Jump to content


NAS vs Melco etc


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

28 minuta ranije, Zexx said:

Zašto RAID 1, to je čisto bacanje para, pogotovo kada je SSD u pitanju, niti je preporuka da se običan SSD stavlja u NAS...:rolleyes: Diskove staviti u RAID 0, raditi bekap po potrebi na eksterni ili mrežni disk i to je to.

Ili RAID 0 sa 2x 4Tb SSD ili mozda cak i samo jedan 8Tb SSD. Sad su se pojavili Samsung 870 QVO tog kapaciteta.

Pazi, ovaj NAS je iskljucivo za muziku i nista drugo, tako da broj ciklusa upisa uopste nije bitan, niti je potrebna neka izdrzljivost.

Raspolozivost 2.5" klasicnih hard-ova je skoro pa nikakva. Seagate ima varijante vece od 2 Tb, ali su debljine 15 mm, a ne 7 mm i koliko citam user review-e - riknjavaju samo tako :roll:

3.5" sa pasivnim hladjenjem - ne moze. Dodatno - glasniji su.

 

@srdjan_cvetkovic

RAID 1 je sa SSD-ovima ozbiljno bacanje para.

 

Mali "problem" u celom ovom razmisljanju je sto uz izvesne "popuste" Melco N1A nije bas toliko daleko, a kompletnija je sprava.

Isto tako bi jedan Synology DS220+ sa 2x 6Tb WD Red Plus bio duplo jeftiniji od QNAP-a sa SSD-ovima - nemam nikoga u blizini kod kog bih mogao da cujem koliko je glasan ventilator u "quiet" modu. Nemam provucene LAN kablove u druge sobe - da ga sklonim od usiju :( A ako je samo malo tisi od mog relativno tihog PC-a - nista nisam uradio.

 

Realno, na cenu sistema nije cifra resenja presudna - ne pricamo o 5+ k. Ali, jednostavno, necu da bacam pare bezveze.

Link to comment
Share on other sites

E, jos kad bi Roon RAAT zvucao isto kao UPnP na Devialet-u - a bogami i na bilo kojoj drugoj spravi koju sam cuo - gde bi nam bio kraj :)

Iskren da budem, imam ideju da i zenu malo zainteresujem za muziku, a i klinca kad malo poraste - tako da mi se motaju i prljave misli po glavi - Roon je stvarno user-friendly...

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Uopšte mi nije jasno zašto je RAID1 čisto bacanje para, sa akcentom na SSD? I ako nije preporuka da se običan SSD stavlja u NAS, koji staviti?

Pri izboru odgovarajuće tehnologije uvek se polazi od namene, a kako skladištenje muzičkih fajlova svakako nije nešto od čega život zavisi i što zahteva visoku dostupnost, očigledno je da i RAID 0 (striping) ili JBOD sasvim završavaju posao i daju najbolji odnos uloženo/dobijeno, kao i dobre performanse. Bezbednost podataka je u ovoj varijanti najmanja, ali bekap se (valjda) podrazumeva u svakoj varijanti, pa to ne vidim kao problem. Hipotetički, dva ista SSD diska u RAID 1 bi trebalo da "crknu" otprilike u isto vreme, s obzirom da je identičan sadržaj upisivan i brisan istovremeno na oba diska. Bottom line - umesto dva SSD u RAID 1 uvek bih izabrao jedan, ali dvostruko veći SSD i stavio ga u single NAS ili Intel NUC, recimo, i obezbedio odgovarajući eksterni ili mrežni disk za bekap. S obzirom da se disk za bekap uključuje tek povremeno, jasno je da je mogućnost otkaza takvog diska višestruko manja.

Što se tiče posebnih SSD za NAS, mislio sam na verzije za data centre. Kingston recimo ima modele DC500R (read-centric), odnosno DC500M (mixed use). Cena naravno nije naivna, pa recimo DC500R koji je primereniji za ovu "našu" namenu, košta oko 1100e za kapacitet od 7,68TB, uz projektovanu izdržljivost od 9345TBW, i to naravno nije jedina razlika u odnosu na consumer-grade uređaje. Za poređenje, Samsung QVO košta oko 700e za kapacitet od 8TB, a TBW je "skromnih" 2880.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Delija said:

Ili za malo vise para i manje zajebancije Nucleus Plus + 8Tb SSD i u tri lepe :)

Jel ima KOD NAS neko dobro kuciste za NUC bez ventilatora sa provereno efikasnim hladjenjem?

NUC (5i5) koji koristim je, uz malo podešavanja u BIOS-u, praktično nečujan.

Tek kada pribiližim uvo na nekih 5cm se čuje blag i jedva primetan huk, tako da ti, ako je buka jedini motiv za kupovinu drugog kućišta, isto nije potrebno.

Plaćen je polovan (spolja skoro k'o nov) cca 170 eur, što je daaaaleko jeftinije od Nucleus-a koji je takođe NUC (doduše noviji i jači model) u fensi kućištu.

Jedini problem je prostor za smeštaj diskova - prima jedan nvme SSD i jedan tanji 2,5 mm SATA.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Zexx said:

Pri izboru odgovarajuće tehnologije uvek se polazi od namene, a kako skladištenje muzičkih fajlova svakako nije nešto od čega život zavisi i što zahteva visoku dostupnost, očigledno je da i RAID 0 (striping) ili JBOD sasvim završavaju posao i daju najbolji odnos uloženo/dobijeno, kao i dobre performanse. Bezbednost podataka je u ovoj varijanti najmanja, ali bekap se (valjda) podrazumeva u svakoj varijanti, pa to ne vidim kao problem. Hipotetički, dva ista SSD diska u RAID 1 bi trebalo da "crknu" otprilike u isto vreme, s obzirom da je identičan sadržaj upisivan i brisan istovremeno na oba diska. Bottom line - umesto dva SSD u RAID 1 uvek bih izabrao jedan, ali dvostruko veći SSD i stavio ga u single NAS ili Intel NUC, recimo, i obezbedio odgovarajući eksterni ili mrežni disk za bekap. S obzirom da se disk za bekap uključuje tek povremeno, jasno je da je mogućnost otkaza takvog diska višestruko manja.

Što se tiče posebnih SSD za NAS, mislio sam na verzije za data centre. Kingston recimo ima modele DC500R (read-centric), odnosno DC500M (mixed use). Cena naravno nije naivna, pa recimo DC500R koji je primereniji za ovu "našu" namenu, košta oko 1100e za kapacitet od 7,68TB, uz projektovanu izdržljivost od 9345TBW, i to naravno nije jedina razlika u odnosu na consumer-grade uređaje. Za poređenje, Samsung QVO košta oko 700e za kapacitet od 8TB, a TBW je "skromnih" 2880.

Hvala za iscrpan odgovor. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ma ni RAID0 nema mnogo smisla, brzina nije primarna potreba a i ogranicena je mrezom. JBOD zavrsava posao.

Sto se datacenter SSDova tice, sve je to ok, mada za ove nase potrebe obicni rade dobar posao. Data center SSDovi imaju iste kontrolere kao i consumer grade, NAND je izdrzljiviji (trpe vise upisa), i obicno imaju PLP (power loss protection). Mislim da neki od gorepomenutih Kingston-a cak ni nemaju PLP.
Ali s ozbirom na namenu u ovom slucaju, PLP nije problem, upis takodje ne bi trebalo da je problem, ne verujem da neko od nas dnevno upisuju terabajte podataka. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam završio časove o NAS-u. 

Ne znam zašto bi rotacionom disku bilo potrebno posebno hlađenje. Drugo, oni nisu bučni kada u kućištu, naročito ne u režimu reprodukcije muzike ili videa. Ali i ako se teži za asplutnom tišinom, pa to je NAS, može da se šutne u bilo koji deo stana, daleko od mesta za slušanje muzike ili gledanje TV-a.

Link to comment
Share on other sites

I opet ne pratis... :)

Nemam razvucen LAN po stanu :( Napisao sam vec.

Da, hard-ovi se cuju. Da, greju se osetno vise - 3.5". Imam WD Red 8Tb u koji direktno tuce 14 cm ventilator u maksimalno provetrenom kucistu (Cooler Master MasterCase Pro 6), pa mu je temperatura u stacionarnom stanju 40 stepeni, a kad se "nagazi" ide i do 44.

Odradi search iskustava ljudi sa QNAP HS-453DX, pa se sam uveri o pregrevanju sa 3.5" hard-ovima.

U nekom vecem kucistu mozda i nije problem - ovde je sve nabijeno poprilicno.

 

Jel si video i jedno iole aktuelno resenje napravljeno od strane Melco, Innuos, Aurender, Lumin... da koristi 3.5" hard-ove u pasivno hladjenom kucistu?

Zasto Synology nema nijedan pasivno hladjen NAS u ponudi? Imali su jedan, pa odustali. QNAP ima taj jedan i ranije su imali HS-251(+) i to je to.

Eto, nadji mi neki pasivno hladjeni NAS (aktuelni model), a da nije taj QNAP ;)

Link to comment
Share on other sites

Zeznuh se za N1A jer bukvalno svi ostali aktuelni modeli imaju 2.5" ili SSD. Stednja :roll:

https://www.melco-audio.com/products/

Music Library Comparison Chart

 

N1Z SSD

N1Z HDD

N1A

N10

N100

Color Black, Silver Black, Silver Black, Silver Black, Silver Black, Silver
 Size 

350 x 75 x 370 mm

13.8 x 3.0 x 14.6 in

350 x 75 x 370 mm

13.8 x 3.0 x 14.6 in

435 x 70 x 352 mm

17.1 x 2.8 x 13.8 in

Head unit

215 x 61 x 269 mm

8.5 x 2.4 x 10.6 in

Power Supply Unit

215 x 61 x 273 mm

8.5 x 2.4 x 10.7 in

215 x 61 x 269 mm

8.5 x 2.4 x 10.6 in

Weight 9.0kg ; 19.8lb 8.1kg ; 17.9lb 6.5kg ; 14.3lb

Head unit

3.5kg ; 7.7lb

Power unit

5.0kg ; 11.0lb

3.0kg ; 6.6lb
Internal Drives

4TB SSD x 1 /

2TB SSD x 2

2.5inch 5TB HDD x 1 /
2.5inch 3TB HDD x 2
3.5inch 3TB HDD x 2

2.5inch 3TB HDD x 1

2.5inch 2TB HDD x 1 /

2.5inch 5TB HDD x 1

Power Supply

Switching power supply x 2 channel

(Disk / Main board)

Switching power supply x 2 channel

(Disk / Main board)

Switching power supply single channel 

Separated liner power supply unit

Low noise

AC adapter

Type A USB Ports

USB3.0 x 3

USB2.0 x 1

USB3.0 x 3

USB2.0 x 1

USB3.0 x 4

USB2.0 x 1

USB2.0 x 3

USB2.0 x 3

RJ45 Ports 2 x GbE 2 x GbE 2 x GbE 2 x GbE 2 x GbE
Link to comment
Share on other sites

Zato sam i dao link do sajta. Ranije sigurno nije pisalo SSD nigde na strani sa informacijama - gore u cenama stoji:

1TB SSD € 1099
2TB SSD € 1 199
4TB SSD € 1 399

Dole u specifikacijama stoji i dalje:

Hard Drive 1TB WD Red HDD

 

Isto je i za ZEN:

1TB SSD € 2 299
2TB SSD € 2 399
4TB SSD € 2 599

 

S obzirom da je za ZENith razlika u ceni izmedju razlicitih kapaciteta daleko veca (totalno nerealna - sve i da je SSD od zlata! :roll:) - verovatno je ipak greska na sajtu.

1TB SSD € 3 749
2TB SSD € 4 249
4TB SSD € 4 849
8TB SSD € 6 349

 

Mada, realno, s obzirom na cenu SSD-ova koja je drasticnoi pala, ne vidim problem u tome da promene specifikaciju u toku zivotnog veka proizvoda.

Ako je WD mogao da sje*e RED seriju 2-6Tb "u sred srede" (CMR / SMR prica) - moze i Innuos da popravi :D

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Willi Studer said:

Delija, nije sve što si napisao sasvim tačno.

Ali čemu NAS ako ćeš ga držati pored sistema? I, ako je opredeljenje NAS, zašto ne preko wifi-ja?

Meni je NAS utaknut kablom u MTS-ov modem/ruter i svi prijemnici strimuju bežično. Nisam do sada naišao na probleme u ovakvoj postavci.

Sta tacno od toga sto sam napisao nije tacno?

Osim za Melco N1A koji je izrod u Melco ponudi :)

 

Cemu NAS? Jednostavno, hocu da komp razvezem od Hi-Fi price. Dodatno - po ne znam koji put ponavljam tu prokletu tisinu :)

(iako mi je komp prilicno tih - nije besuman)

 

Kad budem renovirao stan ili se budem selio u kucu - odradicu i ethernet instalaciju. U ovaj stan sam usao prekasno. Razbusio sam dnevnu sobu i kuhinju u vec zavrsenom stanu. Dovoljno.

 

Sto se tice ovog ostalog - hajde da se nadjemo negde izmedju audiofilskih switch-eva od po 3k evra i LAN kablova od po 500 evra po metru kao jedne krajnosti i MTS/SBB shitex router-a koje isporucuju u paketu sa druge ;) Devialet je osetljiv na mrezu. Pisao sam izmedju ostalog da zarad stabilnosti moram da forsiram 100 Mbit konekciju jer sa 1 Gbit zeza. I to je known issue koji Devialet pokusava da popravi - ali im bas i ne ide.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...