Jump to content


Sansui tu 217/417


Mingus,Mingus

Recommended Posts

5 sati ranije, Shang Tsung said:

Sta treba da ima tuner da bi mogao da primi digitalni signal?

Ni jedan današnji tjuner neće moći da prima digitalni signal.

U tome i jeste problem, što bi svi morali da kupe nove uređaje za prijem digitalnog signala i to će sigurno odložiti uvođenje digitalizacije u radio program (svi uređaju u kolima morali bi da se zamene!!).

Link to comment
Share on other sites

On 10. oktobar 2016 at 15:37, Shang Tsung said:

U kom se to kvalitetu emituje FM?

FM je frekvencijska modulacija. To je samo način prenosa signala iz nekog izvora (ploča, CD, mp3, prenos uživo...). Od kvaliteta izvornog signala direktno zavisi i ono što se sluša.

Ima tehničko ograničenje, ako me sećanje ne vara, zbog širine kanala se audio stereo signal prenosi do 15kHz.
 

Link to comment
Share on other sites

Do kojih 90% audiofila ni ne cuje...Pritom neka od ogranicenja jos dodatno cine da digitalija prijatnije tj.slusljivije zvuci.Minimalni trud da se ne pusta sa budjave verzije MP3-a bi mogao FM uciniti vrlo slusljivim.Ako audiofili vec imaju ogromne baze muzike u kvalitetnom formatu,a sto nebi imao i neki profesionalac.Medjutim kao i sve u ovoj drzavi radi se preko ... i uz negativnu selekciju ljudi koji rade,pa nije ni cudo da nam je radio program takav kakav je.Kad se na dobroj radio stanici sa zglavnog izvora zvuka pusta muzika to zvuci i bolje od CD-a.Neke emisije radio Novog Sada,da ne spominjem direktne prenose koncerata iz studia M su prave audiofilske poslastice.Slicno je i sa RBGD gde postoje jos poneki ostaci profesionalizma.

Barem mi kao audiofilski forum ne treba da prihvatamo u svojim postovima kao normalan opšti hohstapleraj,mozda nekom i proradi savest.Jbt zvučim k'o John Lenon,dreamer... :lol:

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, sondek said:

Neke emisije radio Novog Sada,da ne spominjem direktne prenose koncerata iz studia M su prave audiofilske poslastice.

Potpisujem. Tjuner mi je zakacen na kablovski prijem FM signala (ne preko antene) i kada cike sa WDR-a puste sopstvene snimke sa nekih live dogadjaja, ponasam se ko nacisti- palim u basti CD/SACD/vinil, jer 90% toga zvuci toliko isprano da se covek upita kao je to moguce. U stvari tjuner mi je i bio otkrovenje u celom audio sportu - djubre stavljeno na plocu, CD, traku, FM ce uvek i biti djubre - to ce vrlo malo promeniti kolicina novca ulozena u opremu. Efekt je zapravo i suprotan - sto je bolja oprema to se vise cuju nedostatci snimka. U odredjenom momentu sam poceo vise uzivati u muzici sa radija u autu nego u kuci- vrlo jednostavno nisam se opterecivao uobicajenim audiofilskim glupostima, tako da sam slusao samo muziku, kvalitet reprodukcije me je manje zanimao. 

Link to comment
Share on other sites

Radio program uopste nije neozbiljna stvar i nekad nije bilo ko mogao da se time bavi,snimateljski ili posao tonca je na granici između zanata,struke i umetnosti.Ovo sto sad imamo je samo posledica potpune propasti naseg drustva i odliva strucnih ljudi.Zvuk je samo jedan od vaznih segmetata radio programa,ali vrlo vazan.Nazalost nove generacije bas nista o tome ne znaju,kao uostalom i mnogo cemu drugom,potpuna povrsnost.Evo jedan linkić na temu http://www.taktons.com/2.5/index.php/sr/istorija.html

Link to comment
Share on other sites

Mi u Vojvodini slusamo vecinom Cro i Madjarske fm stanice.Sve imaju daleko bolji kvalitet zvuka,jaci signal i naravno muziku-tacno se oseti da postoje ljudi koji rade na tome tj. zaduzeni su za izbor,redosled,...itd  a ne kao kod nas -random i one man show u vecini slucaja.Po meni ako je kvalitetan fm prijem ,,zvuk je bolji nego live stream internet radija gde su u vecini losi bitrejtovi.Prednost internet radija je svakako  neogranicen izbor muzike.Kako se kvalitet bude poboljsavao,fm stanicama ne gine gasenje.

Link to comment
Share on other sites

Poznajem nekoliko ljudi koji su radili kao voditelji na lokalnim FM stanicama, a neki od njih jos uvek rade na internet radio stanicama kao "all in one" (voditelj, tonac, cistac, kafe kuvarica itd), a takodje poznajem i dvojicu vlasnika jos uvek aktuelnih FM stanica iz centralne Srbije i cesto u razgovoru sa njma kritikujem kako vrstu muzike tako i kvalitet iste. Ono sto mi svi oni kazu je to da jednostavno ljudi moraju da shvate da je u svakom poslu musterija uvek u pravu pa tako i u njihovom. Trazi se i emituje ono sto slusaoci zele i njih ne zanima ni los kvalitet ni trash muzika sve dok su slusaoci srecni. Jednostavno mentalitet ljudi nam je takav da se loze na pesme dve tekstopisca (koji su btw alkosi) i u svakij pesmi tema alkohol (ja pijem, mi pijemo, drugovi me nose iz kafane itd itd). To nema veze sa odlivom obrazovanih ljudi jer ne znam bas koliko bi oni obracali paznju na to sta se emituje na FM stanicama. Ja bih voleo da cujem neku stanicu koja emituje blues po ceo dan ali to nije isplativo kod nas. Sve stanice postoje samo zbog zarade vlasnika i kada je vise ne bude jednostavno stanica se gasi. Posao kao i svaki drugi samo sto mi kao slusaoci to malo posmatramo drugacije ali za one koji rade to nije nista vise od najobicnijeg posla.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Imam jedno pitanje. Sansui tu-7900 Antena zečije uši. Stan je u visokom prizemlju. Okružen visokim zgradama. Skala za signal mi je na 4 od mogućih pet. tune skala je van centra. Da li bih mogao da popravim kvalitet prijema uz neku drugu antenu? Ne čuje se krčanje ili neki drugi zvuk za koji bi moje uho procenilo da je pitanje nedostatka u prijemu......Zaboravih, stanica je rock radio na 96,6 valjda, em je pomerena skala em ne vidim baš najbolje podeoke

Pojačalo je Au-9900, zvučnici B&W DM100

Hvala unapred na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Arahne said:

em je pomerena skala em ne vidim baš najbolje podeoke

Objasni malo o čemu se radi.

Ako skala ne pokazuje tačno frekvencu radio stanice možda treba tjuner baždariti, vremenon se osuše elekrtoliti i možda se prijem razdesio. Ako je prikaz pomeren na svim prijemima radio signala, onda je verovatno samo sajla koja vuče indikator pomerena u neku stranu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...