Jump to content


NAS vs Melco etc


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

2 sati ranije, Woland said:

jbg meni i dalje ništa nije jasno :)

možda će nekom biti interesantno: moj NAS (Iomega - Lenovo) je moguće izmenom OS pretvoriti u Media Server pod Linuxom (ne znam koji - otvoren za predloge), hardver ostaje isti RAID5 crveni WD 3TB puta 4.. MS podržava DLNA, to mi treba zbog Marantz playera.. to radim samo i isključivo zbog rogobatnog interfejsa za prenos fajlova koji ima Lenovo.. da li će biti pomaka u zvuku ostaje da se vidi.. moguće je da hoće

Tada će logika biti slična gorepomenutoj: Server je streamer, a Player samo izvršava fajlove (računam da je ipak koliko-toliko optimizovan za to)

I dalje ostaje pitanje da li se isplati kupovati Melco i derivate, obzirom na njihovu visoku cenu - ima neko zgodno HP serversko kućište za 25K dinara + 4*WD Red 3TB koji su cca 500€ i neka bude još 100€ (a manje je) za instalaciju servera, sveukupno izađe više nego duplo manje od Melca, a ima značajno veći kapacitet i upotrebljivost mu je veća

Melco ima prilično široku gamu sopstvenih NAS uređaja, od kućnih do ozbiljnijih, ali sam prilično siguran da nijedan od njih ne bi svirao ni približno kao uređaj o kome ovde pričamo samo prostom promenom operativnog sistema. Ima tu ipak nešto više od toga, počevši od ultra low-noise napajanja koja se koriste u medicinskoj opremi, preko matične ploče sa odvojenim napajanjem za mrežne portove koji su galvanski izolovani prema spoljnom svetu, dok se interno za prenos koristi optika, low-jitter oscilatorima, itd. Probao sam valjda sve dostupne operativne sisteme i plejere koji postoje za njih na različitom Mac i PC hardveru, uključujući Windows Server 2012, dedicated Linux distribucije, sve Mac OSX od Snow Leopard do najnovijeg Sierra, kojekakve softverske optimajzere (do sada samo besplatne, doduše), kupio licence za Audirvanu, JPlay, i došao do prilično dobrog zvuka, ali ipak ništa ne svira ni približno ovom Melcu. Trenutno jedini "show stopper" što se mene tiče je to što moj DAC nije na listi koje Melco podržava, iako mislim da bi se uz malo truda i to moglo prevazići, s obzirom da je OS neki Linux. Mislim da bih uz Melco i još jedan spoljni NAS odgovarajućeg kapaciteta kao bekap, mogao konačno da se skrasim na duže vreme, dosta je bilo...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Zexx

Kako si slusao Melco ako ne mozes da ga prikljucis na svoj DAC? :)

Low jitter i optika ne idu ruku pod ruku - ako je na putu audio signala. Dobra je kod prenosa podataka, skladiste1 > skladiste2.

Uskoro stize svezi koktel pa moze i test sa tvojim konvertorom.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

@ Zexx

Kako si slusao Melco ako ne mozes da ga prikljucis na svoj DAC? :)

Low jitter i optika ne idu ruku pod ruku - ako je na putu audio signala. Dobra je kod prenosa podataka, skladiste1 > skladiste2.

Uskoro stize svezi koktel pa moze i test sa tvojim konvertorom.

 

Slušao kod Filipa u sistemu, a dan pre toga Macbook Pro sa Audirvanom u istom tom sistemu. Moja reakcija drugog dana je bila "ne diraj više ništa, to 'e to"...B)

Edit: gde sam pomenuo vezu između jittera i optike?!

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice NAS skladista, evo recepisa za najjeftinije resenje:

1. Banana Pi (jedna od mnogih verzija Raspberry, ovaj ima SATA konektor)

2. OpenMediaVault (NAS softver, Raspbian + OMV)

3. SATA Port multiplier 1 to 5

4. Napajanje 5V (ili 5+12 ako su HDD 3.5")

5. Nekakvo kuciste, npr SimpleNAS (za Banana Pi i jedan 2.5" HDD/SDD)

I tome slicno.

Cisto DIY zadovoljstvo B)

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Woland said:

Doobro, kad se razbije fabrički OS može svaštanešto da se proba ukoliko NAS ostane ucelo :) 

Što reče neko, mo'ž da biraš da li ćeš da ga ostaviš u fabričkom stanju, ili da rizikuješ da dobiješ poveliki pritiskivač za papir zbog neuspelog flešovanja.:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Zexx said:

Što reče neko, mo'ž da biraš da li ćeš da ga ostaviš u fabričkom stanju, ili da rizikuješ da dobiješ poveliki pritiskivač za papir zbog neuspelog flešovanja.:lol:

ma ne mogu više da svaki čas kreiram copy jobove, pa da posle to prebacijem po folderima na nasu.. da uvek iznova podešavam kredencijale.. odvratan mu je interfejs, ako crkne - o njegovu glavu :) 

1 minut ranije, DJ.NIK said:

To sve onako, igranja radi. Posle toga NAS ostavis deci za video i ostale sadrzaje a ti lepo sklopis nekakav stariji PC, dodas malo moNderniju karticu za uvecanje broja SATA konektora, dignes Win koji hoces (od 7 navise) i uzivas :D

ako rikne, HP ima fina serverska kućišta.. barem ih je bilo :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Edit: gde sam pomenuo vezu između jittera i optike?!

Navodis prednosti tj. ugradjenu tehnologiju u Melco i navodis optiku. Dvostruka konverzija struja > optika slanje pa nanovo optika > struja prijem ne moze biti bez uvecanja jitter-a. Odavno testiran i skupi Adnaco (USB>Optika) i nazalos, dzaba.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Slušao kod Filipa u sistemu, a dan pre toga Macbook Pro sa Audirvanom u istom tom sistemu.

Ko o cemu, baba (ja) o ustipcima :) ... koji je Mac OS bio u pitanju kod Filipa i koja verzija Audirvane?

Iz nekog razloga kod mene noviji OS-ovi i novije Audirvane sviraju primetno losije od starijih, a Amarra mi svira bolje od najbolje verzije Audirvane.

Dodatno pitanje je i da li postoje i razlike u zvuku izmedju razlicitog Apple hardvera (Macbook vs MacMini vs ...)?

I meni taj Melco deluje kao veoma zanimljivo i jednostavnije/elegantnije resenje, ali sam do sada cesto naletao na neocekivane situacije u smislu sta stvarno ima uiticaja na zvuk, tako da uvek moze da se desi da ono sto kod nekoga radi bolje nece raditi bolje i kod mene.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, DJ.NIK said:

Navodis prednosti tj. ugradjenu tehnologiju u Melco i navodis optiku. Dvostruka konverzija struja > optika slanje pa nanovo optika > struja prijem ne moze biti bez uvecanja jitter-a. Odavno testiran i skupi Adnaco (USB>Optika) i nazalos, dzaba.

 

"Light-piped Ethernet ports" se ne odnosi na to što ti misliš, ali ni na ono na šta sam ja mislio da se odnosi...:rolleyes: Nisam doduše ja jedini koji je pogrešno shvatio tehnički opis na njihovom sajtu, pa se ovo zapravo odnosi na "trik" kojim je izbegnuta moguća interferencija od LED indikatora koji se uobičajeno nalazi na Ethernet portu. Da ovo i nije tako beznačajan izvor mogućih smetnji, govori u prilog i to što u softveru postoji mogućnost da se i ovakva svetlosna indikacija potpuno isključi. Inače, Ethernet portovi jesu galvanski izolovani, ali na klasičan način, preko izolacionih trafoa.

Link to comment
Share on other sites

 Samo da pojasnim par (bitnih) stvari:

 Da, postoji HTTP streaming. Da, HTTP radi samo iznad TCP-a, http streaming radi kroz TCP port 80. I da, to je streamin, mozete da gledate stream PRE nego sto skinete ceo fajl, tj. vi gledate/slusate, a content polako pristize. Ako vam treba primer, idite na recimo youtube.com :) . Cist HTTP stream bez UDP-a, ako ne verujete zatvorite na ruteru sav UDP, zatvorite sve TCP portove sem http-a i https-a za masinu koja strimuje (moracete da imate DNS u lokalu) i gledajte youtube. 

 Da ne brkamo babe i zabe. :) Ne kazem da tako mora da se radi, vecina striming protokola tipa UPnP i DLNA rade preko UDP-a, to je tacno - ali ne znaci da MORA UDP, i definitivno ne znaci da mora da se skine ceo fajl pre nego sto krene reprodukcija. Stavise, WAV je npr. savrsen streaming format, semplovi idu redno i nema ama bas nikakavog razloga zasto bi fajl morao da se ucita ceo u neki lokal da bi se slusalo prvih 5s fajla od 3 minuta (karikiram). 

 Mozete slobodno raditi analize kako to radi i zasto ide UDP, ali ne pricajte da NE MOZE - jer moze, i ne pricajte da "mora da se skine ceo fajl" - jer ne mora. Na zalost, ja ne znam nijedan non-custom solution koji koristi http ili https. 

Link to comment
Share on other sites

Ovde se razvila rasprava oko kvaliteta reprodukcije za ova dva slucaja:

1) kada su fajlovi na lokalnom skladistu (Melco, CocktailAudio, Aurender itd)

2) kada su fajlovi na udaljenom skadistu - NAS (QNAS, WD, LENOVO itd)

Kazu ljudi da bolje zvuci sa lokalnim skladistem. I ja to prihvatam, kada su ovakve specijalizovane makine u pitanju, sa nekakvim 'imbedid' OS u njima, namenjeni samo i iskljucivo muzici.

S druge strane imamo koncept jake Windouz bazirane PC masine, bez icega u sebi sem MBD+CPU+MEM, sa pogasenim / dis-ejblovanim nepotrebnim stvarima na MBD, gde sadrzaj Obavezno dolazi sa udaljenog skladista. U ovom slucaju bolji zvuk imamo ako je udaljeni izvor deljeni HDD sa takodje nekog Win PC nego kada je sadrzaj na NAS skladistu.

Posebna tema bi trebala da stoji "Sta je bolje, ucitati celu numeru u RAM ili ucitavati u sitnijim komadima". I tu ima i pitanja i podpitanja i varijanti, onoliko.

Rasprava o protokolima bas i nije interesantna, to su pravila igre na koje mi, korisnici nekog sistema, ne mozemo da uticemo. Pametan (audio) programer ce iskoristiti prednosti i ovog i onog protokola a sve zarad krajnjeg cilja: sto vernije reprodukcije muzike.

 

Link to comment
Share on other sites

On 6. Oktober 2016 at 15:41, 空也 said:

Iz nekog razloga kod mene noviji OS-ovi i novije Audirvane sviraju primetno losije od starijih, a Amarra mi svira bolje od najbolje verzije Audirvane.

 

Imao sam neko vreme sličan utisak.

Danas sam na novoj radnoj stanici u studiju, posle dva meseca slušanja stvari preko Audirvane 2.5.1.4, vratio neku prastaru verziju 0.4, iz 2011. Ona mi je, iz nekih razloga, na starom MacBook-u (OSX 10.7.5) zvučala drastično bolje od bilo čega drugog.

Tako i ovde. Značajno bolje, doslovno sam se trgao koliko. Sočnije, transparentnije, dinamičnije. Sistem je 10.11.5.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Postavih pitanje u nekoj drugoj temi, ali ova mi se cini adekvatnija...

 

Jel neko poredio zvuk Innuos / Melco / Aurender / Lumin i slicnih sprava sa internim storage-om malo vise klase sa "klasicnim" racunarom ili pristojnim opet klasicnim NAS-om (QNAP, Synology...) u rezimu kada rade iskljucivo kao UPnP server-i?

Kao streamer-e sam ih i sam slusao, ali to je neka sasvim druga prica.

Link to comment
Share on other sites

@Aurelijano Buendija

Zahvaljujem :thumbsup2

 

Bacio sam oko na QNAP HS-453DX u kombinaciji ili sa 2.5" hardovima ili SSD-ovima (i zbog buke i zbog grejanja), ali mi je malo "frka" oko grejanja (tacnije pouzdanosti), a cena za karakteristike koje nudi je "masna".

Uopste mi nije bitan izgled (mada se fino uklapa u Hi-Fi pricu) - vec me privlaci pasivno hladjenje. 

https://www.qnap.com/en/product/hs-453dx

103896456_5f980f72a53638-26444898QNAP-HS

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Zexx said:

Zašto RAID 1, to je čisto bacanje para, pogotovo kada je SSD u pitanju, niti je preporuka da se običan SSD stavlja u NAS...:rolleyes: Diskove staviti u RAID 0, raditi bekap po potrebi na eksterni ili mrežni disk i to je to.

Uopšte mi nije jasno zašto je RAID1 čisto bacanje para, sa akcentom na SSD? I ako nije preporuka da se običan SSD stavlja u NAS, koji staviti?

Link to comment
Share on other sites

To je samo Akasa kuciste za NUC.

Ja sam uvek za slicne varijante mada to podrazumeva da sam instaliras NAS OS, mozda covek nece da petlja, hteo bi gotovo resenje. Taj QNAP je 600 funti, sto nije malo za maleni kucni NAS baziran na Celeronu.

Takodje preferiram povremeni bekap na eksterni disk, u odnosu na (softverski) RAID1 na uredjajima te klase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...