Jump to content


Oppo ... my precious one!


Father

Recommended Posts

Razumeo sam da kada se koristi računar Oppo igra ulogu DACa. Otud i moje izvorno pitanje: a zašto Oppo? Zar nije onda jednostavnije i jeftinije koristiti računar i DAC :)

 

@RingeRajaNisi me baš ubedio :)

Ne želim da teram mac (mini) na konac, ali:

-ako se najpre tvrdi da je jedna platforma dobra (bolja od drugih) na nivou operativnog sistema,

-a u drugom trenutku kaže da postoje zvučne razlike koje proističu od implementacije audio drajvera u korelaciji sa softverom,

onda prva tvrdnja pada u vodu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

Ima nečega i u hardveru! :)

Bio sam u neverici kada sam prvi put priključio slušalice na analogni izlaz Mac Mini-ja. Spektakl!

U pitanju su moje Philips SBC HP840 (bang for the buck giant killer :)) i sinovljeve AKG Y50, probao sam ih u raznoraznim kombinacijama i nikada nisam dobio tako dobar rezultat kao sa Mini-jem.


 

Link to comment
Share on other sites

Manje više bih se složio sa svima. U mom slučaju poređenje sa Macom sam slušao na ne dovoljno adaptiranom za muziku Laptop-u Assus Core2Duo 2GHz sa 3GB rama i Mac mini je zvučao bolje.

Kada sam pogasio neke nepotrebne procese u pozadini iz strartup win loader-a i instalirao pomenute pluginove dostigao sam ono čega se sećam kao razlike. Rećićete: subjektivno, iz sećanja, sada je snag, a onda nije bio sneg .... Sve je to tačno, ali karakterističnost reprodukcije koju sam tada urezao u sećanje kao boljitak Mac reprodukcije sam dostigao. Predhodno sam i napomenuo da ne tvrdim to sa punom sigurnošću.

Iako je moje pitanje korisnicima Mac-a bilo, kako je setovan player po pitanju učitavanja u memoriju, niko od korisnika Mac-a nije dao odgovor. I ranije sam izjavio da, razlika od nekoliko stotina evra u hardveru, ako se već poseduje PC, nije vredna razlike u zvuku, sada mogu to i da potvrdim.

U momentu pokretanja ove polemike oko izvora zvuka za oppo, ja nisam iamo nikakvog ozbiljnog iskustva na ovu temu, a USB asinhroni ulaz sam koristio za Desktop računar predviđen za bioskop i projektor povezan najobičnijim HP USB kablom dužine 2m. Nisam čak bio ni znatiželjan po pitanju zvuka. Svakako da je ovakva USB veza mnogo bolje zvučala od predhodne analogne veze bananica/činč na izlazima zvučne kartice. U tom mometnu nisam imao razloga da sumnjam u interni player integrisan u Oppo 105D.

Ispostavilo se da je, prednost korišćenja playera sa računara uspešno odnela zvučne slepljenosti tonova, pa samim tim i distorzije koje usled manjka slojevitosti nastaju, takođe je poboljšana jasnoća zvučne slike i fokus instrumenata i moram priznati u potpunosti učinila veliki kvalitativni iskorak u reprodukciji i iskorišćenosti uređaja.

Meni Oppo 105D nije 100% audio uređaj, zaboravlja se da se njegov sjaj ozbiljno odnosi i na Video reprodukciju sa upscalingom na 4K, poseduje takođe izuzetnu digital "preamp" izlaznu sekciju RCA/XLR, povezuje na jednom mesu sve digitalne izvore, izlazi na gomilu online sreaming provajdera (koji kod nas nisu u životu, nažalost), omogućava vrlo laku navigaciju po Youtube-u, i na kraju robusne je izrade i prefinjenog izgleda koji prati sveobuhvatni kvalitet.

I da ne ispadne kako ga samo hvalim, postoji za njega mnoštvo recepata za modifikacije u hardverskom smislu od 5e-2000e, a verujem da će se pojaviti i softwerska u vidu nekog frimwer-a sa imlementacijiom boljeg internog softwera i pametnijih rešenja u njegovoj implementaciji sa hardwerom ... Nije Oppo 105D nimalo loša investicija kada se pobroje kuteije koje on zamenjuje.

I want to beleve! :wub:

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Father said:

Iako je moje pitanje korisnicima Mac-a bilo, kako je setovan player po pitanju učitavanja u memoriju, niko od korisnika Mac-a nije dao odgovor. I ranije sam izjavio da, razlika od nekoliko stotina evra u hardveru, ako se već poseduje PC, nije vredna razlike u zvuku, sada mogu to i da potvrdim.

Bez uvrede, ali previše stvari ne razumeš uopšte, ili ono što misliš da si razumeo, razumeo si pogrešno, pa mislim da bi te od detaljnih objašnjenja kako Audirvana i još neki plejeri za Mac OS koriste, recimo, Direct Mode i Integer Mode, samo zabolela glava...:rolleyes: Preporučujem da slušaš ono što ti uhu najviše prija, bez pokušaja da drugima objasniš nešto što zapravo ne razumeš i da ih ubeđuješ u ispravnost jedne specifične opcije u odnosu na neku drugu. U redu je da izneseš svoja iskustva, ali pusti neka svako za sebe sam donese svoj sud. Daću samo jedan, najsvežiji primer: slušao si, ko zna kada, Audirvana plejer koji je radio na drugačijem računarskom hardveru, drugom OS i u tuđem audio sistemu, i po sećanju ga poredio sa svojim, potpuno različitim sistemom, pri čemu si ECC memoriju, za koju niti znaš šta je, niti zašto i gde se koristi, a kako videsmo, u "običnim" Mac računarima je nema, "okrivio" za nešto bolji zvuk?! Win loader??? No comment... Da si Foobar probao na istom Mac Miniju na kome je instaliran i Mac OS i Windows, u poznatom sistemu, to bi imalo neku težinu, ovako sve liči na priču o lisici i kiselom grožđu...  Mislim, ok, ovo je forum, "papir sve trpi", ali ovo čitaju i neki ljudi koji ponešto znaju o nekim stvarima... NHF...

Link to comment
Share on other sites

Onda bi bilo bolje da nešto više i kažeš nego samo da pametuješ ne rekavši zapravo ništa značajno ni bitno.

MacMinija sam slušao u svom sistemu i na svom Oppo-u, što bi da si ispratio celu diskusiju od početka sa iskrenim interesovanjem znao, pa ne bi napadao tako prepotentno.

O mojoj glavi nemoraš ti da brineš, nego reci, ako je ikako moguće, na koji način rade, kada tako sve znaš, Direct Mode i Integer Mode u okviru Mac playera. Pošto znaš da rade bolje i pametnije nego ??? modovi na PC-ju, ali ne reče ni kako si do tog saznanja došao. Izvoli podeli.

Mac je ista kanta kao i PC samo sa boljim OS-om i analognim audio izlazom. I on baguje i on se glavi i puca isto kao i PC.

Naravno da iznosim svoja saznanja i mišljenja i to je sasvim legitimno, a onaj koga zanima može da ih usvoji ili odbaci. Sasvim je legitimno i da postavljam pitanja i upitno iznosim svoje zaključke, ako mi se tako hoće, jer time ne vređam nikoga, već tražim pomoć od pametnijih da iznesu znanje.

1 sat ranije, Zexx said:

ali ovo čitaju i neki ljudi koji ponešto znaju o nekim stvarima... NHF...

Čita i mnogo više onih koji ne znaju ništa o nekim stvarima. Jedini je problem sebičnost da se objasni, ili zapravo ne znanje kako to radi, pa se ne upušta u detaljnije objašnjavanje. Važno je samo nekoga "nahraniti snegom" i izaći kao pametnjaković ... Razočaravajuće!

Link to comment
Share on other sites

Posto sam ja sada sklopio poprilicno ozbiljan sistem, kao celina verovatno najbolji do sada, a ciji je izvor i dalje, a i u buduce Oppo 105, voleo bih da saznam koliko je to djubre taj interni plejer u Oppo-u. Pa tom prilikom, a cim zavrsim pravljenje difuzora, pozivam nekog, ili dvoje, mozes i ti tata da uzvratis posetu, da napravimo i kod mene u sistemu test, gde je Oppo najjeftinija, ne i najslabija karika. Verujem da moze bolje, samo je pitanje koliko i da li ce to biti dovoljno da narusim sadasnju funkcionalnost i lakocu koriscenja i upravljanja sistemom. Dakle dve karte za Holivud. :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, williamwallace said:

mozes i ti tata da uzvratis posetu

Najlepše hvala na pozivu. Biće mi zadovoljstvo. Nema razloga za zabrinutost. :rolleyes:

I onako je opšte poznato da smo već kao zaljubljenici ovog hobija posmatrani sa strane kao čudaci, pa ove male nijansice između nas samih i nisu zabrinjavajuće.

Polaskan sam pozivom, posle svega što je pratilo moj čuveni prelet sa oppo playera na USB vezu i zahvaljujem na poverenju ... Ja bi poneo svoj PC laptop sa instaliranim foobarom i tablet za navigaciju, kao i HDD pun muzike, zajedno sa driverima.

Naravno poneo bih i već poznati USB A-B/LAN F-FTP kabl. :wub:

Ako se zainteresuješ, možemo sve da instaliramo i na tvom laptopu i android-u (ako koristiš) i aktiviramo da možeš da koristiš nakon mog odlaska. Samo je potrebno da u početak-u imaš bar običan USB A-B (printer kabl) dok ne kupiš neki "kršteni".

Dogovaramo se oko viđenja dalje na PP... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On 11.1.2017. at 10:56 AM, Father said:

Onda bi bilo bolje da nešto više i kažeš nego samo da pametuješ ne rekavši zapravo ništa značajno ni bitno.

MacMinija sam slušao u svom sistemu i na svom Oppo-u, što bi da si ispratio celu diskusiju od početka sa iskrenim interesovanjem znao, pa ne bi napadao tako prepotentno.

O mojoj glavi nemoraš ti da brineš, nego reci, ako je ikako moguće, na koji način rade, kada tako sve znaš, Direct Mode i Integer Mode u okviru Mac playera. Pošto znaš da rade bolje i pametnije nego ??? modovi na PC-ju, ali ne reče ni kako si do tog saznanja došao. Izvoli podeli.

Mac je ista kanta kao i PC samo sa boljim OS-om i analognim audio izlazom. I on baguje i on se glavi i puca isto kao i PC.

Naravno da iznosim svoja saznanja i mišljenja i to je sasvim legitimno, a onaj koga zanima može da ih usvoji ili odbaci. Sasvim je legitimno i da postavljam pitanja i upitno iznosim svoje zaključke, ako mi se tako hoće, jer time ne vređam nikoga, već tražim pomoć od pametnijih da iznesu znanje.

Čita i mnogo više onih koji ne znaju ništa o nekim stvarima. Jedini je problem sebičnost da se objasni, ili zapravo ne znanje kako to radi, pa se ne upušta u detaljnije objašnjavanje. Važno je samo nekoga "nahraniti snegom" i izaći kao pametnjaković ... Razočaravajuće!

Koristim osx 10-15 godina na razlicitim jedinicama uglavnom lap top. Nedavno sam nabavio mac mini kao samo za muziku. uopste se ne secam da je bilo kada OSX pukao? Narocito NE kada je u audio rezimu. Svi driveri za bilo koji audio interfejs rade odmah. (Jedino je bio neki problem sa HiFace driverima za novije OSX i to su resili...) Bude ukljuceno i po 3 razlicita audio uredjaja sto na USB, Firewire pa i na Thunderbolt i nikada nije bilo nikakvih problema. Preko Bootcampa i Windows na istim hardverimaa radi vrlo dobro. Isto bez problema ALI tu vec postoji to konstantno pitanje drivera koje nije tako jednostavno kao kod OSXa? Moja preporuke je model Mini. Odlican, bez suma, ne greje se uopste, malih dimenzija, ima mnostvo konektora. Pa cak i sirov audio izlaz mu je dobar i moze se koristiti.

Link to comment
Share on other sites

Otprilike je ovako i kod mene, ne bih imao mnogo toga da dodam.

Isto koristim OSX duže od 10 godina, još od 10.4.x Tiger OS-a i samo jednom u životu sam morao da aktiviram Time Machine i uradim restore sistema, a prošlo je glatko.

Mac mini nije ultra jeftina mašina, ako ga poredite 1:1 sa istom takvom kung-fu PC sklopljenom konfiguracijom u kućnim uslovima, ali poređenje nije ni adekvatno, ni korektno.

Ko hoće da se nasluša muzike za sve pare moj savet je ne previše skup second hand mini + Amarra softver, uz pristojan USB kabl.

 

Samo još mala digresija u vezi M2Tech HiFace uređaja. Ako pričamo o prvoj generaciji uređaja, pogotovo mislim na EVO liniju, tu postoji zez sa drajverima, pošto je plafon na kojima EVO prve gen. radi Yosemite, dalje ne može. EVO druge gen. radi bez drajvera na OSX, ali to uopšte nije isti uređsj, pa se ne mogu tako ni porediti.

Link to comment
Share on other sites

Pa ja jos od Motorolinog procesora :) mozda i vise od 15g? Jedino sto mogu da primetim je da su uspesno upropastili Itunes kada su vezali da sve ide preko njega... Nekada dobar program koji je fantasticno grebovao CDe, Danas ne zelim da ga vidim uopste... Ako se nabavi veci HD mogu se instalirati i 3 operativna sistema OSX, WIN i LYN. Jednostavno se bira na pocetku koji ce ici a moze se namestiti i auto pocetni. Jedino sto mogu da kazem da ne bi trebalo WIN pustati uopste na mrezu. Jednostvno ukinuti sve kontakte sa internetom. I onda nea nikakvih problema ni virusa ni bilo cega. Ja nisam preinstalirao WIN godinama, naravno ni OSX. A scam se jednom sam radio neki migration i spakovao sam ceo WIN na neku foru sa kompletno svim programima. To sam kasnije preko OSXa i Bootcampa sve odjednom sjurio na racunar i odmah omao ceo WIN sa kompletno svim programima bez ikakvog posbnog instaliranja programa i klasicnog win maltretiranja :) Sada da me pitas kako sam to uradio ne bih znao da kazem ali secam sa da sam koristio neki Bombich software za to pakovanje?

Link to comment
Share on other sites

Ok ako Vama dobro, dobro i meni nemam ništa protiv Mac-a i OSX-a, samo kažem da je ista kanta u smislu komfora koliko i PC iz ugla naprednijeg korisnika ozbiljnijih paketa aplikacija i procesuiranja poput Adobe Master Collection CS, Audtodesk MAX-a, video montaže, izrade animacija ...

Svaki test generacijski istih mašina od Power Mac Pro-a i Intel 2 generacije quad-core PC X64 konfiguracija nikakve bitne razlike nema u fluidnosti rada i konforu. Naravno ovo su moji utisci, dodatno je poražavajuće bilo što je u tim testovima MAC imao kvalitetniju memoriju i 2x xeon quad-core procesor ... Testirao sam par stvari sa izuzetno teškim Bilbord pripremama za štampu i ni sec. nije bilo ni brže ni fluidnije ni konfornije na Mac-u

Zato sam i ostao na PC-ju iz čisto praktičnih razloga investiranja u hardwer i onog što ti taj hardver vraća. Znači PC u to vreme je bio nekih 1800e a MAC 4500e, a konfor i iskorišćenost identična. Čak mi je zbog Network Rederinga i konfigurisanja Render farme mnogo bilo ekonomičnije da napakujem 4 identične mašine od kojih je 1 u fulu (1800) a ostale 3 render slave bez potrebe za vrhunskom grafikom, velikim monitorom ili fancy ogromnim diskom.... Dakle ekonomičnost i operativnost PC platfomni u mom poslu je dalkeo na strani PC-a pa mi ne zamerite što sam dosta naklonjeniji PC elastičnom hardweru koji se dodatno može korigovati potrebama i novim zahtevima kroz vreme.

Sadašnji računar koji koristim kod kuće za rad sam kupio još pre 8-9 godina (intel I7) i overklokovan radi sve to vreme na 5GHz bez ikakvih problema, a ume da radi na 100% procesora i memorije danima kada kuva neku animaciju ... Tako podešen i setovan nije ništa sistemski morao da se tretira od 2009 godine kada sam instalirao win7 i od tada nikada ništa osim redovnog updatovanja nisam radio.

Toliko o konforu i mom utisku sa PC mašinama, naravno ovo je slučaj kada se kupi vrhunski hardver. Na tržištu ima mnogo đubreta i preterana štednja pri kupovini pc-a je najčešći problem njihovih korisnika. Bez važne komponente od min 200e nema ni stabilne konfiguracije, nažalost tako stoje stvari.

Link to comment
Share on other sites

Mi ovde ne pričamo o renderovanju fajlova od po par giga za bilborde, već o korišćenju kao audio mašine i kvslitetu zvuka.

Inače, ako ćemo da poredimo Mac i PC, ali ne iz ugla onoga što se lično koristi, već u okviru profi upotrebe, Mac ima set softverskih rešenja koja su industrijski standard u domenu muzike i videa, tu PC teško može da dominira. Tamo gde je PC jači je grafika, iako, pretpostavljam da znaš, Photoshop je prvo izašao na Mac-u, pa je tek onda od neke verzije napisan i za Win. Ali npr. 3D Max i dalje ne postoji za OSX.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Sadašnji računar koji koristim kod kuće za rad sam kupio još pre 8-9 godina (intel I7) i overklokovan radi sve to vreme na 5GHz bez ikakvih problema, a ume da radi na 100% procesora i memorije danima kada kuva neku animaciju ... 

Koji je procesor u pitanju ?

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, ab said:

A moj bata ima tenk :o

K'o deca ste, imate i neke druge stvari za merenje, ne morate sve preko tehnike. :P

Da li se neko bavio napajanjima za te skupe makine, iznenadili bi se koliko se makina relaksira?

Pa kad priča o renderovanju...

Što se tiče napajanja za mini, hvala, ali neću da prčkam oko toga, i ovako je zvuk i više nego dobar.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ok ako Vama dobro, dobro i meni nemam ništa protiv Mac-a i OSX-a, samo kažem da je ista kanta u smislu komfora koliko i PC iz ugla naprednijeg korisnika ozbiljnijih paketa aplikacija i procesuiranja poput Adobe Master Collection CS, Audtodesk MAX-a, video montaže, izrade animacija ...

Svaki test generacijski istih mašina od Power Mac Pro-a i Intel 2 generacije quad-core PC X64 konfiguracija nikakve bitne razlike nema u fluidnosti rada i konforu. Naravno ovo su moji utisci, dodatno je poražavajuće bilo što je u tim testovima MAC imao kvalitetniju memoriju i 2x xeon quad-core procesor ... Testirao sam par stvari sa izuzetno teškim Bilbord pripremama za štampu i ni sec. nije bilo ni brže ni fluidnije ni konfornije na Mac-u

Zato sam i ostao na PC-ju iz čisto praktičnih razloga investiranja u hardwer i onog što ti taj hardver vraća. Znači PC u to vreme je bio nekih 1800e a MAC 4500e, a konfor i iskorišćenost identična. Čak mi je zbog Network Rederinga i konfigurisanja Render farme mnogo bilo ekonomičnije da napakujem 4 identične mašine od kojih je 1 u fulu (1800) a ostale 3 render slave bez potrebe za vrhunskom grafikom, velikim monitorom ili fancy ogromnim diskom.... Dakle ekonomičnost i operativnost PC platfomni u mom poslu je dalkeo na strani PC-a pa mi ne zamerite što sam dosta naklonjeniji PC elastičnom hardweru koji se dodatno može korigovati potrebama i novim zahtevima kroz vreme.

Sadašnji računar koji koristim kod kuće za rad sam kupio još pre 8-9 godina (intel I7) i overklokovan radi sve to vreme na 5GHz bez ikakvih problema, a ume da radi na 100% procesora i memorije danima kada kuva neku animaciju ... Tako podešen i setovan nije ništa sistemski morao da se tretira od 2009 godine kada sam instalirao win7 i od tada nikada ništa osim redovnog updatovanja nisam radio.

Toliko o konforu i mom utisku sa PC mašinama, naravno ovo je slučaj kada se kupi vrhunski hardver. Na tržištu ima mnogo đubreta i preterana štednja pri kupovini pc-a je najčešći problem njihovih korisnika. Bez važne komponente od min 200e nema ni stabilne konfiguracije, nažalost tako stoje stvari.

Father, moram da priznam da si ti jedan od retkih koji podjednako fluidno i komforno radi na PC-u i Macu.

Meni je to licno nepojmljivo i nikada se ne bih vratio na rad na PC-u bas upravo iz navedenih razloga i mojih secanja, doduse davno krajem 90-ih rada na Win.

Pre tacno 17 godina kupio sam svoj prvi Mac koji je u to vreme kostao 7.400 DM (G4 masina sa Motorola procesorom, Nvidia grafickom i kucistem jakim kao tenk + 17" lcd monitor). Po struci sam graficki dizajner i ono cega se dobro secam je da sam prelaskom na Mac iste poslove zavrsavao maltene duplo brze nego na PC (a imao sam kvalitetnu PC konfiguraciju).

Ta G4 masina je bila upotrebi punih 10 godina nakon cega je otislo napajanje koje s obzirom na manju upotrebljivost masine (u medjuvremenu presao na iMac 24" koja danas ima punih 10 godina i naravno i dalje je koristim kao radnu masinu zbog ugradjenog SSD-a), nisam imao zivaca da trazim polovno napajanje. 

Nije samo hardver bio kvalitetniji i proveren/pouzdan kao konfiguracija, vec upravo OS na kome sa radio danima bez da stucne masina. Dakle, moje okruzenje je Adobe CS (Indesign, Illustator, Photoshop, Bridge). Pravim cesto i bilborde i nije bas da su neki reper zahtevnosti za masinu, nema tu ni g od gigabajta kada se radi sa PDF-ovima u proporciji 1:10 :)

Sa druge strane, priprema kataloga i ostale stampe na PCu je trajao mnogo duze zbog besomucnih zamrzavanja, restarta, virusa (antivirus program koji dodatno usporava rad). Svega toga ni u tragovima nije bilo na Macu. Jednostavno, operativni sistem je glavna prednost Maca, sam hardver ne verujem da je kvalitetniji nego na nekom podjednako skupom PC-u, mozda pre probraniji i ugodjeniji/pouzdaniji kao konfiguracija. Druga je stvar sto je u medjuvremenu Mac, a pre svega Apple, postao fensi proizvod i statusni simbol. Za mene je to pouzdan working horse pa zatim sve ostalo.

Inace, drugar koji radi u velikoj marketinskoj agenciji mi kaze da su posle mnogo godina rada Mac-ovima presli na PC masine. Razlog je stednja i ovo sto si pomenuo da PC (ako je dobro konfigurisan i sacuvan od virusa) jeste isplativiji za upgrade nekome kome je brzina rada na prvom mestu.

Primera radi, na trenutnom iMacu iz 2007. - kostao tada 2.000 eur - dakle za te pare masina i odlican lcd monitor od 24" made by LG koji nakon 10 godina neprekidnog rada nema ni jedan bad pixel a brightness i dalje dobar (Core2duo 2.16Mhz, 4Gb ram, SSD Kingston 240 GB), ovih dana spremam katalog od maltene 300 strana ciji samo radni fajl ima preko 1Gb. Ni u najludjim snovima ne mogu da zamislim da podjednako "jaka" PC konfiguracija ovo moze da uradi, a da se pritom ne raspadne.

Link to comment
Share on other sites

Sa Filipom se sve slazem i prihvatam, ja govorim o hardweru da tu nema nikakvih boljitaka, samo kosta 3x vise. Operativni sistem je vec domen softwera i tu postoje originalna resenja sa obe strane, a moja iskustva govore da su u oba slucaja adekvatna za namenu koju su programirani.

I kako ab upravo rece, optimizacija je vazna, pa sve zavisi od individualnog afiniteta i spremnosti da senesto docacka i izvuce maksimum.

1 sat ranije, Vlajo said:

Koji je procesor u pitanju ?

Intel I7 2600k

A od antivirusa vec godina koristim naj obicniji MS Esentials i nikakvih problema sa kocenjem i virusima nemam vec dugi niz godina.

Sto se oppo-a tice, nesretni intrni player je i uzrok ovolikog off-a teme koji traje nekoliko stranica i ima za cilj upucivanje zainteresovanih da razmotre sve tri mogucnosti reprodukcije pomocu ovoga ili nekog novog modela....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...