Jump to content


Apogee Duetta Signature i aktivni sistem


damic

Recommended Posts

@turbomaximus
Malo su mi čudne specifikacije, piše trafo 1500 VA a izlazna snaga 5400 W na 2 oma, ovo ispade perpetum mobile... Pretpostavljam da se radi o tranzijentnoj snazi i to je malo "misleading" podatak. Takođe, po veličini hladnjaka, to nema šanse da je čista A klasa. Kao referenca se mogu uzeti Pass Labs XA200.8 dvošasijski monoblokovi, gde se za 200 W u A klasi koriste 2 takva kućišta za jedan kanal, stereo ima 4 šasije...
No da ne offtopičarim više...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

@turbomaximus
Malo su mi čudne specifikacije, piše trafo 1500 VA a izlazna snaga 5400 W na 2 oma, ovo ispade perpetum mobile... Pretpostavljam da se radi o tranzijentnoj snazi i to je malo "misleading" podatak. Takođe, po veličini hladnjaka, to nema šanse da je čista A klasa. Kao referenca se mogu uzeti Pass Labs XA200.8 dvošasijski monoblokovi, gde se za 200 W u A klasi koriste 2 takva kućišta za jedan kanal, stereo ima 4 šasije...
No da ne offtopičarim više...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ne mogu da polemišem jer ne znam. Ja govorim o starijem pojačalu (10 godina ili ?). @Nomimasen je još u pelenama. Kad pređe na nošu, vidi s njim.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, somilenko said:

@turbomaximus
Malo su mi čudne specifikacije, piše trafo 1500 VA a izlazna snaga 5400 W na 2 oma, ovo ispade perpetum mobile... Pretpostavljam da se radi o tranzijentnoj snazi i to je malo "misleading" podatak. Takođe, po veličini hladnjaka, to nema šanse da je čista A klasa. Kao referenca se mogu uzeti Pass Labs XA200.8 dvošasijski monoblokovi, gde se za 200 W u A klasi koriste 2 takva kućišta za jedan kanal, stereo ima 4 šasije...
No da ne offtopičarim više...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Koliko se sećam, Karan ima drajverski deo u A klasi, i izlazni koji "naginje" prema A klasi, nigde osim u nekom starijem cenovniku koji se može naći na netu nisam video da su pojačala deklarisana kao čista A klasa. S obzirom da je među tim pojačalima i dobro poznati integralac KA I 180, jasno je da o čistoj A klasi nema govora...

cenovnik karan.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3.9.2021. at 21:13, somilenko said:

Koji Karani, koji model?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


 

M1200.

Nije uopšte isključeno da su mi se sećanja poremetila, ali kao da mi je pre petnaestak godina ostao podatak da se radi o A klasi. Možda je prelazno, ne bih mogao da tvrdim. 

Ti monoblokovi se osetno greju kada se duže i glasnije sluša. Rezerve su, opet, ogromne.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Nomimasen said:

Ti monoblokovi se osetno greju kada se duže i glasnije sluša.

A klasa se uvek maksimalno greje bez signala, bez obzira da li je SE ili PP izlazni stepen. Kad dođe signal malo će se ohladiti, uglavnom neprimetno jer u proseku malo snage od ukupne disipacije odlazi u zvučnike. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Multisub

Kao sto je vidjivo iz ranijih postova, primenjujem vise subvufera, momentalno 4 kom. U par reci, prednost je bolji i ravnomerniji bas na vise lokacija u sobi, mogucnost povecanog spl-a na niskim freq., manja distorzija, lakse pozicioniranje jer su dimenzije suba manje nego ako je upotrebljen samo jedan veliki subvufer, manje opterecenje glavnih zvucnika.

Glavni problem je integracija subova sa zvucnicima. Krajem 90-tih godina,  bezuspesno sam pokusavao uklapanje jednog suba, bilo je bez uspeha pa sam to napustio. Nije bilo merne opreme, na sluh nije islo. Istina, i nije se mnogo znalo o tome.

Povremeno, isprobam neki drugi nacin integracije subova sa glavnim zvucnicima. Da podsetim, ceo sistem je aktivan. Kod reza srednji-visoki, nema neke narocite mudrosti, 400 do 500Hz, 12 ili 24dB/oct, kako kad. Kod nizeg reza, izmedju subova i zvucnika najveci je problem, gotovo da nema sta nije probano.

Vremenom korisceno 2,3,4 ili 5 subova, menjane pozicije, sa delay-em ili bez njega, mono ili stereo, pojedinacno podesavanje ili u parovima, samo sa low pass-om na subovima (ala Geddes) ili klasicno sa fiksnom freq., lpf i hpf. Bilo je slucajeva kad bi jedan sub bio u kontrafazi jer bi tako dobijao bolji odziv i sl. Isprobani svi moguci filteri, Linkwitz, Bessel, Chebyshev i njihove kombinacije, strmine 6-48dB/Oct. Nekad bi novo setiranje trajalo par sati a nekad i vise meseci. Rezultat bi posle vise eksperimentisanja, naravno uz merenje, bio relativno dobar.

Najcesce se zavrsavalo sa lpf i hpf  izmedju 40Hz i 60Hz, medjutim na opsegu 50Hz do 100Hz,  ostajalo bi nekoliko pikova za koje cesto nisam imao dovoljno korekcija na xo-dsp-u, te taj deo nebi bio linearan koliko sam zeleo. Sa druge strane sam za minimalnu upotrebu dsp-a jer njegova primena degradira zvuk. Da uprostim, akustika sobe kreira povecanje energije na izvesnom opsegu, a onda putem dsp-a se to pokusava smanjiti. Nije efikasno, a i nepotrebno je gubljenje energije. 

Relativno skoro, dosao sam na ideju da iskoristim to povecanje koje pravi sama prostorija, tako sto bi pomerio hpf na visu freq. Jedno netipicno resenje koje kod mene odlicno funkcionise. Eksperimentisanjem  sam se zaustavio na 140Hz uz rez  24LR, 3 suba su ostala na 50Hz, jedan na 60Hz. Svi na mono. Koristen Nanodigi Minidsp, prilicno zgodan za takve situacije zbog matrix funkcije i solidnog dsp-a, programiranje preko lap topa. Upotrebljena samo 2 PEQ, na 54Hz gain -10dB Q 10 i 65Hz gain -11dB Q 5. Bas je izuzetno prijatan i ravnomeran sto se moze naslutiti i iz grafika.

Gornji grafik prikazuje odziv glavnih zvucnika i 4 suba a donji, samo glavnih zvucnika. Razlika je ocigledna. Slicna situacija kao na donjoj slici je kod gotovo svih sistema bez subova. Srecom, ljudsko uho je naviklo na nule ili rupe u odzivu dok je osetljivo na pikove. Veza, prvi grafik, posle par dana sam digao levi kraj za par dB, sto je kod aktivnih sistema relativno lako, tako sam navikao.

220305b.jpg

220305.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ово је мени веома интересантно, хвала.

Мислим, не верујем да бих у скоро време имао вуфере у систему (због различитих разлога који су најмање квалитет звука), али је ипак веома интересантно. Нарочито коришћење субова у моно.

Код Игора (@Igor_xxxx) прелаз субова у моно мод насупрот стерео мода је донело (по мени) побољшања на нивоу разлике када смо први пут укључили субове у систем. Свакако, тамо је доста помогло знање Neumann клике путем њиховог микрофона (Neumann MA-1), али може Игор више о томе.

Link to comment
Share on other sites

Nema na cemu. Kod nas je multisub relativno redak. Od neke 2006 sam bio na 3 komada, naravno nisam znao o cemu se radi, al sam primetio da je bolji bas sa 3 nego sa 2 koja sam tada koristio. Tek 2008 na velikom DIY naisao sam na Geddes-ovu temu o multisubu, i tad poceo da kapiram neke stvari.

Link to comment
Share on other sites

IMO, tri komada za dobar odziv, pozicioniranje u sobi po Geddes-ovom principu. Za dva komada treba puno imati srece sa prostorijom. Do sada sam na netu samo tri ili cetiri puta naisao na solidan odziv sa 2 suba. Znaci, retko.

Veliki sub, inicirace u sobi isti broj modova kao i mali. Po nekom pravilu, veci sub ima nizi odziv, veci spl, veci headroom, manju distorziju. Problem je smestaj nekoliko ovakvih vecih subova, treba imati veliku sobu a i skupi su.

Link to comment
Share on other sites

Ček, ček, ako se tebi glavni zvučnici preklapaju sa SUB-ovima, zvučnici imaju po dva bass drajvera (a rastojanje bass drajvera na jednoj kutiji nije malo, pa se može reći da imaju drugačije granične uslove) i nije za zanemariti mogućnost spuštanja Dyn C50, ti zapravo imaš konfiguraciju od 6 sub-ova u području iznad nekih 35-40 Hz, sa tim što ti wuferi na glavnim zvučnicima sviraju stereo...

Sada, ne znam jesu li ti SUB-ovi konfigurisani tako da svaki svira oba kanala ili jedan levi a drugi desni...

Ta tvoja konfiguracija je poprilično interesantna, pogotovo sa tim glavnim zvučnicima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...