Jump to content


Smart tv da ili ne


Recommended Posts

34 minuta ranije, NShappy said:

Što se tiče priče smart TV da ili ne, moj konačan odgovor je NE!

Sony kupljen pre 3-4 godine, sada više ne pušta najnoviju verziju .mkv fajlova. :angry:

Instalisan je poslednji fw što ga je Sony izdao, i ništa. Sve je više i više fajlova što ne rade. Nije problem, premostiću Chromecast-om, ili nekim drugim externim uređajem, i PC mi je zakačen na TV, ali eto toliko o smartnosti televizora. Njegova pamet polako zalazi u demenciju, a nije dočekao ni iz vrtića da izađe.

Dakle, smartnost televizora jeste neizbežna samo zato što sada valjda i nema valjan TV da mu nisu ugradili neku "pamet", ali džaba kada će po svom slučaju ta smartnost trajati samo dok je podrške proizvođača za konkretan model. A njma uopšte nije u interesu da rade na stalnom apdejtu fw-a za sve njihove uređaje godinama nakon prodaje. Veliki su resursi potrebni za to, a za'ole njih patka da nam održavaju televizore ažurnim (bar) jednu deceniju. :(

U principu, da smart televizori počnu imati smisla, potrebna je neka otvorena, standardizovana i masovna platforma. Ovako, svako za sebe piše OS, aplikacije i pruža kasniju podršku, mrka kapa. :unsure:

Pretpostavljam da misliš na materijal enkodiran novijim H265 kodekom, međutim, stvari nisu tako jednostavne. Ovaj kodek traži ozbiljniji hardver koji je to u stanju da "sažvaće" što ni smart televizori stari svega nekoliko godina uglavnom nemaju. Takođe, cena licence za H265 nije beznačajna, pa čak i da je moguće implementirati ovaj kodek na starije uređaje, ostaje pitanje kako to naplatiti od korisnika koji su već odavno kupili i platili uređaj.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo slična stvar se dešavala na Nokia Symbian telefonu. Malo po malo aplikacija za aplikacijom ili delovi podrške su nestajeali, kako je vreme odmicalo. Tu mislim na Skype, pa Viber pa sve otežanije web surfovanje ....

Narvno prelazak na novije tehnologije je učini život ugodnijim.

Sve je to manje više i smišljena tendenciozna sabotaža ugrađena u update-e, koja se teško uočava jer je razvučena na neki vremenski period, tako da imate osećaj kako vam uređaj sve sporije radi i sve manje postaje fleksibilan, dok ne kupite novi koji kida.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Zexx said:

Pretpostavljam da misliš na materijal enkodiran novijim H265 kodekom, međutim, stvari nisu tako jednostavne. Ovaj kodek traži ozbiljniji hardver koji je to u stanju da "sažvaće" što ni smart televizori stari svega nekoliko godina uglavnom nemaju. Takođe, cena licence za H265 nije beznačajna, pa čak i da je moguće implementirati ovaj kodek na starije uređaje, ostaje pitanje kako to naplatiti od korisnika koji su već odavno kupili i platili uređaj.

Sada sam i ja malo izučavao, i da, jasno je da je novi codec problem za iole stariji TV.

I YT je prešao na nove codec-e koje "stari" televizori ne puštaju.

PoJetna suštine jeste da bilo kakva smartnost televizora gubi smisao ako će biti aktuelna 3-4 godine. Bolje je od starta ići na neki externi uređaj koji može lako i jeftino da se menja i upgrade-uje u skladu sa potrebama koje se u ovoj oblasti menjaju jako brzo, brže nego što želim da menjam televizore. Neće me niko naterati da menjam TV na tri četiri pet godina. A i proizvođači su u zabludi ako misle da će im sa televizorima uspeti to što se događa sa npr. telefonima.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, NShappy said:

Sada sam i ja malo izučavao, i da, jasno je da je novi codec problem za iole stariji TV.

I YT je prešao na nove codec-e koje "stari" televizori ne puštaju.

PoJetna suštine jeste da bilo kakva smartnost televizora gubi smisao ako će biti aktuelna 3-4 godine. Bolje je od starta ići na neki externi uređaj koji može lako i jeftino da se menja i upgrade-uje u skladu sa potrebama koje se u ovoj oblasti menjaju jako brzo, brže nego što želim da menjam televizore.

To je cena evolucije. Kod mojih klinaca na LG smart TV-u starom nekoliko godina ne radi više Youtube, kod mojih roditelja na Philipsu iz 2013. koji je bio tada top model i koštao 2500e, ni Youtube ni Skype, na mom Soniju iz 2014. Skype... I nema to nikakve veze sa proizvođačima televizora, nego su Google i Microsoft ti koji su odlučili da više ne razvijaju svoje aplikacije za starije platforme, a "slučajno" imaju u ponudi Google Chromecast, odnosno Microsoft Wireless Display Adapter, pa ko voli nek' izvoli... To znači da sad, kad si pametniji za nekoliko godina iskustva više, i nekoliko stotina ili hiljada zelenih novčanica u džepu manje, treba da prelomiš i napraviš taj novi start, kupovinom nekog TV Boxa ili sličnog uređaja.;)

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako!

Kada na sve dodamo da se danas plaća držanje zelembaća u banci, jasno je da se oni moraju trošiti i kada za to ne postoji potreba, odnosno ne bi trebala da postoji potreba, ali sprega globalizma je prevazišla sva naša očekivanja.

Zato kintu u džepove i pravac A/V šopovi i zadovoljavanje šoperskih apetita, jer pobogu SAMO JEDNOM SE ŽIVI! :) Kome treba lova da buđa u slamarici, kad eto ti iza ugla nuklearni rat i džaba se štedelo i nije živelo punim plućima!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jeste li primetili pad cene TVa u nas? ( Tj za iste pare sve više se dobija)

Kad je cena bila 74000 (pre tri godine)  ja kupio na KP (madjerska veza) najnoviji LG E40 za 50 000

Godinu dana kasnije kupio opet LG   za 50 000 ovaj put E43 i 3D 

Sada gledam neki za vikendicu. U radnji malo ispod 50 iljada LG Ultra HD E49. ( Za 50 iljada se sve više ekrana, funkcija i rezolucije dobija)

Problem je što mi je preveliki.

Tražim neki 39 ili 37. Ali nema. Ima  32 pa onda 43 (i 40 retko u ponudi) 

Ima li neki predlog dobrog TVa E37-39?

LGem sam prezadovoljan. Na poslu imamo Philips isto odličan. Verovatno je i Samsung dobar. 

U Vox i ostale nešto nemam poverenja. Razuverite me

Link to comment
Share on other sites

A šta će ti 'ultra HD', 'ultra smart' itd u vikendicu? Ovo što se emituje slobodno jedva da ima i SD rezoluciju, javni servis tek sad nudi HD i ona tv boja koju neću ni da napišem. Ko emituje UHD? Dok to stigne TV si potrošio. Imaš li brzi internet u vikendicu? Ako ne, ne treba ti ni 'smart' tv. Onda pogledaš 'Stella' domaći TV S43D42, 3 god garancije, FHD rezolucija za 20.000 i ne razmišljaš dalje. Za ostale pare kupiš si dobru kosilicu za travu il' testeru za drva.

Link to comment
Share on other sites

@Ljuba

Evo naveo sam gore - Stella. Sasvim pristojan TV bez smart funkcija. Umesto ugrađenih smart funkcija (uvek nešto ne dorađeno, ne radi kako treba itd) ima odličnih STB-a sa svime što mu je neophodno. Ako ima brz internet ( u to nisam siguran) sa STB-om i Kodi dodacima ima sve.

I ja kuckam sa prenosnog interneta, uređaj prima 4G LTE - teoretski do 42mbps ali ja vidim protok do 8-9mbps kao regularan, retko veći a za HD strim ipak treba bar duplo.

Pozz

 

Link to comment
Share on other sites

 TV-ovi izmedju 32 i 42/43 se slabo prave ovih dana.

 TV-ovi koji nisu smart se zovu commercial display ili digital signage, kvalitetniji su, duze traju i duze rade. Cena je primerena, tj. osetno VECA nego za non-smart. Razlozi:

  • Manje se traze, pa je serija manja
  • Razvoj "smart" funkcionalnosti nije skup, podeljeno na broj TV-ova, smesan
  • Smart TV-ovi donekle prate navike potrosaca i to javljaju nazad. Te informacije se prodaju - i generisu dodatni prihod.

 STB je bolje resenje nego povezivati Smart TV na internet, osim ako nemate sredjen internet - koga ne mrzi. Pi-Hole je dovoljan da resi dosta toga... Kome se ne igra, ne vezuje na internet i kraj. Ili se ignorise, ako mozete da imate facebook i google, sve jedno vam je...

 A to da mu je "dovoljan pristojan TV" od 20K umesto onaj od 50K - aman, njegove pare. Ne vidim sto covek ne bi digao mali Plex server, prebacio i gledao nesto dok je u vikendici... Ako je tamo svaki vikend, pre treba tamo da ulozi nego u ono gde je samo preko nedelje i to uvece, posle posla, umoran....

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, siroma said:

Jeste li primetili pad cene TVa u nas? ( Tj za iste pare sve više se dobija)

Kad je cena bila 74000 (pre tri godine)  ja kupio na KP (madjerska veza) najnoviji LG E40 za 50 000

Godinu dana kasnije kupio opet LG   za 50 000 ovaj put E43 i 3D 

Sada gledam neki za vikendicu. U radnji malo ispod 50 iljada LG Ultra HD E49. ( Za 50 iljada se sve više ekrana, funkcija i rezolucije dobija)

Problem je što mi je preveliki.

Tražim neki 39 ili 37. Ali nema. Ima  32 pa onda 43 (i 40 retko u ponudi) 

Ima li neki predlog dobrog TVa E37-39?

LGem sam prezadovoljan. Na poslu imamo Philips isto odličan. Verovatno je i Samsung dobar. 

U Vox i ostale nešto nemam poverenja. Razuverite me

Za vikendicu biraj sto jeftiniji. LG i Samsung su odlicni. Odradice posao odlicno.

Preko 50 i vise inca treba razmisljati o boljem TV. Tu vec spada HT. Ko sta vec zeli. Ti nisi za HT, zato ici na  najjeftiniji.

Za manje ekrane se ne treba uopste razmisljati, i za njihovu namenu. Najjeftinije kupovati.

Link to comment
Share on other sites

Nemam iskustva sa svim kabl operaterima ali mislim da ni jedan ovdašnji ne emituje program veće rezolucije od 1080 tj. HD rezoluciju. Trajanje TV uređaja je svedeno na garantni rok (kao i većine kućnih uređaja). 

Šta se dobija kupovinom 4K ili 8K TV-a najnovije generacije? Skoro pa ništa. Hvaljenje komšijama / poznanicima i (eventualno) povremeno gledanje BR diskova. I ulepšavanje HD programa virtuelnom pikselizacijom tj. šminkom.

PS: Ništa ne može da zameni bioskop, kad smo kod gledanja filmova.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dj.nik said:

A šta će ti 'ultra HD', 'ultra smart' itd u vikendicu? Ovo što se emituje slobodno jedva da ima i SD rezoluciju, javni servis tek sad nudi HD i ona tv boja koju neću ni da napišem. Ko emituje UHD? Dok to stigne TV si potrošio. Imaš li brzi internet u vikendicu? Ako ne, ne treba ti ni 'smart' tv. Onda pogledaš 'Stella' domaći TV S43D42, 3 god garancije, FHD rezolucija za 20.000 i ne razmišljaš dalje. Za ostale pare kupiš si dobru kosilicu za travu il' testeru za drva.

Ko je reko da mi treba HD UHD. Samo kažem da raste kvalitet a padaju cene.

Ne treba mi HD (a ni UHD) za vikendicu. Ne treba mi ništa za vikendicu samo blejanje u zelenilo i slušanje pričica. Nadao se da ću letos Olimpiadu da gledam, malo Roland i Wimbldon (ali sve ukinuto) pa sebi za bioskop nabavio platno i projektor. Bioskop pod vinjagom.  https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/15519-šta-se-gleda/&do=findComment&comment=720801

 Eventualno  mi treba neki manji (ekran 32-37 ) kad deca dodju (sa fleške neki film)

 

2 sati ranije, Ljuba said:

@dj.nik

Može da ima veliki paket za internet u mobilnoj mreži, pa da aktivira hotspot.
Može da ponese "kućni internet" hotspot od kuće.
Može da donese na USB memoriji filmove.

I gde ima da se kupi dobar TV, a da nije smart?!?

Imam komšijski NET (dao mi WiFi šifru). Mogu i Niški EON tamo da pustim. I fleške naravno

I ja sam primetio ako je kvalitetan ekran onda je i TV smart i obrnuto.

43 minuta ranije, nkrgovic said:

 TV-ovi izmedju 32 i 42/43 se slabo prave ovih dana.

 TV-ovi koji nisu smart se zovu commercial display ili digital signage, kvalitetniji su, duze traju i duze rade. Cena je primerena, tj. osetno VECA nego za non-smart. Razlozi:

  • Manje se traze, pa je serija manja
  • Razvoj "smart" funkcionalnosti nije skup, podeljeno na broj TV-ova, smesan
  • Smart TV-ovi donekle prate navike potrosaca i to javljaju nazad. Te informacije se prodaju - i generisu dodatni prihod.

 STB je bolje resenje nego povezivati Smart TV na internet, osim ako nemate sredjen internet - koga ne mrzi. Pi-Hole je dovoljan da resi dosta toga... Kome se ne igra, ne vezuje na internet i kraj. Ili se ignorise, ako mozete da imate facebook i google, sve jedno vam je...

 A to da mu je "dovoljan pristojan TV" od 20K umesto onaj od 50K - aman, njegove pare. Ne vidim sto covek ne bi digao mali Plex server, prebacio i gledao nesto dok je u vikendici... Ako je tamo svaki vikend, pre treba tamo da ulozi nego u ono gde je samo preko nedelje i to uvece, posle posla, umoran....

Ja ovo (podvučeno) nisam uklikerio. Moj je utisak da su kvalitetni ekrani obično i smart.

jeste, napraviću neki  server pa možda i KODI , nisam verziran u tome. Gledanje bioskopa (projektor, platno) napolju (vrela noć) je poseban gušt. (Ja se oštrio za Olimpiadu ali muljo)

Ma ne bih da se izapnem 50 iljada ako može dovoljno dobar za 30. Čak i da uzmem UHD mogu da ga ostavim kući a da kućni odnesem tamo

40 minuta ranije, Ljuba said:

Stella televizor? Pa taj panel neće izdržati ni do kraja garancije a da ne počne da prikazuje duhove, tragove, probijanja....

I ja isto mislim. Gledah neke FOX. Ono je za plakanje kako je loša slika.

11 minuta ranije, nesone said:

Za vikendicu biraj sto jeftiniji. LG i Samsung su odlicni. Odradice posao odlicno.

Preko 50 i vise inca treba razmisljati o boljem TV. Tu vec spada HT. Ko sta vec zeli. Ti nisi za HT, zato ici na  najjeftiniji.

Za manje ekrane se ne treba uopste razmisljati, i za njihovu namenu. Najjeftinije kupovati.

Lokacija smeštaja TVa diktira max ekran 37. Kojih nema.

Onda 32 (biće mi malečko. Ili 40 onda će da štrči.

Da li za E32 treba HD ili je dovoljan HD ready. I šta je HD ready? Sa HDMIa HD a sa antene SD? Nemam pojma

Link to comment
Share on other sites

Hd ready je 720 P. To ti je dovoljno. E sada, samo izaberi velicinu ekrana.

Ovi svi novi Tv su sada 1080P. Vecina njih. Ovde ne spominjem 4K TV.

HD ti je sasvim dovoljan. To je 720P. Dosta dobra slika za TV. I za signal koji se emituje.

Link to comment
Share on other sites

Zaista ne mora HD Ready rezolucija u današnje vreme. A brend danas skoro pa ne znači ništa.

Postoje samo dva proizvođača TV panela: LG i Samsung. Panasonic odustao od plazme. Dakle(m) samo zavisi koja se generacija panela kupuje, slična priča sa monitorima za računare. Veći paneli su bili kvalitetniji u svim klasama i to je jedina 'podela' vreda pažnje.

Danas je standard 50 ili 55 inča pa do 70, 80 i kusur i to je kategorija TV-a gde je 4K (i 8K) neophodan i gde ima smisla inače bi slika bila zrnata i gruba. Tu se primenjuje veštačko 'ulepšavanje' HD izvora. I to je to.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, siroma said:

Ja ovo (podvučeno) nisam uklikerio. Moj je utisak da su kvalitetni ekrani obično i smart.

 Mislio sam na ovako nesto:

http://www.hp.com/sbso/solutions/pc_expertise/biz-monitor/sign-on-everything.html

 Ako moras da pitas koliko kosta, nije za tebe. :) Ovo je komercijalni prozivod, sluzi da radi 24/7 i da se vidi u po bela dana, recimo u trznom centru ili tako negde...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, dj.nik said:

Zaista ne mora HD Ready rezolucija u današnje vreme. A brend danas skoro pa ne znači ništa.

Postoje samo dva proizvođača TV panela: LG i Samsung. Panasonic odustao od plazme. Dakle(m) samo zavisi koja se generacija panela kupuje, slična priča sa monitorima za računare. Veći paneli su bili kvalitetniji u svim klasama i to je jedina 'podela' vreda pažnje.

Danas je standard 50 ili 55 inča pa do 70, 80 i kusur i to je kategorija TV-a gde je 4K (i 8K) neophodan i gde ima smisla inače bi slika bila zrnata i gruba. Tu se primenjuje veštačko 'ulepšavanje' HD izvora. I to je to.

Sve si u pravu, osim HD Ready. To je sada osnovna rezolucija 720P,  i za gledanje TV kanala. Ima ih cak i sada u u 1080 I(sve zavisi od TV koje imam korisnik)( koje ja uopste ne gledam). 

Sta je nabitnije? Za gledanje obicnog TV signala, kupiti najjeftiniji TV.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...