Jump to content


Apogee Duetta Signature i aktivni sistem


damic

Recommended Posts

M-90a Reference Power Amplifier je zaista posteno napravljen amp, oko 24kg,  trafo od 1300W, daje 2x200W/8Ohm i odlicnih 2x750W/2Ohm sto posebno prija ribonu niske impedanse (3,4Ohm). Savrseno kontrolise MRT koji je dole secen na 350Hz 24LR i na njemu je najveci deo zvucnog spektra. BTW, u svoje vreme, to je bio pionirov najbolji amp.

Probano i par cevki, ruski Priboj i Audio Inovations od stotinak vati. To je radilo jako lose, mali spl, bez dinamike, ribon je plesao ko lud, stalno upadalo u klip koji je licio na prduckanje i cuveni buzz. Jednostavno, to bi morao da bude neki primerak od vise hiljada ili desetina hiljada USD/EUR koji bi to mogao da odradjuje korektno, za sta naravno nemam novca. 

Iz tog razloga, drzim u sistemu cevni preamp.

 

Link to comment
Share on other sites

Da, na zalost lampasi koju mogu tako stabilno drzati napon su vrlo skupi. Ja sam prije 15-tak godina pogonio Magneplanare 2.7 i Martin Logan CLS sa dosta neobicnim monoblokovima od Sound Carriera na bazi dvije lampe 211. Gosp. Krklec je koliko je meni poznato ta pojacala posebno konstruirao za pogon Magneplanara 3.5. Iz 2 lampe 211 po monobloku je izvlacio 200W na 8 ohma u push pull konfiguraciji vrlo stabilne struje. Svaki monoblok je imao potrosnju preko 1kw i to je bio veliki problem ali je zato radilo sjajno.

Taj Urushi Pioneerac je dosta podcjenjen na zalost. Bilo bi zgodno da slozis 3 kom M90 za pogon cijelog sustava ili jedan M73 koji sam također imao.:rolleyes:

M3, 4, 5, 6, 7...necemo niti spominjati:D

Link to comment
Share on other sites

Iskreno,  vec duze vreme trazim jos jedan M-90a, bilo je na KP-u ali sa preampom i prejakom cenom sto mi ne odgovara. Verovatno si zaboravio, nije bitno, ali 3 kom bi bilo malo, posto dole ispod 70Hz imam 4 suba :) 

M73, mislim da bi bio preslab, sa 2x110W/8Ohm ili 2x20W u A klasi. Koristio sam ranije samo snagaski deo Luxmana L-530 na MRT-u kako modela Stage tako i na ovim  Duetama  (2x120W/8Ohm ili 2x15W u A klasi) sviralo je izuzetno dobro ali bez kontrole na najvisem spl-u. 

Dobrih 200W/8Ohm SS pojacanja koje skoro duplira snagu sa padom impedanse, po meni je neki minimum za MRT.

Inace, bas ribon Duete je najbolje radio kod prethodnog vlasnika sa oko 900W/4Ohm. Jbg, odosmo mnogo daleko sa ovim snagama :)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, damic said:

Iskreno,  vec duze vreme trazim jos jedan M-90a, bilo je na KP-u ali sa preampom i prejakom cenom sto mi ne odgovara. Verovatno si zaboravio, nije bitno, ali 3 kom bi bilo malo, posto dole ispod 70Hz imam 4 suba :) 

M73, mislim da bi bio preslab, sa 2x110W/8Ohm ili 2x20W u A klasi. Koristio sam ranije samo snagaski deo Luxmana L-530 na MRT-u kako modela Stage tako i na ovim  Duetama  (2x120W/8Ohm ili 2x15W u A klasi) sviralo je izuzetno dobro ali bez kontrole na najvisem spl-u. 

Dobrih 200W/8Ohm SS pojacanja koje skoro duplira snagu sa padom impedanse, po meni je neki minimum za MRT.

Inace, bas ribon Duete je najbolje radio kod prethodnog vlasnika sa oko 900W/4Ohm. Jbg, odosmo mnogo daleko sa ovim snagama :)

 

 

 

 

 

 

Da si mi blize posudio bih ti ja moj KMT koji sa svoja 16 tranzistora po kanalu i ROA kondovima od litre pruza sasvim pristojnih 800 W po kanalu na 8 Ohma.;)

slave-kmt1602-2x800w-slika-30188702.jpg

20170330_211756.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, den!s said:

A jesi možda probavao nekad nešto od nuforce mono blokova?

Nisam imao prilike da probam Nuforce ali je prethodni vlasnik imao na njima 4 mono bloka Hypex NC400 (400W/4Ohm) to je sviralo prilicno dobro, za MRT taman, ali na bas panelu malo tanje. 

Prava kontrola bas panela je tek dosla sa vise nego duplo jacim QSC-om.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Dacho said:

Da si mi blize posudio bih ti ja moj KMT koji sa svoja 16 tranzistora po kanalu i ROA kondovima od litre pruza sasvim pristojnih 800 W po kanalu na 8 Ohma.;)

Da, da, to bi bilo vise nego dovoljno, predpostavljam da to radi u H klasi ala QSC, ili gresim?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, damic said:

https://www.nataudio.com/products/vacuum-tube-power-amplifiers/item/27-transmitter.html

Ovako nesto bi vrsilo posao, ali je zato cena...

Ima jedan momak iz nemacke, Florian, koji ih uspesno koristi na svojim Apogee Grand, naravno multiamplifikovanim.

http://www.whatsbestforum.com/showthread.php?19104-Apogee-Full-range/page59

Vizuelni dozivljaj

 

14199371_984228985036548_6314857989615947511_n.jpg

14199386_987041774755269_8807732752377913723_n.jpg

14390834_997974506995329_6079983901523117334_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

----------------------------------------------    ---------------

Mali eksperiment – OB vs BR sub

Dobio od prijatelja na probu/prepravku dva OB suba, prednja ploca dimenzija 60 x 60 cm. Drajver je 15-incni Howthorne Silver Iris Augie, koji je Eminence specijalno pravio za primenu u OB.

rfbOB2G.jpg

Plan je da se od ova dva OB suba napravi jedan, ali u Ripol dizajnu, cija je glavna prednost da zauzima najmanje prostora od svih OB varijanti. Dve 15-ice bi stale u kvadratnu kutiju dimenzija stranica oko 45cm, zapremine ispod 90l.

Pre nego sto sam resio da rastavim OB subove, uradio sam par merenja sa mesta slusanja u mojoj sobi.

pocZl6f.jpg

Moj sub (1 od 4) je sa vuferom od 10 inca u BR kutiji zapremine 74l (Visaton TIW 250), pozicija u sredini sobe ispred mesta slusanja (sluzi i kao stocic) udaljen od prednjeg zida 2,6m. SPL odziv u realnom prostoru, vidi se na gornjem grafiku prikazan CRVENOM linijom.

Na prvi pogled odziv je katastrofa,  a i na drugi :) , na 29,6Hz i 60Hz ima dva ogromna pika a izmedju te dve tacke rupu, sirine cele oktave. Posle 60Hz, odziv je kako-tako. Generalno receno, odziv suba je los, sto je gotovo redovna pojava u svim nasim sobama i iz tog razloga uvek preporucujem upotrebu bar dva suba cija kombinacija daje mnogo bolje rezultate. Naravno, moze i vise od dva. Cesto na pojedinim temama govorim da subove treba pozicionirati iskljucivo uz merenje odziva, sto retko ko prihvata, vecina se oslanja na svoje “zlatne uši”. 

Zatim sam moj BR sub sklonio i na isto mesto stavio jedan OB sa gornje slike, PLAVA linija predstavlja slucaj kad su membrane drajvera okrenute prema prednjem i zadnjem zidu sobe, a ZELENA kad su membrane okrenute ka bocnim zidovima. Soba je 4 x 6m.

Iz grafika se moze izvesti nekoliko zakljucaka, kao sto je poznato, OB sub u sobi daje manje velikih sobnih rezonanci (modova) a veci broj manjih, sto je pozitivno. Kad je pozicioniran ovako skoro na sredini sobe, vise mu “prija” veca udaljenost od zidova u koje gledaju membrane, ovde je razlika u SPL-u oko 8dB. Ovo mi ima logike, kako je emisija dipola u obliku broja 8, radijacija sa obe strane je veca ako ima vise prostora sa prednje i zadnje strane drajvera. Sa druge strane OB daje manji ukupan SPL (ovde poredimo 15 i 10-incne vufere povrsina membrana 850 i 300cm2). Klasican sub daje nizi frekventni odziv od OB.

CRNA linija predstavlja odziv glavnih zvucnika Apogee Duetta sa 4 suba, cisto radi poredjenja. Sva merenja radjena sa istom jacinom signala. Subovi seceni low pass filterom na 80Hz.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo sta je jedan dokazani konstruktor zvucnika napisao kada se na njegovom forumu javio covek sa istom idejom, da napravi ripol sub:

"Ah, thee old buzz boxes.....That typology will load the drivers and cause and uneven response. It is also hard to brace them unless it is done externally,  and they tend to resonant at some frequencies. I don't recommend them for high end audio applications."

 

Slican problem je imao i Igor Kante (Ubiq Audio) sa svojim sub-ovima. Citavu pricu je imao koliko komada 'Ciare' drajvera je sprzeno dok nije kako-tako dosao do pristojnijeg sub-a. A na HiFi sajmu (par godina unazad) smo ga molili da sub-ove - iskljuci :) Koliko vidim, na sajtu ih i nema uopste. 

Link to comment
Share on other sites

Znas kako, Danny Richie kao i svaki drugi dizajner/konstruktor, favorizuje svoj proizvod a kudi tudji. 

Sticajem okolnosti, pre desetak godina sam napravio dva suba sa istim jedinicama kao sto je koristio Ridtahler u svom originalnom dizajnu. Subovi su davali izuzetno kvalitetan bas ali sa jako malim SPL-om, tj., trebalo bi ih imati 8-10 komada u sobi da bi imali dovoljan ukupan SPL. Dakle, imam iskustvo iz prve ruke i nema potrebe da mi neko govori dali nesto radi ili ne.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ja bih radije koristio Linkwitz-ovu 'W' konstrukciju.

Između ova dva, ja biram kompresionu... (:D) ali me zainteresovalo - u čemu je razlika? Ima dosta varijacija na temu ripol-a, a ova 'W' konstrukcija mi izgleda kao jedna od njih. Da li su drajveri okrenuti ovako ili onako, vazduh se pokreće na isti način. Ili sam ja nešto propustio?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DJ.NIK said:

Ja bih radije koristio Linkwitz-ovu 'W' konstrukciju.

Stvar je u tome sto drugar kuburi sa prostorom a ripol zauzima ubedljivo najmanju zapreminu od svih OB sistema. Malopre sam napravio proracun kucista koje bi za dve 15-ice bilo dimenzija 440 x 440 x 429mm ili 83,05l. 

Rez bi bio na 60-80Hz sa aktivnom xo LR 48dB/Oct.

Link to comment
Share on other sites

 

10 minuta ranije, damic said:

Stvar je u tome sto drugar kuburi sa prostorom a ripol zauzima ubedljivo najmanju zapreminu od svih OB sistema. Malopre sam napravio proracun kucista koje bi za dve 15-ice bilo dimenzija 440 x 440 x 429mm ili 83,05l. 

Rez bi bio na 60-80Hz sa aktivnom xo LR 48dB/Oct.

Da, uvek neki problemcic. Razmotri i opciju Linkwitz W smestaja, kao Orion-4. Malo vise izlozeni prasini ali otresu to drajveri :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, DJ.NIK said:

Sto se razlika tice, ima na Strassacker sajtu lepa slicica svih variJacija. 

Video sam takve neke skice, zato sam i rekao da je to sve ista (slična) priča. Zapravo, nigde nije eksplicitno napisano šta je RiPol, osim što je napomenuto da je to patentirana konstrukcija kod koje se rezonantna frekvencija snižava, umesto da se poveća posle skutijavanja. A već u sledećoj rečenici kaže da "Linkvitzov dipol W" ima slične karakteristike...  

Nego me jedna stvar kopka - budući da su ovako spakovani drajveri izloženi asimetričnom opterećenju, zar ne dođe, posle nekog broja godina, do nekih mehaničkih problema, nekakvog razcentriranja?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ako nema damic ništa protiv da pitam ovde na temi…

Ako se na postojeći stereo sistem sa odvojenim predpojačavačem dodaju dva pasivna subwoofera, kako da spojim jedan receiver Panasonic SA-XR55 koji bi pogonio u bridž modu ta dva subwoofera? A hteo bih da režem stereo par kutija ispod 70-80 Hz, recimo.

I da li postoje aktivne skretnice a da nisu kao ove Behringer po pitanju izgleda (a da nisu cenom x.xxx)?

Ovo bi moglo i u početnička pitanja, al ovu temu sigurno prati dosta ljudi…

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, den!s said:

Ako nema damic ništa protiv da pitam ovde na temi…

Naravno da nemam nista protiv. SA-XR55 je 7.1 AVR, dakle ima sedam kanalnih pojacala i jedan low level izlaz za aktivni sub (druga varijanta:pojacalo + pasivni sub) sa 4 opcije rezova na 80, 100, 150 ili 200Hz.

Dakle, ako bi hteo da na postojeći stereo sistem sa odvojenim predpojačavačem, dodas dva pasivna subwoofera, morao bi ispred SA-XR55 da  ubacis low pass filter ili skretnicu.

Moj predlog je prilicno jeftin mini dsp 2x4 ili 2x4HD

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...