Jump to content


Kupovina pojacala i zvucnika, 700e


Pjanovic

Recommended Posts

Imam 49" televizor Samsung 49KU6400 i imam jelte kompjuter.

Čitajući shvatio sam da su integrisana pojačala bolja od risivera.

Budzet za pojačalo plus 2 zvucnika je 600-700e maksimalno.

Cilj mi je jelte da bude best buy izbor smile.gif.
Soba je veličine 5 x 4 metara.

Da li da biram neku kombinaciju iz 4audio radnje ?
shop.4audio.rs/preporuceni-sistemi/

Citajuci malo po internetu, video sam preporuke za Yamaha AS301, 370e u 4audio.

http://www.crutchfield.com/S-BOLwf4tGfwZ/p_022AS301B/Yamaha-A-S301.html

Sto se tice zvucnika, dvoumim se izmedju dva:

Monitor Audio Bronze 2 - 330e

http://www.monitoraudio.co.uk/products/bronze/bronze-2

Monitor Audio MR4 - 390e

http://www.monitoraudio.co.uk/products/monitor-reference/mr4

E sad, bitna je tu i TV polica koju planiram da uradim, bice nesto slicno kao kolega sa foruma sto je uradio:

http://www.hi-files.com/forum/uploads/monthly_2016_08/hifi.jpg.cf498b08ab7958b04984a7b821090776.jpg

Bice malo duza, da bi stala cetiri uredjaja, pojacalo, D3 SBB, PS3 i PS4.

Blizi izbor su mi ovi MR4 zvucnici.

Za tu kombinaciju 4audio daje popust 10%, pa to sve kosta 690e = Yamaha AS301 + Monitor Audio MR4.


E sad ako sam dobro shvatio, trebaju mi kablovi koji povezuju zvucnike i pojacalo i treba mi kabl koji povezuje TV (Digital Audio Out Optical) sa pojacalom, i posle samo namestim izvor zvuka na Digital Optical i to je to ?
A za slusanje muzike preko kompjutera, tu je onda bitna zvucna karta, jer su pojačalo i zvucnici na nju direktno povezani ?
Imam integrisanu na Asus Z77 ploci, al to cu kasnije da promenim,

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pratim temu naraocito zbog ovog dela jer me zanima ista stvar:

6 hours ago, Pjanovic said:

E sad ako sam dobro shvatio, trebaju mi kablovi koji povezuju zvucnike i pojacalo i treba mi kabl koji povezuje TV (Digital Audio Out Optical) sa pojacalom, i posle samo namestim izvor zvuka na Digital Optical i to je to ?
A za slusanje muzike preko kompjutera, tu je onda bitna zvucna karta, jer su pojačalo i zvucnici na nju direktno povezani ?
Imam integrisanu na Asus Z77 ploci, al to cu kasnije da promenim,

Pa ako bi neko mogao da pojasni...

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, aconi said:

Pa ako bi neko mogao da pojasni...

Šta te zbunjuje ?

 Optički kabal od TV-a, ne može direktno u pojačalo ( osim ako pojačalo nema integrisani DAC u sebi ) znači treba mu poseban D/A konvertor koji će da pretvori digitalni signal u analogni, pa iz njega analognim interkonektom do pojačala.

A može da koristi i izlaz za slušalice sa TV-a,  pa njega poveže preko Y kabla direktno u pojačalo.

Prvi način je kvalitetnije rešenje.

Link to comment
Share on other sites

http://www.crutchfield.com/S-ySolDr0V5AN/p_022AS301B/Yamaha-A-S301.html

Stereo integrated amplifier with built-in DAC

Dakle ovom ne moram da brinem.

Trebace mi oko 2 metra kabla za svaki zvucnik.

Jel ima neko neku preporuku koje kablove uzeti i koja je cena po duzinskom metru i koji je naziv tih kablova ?

I koji kabl da uzmem od pojacala do TV-a, kako se taj kabl zove ?

Link to comment
Share on other sites

Na pojaćalu imaš dva digitalna ulaza - jedan optički i jedan koaksijalni. Na optički ulaz vežeš TV sa optičkim kablom a na koaksijalni ulaz vežeš komp sa koaksijalnim kablom (pod uslovom da na kompu ima koaksijani izlaz iz zvučne kartice). Ukoliko nema takav izlaz, možda na samoj ploči postoje konektori za povezivanje, pa se može namontirati braket sa činčom za koaks izlaz (nekad je ovo imalo i da se kupi).

Druga opcija za dobijanje digitalnog signala iz kompa je da se kupi adapter USB na SPDIF (koaksijani izlaz), pa se samo bocne u USB port i dalje koaksijalnim kablom do pojačala (ne mora nova zvučna kartica).

Treća, ali i najlošija varijanta za povezivanje kompa i pojačala je sa kablom koji na jednom kraju ima 3,5mm stereo bananicu (ide u komp) a na drugom kraju dva činča (idu u pojačalo u bilo koji ulaz sem phono).

Link to comment
Share on other sites

Ok, zahvaljujem se i ja :).

Znaci za pojacalo - TV treba opticki kabl, to cu i kupiti kad budem isao u 4audio.

A koja vrsta kabla treba za povezivanje pojacala i zvucnika (99% kupujem kombinaciju Yamaha + MR4) i kog preseka/proizvodjaca ?

Za povezivanje PC-ja i pojacala cu da mudrujem kasnije, kad bude kupio zvucnu kartu pristojnu.

Link to comment
Share on other sites

@zek super objasnjeno hvala na odgovoru.

Sad jos samo mali dodatak u vidu nOOb pitanja: Posto su d3go,ps4 i slicno spojeni HDMI-em sa tv-om a tv na gore objasnjen nacin sa pojacalom, da li ce zvuk sa svih uredjaja zakacenih na tv da se reprodukuje na kutijama koje su povezana sa pojacalom ?

(izvinjavam se @Pjanovic sto mu spamujem temu, ali mislim da je on-topic) 

Link to comment
Share on other sites

Oehlbach 2x4mm2 clear ...............................................6 EUR (m)
Oehlbach Black opto 2m............35e
 
Znaci meni treba 4 metra kabla zvucnicka, to je 24e i ovaj od 2m opticki, to je ukupno 59e.
Sto su kablovi ovako skupi :), jel ima neko jeftinija varijanta, a slicnog kvaliteta.
Ajde ovi zvucnicki kablovi i ok, al digitalni opticki kabl od 2m da kosta 35e, pa to je digitalno, ne moze biti gubitka kvaliteta i da je neki noname kabl, il radi il ne radi, ako me logika dobro sluzi :) ?
 
Link to comment
Share on other sites

Paa necu pogresiti :P.

Sa TV zvucnika cu preci na firmirano pojacalo i zvucnike, tako da ce poboljsanja biti itekako, samo je pitanje dal je ovo sto uzimam best buy, al ne opterecujem se mnogo sa tim :).

Nisam ja previse u Hi-Fi vodama, meni treba dobar kucni bioskop i mislim da ce ovih 1550e (800+750) sto sam dao/cu dati (TV me kostao 800e) biti sasvim ok.

Kad budem kupovao zvucnu kartu, za to cu se dobro raspitati takodje, al ja sam i dalje na mp3 fajlovima, ko ce sad da trazi te silne gigabajte u flac-u, mislim da se ni sam tim necu mnogo zamarati, ostacu na mp3, mozda samo omiljene pesme budem potrazio u loosless varijanti :).

Link to comment
Share on other sites

Kljucno je dobar audio sistem koji ce ici uz televiziju i igranje na PC/PS3/PS4, zbog toga prvenstveno i kupujem ovo sto sam naveo :).

A kad budem cuo loosless vs mp3, kapiram da cu poceti samo i juriti flac, al kazem ne planiram sad svu muziku koju imam na hard disku (u pitanju je 20 godina trazenja i skladistenja) da jurim u flac verziji.

Samo ono sto bas volim, tipa Maideni, Metallica, Pepersi i slicno (dosta jos grupa) cu gledati da skinem flac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...