka. Ja bih još savetovao da podesi VU metre na 0dbVU=1V a ne na 0,775V. To je jedna mala dosetka a evo i zašto:

standardno podešavanje Revox PR99 je ranijeg datuma i iznosi 1,55V za maksimalni nivo (+6dBVU). U međuvremenu, maksimalni nivo izlaza komponenti je podignut na 2V, tako da je magnetofon oko 2,2dB tiši. Da bi se ova razlika izjednačila tj. da bi magnetofon bio jednako glasan kao i druge komponente, VU metri preko kojih se prati nivo snimka se "utišaju" za 2,2dB (sa 0,775V na 1V), tako da je potrebno pojačati nivo snimanja za toliko. Elektronika magnetofona i traka mogu da prime dodatnu razliku, a za toliko će se povećati i odnos signal/šum. Pritom, podešavanje nivoa reprodukcije po test traci ostaje isto: 514nWb=+6dBVU=1,55V.

Još nešto: radi pravilnog premotavanja, startovanja i kočenja, potrebno je da i levi i desni kotur budu istog prečnika i iste mase, dakle da za reprodukciju ovih traka sa cinema koturom isti takav bude i na desnoj špulni.

Edit: zašto je osovina gumirolera toliko dugačka? Slikaj i postavi detalj glava i rolera ako si u mogućnosti.

Ovo nije fotografija mog PR99 MKII. Kacim moje fotke mog ReVoxa. 

IMG_1266.jpg

IMG_1267.JPG

IMG_1268.JPG

IMG_1270.JPG

IMG_1271.JPG

IMG_1272.JPG

Link to comment
Share on other sites

Glave su potrošene prkeo pola ali ako magnetofon može da se kalibriše na manjoj brzini, to jest ako nema veći pad visokih tonova, onda je sve u redu. Po uglačanosti nalegajuće površine tonske osovine i distancera se vidi da je magnetofon solidno radio. Treba proveriti da li ovako uglačana osovina već daje tape slip, odnosno proklizavanje trake. 

Leptir glave su svakako bolje, glasnije su 3dB i imaju manji šum. Na PR99 kopftreger pasuju glave sa Studera A67 ali PR99 nije takva mašina na kojoj bi se razlika u glavama čula. Osim toga, elektronika je slabija i zahteva dodatno podešavanje brisanja i biasa i, naravno novu glavnu za brisanje sa širim tragom.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Willi Studer said:

Glave su potrošene prkeo pola ali ako magnetofon može da se kalibriše na manjoj brzini, to jest ako nema veći pad visokih tonova, onda je sve u redu. Po uglačanosti nalegajuće površine tonske osovine i distancera se vidi da je magnetofon solidno radio. Treba proveriti da li ovako uglačana osovina već daje tape slip, odnosno proklizavanje trake. 

Leptir glave su svakako bolje, glasnije su 3dB i imaju manji šum. Na PR99 kopftreger pasuju glave sa Studera A67 ali PR99 nije takva mašina na kojoj bi se razlika u glavama čula. Osim toga, elektronika je slabija i zahteva dodatno podešavanje brisanja i biasa i, naravno novu glavnu za brisanje sa širim tragom.

Znaci li to da se magnetofon kalibrise na 7 1/2 brzini. A valjda ce mi jos neko vreme trajati ove glave a za to vreme se bacam u potragu za neke polovne kao nove glave. Hvala na odgovoru Willi. :)

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, picturesd said:

Znaci li to da se magnetofon kalibrise na 7 1/2 brzini. A valjda ce mi jos neko vreme trajati ove glave a za to vreme se bacam u potragu za neke polovne kao nove glave. Hvala na odgovoru Willi. :)

Jesu li to ove glave? 

http://www.ebay.com/itm/ReVox-2-track-head-assembly-for-pure-analog-sound-/121418603714

Link to comment
Share on other sites

Ne. ovako izgleda leptir glava. Ona ima šire tragove, tako da je međusobni razmak između tragova smanjen sa 2mm na 0,75mm. Pošto se prostor između kanala u glavi smanjio, onda su kalemovi koji inače stoje u liniji sa magnetnim procepom morali da se međusobno razmaknu i odatle taj oblik koji podseća na leptira.

Unknown.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Willi Studer said:

Tonska osovina ne može da se okrene za 180 stepeni.

Moj savet ti je da podesiš magnetofon i počneš da ga koristiš sa ovakvim glavama i mehanikom, dakle da snimaš i slušaš muziku i da pređeš na nabavku traka. Uz redovno korišćenje, s ovim glavama ćeš sigurno biti miran dve godine.

Hvala na savetu ali moram ipak odneti kod Nese Popa na podesavanje i bazdarenje i da mi sve zameni sta ne valja. Vec mi je otkazao jedan kanal na izlazu za slusalice. Elektroliti, kondenzatori i ostali delovi unutra koji su previse stajali i otvorenog su tipa, valjda. 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Willi Studer said:

Pa napisao sam ti za LPR35 da je odlična. Po meni i bolja od Maxella, ja imam najviše tih LPR35. Agfa PEM469 je studijska traka koja jede glave, isto kao LGR35/50, PER528.

A jeste, ali sam pomislio da su ove Agfa malo normalnije i da ne "struzu" glave. Hvala. 

Link to comment
Share on other sites

Da li neko ima misljenje o ovoj traci

http://www.kupujemprodajem.com/NOVO-Neotpakovane-EMTEC-trake-38833245-oglas.htm?filter_id=153

NOVO- Neotpakovane EMTEC trake (Kao novo - nekorišćeno)

NOVO- Neotpakovane EMTEC trake
+
Cena: Dogovor
Viđeno: 17 puta
Neotpakovane EMTEC   (BASF)   trake.

Prethodna fotografija Naredna fotografija
Slika 1 - NOVO- Neotpakovane EMTEC trakeSlika 2 - NOVO- Neotpakovane EMTEC trakeSlika 3 - NOVO- Neotpakovane EMTEC trakeSlika 4 - NOVO- Neotpakovane EMTEC trakeSlika 5 - NOVO- Neotpakovane EMTEC trake
 
 
NOVO- Neotpakovane EMTEC trake
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...