Jump to content


Smart tv da ili ne


Recommended Posts

42 minuta ranije, dj.nik said:

Zaista ne mora HD Ready rezolucija u današnje vreme. A brend danas skoro pa ne znači ništa.

Postoje samo dva proizvođača TV panela: LG i Samsung. Panasonic odustao od plazme. Dakle(m) samo zavisi koja se generacija panela kupuje, slična priča sa monitorima za računare.

 Ali tako se ne slazem sa ovime: Panel je samo deo price. Ostatak cini procesor slike i softver. Signal koji stigne, cak i kroz HDMI se dekodira, bitno je sta jos ima od elektronike u TV-u, nije to "samo" panel... Losi procesori, nedovoljna brzina procesiranja ili samo neadektvatan softver mogu da upropaste sliku bilo kod panela.

Link to comment
Share on other sites

OK, ne čini neki TV samo panel. Ali recimo, za duhovitost slike kriv je sam panel a ne nekakav procesor. Jednostavno, brzina prikaza tj. brzina paljenja/gašenja dioda je osnovna karakteristika tehnologije panela, ne zavisi od procesora. Procesor je uvek dovoljne snage (brzine) ma kako slabašan bio.

A nemali je broj komentara na kvalitet 'smart' funkcija tj. softvera koji prati TV. Zato je eksterna kutijica kojoj lako sam menjaš sadržaj i firmver za mene ipak bolja opcija. I jeftinija od razlike u ceni smart / ne smart - standardan TV.

Rođacima sam odabrao Sony TV koji na daljincu uopšte nema uobičajene tastere već se sve odvija 'onscreen' - direktno na TV-u. U jednom trenutku sam se zapitao šta ako rikne daljinac, ne videh one dugmiće levo/desno gore/dole na TV-u pa ni dugme za paljenje /gašenje, samo šteker :).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da remiziramo?:D

1. LG !  Sve ostalo je boranija

2. Problem što nema 37"

3. Onaj Blaupunkt CRT  (fenomenalan TV) koji je poblesavio i pogubio boje (sve otišlo u ljubičasto i zeleno) sam DIY demagnetizatorom vratio u normalno stanje. (Samo da ga vidi SV ). Boje ko nove.  Izdržaće ovo leto. Ionako nema šta da se gleda.

4. Čekam neki 37 LG Cena će samo da padne. Ako ne 40 ću malo da nagazim da stane

Link to comment
Share on other sites

Meni Sony Bravia od 38inča poblesavio posle 6godina, mrlje se samo širile, pola ekrana. Pola godine mi stajao u nekoj kutiji, hoću da ga bacim al ga uključim da probam kad ono ekran kao nov!?
I dalje, sledeće 4god slika bistra bez mrlja.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Da remiziramo?
1. LG !  Sve ostalo je boranija
2. Problem što nema 37"
3. Onaj Blaupunkt CRT  (fenomenalan TV) koji je poblesavio i pogubio boje (sve otišlo u ljubičasto i zeleno) sam DIY demagnetizatorom vratio u normalno stanje. (Samo da ga vidi SV ). Boje ko nove.  Izdržaće ovo leto. Ionako nema šta da se gleda.
4. Čekam neki 37 LG Cena će samo da padne. Ako ne 40 ću malo da nagazim da stane

A budzet?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Spachek said:


A budzet?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Pa recimo od onog tvog predloga sa KP koji je još jeftiniji (23000 u Tehnomaniji https://www.tehnomanija.rs/tv-i-video/televizori/lg-televizor-32lk510bpld.html)+besplatna dostava i garancija

do recimo još 10 000 više ako je baš ono što mi treba 37" smart FHD

Mada generalno što manje to bolje. Ipak je za vikendicu. Ali ne bih bacao patre na djubre Fox Adler i sl pa i da je 12000 ko što nadjoh negde

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ljuba said:

[nevera] Tema za 2020: Smart TV, da ili ne? [/nevera] 

A pa kad su se vratili gramofoni a ima naznaka povratka i kasetofona, što se ne bi i TV vratio u retro. Ono, imaš VHF područje a za UHF treba ti dodatni, spoljni tjuner. Pa promena kanala na obrtni preklopnik i slično. Al' zato ekran 142 inča i 16K rezolucije pa zakrivljen u sva četr pravca, k'o lopta.

Link to comment
Share on other sites

On 13.5.2020. at 14:14, nkrgovic said:

TV-ovi koji nisu smart se zovu commercial display ili digital signage, kvalitetniji su, duze traju i duze rade. Cena je primerena, tj. osetno VECA nego za non-smart. Razlozi:

  • Manje se traze, pa je serija manja
  • Razvoj "smart" funkcionalnosti nije skup, podeljeno na broj TV-ova, smesan
  • Smart TV-ovi donekle prate navike potrosaca i to javljaju nazad. Te informacije se prodaju - i generisu dodatni prihod.

Imao sam nedavno priliku da se igram ovakvim diplay-em za jedan dispečerski centar, neki NEC od 75", i uošte me nije dojmio.

Nema ništa sem raznih ulaza. Nema ni tjuner, nikakvu smartnost, nema ni USB-ove...

Napravljen je da bude neuništiv, da radi 24/7, da spremačice mogu da mlate džogerom po njemu, (ili da se nikada ne očisti za 10 godina, sve sa 5cm prašine po njemu), težak metalni ram, može da bude i napolju (bez na direktnoj kiši ili Suncu...), kada se lightnes digne na maksimum peku oči koliko blješti...

Ali ostalo je daleko ispod klase iole pristojnog televizora. Ima probijanja svetla u crnim delovima, uglovi gledanja slabi, rezolucija samo fullHD (na 65"), boje isprane, a za brze scene je neupotrebljiv jer gori ghosting nisam video u  poslednjih 10 godina.

A onda opet Sony npr. ima displeje za velika TV studija, režijske i montažne sobe, suprotnost gore navedenom, kvalitet slike je na prvom mestu, a sve ostalo je sporedno. Ali skoro pa da moraju da rade u klimatizovanim prostorijama. :P

Dakle, sve prema nameni...

Bla.bla.bla...

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, NShappy said:

A onda opet Sony npr. ima displeje za velika TV studija, režijske i montažne sobe, suprotnost gore navedenom, kvalitet slike je na prvom mestu, a sve ostalo je sporedno. Ali skoro pa da moraju da rade u klimatizovanim prostorijama. :P

 Eto prave prilike za videofila koji hoce "samo display". Moze i da zadrzi tin foil hat, a ima i sliku.... Samo sto je cena prava sitnica. :)

Link to comment
Share on other sites

On 13.5.2020. at 15:58, dj.nik said:

Zaista ne mora HD Ready rezolucija u današnje vreme. A brend danas skoro pa ne znači ništa.

Postoje samo dva proizvođača TV panela: LG i Samsung. Panasonic odustao od plazme. Dakle(m) samo zavisi koja se generacija panela kupuje, slična priča sa monitorima za računare. Veći paneli su bili kvalitetniji u svim klasama i to je jedina 'podela' vreda pažnje.

Danas je standard 50 ili 55 inča pa do 70, 80 i kusur i to je kategorija TV-a gde je 4K (i 8K) neophodan i gde ima smisla inače bi slika bila zrnata i gruba. Tu se primenjuje veštačko 'ulepšavanje' HD izvora. I to je to.

Mala ispravka...brend pogotovo danas znaci..usled poplave raznih prc. modela. Ljuba je lepo napisao!

I ne..ne postoje samo dva proizvođača panela, ima ih na desetine !

Link to comment
Share on other sites

I jos da dodam na to, ko misli da ako kupi Samsung TV da je kupio i Samsung panel, gresi. Moj Samsung 50" TV ima CMO panel.

Pored CMO u Samsung TVu se mogu naci jos AUO (AU Optronics), CPT, CMI, Sharp, Beijing Optoelectronics a mozda i jos neki drugi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...