Jump to content


NAS vs Melco etc


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

28 minuta ranije, Srecko said:

Fantastičan izbor, na osnovu mog iskustva iz poslednjih nekoliko meseci korišćenja, pogotovo u toj konfiguraciji.
Jednostavno, kada gospodin Zexx da pozitivno mišljenje o nečemu (NUC) onda je to za mene aksiom, uz ogradu da moj sistem nije ni na približnom nivou Vašem sistemu.

Ma @Zexx je najgori od sve dece... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 4.8.2021. at 17:49, Willi Studer said:

SSD za NAS za multimediju? Zbog čega?

Da dodam jos jedan odgovor na ovo pitanje - zbog buke, temperature i performansi.

Radilo je vrlo dobro i sa hard-om i indeksima na SSD-u, ali razlika je vise nego primetna. Bukvalno sve leti i u Roon-u i u pristupu UPnP serveru. Search, skakanje sa track-a na track, seek, rad sa velikim playlist-ama uz gomilu velikih album art slika...

Indeksiranje necu ni da pominjem jer je brze vise od reda velicine. Rescan kod MinimServera mozda i blizu dva reda velicine.

Nisam se bunio ni ranije, ali bi mi sada bilo tesko da se vratim nazad...

Link to comment
Share on other sites

On 4.8.2021. at 14:54, 空也 said:

NUC (5i5) koji koristim je, uz malo podešavanja u BIOS-u, praktično nečujan.

Tek kada pribiližim uvo na nekih 5cm se čuje blag i jedva primetan huk, tako da ti, ako je buka jedini motiv za kupovinu drugog kućišta, isto nije potrebno.

Ili si malo preterao ili imam zajebanije uvo :)

Nije strasno nikako na najnizem broju obrtaja, ali kada je mrtva tisina u sobi - ipak se cuje blago na 3-4m razdaljine.

Dok ne stigne Akasa - Acin meda ima ozbiljan zadatak! :lol:

(bez zezanja - radi posao atenuiranja cirka 2.5 dB, sto je sasvim cujna razlika)

IMG_20210816_014334.thumb.jpg.e63788ae77969e45063a0f7cf7ff46c4.jpg

IMG_20210816_021928.thumb.jpg.fecf92ca7fe661a70fe799218f2c2e1d.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Ili si malo preterao ili imam zajebanije uvo

Đavo je u detaljima! :)

Čitaj pažljivije:

On 4.8.2021. at 14:54, 空也 said:

NUC (5i5) koji koristim je, uz malo podešavanja u BIOS-u, praktično nečujan.

On 5.8.2021. at 16:34, 空也 said:

Sa mojim i5 NUC-om.

Sa i7 pretpostavljam da je situacija malo teža :)

Tvoj je i7 moje je i5, znači tvoj se više greje, a sada se maglovito sećam da sam negde na Adiophile Style-u čitao da su kod novijih NUC-ova nešto menjali po pitanju ventilatora (promenili proizvođača?), te da su stariji navodno bili tiši.

Sve što sam napisao se odnosilo na moj konkretan model: https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/boards-kits/nuc/nuc-kit-nuc5i5ryh-brief.html

Sa ostalima nemam iskustva. :)

PS

Evo pronađoh na Reddit-u nešto na tu temu noviji vs. stariji modeli i ventilatori:

Fixed my loud nuc7i5bnh. Havent seen this method anywhere online thought i share.

My nuc7i5bnh was loud at idle. Lots of complaints on the intel forums on the noise of the 7i5 and suggestions were to lower fan speed in bios. I did that and it did help with the noise a bit. It still wasnt as quiet as I was hoping and it opened doors to new problems. With the reduced fan speed(i played with 30-45%) my cpu temp was having very frequent large heat spikes causing the fan to speed up and make more noise while doing nothing too demanding. CPU temp was not staying consistent with any fan speed under 50%. I also have a 6i3 nuc which is completely silent. I never hear the unit. I have to put my ear right up against the unit to hear the fan. Now I know these 2 nucs share the same heatsink and fan. I took note of my 6i3 fan rpm at idle(3000rpm and silent) and adjusted my 7i5 fans rpm to same as 6i3(3000 rpm). Night and day difference. 7i5 nuc is producing way more noise with the fan spinning at the same rate as the 6i3. I opened up my 7i5 nuc and the fan is made by AVC. The fan inside my 6i3 is made by Sunon. I bought a Sunon fan off ebay put it in my 7i5nuc. I adjusted the fan speed profile to COOL and it is so much quieter The fan speed and temp arent jumping all over the place like they were before with reduced fan speed settings.

 

Obrati pažnju na: I also have a 6i3 nuc which is completely silent. I never hear the unit. I have to put my ear right up against the unit to hear the fan.

Znači bitna je i "berba". :)

 

Naravno to ne treba da te brine, pošto i onako planiraš novo kućište. :)

U svakom slučaju odličan izbor! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

@空也

Svuda gde sam citao je upravo suprotno - novi veci fan je tisi u idle-u kada se spusti rpm na minimum, a ovde pricamo iskljucivo o idle-u i minimalnim obrtajima. Tada je nebitno i da li je i3 ili i7 - iliti citao sam sasvim pazljivo ;)

U tekstu koji si citirao se pominje 3000 rpm u idle-u - moj se vrti na 2160 rpm, sto je znatno manje. I ne mrda sa tog minimuma kada se koristi za streaming - Roon i MinimServer. Za trenutak se ubrza samo na startup-u sistema  i inicijalizaciji Roon-a.

TDP sam ogranicio na 25W u BIOS-u.

Jeste tih, ali necujan nije. Kad su sva vrata i prozori zatvoreni i ne radi frizider - cuje se blago.

Nekalibrisani mobilni telefon na oko 35 cm razdaljine meri oko 34.5 dB. Sa medom - 32 dB :D

Kao poredjenje - kad je ukljucena klima, na mestu za slusanje koje je udaljeno oko 2.5m - nivo buke je oko 39 dB iliti u odnosu na to je NUC u idle-u smesan. Klima mi je sranjce tesko :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ako imas ohladjeno pivo - ne bunim se :) 

Moj frizider je uvek "opremljen", tako da si i ti dobrodosao da cujes ovaj propeler - dok ga ne sakrijem u fioku  :cheers

(viskasti kolega sa foruma mi je predlozio da NUC gurnem u frizider i ubijem jednim udarcem dve muve :P)

 

U medjuvremenu, kad budes imao malo vremena za bacanje - izmeri ovo isto sto sam i ja. Nisu kalibrisani telefoni, ali su sasvim dovoljni za neku grubu sliku.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dom.audioanalyzer&hl=en

Jedan od komentara u vezi kalibracije:

"I am super happy with the SLM! I figured it was giving me a ballpark estimate. But then I calibrated it to a dedicated meter. I'm sure different phones vary, but on mine the app was spot on!!! Accurate without any adjustments! That plus no ads is wonderful!"

 

 

BTW, hvala ekipi koja me je "odgurala" od NAS-a ka NUC-u! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

U medjuvremenu, kad budes imao malo vremena za bacanje - izmeri ovo isto sto sam i ja. Nisu kalibrisani telefoni, ali su sasvim dovoljni za neku grubu sliku.

Pokušaću kada budem iskalibrisao telefon, sada me mrzi da iskopavam dB metar koji bih koristio kao referencu. On nažalost ne ide ispod 60dB.

Ali evo nečega boljeg - snimka pre uključenja NUC-a i posle.

Klik koji se čuje na cca 12 sekundi je zvuk dugmeta za uključivanje na NUC-u.

Znači pre klika je NUC ugašen, posle klika je uključen.

Pošto je snimljeno iz blizine, sa gain-om snimača i svim kontrolnim prekidačima odvrnutim na max, sve je preuveličano - klik uključivanja je ovde jasno čujan i oštar, dok se u stvarnosti jedva čuje.

Čućeš da su otkucaji sata u sobi glasniji od NUC-ovog ventilatora, a recimo zvuka tog sata uopšte nisam svestan. :)

Najbolje je slušati na slušalicama.

 

NUC_TEST_BUKE_210816_0328.mp3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...