Jump to content


podesavanje led tv-a


surferlola

Recommended Posts

26 minuta ranije, gvlada said:

3D нико не помиње јер је постао стандард. И даље доста филмова има 3D верзију како за биоскоп тако и за кућна издања. 4К је прелазна варијанта ка 8К, слично као 720р ка 1080р. Јеси сигуран да Кроација Арене иду у 1080р?

Svi prenosi Arena Sport kanala distribuiraju se kablovskim operaterima u 1080p, u kom kvalitetu će biti isporučeni krajnjem korisniku, zavisi pre svega od operatera i njihovh tehničkih mogućnosti.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

3D нико не помиње јер је постао стандард. И даље доста филмова има 3D верзију како за биоскоп тако и за кућна издања. 4К је прелазна варијанта ка 8К, слично као 720р ка 1080р. Јеси сигуран да Кроација Арене иду у 1080р?

Da, pet komada u Max paketu idu 1080p, a Arena 6 je 576p, Sport Klub im je samo SD dok u nasem SBB-u ima u HD. Na proslom risiveru sam imao plugin koji mi pokazuje trenutni audio i video bitrate, sada nemam pa ne znam kakvo je stanje trenutno. Sva tri HBO-a ima jako dobar kvalitet slike, jedina zamerka je sto je zvuk (Dolby Digital) na 448 kb/s sto je max koliko mogu da idu preko satelitske pa nije bas tako transparentan kao na BD ali ok.

A za 3D nisam mislio na to, postao je on standard ali mislio sam na krajnje korisnike medju kojima sam bio i ja i koji su planirali kupovinu 3D TV-a samo zbog tog wow efekta medjutim u zadnje vreme svima u prvi plan dolaze kvalitet slike, panela, pouzdanost TV-a, a o 3D-u niko kod znam cak ni ne razmislja. 4K TV jesam video ali gledao sam neki promo materijal u odgovarajucoj rezoluciji i to zaista izgleda impresivno ali pitanje je kako ce izgledati SD ili HD materijal kada se uradi upscale na 4 ili cak 20 puta vecu rezoluciju. 4K cak i na 1080p panelu izgleda impresivno i jeste veliki korak unapred, narocito fillmovi sa HDR opcijom (The Revenant je odlican primer) ali opet me brine sta sa krajnjim korisnicima koji nemaju rezace za BDXL diskove koji nece biti jeftini, a sto se tice filmova ne verujem da ce biti jeftiniji od 40-ak dolara. Znaci napredak jeste veliki ali uvek se postavlja pitanje koliko nas to bije po dzepu:P

Link to comment
Share on other sites

Квалитет слике и треба бити испред 3д функције, мада сама обрада 3д тражи више па је увек слика боља код 3д модела. Што се тиче 4К то има смисла на стварно великом екрану. Купити 55" и гледати са 3м премало је за 1080р а камоли више. За цену ће морати да буду конкурентни иначе ће све више њих налазити народне верзије филмова.

Link to comment
Share on other sites

1920 x 1080 je Full HD rezolucija bez obzira da li je 1080p ili 1080i. Ta slova na kraju oznacavaju teniku emitovanja slike, kod 1080p (progressive scan) slika se crta u jednom prelazu dok kod 1080i (interlaced scan) slika se crta iz horizontalih linija i pri losijem kvalitetu slike i na ivici mnogih objekata mogu se uociti te linije. Hrvatski Max paket emituje 1080p, tako risiver ocitava, a tako i oni navode na sajtu. Sky Germany, Sky Italia, Digital+, CSat, svi emituju 1080p kada su digitalni HD kanali u pitanju. Gledam preko Amiko Alien SHD-8900 risivera. Nase kanale ne mogu da nadjem, mislim na ove koji mogu da se nadju u npr SBB ponudi. U Digy paketu ima nekoliko 1080p kanala takodje sa nasim titlovima, History Channel, H2 itd. Na SD Dreambox-u slika je bila 576i. Kako je kod risivera koji se dobijaju kod operatera zaista ne znam jer je zatvoren softwer i ne mogu se ubaciti pluginovi koji bi ocitali sta se emituje i prikazuje.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Technicssss said:

Hrvatski Max paket emituje 1080p, tako risiver ocitava, a tako i oni navode na sajtu. 

Max tv u osnovnom paketu emitira u 1080i na 50hz,a full HD uz nadoplatu od 50kn mjesečno šta je previše jer osnovni paket košta 65kn,Netflix ima full hd i uhd,lani smo ga koristili dva mjeseca,odlična slika i zvuk,samo šta je za naše tržište dosta slabija ponuda filmova nego na Netflixu za američko tržište.

Žalosno je samo da u današnje vrijeme uz svu tu tehnologiju full hd nije postao standard.

Link to comment
Share on other sites

Cekajte bre ljudi, ne razumemo se.

Video zapis koji se emituje kao High Definition preko satelitske tehnologije moze postojati u tri rezolucije: 1280 x 720 / 1440 x 1080 / 1920 x 1080. Poslednja je Full HD (16:9) dok se ova srednja 1440 x 1080 emituje u kao 4:3 pa je risiver skalira na 16:9, isti fazon kao sto je deceniju unazad umesto 720 x 576 emitovano 544 x 576 na nekim kanalima. Bez obzira da li je tehnika emitovanja progressive ili interlaced sama rezolucija slike je 1920 x 1080 tj Full HD.

Sama oznaka HD Ready, Full HD, UHD itd su skracenice koje koriste prodavci da bi privukli kupce i koriste se u marketingu, HD Ready je rezolucija koju koriste manji laptopovi i nema veze sa vezom kada je u pitanju neka povezanost sa rezolucijama koje se emituju preko satelitske, IPTV, BD i drugih uredjaja. UHD tj Ultra High Definition je skracenica koja se opet koristi u marketingu i nose je 4K televizori, a 99.99% potencijalnih kupaca ne zna da UHD i 4K nisu isto. 4K rezolucija po standardu je 4096 x 2160 piksela (aspekt 1.9:1) dok UHD standard nosi rezoluciju 3840 x 2160 piksela (1.78:1). Pod UHD standard takodje spada 7680 x 4320.

Sto se tice teme, svi satelitski risiveri koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji (Dreambox. Amiko, VU+ itd) na TV prikazuju maksimalno rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, dakle Full HD. Svi rade proressive scan i sliku prikazuju iz jednog prelaza i TV je prikazuje kao 1920 x 1080p. Postoje i auto resolution pluginovi koji se po potrebi mogu ubaciti.

Govorim o tome kako to radi sa novijim firmwerom i sta ti risiveri mogu da prikazu. Ako se citaju domaci forumi i teme stare 5-6 godina normalno da tamo pise da risiveri mogu da prikazu samo 1080i na 30Hz.

Osim toga treba izbegavati savete ovakvih eksperata koji objasnjavaju da je 1080i losija nego 576p:

1080i rezolucija u jednom taktu izbaci 540 linija i predstavlja ustvari 540p rezoluciju koja nije ni HD ready (720p).
1080i je marketinski trik koji je trebao zadovoljiti apetite kupaca cinjenicom da TV posjeduje full HD mogucnosti, medjutim jasno je da interlaced mod rada ne daje optimalnu sliku kad je u pitanju ostrina i kvalitet slike jer po taktu ne prikazuje cijelih 540 linija.

Dakle provajderi na odredjenoj frekvenciji emituju sliku u odredjenom kvalitetu i rezoluciji, ona ide u risiver koji je obradjuje i salje na TV u 1920 x 1080 rezoluciji kao progressive scan. To moze svaki noviji risiver od stotinak evra.

Opet kazem, kakvi risiveri se dobijaju od nasih provajdera i sta oni mogu, to ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Sve je meni jasno oko rezolucije,u sobi koristim Lg plazmu full hd,a u dnevnom Philips 4K,s time da je velika razlika u slici između 1080i 50hz i 1080p 60hz,zato sam i naveo ovu razliku između Max tv-a i Netflixa,s time da se slažem da resiveri nisu baš neke kvalitete,pogotovo ovi šta se davaju uz Max tv su loše kvalitete,mi smo ih zamjenili četri u deset godina,čak je i njihov serviser šta izlazi na teren rekao da je kvaliteta nikakva kao i kvaliteta rutera koja je očajna.

Netflix sam probao sa laptopa i Marantz blu ray playera,i jedno i drugo radi puno bolje od Max tv-a,a preko blu ray radi najbolje,i slika i zvuk su odlični.

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo 720p je bolja rezolucija od 1080i, pogotovo kad je u pitanju sport ili nešto slično sa brzim kadrovima.

A kao drugo nivo kompresije kod Total TV, Max TV i sličnih je ogroman u odnosu na npr. Sky DE.

Ogromna je razlika kad se gleda npr. Formula 1 na Arena Sport HD preko Max TV ili isto Formula 1 preko Sky Sport HD na njemačkom Sky.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...