Jump to content


Čuvajte se web lopova (scammera)


sondek

Recommended Posts

U poslednje vreme dosta čitam,a i sam zamalo jednom naleteh na nevolju pa da stavim upozorenje.Bank transfer i naročito western union kao način plaćanja je čest metod kako vas navuku na prevaru.Od skoro smo u poziciji slobodne kupovine,pa malo opreza nije na odmet.Pay Pal koliko znam je ipak najsigurniji nacin plaćanja,ali i tu budite oprezni ako nesto recimo prodajete, mogu vas navući na slanje na drugu adresu koja nije registrvana kod pay pal i onda traziti(i dobiti) novac nazad,a vasa roba koju ste prodavali otišla na poklon nekom probisvetu.Ako neko jos ima neka iskustva nek prenese,moze da bude svima od koristi.Ipak smo jos zeleni u web trgovanju,takve lopovi obozavaju.pazite da u forumskoj komunikaciji ne objavljujete licni mail,proverite da vam se neko ne predstavlja kao neko s kim ste u dijalogu,naprave gresku u jednom slovu u Nicname-u,ima svacega,lopovi sve pametniji.

http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?t=192117

Jedan primer koji sam licno video i skontao najverovatniju prevaru su i ovi Linn zvucnici,oglaseni po extra primamljivoj ponudi i za 2000E .Sad nema vise slike, ali u maple finisu su i ista slika je,a dve totalno razlicite  cene 2000E i 7000E .Inace bili extra skupi zvucnici od 25-26000gbp tako da je i ova cena od 7000 dobra,otprilike mozda i realna.Po pravilu na te "dobitke na lotou" se i love kupci,tako da ako vam cena deluje nerealna to tako i jeste-scammer koji vreba zrtvu!

http://www.hifi-platform.eu/en/ad/actieve-luidsprekers,47/linn-klimax-320a,1339

Evo i linka ka temi sa bratskog foruma,vredi je pročitati http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?t=94978

 

Nadam se da sam vas malo zabrinuo i bacio u oprez.

Cheers!

sondek

Link to comment
Share on other sites

Odlična tema i pozdravljam tvoju inicijativu da govoriš o tome.

Lično sam imao puno transakcija sa ljudima širom sveta dok sam živeo tamo, i nikad nisam prevaren ne zato što sam nešto pametan nego samo analitičan i nisam alav :-) . Dešavalo se da nije u skladu sa opisom tj da je stanje lošije jer moje mint i njegovo mint nisu isti, wear and tear je vrlo fleksibilno opisivanje itd. Slao sam na raznorazne načine novac, to nije problem ali postoje tako očigledni znaci pokušaja prevare da jedino želja da se za 10% cene kupi nešto može anestezirati mozak. Dakle pohlepa kupca.

Interesantno je da sam imao slučaj krađe identiteta ali je AmEx uhvatio za 3 minuta jer je bilo van mog obrasca ponašanja. Svaka im čast.

 

Elem, sad se kod nas prilično rasplamsala kupoprodaja na KP. Tamo čega ima pa to je šou. Neverovatnih likova ima. Moj saveti bi otprilike izgledali ovako:

1. pogledati ocene prvo i videti da li ima štelovanja i sumnjivo istih opisa transakcije, friziranje feedbacka. Kojim tempom se dešava, da li za kratko vreme, vrednost transakcija. 

2. Apsolutno ne kupovati od ljudi koji odbijaju da pišu preko KP, koje su "prezauzeti" i koji se obraćaju sa "druže", ne predstavljaju se u oglasu imenom nego kao paja patak, majstor, batica i slično

3. spremnost na lično viđanje je dobar znak ali nekad i blef posebno ako je u nekom selu u centralnoj srbiji pa zna da niko neće da raspali dole

4. papirče sa vašim random tekstom da slika pored uređaja

5. ne kupovati hifi koji nema daljinski, ima oguljene šrafiće ili recimo nalepnice sa bar kodom (znak da se kupovalo po aukcijama na kilo ili da je servisirano ili je kisnulo negde na stovarištu itd...

6. cena treba da bude adekvatna, svaka niska cena je crvena zastavica naravno, ovo je ključno

7. naravno i naša država treba da promeni tj pooštri pristup. Ne može čovek da dobije cepanicu umesto laptopa i nikom ništa. 

8. na kraju, ovakav community kao što je hifiles je zlata vredan i odličan je filter u domenu hifi. Mala smo mi sredina i lako se raspitati.

 

Pisao sam nekoliko puta gospodi sa KP da onemoguće brisanje oglasa pre dobijanja ocene obično prevaranti brišu odmah i time onemogućavaju dobijanje negativne ocene, transakcije kao da nije ni bilo. Nisu me ozbiljno shvatili, dobio sam neke generičke odgovore. Toliko od mene za sada

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Sloba said:

Pisao sam nekoliko puta gospodi sa KP da onemoguće brisanje oglasa pre dobijanja ocene obično prevaranti brišu odmah i time onemogućavaju dobijanje negativne ocene, transakcije kao da nije ni bilo.

Dovoljno je da su prodavac i kupac razmenili/poslali po jednu poruku - može se ostaviti ocena, bez obzira što je oglas obrisan.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Sloba said:

8. na kraju, ovakav community kao što je hifiles je zlata vredan i odličan je filter u domenu hifi. Mala smo mi sredina i lako se raspitati.

Jeste, samo je ponuda bilo cega iole zanimljivog jednaka nuli.

Na slovenackom audio-kontaktu u svakom trenutku ima bar nekoliko interesantnih sprava - ovde kod nas nema ni na KP, a da ne pricamo o forumu...

Link to comment
Share on other sites

OK tačno ali principi su i dalje isti uz naravno veći rizik. Nikada wire transfer, da slika neku vašu reč u realnom vremenu i pošalje na viber/whatsapp, da ode u banku i traži payment instructions i pošalje kupcu koji to nosi ovde kod nas u banku, prethpdni istorijat, radni staž na dotičnom sajtu itd

Dalje, dok nisam izgradio reputaciju na nekim ozbiljnim sajtovima kupci su tražili da im skeniram pasoš ili vozačku. Rizik ostaje ali se moneže minimizirati svakako.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo je vazno pobediti gramzivost i naivnost koju bih nazvao "e bas mi se posrećilo".Toga u realnom svetu nema,a ako ima dešava se nekom drugom,profesionalcu.Prevara dobrim delom nastaje na spremnosti kupca da poveruje u dobitak na lotou.Tu cena kao mamac po pravilu anestezira bilo kakav oprez.Gledam ponekad drastične primere toga u svom poslu,gde ljudi izgube sve sto su u zivotu stekli.U prirodi je čoveka da želi da prođe dobro,toga je scammer dobro svestan.

Zahvaljujem na učešću.Ja sam se natrgovao i srećom nisam stetovao ali tema moze da bude svima korisna.I ranije sam hteo da postavim nesto kao forumski feedback,i mislim da je međuforumaska trgovina super,vidi se vremenom i ko je ko,saznas lako i o istoriji uređaja...,ali nazalost malo se toga oglasava ovde na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Ako je neko član foruma i prodaje uređaj koji odgovara  opisu u datom u oglasu, ne vidim razlog zbog koga svoj uređaj ne bi ovde oglasio. Prodavce koji se ovde oglašavaju, pogotovo ako su dogogodišnji članovi, posmatram sa više poverenja i lakše bih se odlučio na kupovinu. Razlog za ne oglašavanje na forumu je najčešće prenaduvana cena koja je na KP veoma čest slučaj a ovde se prodavci ipak teže odlučuju da postave takav oglas.

Link to comment
Share on other sites

Nema veze sa kupovinom - prodajom, ali se desilo pre nekoliko dana, pa da ispričam.

Pozvali me klijenti, kažu da su fasovali neki virus, kriptovalo im podatke i traže da se uplati $1000 na priloženi broj računa, za uzvrat će dobiti šifru za otključavanje.

Kada sam malo pogledao, video sam da su nestala samo dva (ali najvažnija) fajla, što mi govori da nije u pitanju virus, nego su ljudi natenane pregledali bazu i odabrali šta treba.

Naravno, o plaćanju nema ni govora, otkačili smo dva lokalno umrežena računara sa interneta i vratili poslednje stanje koje su imali spaseno. Gube skoro četiri meseca podataka... svaka nemarnost se plaća, ali su srećni kako se sve završilo.   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kad pomenuste kupovinu preko Kupujem Prodajem, postoji li mogućnost otvaranja pošiljke pre plaćanja u pošti ili pred kurirom za prispeli paket? Kako se uveriti pre nego što je kasno da je dogovor ispoštovan?

Koji je garant zaštite kupca od prevara primenjiv u tom slučaju.

Ispada da je KP samo digitalni "Buvljak" za trgovinu uglavnom na crno i bez garancije zaštite kupca, što bi se reklo na sopstveni rizik.

Link to comment
Share on other sites

То зависи од курирске службе, не и од КП. Иста прича је рецимо када се наручује преко Емми фирме. Тврде да се пакет одмах брати ако се примети да нешто није у реду са пошиљком и јави. Курири не дозвољавају отварање пре плаћања али Емми опет каже да је ту гаранција бесплатног повратка. Овде је половна роба и једина заштита је преко 5к дин када се аутоматски укључује њихов правни тим (или макар тако тврде) док испод тога мора само оштећено лице поднети тужбу.

Link to comment
Share on other sites

Имао сам ситуацију са једним продавцем из Ниша који је продао неисправан хдд за испод 5000дин, те су ми са КП рекли да је у питању сума изнад 5к да би одмах они покренули тужбу али овако морам сам. Да ли је то био изговор или не, не могу тврдити... Лика су бановали а ја сам проблем решио другим путем.

Link to comment
Share on other sites

Kad pomenuste kupovinu preko Kupujem Prodajem, postoji li mogućnost otvaranja pošiljke pre plaćanja u pošti ili pred kurirom za prispeli paket? .

Ako si dovoljno uporan i malo bezobrazan, postoji. Ja npr nisam hteo da im dam 600e za tv, dok mi nisu omogucili da otvorim paket i uverim se da je panel perfektan. Naravno da nemaju vremena da te sacekaju da prikljucis i isprobas, ali da bacis prvi pogled da vidis da je fizicki sve ok trebalo bi da im je obaveza da ti omoguce...

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...