Jump to content


Apogee Duetta Signature i aktivni sistem


damic

Recommended Posts

 

Pozdrav Dacho,

Steta, na ova nasa dva foruma kao i vasem audiofilu mali je broj clanova sa aktivnim sistemima, a time i malo domacih iskustava. Relativno davno sam uocio prednost aktivnih sistema, posebno na zvucnicima ovog tipa. Kako si imao Maggies, znas o cemu pricam.

Vidim na temi tvog sistema da si usao u veci prostor, 34kvm je vec solidno. Verovatno ces vremenom doci do spoznaje da bez vise subova nema dobrog basa, ako budes presao na digitalnu skretnicu sa dsp-om, to ce biti relativno lako izvodljivo. Multisub sistem je posebna prica, zahteva iskustvo, razumevanje akustike malih prostora, bezbroj isprobavanja i naravno merenja mikrofonom. Ako dodjes do toga, tu sam. Ne znam dali si radio samostalno merenja, bez njih je usaglasavanje sistema ziva muka, da ne kazem, skoro nemoguce. Ako nisi, moja preporuka je REW program, nije komplikovano.

U medjuvremenu, prijatno slusanje horni, imaju i one svoj smek, kao i riboni. B)

Link to comment
Share on other sites

Eto steta sto si nismo blize da osobno osluhnemo sisteme, svako iskustvo dobro dođe.

Vec 10 tak godina se i sam borim sa raznim sistemima i nekako se uvije vracam na aktivni sistem. Koliko god pokusavao zivjeti sa pasivnim zvucnicima uvije postoji neki problem a najvise zbog akustike prostorije. U 10 god sam se nekoliko puta selio i uglavnom su to bili manji prostori puni kompromisa za ozbiljniji pristup postavke hi fi sistema.

Nije niti ovo sada trajno rijesenje ali bar imam prostora za posteno razmahati se. Sa subovima nemam previse iskustva ali zadnje 2 godine sam ipak upotrebljavao 2 suba u sistemu kao stereo opciju tako da sam ipak stekao neko iskustvo u tom pogledu.

Vidim da si daleko dogurao sa ovim kod tebe i ako se sve dobro izbalansira to je zvuk koji netko moze samo sanjati.

Ono sto me kod tebe malo smeta ( nije prigovor, samo bode u oci) ,su pojacala za subove. Probao sam tako nesto sa istom snagom od Pioneera i ne znam koji ono jos, ali tek kada sam na basove spojio monstrume iz profesionale onda sam vidio koja je zabluda tih digitalaca za HT. U second handu se da naci vrlo ozbiljnih naprava za 200 € koja isporucuju vrlo stabilnih 500W i vise i to onda tek pokaze zube svakom subu.

Ja sam jedno vrijeme koristio Thomannove mono module za aktivne subove sa skretnicom u sebi, mislim da je bilo 500W na 8 ohma, to je drzalo sub za jajca onako kako treba.

Ono sto ja planiram u svom sistemu ,i kutije su vec predviđene za to, je da iza sadasnjih kutija bude sub sa 2 x 12" drivera u push pullu. Taj sub bi na neki nacin bio kao nosac glavnog zvucnika. Sve to planiram upogoniti sa nezavisnim digitalnim pojacalima sa skretnicom u sebi tako bih signal povlacio iz ulaza u glavni zvucnik. Nekada davno sam imao Mirage OM 6 sa takvim aktivama. 

Nemam nikakva iskustva sa DSP - om ali uskoro cu uloziti u nesto u tom pogledu jer je to neminovno kao sto si i sam rekao, a u ostalom cuo sam kako to utjece na zvuk.

Jedan savjet bih molio. Prijatelj mi ima Musical Fidelity A5 integrirano pojacalo i Mirage M1 ogromne zvucnike koji razaraju u basu. On bi htjeo u sistem ubaciti DSP ili neki room korektor a da ne mora bas puno novaca ulagati. Sto preporucujes i kako se to moze ubaciti u sistem s obzirom na pojacalo? Preko kompjutera mini Dsp otpada jer covjek ne voli prckati po kompu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dacho said:

Jedan savjet bih molio. Prijatelj mi ima Musical Fidelity A5 integrirano pojacalo i Mirage M1 ogromne zvucnike koji razaraju u basu. On bi htjeo u sistem ubaciti DSP ili neki room korektor a da ne mora bas puno novaca ulagati. Sto preporucujes i kako se to moze ubaciti u sistem s obzirom na pojacalo? Preko kompjutera mini Dsp otpada jer covjek ne voli prckati po kompu.

Ajde, prvo ovo zadnje. 

Moja budget preporuka je Behringer DEQ2496, DSP sa neverovatnim brojem korisnih funkcija, prvenstveno namenjen PA, ali moze i za hi-fi. Ako se koristi sa digitalnim in/out radi fantasticno, sa analognim radi dosta slabije. Problem je u ulaznim i izlaznim analognim baferima koji imaju veliku distorziju. Prvi link, odlican clanak o primeni u hi-fi sistemima, drugi je za manual.

http://www.decdun.me.uk/deq2496.html

http://m.pssl.com/c/Manuals/47357m.pdf

Postoji dosta firmi koje rade upgrade, ali to zna da cenu osnovnog proizvoda poveca nekoliko puta.

Posedujem pomenutu spravu i nameravam da je ubacim u sistem. Vezuje se jednostavno, izmedju digitalnog izvora i DAC-a.  Ako se koristi opticki ulaz, signal mora biti strogo po I2s protokolu, u suprotnom nece da funkcionise. Nazalost, moj najcesce koriscen izvor, media player, ne daje signal po striktnom I2s, pa cu morati da koristim AES/EBU in/out, sto je u sustini kvalitetnija veza. Jedino, moraju se imati posebni adapteri na oba kabla (kod mene bi konekcije na izvor i DAC bile sa koaksijalcem). Ima na prvom linku detaljan opis.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, ako se ostaje na DEQ2496 koja je odlican DSP, jedna od varijanti je mod iste:

http://www.behringermods.com/deq2496.html

Dobija se DSP koji ima 123dB i 117dB S/N ratio ako se koriste analogni input/output.

Ako ti je prijatelj “uradi sam” tip, moze jeftinije, ima gomila tema o modifikovanju DEQ2496 na velikom diyaudio.com. Msm, moze da se koristi i stock varijanta DEQ sa svojim XLR i 6,3mm  analognim ulazima, ali to nije to. Neznam koji je nivo SQ sistema, ako je osrednji bila bi mozda i stock varijanta dovoljna.

Druga jeftinija solucija je neki od proizvoda MiniDSP, za 325 USD recimo:

https://www.minidsp.com/products/opendrc-series/opendrc-an

Ima DSP, volume control i mogucnost daljinskog upravljanja sto nije za zanemariti.

Da li ti prijatelj zna da je veza sa kompom neophodna samo kod inicijalnog setiranja? Posle toga, komponenta stoji samostalno u muzickom lancu. SNR za analog audio input/output je 114dB.

Znaci, neko mu pomogne samo prvi put kod setiranja i onda nema "prckanja" i veze sa kompom.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, damic said:

Hmmm, ako se ostaje na DEQ2496 koja je odlican DSP, jedna od varijanti je mod iste:

 

http://www.behringermods.com/deq2496.html

 

Dobija se DSP koji ima 123dB i 117dB S/N ratio ako se koriste analogni input/output.

 

Ako ti je prijatelj “uradi sam” tip, moze jeftinije, ima gomila tema o modifikovanju DEQ2496 na velikom diyaudio.com. Msm, moze da se koristi i stock varijanta DEQ sa svojim XLR i 6,3mm  analognim ulazima, ali to nije to. Neznam koji je nivo SQ sistema, ako je osrednji bila bi mozda i stock varijanta dovoljna.

 

Druga jeftinija solucija je neki od proizvoda MiniDSP, za 325 USD recimo:

 

https://www.minidsp.com/products/opendrc-series/opendrc-an

 

Ima DSP, volume control i mogucnost daljinskog upravljanja sto nije za zanemariti.

 

Da li ti prijatelj zna da je veza sa kompom neophodna samo kod inicijalnog setiranja? Posle toga, komponenta stoji samostalno u muzickom lancu. SNR za analog audio input/output je 114dB.

Znaci, neko mu pomogne samo prvi put kod setiranja i onda nema "prckanja" i veze sa kompom.

 

Sto se tice elektronike vise je na "Vi" sa tim, on je uglavnom na hardweru jak. Znaci neke umotvorine ne dolaze u obzir.

Znaci u ovom konkretnom slucaju ako bi taj Mini Dsp stavljao u lanac mogao bi na analogni ulaz prikopcati vanjsko phono pretpojacalo i na USB komp audio kao izvor zvuka pa onda analogni izlaz u Musical Fidelity u bilo koji ulaz.

U slucaju da mora spajati jos tuner ili neki drugi izvor zvuka neka ga skopca sa pojacalom bez DSP-a. Sto ce mu DSP za tv, tuner ili sl. jer nije neki filmofil. Bitno je da ima grem i comp audio preko DSP -a.

To bi mozda bila razumna opcija.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Pre par meseci nabavljena odlicna sprava (DSP), Behringer DEQ2496, dusu dala za sredjivanje pikova posebno u bas podrucju. Spojena je digitalno, optickim kablovima izmedju izvora i DAC-a. Ovih dana pravljen novi seting, Duette rade dole u fulu, dakle nisu secene hi-pass filterom kao do sada, a dodata su samo 2 suba, rez low-pass filterom 24LR na 45Hz. Kao sto se vidi iz priloga, bas paneli ribona pocinju da padaju od nekih 51-52Hz. Ovim setingom hteo sam da iskoristim sto vise planarnog basa koji btw nema premca sto se tice kvaliteta, Svaka bas membrana je 4000cm2, sto je priblizno povrsini 4 ipo drajvera od 15 inca, pri tom isuzetno male mase i velike brzine.

Narednih dana sledi pokusaj uklapanja treceg suba radi veceg headrooma, sto nije bas lako, videcemo…

Par grafika od danas:

zFvu4ip.jpg

 

ZHUaIg9.jpg

 

HpWgZXN.jpg

 

ptRcHvS.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ako si pratio temu od pocetka, aktivni je sistem, dakle moze da se radi sto god hoces, visoki, duboki, srednji, kako god, prema zelji. Shelving korekcijom mogu da podignem visoke za 12dB na 20KHz ali nema potrebe. Dalje, koristim moju varijantu sobne krive (na stranim forumima poznatije kao: house curve, room curve, target curve) gde se za razliku od konvencionalnog shvatanja idealne krive kao apsolutno ravne ili horizontalne linije, ide na varijantu da se duboki tonovi uzdizu a visoki smanjuju. Uprosceno, ovakav odziv zvuci najprijatnije. 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, milovan1963 said:

sto tako padaju iznad 10 kiloh.?

Milovanov post me podstakao da uradim nesto sto planiram odavno. Naime, u istoj sobi koristim relativno poznati full ranger Fostex FE126E u BR kutiji od 8 litara, tjun oko 90Hz. Kutijice mi sluze kao PC monitori i za usputno slusanje radio programa. Drajveri po fabrickim specs idu do 25KHz, i zaista, prosle godine sam ih merio (near field) idu linearno do 24KHz sto je bila gornja granica programa za merenje. Dakle, nema prevare. BTW, kutije rade sasvim pristojno za slusanje iz blizine ali prosto nisu “my cup of tea” za ozbiljnije slusanje.

 http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/fe126e.pdf

Napravim, improvizovane stalke, stavim ih ispred glavnih zvucnika tako da su Fostex-i za oko 25cm blize mikrofonu, visina 1m, uradim uobicajeno merenje sa mesta slusanja. Kutije usmerene ka mikrofonu. Krsteniji stalci bi bili dobrodosli ali nebi se dobilo neko narocito unapredjenje bar sto se tice merenja.

Merenje uradjeno na isti nacin kao i sva ranija, samo sto sam na kraju koristio samo jedno od 4 pojacala koje inace koristim u velikom sistemu. Sve korekcije koje se koriste u velikom sistemu stavljene na nulu, sto je odprilike situacija kod vecine ljudi koji slusaju ovu vrstu zvucnika u pasivnim sistemima.

 f1IvS1f.jpg

Sta je interesantno, iako Fostex FE126E ima odziv do 25KHz u realnom prostoru na mestu slusanja odziv od 20KHz se cuje umanjen za vise od 20dB-a. Poznata je stvar da visoki tonovi kod klasicnih point source drajvera drasticno padaju srazmerno udaljenosti, o tome je Boki pisao X puta, dok je manje poznato da kod ribonskih velikih visokotonaca (line source) taj pad je daleko manji. Iako Duette po specifikacijama imaju odziv do 20KHz, sto je manje od Fostex-a za 5KHz, u realnom prostoru su efikasnije na 20KHz za gotovo 15dB.

Druga interesantna stvar je odziv basa kod malih zvucnika, o cemu se na forumu naveliko raspreda. Konkretno, ovde, FE126E u realnom prostoru pocinje da pada od 170Hz, a opet ce vecina da tvrdi da ima “basa”.

 

Link to comment
Share on other sites

 

11 minuta ranije, damic said:

Druga interesantna stvar je odziv basa kod malih zvucnika, o cemu se na forumu naveliko raspreda. Konkretno, ovde, FE126E u realnom prostoru pocinje da pada od 170Hz, a opet ce vecina da tvrdi da ima “basa”.

 

Sve se može staviti u, ili istrgnuti iz konteksta, a ovakva tvrdnja svakako neće doprineti diskusiji.

Inače, odziv Fosteksa je klasičan single driver kreštavac, dok odziv Apogee sistema izgleda zaista impresivno.

 

Prilažem i ja jedno merenje, pa reci kako ovo tebi izgleda?

58d7b2d611b0d_DDaytonBRsedite20m.jpg.d7ac98c0a880d57f06fb1b41d8145ef5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jel mozes u PSY rezoluciji (ili varijabilnoj, u krajnjem slucaju 1/6), ovako se tesko vidi. Deluje mi da na 400Hz-1500Hz ima malo previse. Inace, nebi trebalo da bude lose. Naravno, od sub basa slaba vajda. Ovo sto se ispod 200Hz podize prema 50Hz je dobro. Definicija tog dela najvise daje kakakteristiku basa. Ako slucajno imas malo harsh-a, trebalo bi smanjiti vrh na 7KHz.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta je na onom grafikonu odziv zvučnika, a šta karakteristika primitivne merne opreme: mikrofon integrisan na laptopu :)

Imaću verujem nešto bolju sliku kada sve to ponovim sa nešto boljim mikrofonom, pa ću se javiti.

Link to comment
Share on other sites

Uf, ako je mike integrisan, sigurno je dole los od 50Hz nanize, mozda ti zato i tako naglo pada odziv a sigurno je i preko 10KHz znak pitanja. Ako mozes da nabavis pravi merni, bilo bi sve mnogo bolje. Moze i bez kalibracionog fajla, tu su greske obicno ispod 30Hz i preko 14-15KHz, ali u iznosu od dB-dva sto je zanemarivo.

Generalno, za gledanje ukupnog odziva 20Hz-20KHz najbolja je PSY rezolucija (psihoakusticna), to se pojavilo relativno skoro, pre godinu dana, a posle toga varijabilna. Za posmatranje bas odziva, 20Hz-200Hz, koristi se no smoothing, tu se najbolje vide problemi, sobni modovi, pa ih je lako lokalizovati i vrsiti korekcije. 

Slobodno postavi ako budes imao neka bolja merenja, ce da razmatramo. Steta, malo ljudi se bavi ovim stvarima, uglavnom se sve svodi na nagadjanja.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se, podrška od anonimnog čitaoca :) 

Meni je zanimljivo da čitam takve tehničke stvari, podešavanje, merenje, nešto konkretno, a ne ono što je većina na ovakvim forumima, placebo voodoo subjektivna nagadjanja, promenio sam strujnu utičnicu i moram da preslušam sve albume ponovo, koliko je zvuk bolji i tako to :) 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, damic said:

Uf, ako je mike integrisan, sigurno je dole los od 50Hz nanize, mozda ti zato i tako naglo pada odziv a sigurno je i preko 10KHz znak pitanja. Ako mozes da nabavis pravi merni, bilo bi sve mnogo bolje. Moze i bez kalibracionog fajla, tu su greske obicno ispod 30Hz i preko 14-15KHz, ali u iznosu od dB-dva sto je zanemarivo.

Generalno, za gledanje ukupnog odziva 20Hz-20KHz najbolja je PSY rezolucija (psihoakusticna), to se pojavilo relativno skoro, pre godinu dana, a posle toga varijabilna. Za posmatranje bas odziva, 20Hz-200Hz, koristi se no smoothing, tu se najbolje vide problemi, sobni modovi, pa ih je lako lokalizovati i vrsiti korekcije. 

Slobodno postavi ako budes imao neka bolja merenja, ce da razmatramo. Steta, malo ljudi se bavi ovim stvarima, uglavnom se sve svodi na nagadjanja.

Evo mog priloga tamo gde pripada.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Par izmena u sistemu. Iz poilice izbacen odlican Sony CDP-X559ES iz prostog razloga sto ga gotovo uopste ne koristim, jedan-dva puta u godini dana.

Umesto jednog panasonika koji je bio na trapezoidnim bas panelima, stavljeno novo pojacalo Navison NPA 400T, po specs 2x220W/8Ohms ili 2x350W/4Ohms. Sve u svemu, sada bi na bas ribonima trebalo da bude oko 400W po kanalu sto je za 100W vise u odnosu na prethodno. Primecuje se poboljsanje, kod ove vrste zvucnika svaki vat je dobrodosao.

Mozda sam vec pominjao da je svako pomeranje ovih zvucnika veliki problem, prvi je tezina od solidnih 50kg a drugi, izuzetno ostri spajkovi, dusu dali za rezbarenje parketa. Do sada sam ispod spajkova drzao metalne petodinarke, medjutim pri najmanjem pomeranju zvucnika dolazilo bi do iskliznuca sa novcica i neizbeznog ostecenja poda. Problem sam resio na relativno jednostavan nacin, epoksi lepkom zalepio sam po dve stare petodinarke od kojih je jedna probusena na sredini. Pri pomeranju zvucnika vise ne dolazi do iskliznuca spajkova.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...