Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

The Kii's sound impressive regardless so unless your room is perfect, DRC is essential for professional work IMO. 

Which brings me to the only real fail of the Kii's: With all that DSP inside of them, there is no professional way (yet) to dial in a proper room response for critical mastering.

 ………….
Quote:

Originally Posted by housegezeichnet 

anyone using kii three with trinnov?

Yes, 100% of the time and from 20hz to 20khz. I have a feeling that the Kii's have enough internal DSP to do what the Trinnov (or Acourate) does but is currently missing the software interface for intricate room calibration.

https://www.gearslutz.com/board/high-end/1048540-kii-three-have-you-heard-them-32.html

Quote:

Originally Posted by dbjp 

I totally respect the decision of the guys that use correction software/hardware with the Kii's, but still find it weird how they can be raved about after having changed the frequency (and phase?) response.
I know it's very normal to do it with large mains but these are top of the line near fields so it makes me wonder..

Sorry for the late response...

I understand your response completely: why add more DSP correction to a speaker that is already using DSP to correct?

The answer is simple: it is currently impossible to tap into the Kii DSP in the manner necessary to tune EVERY room to a level of consistent playback many of us have come to expect day to day.

If I was strictly a HiFi guy and just wanted kickass playback from commercial masters, then I agree, there is no need at all for further DSP correction unless your room has major issues.

I suspect that future 'Professional' Kii versions, in conjunction with REW, will allow us to dive in and correct most rooms on its own. I believe the current DSP is powerful enough as is.

https://www.gearslutz.com/board/high-end/1048540-kii-three-have-you-heard-them-33.html

Quote:

Originally Posted by ChaseUTB 

What was the main reason for wanting 12db more input into the Kii? Do the Kii three have a protection circuit and that's why you wanted 12 Db more input because the limiters were kicking in too early? I am not as familiar with the Kii however am familiar with say Barefoot and they have similar DSP infrastructure. Thanks

Input gain- to match gain structure/needs of the equipment environment. 

Yes, they have a limiter system, in fact for practical use they need one - laws of physics - a few small woofers trying to put out high levels of low frequency would be a case of when, not if, something breaks/severely distorts (putting aside the fact that limiting is distortion of course).

https://www.gearslutz.com/board/high-end/1048540-kii-three-have-you-heard-them-33.html

Quote:

Originally Posted by c1ferrari 

Please post should anyone integrate a sub or stereo pair of subs with the Three. 

Why would you need that? Don't you realize they can put out so much bass you'll go deaf instantly? Haven't you read the whole thread? 

In all seriousness, they need subwoofers to fill in their limited ELF capabilities. 

And there's the rub: they fake ELF dynamics via a sliding high-pass, effectively suppression of the fundamental. 

So, unless crossed over at a frequency so high that their limiting can't come into effect, their contribution to LF in and below the crossover will vary depending on levels. Think of it like you've got the crossover and levels perfect, then when using the system some maxwell's demon is constantly fiddling with the levels of the LF output on the KII dependent on the source levels over time.   ……..

https://www.gearslutz.com/board/high-end/1048540-kii-three-have-you-heard-them-35.html

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, beatgoeson said:

Ako tebi ta kompleksnost ne izmiče, zašto nam ne objasniš kako je ovaj sistem rešio sobne modove ispod 80Hz? Moguće da ima nešto što ne vidimo, ipak smo mi samo "nazovi stručnjaci".

Cenim da je naš razgovor ovde kulturan i bez ikakve zle namere. Ovo jeste kompleksan proizvod, otuda i zanimanje, mnogo bi gore bilo da se niko i ne osvrće za njim. Nisam pratio dinamiku dodeljivanja svetskih nagrada - verovatno bih, inače, pazio kada i šta pišem.B)

razgovor je (ne racunajuci moje upadice) kulturan ali po obicaju neinformisan. dok se ne pojave eksperti koji bez copy paste sa drugih foruma gde pisu jednako polu ili neinformisani, ljudi koji zaista poznaju kako ovaj sistem funkcionise i koji su sami ustanovili kako i sta on radi u sobi. to je minimum za kredibilno pisanje koje ovde niko ne praktikuje a, izvinjavam se, nema ni konstruktorski i svaki drugi kredibilitet da na osnovu kataloga i recenzuje temeljno glorifikuje ili otpisuje sistem.

ja mogu da podelim svoje misljenje o zvuku sistema na osnovu sajamske prezentacije, da je to bio drugi najbolji zvuk sajma (najbolji je bio audio note). nije bio bez mana u apsolutnom smislu ali to je moj subjektivni stav koji je u sustini nebitan (nedostajao mi je efekat pokretanja vazduha u donjem spektru, koji se po mom iskustvu ne moze dobiti iz drajvera male povrsine). bez svake sumnje sistem je bio ekstremno neutralan i linearan, cak je zvucao mnogo humanije za moje usi nego neki usual suspects iz studijske lige. kao mislim jedini vlasnik ATC zvucnika na forumu mislim da imam pravo da to napisem. ipak, ovo je cista subjektivnost lisena bilo kakvih drugih vrednosnih dokaza.

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2018 at 23:04, beatgoeson said:

…Meni više liči na ideju da se masovno prodaje "ključ u ruke"  proizvod. Alternativa je da prodavac ide od kuće do kuće, vrši merenja i instalira zvučnik. Ili da se kupac ubedi da treba da kupuje mernu opremu, da nauči da čita grafikone, instalira softver... plus, da ga ubedi da je to jako zanimljiv posao. :D

I meni deluje kao da su ipak ciljna grupa za ove kutije ljudi koji se neće baviti merenjem i individualnim podešavanjem.

I da su zbog toga napravili kutije za nekog ko ima iskustva i realno sagledava probleme sobne akustike (pod ovim mislim da ne rešava probleme sobne akustike kablovima, konektorima ili podloškama ispod DACa), nema vremena ni entuzijazma da sam meri, i ima da iskešira 10k evra.

Vi koji ste radili merenja i koji ste se bavili implementacijom DSP korekcije, sigurno znate više tehnički nego neko ko misli da ima zlatne uši, subjektivno… Sad, može razgovor da ide i oko toga koliko je to zanimljiv posao, ali nije možda za ovu temu.

 

Par meseci intenzivnije čitam o problemima sobne akustike, implementaciji raznih digitalnih korekcija, i lično mislim da to i nije toliko veliki problem. Ima dosta toga, ali se znanje proširuje svakim novim praktičnim iskustvom…

Na žalost, često vidim da je i dalje veći problem izmaći kutije od zida 1 metar, nego za iste dati 3-4k evra.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

razgovor je (ne racunajuci moje upadice) kulturan ali po obicaju neinformisan. dok se ne pojave eksperti koji bez copy paste sa drugih foruma gde pisu jednako polu ili neinformisani, ljudi koji zaista poznaju kako ovaj sistem funkcionise i koji su sami ustanovili kako i sta on radi u sobi. to je minimum za kredibilno pisanje koje ovde niko ne praktikuje a, izvinjavam se, nema ni konstruktorski i svaki drugi kredibilitet da na osnovu kataloga i recenzuje temeljno glorifikuje ili otpisuje sistem.

Nije teško razumeti šta Kii radi, sve je o tome (valjda) napisano. Druga stvar je to i napraviti, zato svaka čast firmi na urađenom poslu.

Ono što je takođe lako ustanoviti, ako se malo kritičnije pogledaju podaci samih proizvođača:

- basovi ispod 50Hz su značajno limitirani po pitanju dubine i SPL-a. 

- DSP nema mogućnost rešavanja modova konkretne prostorije za frekvencije ispod 80Hz.

Ono što je mene najviše pokrenulo da komentarišem je - što se ove činjenice u brošuri tendenciozno zabašuruju, mada ova praksa, istini za volju, nije nikakvo iznenađenje. Ipak, iz iste brošure se te činjenice mogu ustanoviti, ali samo uz udubljivanje u priložene grafike.

Pa kažu da je frekventni opseg 20-25000Hz +-0.5dB a ne spominju debela ograničenja u basovima, vidljiva samo na dijagramu kojeg je malo teže razumeti.

Kažu i "basovi su usmereni", a tek neko ko rastumači priložene grafike vidi da su usmereni basovi iznad 80Hz.

Što se tvog ukusa tiče, tvoja stvar. I meni se Kii sviđa, ali me, jednostavno, ne uzbuđava.B)

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2018 at 2:10 AM, anubisgrau said:

TRW drajver - drajver iz TRW (tannoy royal westminstera), inace 3839W.

 

ti si ovde poceo da se frljas glupostima - TAD 1601 sa yuichi hornom vs TRW. posto ne delujes kao neko ko zna da horna moze biti i prazna, nije bas jasno sta si poredio. a i kad ima u njoj neki drajver, koji?

 TAD 1601 vs 3839W je jednako glupo porediti.

mislim, pisi Kii, to ti bolje ide nego ovo drugo.

Sad je dosta jasnije. 

U pitanju je Tannoy Westminster Royal, a ne Tannoy Royal Westminster pa zato ni skraćenica TRW sa pretraživača ništa smisleno nije donela ali takav utisak ostavlja i ceo citirani post - prilično nerazumljiv i nabacan.

https://www.tannoy.com/Categories/Tannoy/PRESTIGE-GR/WESTMINSTER-ROYAL-GR-OW/p/P0DER

No, da se manem semantike i da obrazložim:

Juiči horna A290, A290S ili A290FL podrazumeva TAD 400* ili JBL 244*. Tada je Juiči. U suprotnom i nije neki Juiči nego kopija nečega što je Juiči radio, odnosno kopija TAD biradijalnih horni iz njihovih TSM monitora. Sad, možda je i ovo stvar semantike, previše sam subjektivan.

Pomenuti 3839W je koaksijalni drajver. Način na koji je implementiran u TWR-u jeste da je to bas koji radi do oko 1100Hz čija se membrana ponaša kao plitka horna (waveguide) za kompresioni drajver koji je u centru, a koji preuzima od te frekvencije i svira dokle god može da dobaci.

Kod Tanoja frekvencija ukrštanja je na oko 1100-1200Hz između 15" basa i visokotonca, a kod pomenute kombinacije TAD1601 i Juiči horne je na oko 400-500Hz.  

Dakle govori se o dva horn-loaded (u slučaju Tann može se napisati i waveguide-loaded) sistema. Svakako mislim da se ne može nazvati glupim.

Veza između pomenutog zvučnika sa TAD basem i Juiči hornom... Pomenut je TWR kao etalon za vrhunski hi-eff zvuk. Iako deluje impozantno, ipak predstavlja nešto što je moglo da prođe pre 20-30 ili više godina. Bas koji radi preko 1000Hz sa svojim kretnim sistemom ne može da isprati visokotonac niti po pitanju brzine, niti po pitanju direktivnosti i potreban je jedan stepenik između ili da se drastično spušta frekvencija ukrštanja (za šta sumnjam da taj kompresioni drajver može da izdrži). Za razliku od toga, Juiči sa TAD basem ima ukrštanje na oko 400-500Hz gde zvučnik od 15" i dalje može da briljira, a ovo iznad da ne bude previše kompromitovano. Kao vrhunac može se ubaciti super-tweeter od +5KHz čisto da se rezonancije, karakteristične za 2" kompresione drajvere, koliko je moguće izbegnu. Dakle predstavlja horn-loaded zvučničku koncepciju sa pravilno i kvalitetno primenjenim 15" basem, za razliku od Tannoy Westminster Royal-a. 

Sad, možda sam ja glup - sve je podložno analizi i o svemu treba raspravljati ali mislim da to treba ostaviti za druga mesta. U svakom slučaju malo takta prilikom pisanja i malo razmišljanja na temu može daleko da odvede čoveka. Ne savetujem, nego samo malo sam sa sobom :)

Link to comment
Share on other sites

Zapravo nije tako kao što pišeš.

Yuichi A290 i derivati imaju cutoff od oko 300Hz, a Juiči Arai ih koristi od 600 Hz u svojoj implementaciji zbog pasivne skretnice sa strminom reza od 12dB/o. Sa strmijim rezovima može i niže, a u kućnoj upotrebi ne bude u problemu ni na 500Hz ako je rez dovoljno strm.

Ako u kući 2446 drajver bude u problemu, tada uši odavno pucketaju od glasnoće ili nešto gadno ne valja sa skretnicom.

Link to comment
Share on other sites

Yuichi A-290 Horn Driver Throat= 2" or 5cm Cut-off freq. = 290Hz Frequency range= 600Hz - 20.000Hz Material: Chinese Quince laminated lumber

Upotrebljivost horne = dvostruko vise od njene Cut-off frekvencije.

Rezanje na 400 i 500Hz je duboko u podrucju zenskog glasa, ne preporucje se nikako. Ili daleko nize (200-250) ili daleko vise (~1K)

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJ.NIK said:

Yuichi A-290 Horn Driver Throat= 2" or 5cm Cut-off freq. = 290Hz Frequency range= 600Hz - 20.000Hz Material: Chinese Quince laminated lumber

Upotrebljivost horne = dvostruko vise od njene Cut-off frekvencije.

Rezanje na 400 i 500Hz je duboko u podrucju zenskog glasa, ne preporucje se nikako. Ili daleko nize (200-250) ili daleko vise (~1K)

 

To mišljenje je inercija iz starijih vremena kad se mislilo da je 12dB/o najbolje zvučeća opcija. Iz tog razloga se ukrštanje pomera za oktavu jer pri strmini reza od 12dB/o na 600Hz, cut-off frekvencija horne koja se nalazi na 300Hz vrlo malo ispod fundamenta i jako mnogo doprinosi kompletnom zvuku. Što je preklapanje između odziva drajvera manje - odnosno što je strmiji akustički pad, to je moguće ukrštanje spustiti niže, a da se horna i dalje ponaša kao horna. To citirano je sa Juičijevog sajta koji maltene pa u link znam - ali kao što rekoh, čovek koristi 12dB/o pasivnu skretnicu pa je shodno tome njegov predlog na mestu jer se i sam drajver u takvim uslovima može dovesti u kritičnu situaciju da radi preko  svojih limita linearnog rada. Ja samo kažem da danas može bolje.

Šta se dešava ukoliko se ukrštanje obavlja ispod cut-off frekvencije horne ? Postoje drajveri koji izdržavaju ukrštanje ispod cut-off frekvencije horne - što bi bili razni koaksijalni BMS 2" ring radijatori. Jednostavno horna prestaje da se ponaša kao horna jer je talasna dužina određene frekvencije veća od usta horne i direktivnost počinje da se gubi - zvučnik polako prelazi u omnidirektivnu emisiju zvuka, efikasnost naglo opada jer ne postoji više horn loading. Ukratko, horna više ne kontroliše ništa. Drajver je i dalje ok - smanjenog konačnog power handling-a ali ok :)

Imam kontakta sa nekoliko poštovalaca i imaoca starijih Altec sistema koji kažu da je baš slatko mesto (aka sweet spot) tih 500Hz. Sam ne bih znao jer nisam slušao te sisteme ali mogu reći da ovo što sam slušao ne manjka ni u kom pogledu bili ženski, muški ili ini glasovi u pitanju. Hoću reći, ne znam čije su preporuke da se ne radi ukrštanje na 500Hz ali je moguće da su pogrešno protumačene ili da su pogrešne.

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam kontakte sa starim poznavaocima i postovaocima Altec sistema ali imam kontakta sa vrsnim ovovremenim konstruktorom zvucnika koga rado citam te zapamtim po neku informaciju koju (rado) podeli sa nama amaterima. A umesto 'par poznanika koji kazu' ja navedem da se radi o gospodinu pod imenom Danny Ritchie i njegovoj firmi "GR Research". Gosp. Danny Ritchie se izmedju ostalog svrstava medju ponajboljim poznavaocima Open Baffle konstrukcije zvucnika, pored sveCki poznatog gosp. Seigfried Linkwitz-a.

Link to comment
Share on other sites

Upoznat sam sa radom gosn Ričija. Ne znam ko ga to svrstava u najbolje poznavaoce OB, možda vlasnici njegovih sistema ? 

Kad vidimo neko podrobno merenje njegovih sistema, kao što to radi gospodin Linkvic, i kada se pokažu jednako (ili bar približno) dobro - onda možemo da pričamo o njemu kao o nekoj veličini.

P.S. poznavaoci su mlađi, a Altec sistemi su stariji :)  Nisu "svrstavani među ponajbolje poznavaoce Open Baffle konstrukcije" pa su nepoznati široj javnosti, a samim tim njihova imena (odnosno nadimci) ne znače nikom ništa ovde. Uglavnom 15" Altec ukršteni sa 511b hornama na oko 500Hz.

Link to comment
Share on other sites

Ako si upoznat sa njegovim radom onda znas i da ga Martin J. King navodi kao referencu kada pise o OB zvucnicima.

Merenja su dostupna i ima ih za svaki projekat koji Danny Ritchie radi, sto ne bih rekao za Altec. Pre svega zato sto se u to vreme zvucnik radio 'na uvce'. I dan danas fama 'Altec'. Kao i npr. 'Urei 813' (bljak) iz "Studija 5 PGP-RTS" :)

No, da se podsetimo da si u temi Kii Three pa da ne idemo 'diblje u teoriju o zvucnicima - sve smo reknuli jedan drugom.

Link to comment
Share on other sites

Reagovao sam zato što smatram bespredmetno poređenje Kii3 sa TRW a isto tako i poređenje TRW sa Yuichi sistemom (sistemom  a  ne hornom) u kredibilnom dijalogu. TRW je primarno back loaded horna u kojoj je napred jedna dosta nesrećna kombinacija 3 različita front loadinga. Ni Yuichi horna nije univerzalno rešenje jer je zbog specifičnog zvuka drajvera za koji je dizajnirana (TAD) njena osnovna karakteristika pojačana dampiranost koja treba da zvuk učini humanijim. Stavi na ovu hornu CD koji ima plastičnu membranu (Mylar i slično) i "mekši" zvuk i dobićeš neslušljivo utupljenu kombinaciju. Čak i sa tim predznanjem, Tanojeva improvizacija u vidu kombinacije membrane basa i kratkog izlaza iz visokotonca se ne moze smatrati hornom nego vise usmerivacem, waveguidem. Poređenje može ali teško kao dve horne nego kao dva akustička principa a tu onda možemo da poredimo sve i svašta. Kii3 vs to je tek vrlo nefer, jer TRW nikada nije bio studijski etalon niti je poznat po nekolorisanom zvuku, naprotiv. Ta dva zvučnika nikakve veze nemaju i istorijski ima cela gama koja prethodi ovoj poslednjoj iteraciji razvoja studijskog monitora, tu ima i Tannoy proizvoda ali nije TRW. Sasvim sigurno neke stvari koje TRW moze da uradi o tome Kii3 moze da sanja, recimo da ga stavis u sobu od 100m2 sa tavanicom od 4m i da ga poteras bazicnim push pull pojacalom od 40w po kanalu. Ovo nije nikakav vrednosni sud nego prosto podsećanje da se različiti proizvodi dizajniraju za različite namene i da imaju svoje limite vezane za upotrebu van konteksta. Ne znam zašto bi zvučnik koji je dizajniran kao luksuzni flagship jedne istorijski značajne kompanije za korišćenje u kućnim uslovima trebalo porediti sa nečim što je Kii3 i što ne može biti konceptualno dalje.

Što se tiče toga da se BMS coax serija koristi ispod cut off frekvencije horne, zanime me gde tačno? Može link na to, informativno. Hvala.

 

Link to comment
Share on other sites

U svojoj biti waveguide jeste tip horne - plitke da ali svakako horne pa zato smatram da se koncepti mogu porediti - iako se Erl Gedes svojski potrudio da marketinški ispere mozak svakom ko njegovu hornu ne nazove vejvgajdom :)  Nemam problem sa Tanojevom "donjom stranom" već sa sredinom pa stoga princip rada niskih frekvencija nije ni razmatran. 

Nisam poredio TWR sa Kii3. Rekao sam nešto slično ovome što si i ti - da je taj bas kod Kii3 (koji je proglašen jako kvalitetnim i za koji i ja smatram da jeste kvalitetan) odličan ali ako je razmatran u rangu klase odnosno veličine/površine membrana. Pomenuh da nikada ne može ono što će moći 15" bas, na šta si i ti skrenuo pažnju pominjući prostoriju od 100kvm s tim što, po mom mišljenju, ima i u manjim prostorijama autoritet i lakoću kakvu basevi manjih dimenzija teško postižu. Džonibigud je verovatno hteo da se našali pa je pomenuo TWR kao neko ultimativno rešenje, za šta sam ja rekao da nikako nije (što je bilo, kako mi je rečeno, apsolutno neozbiljno s moje strane jer je velik, košta puno i raspredaju se legende oko njega - mora da nisam u pravu :) ) i tako je krenuo lanac nesporazuma i površno pročitanih komentara. 

Ne postoji tema o spuštanju frekvencije ukrštanja za BMS koaksijalne ispod cut-off horne. To sam napisao "u teoriji" da bih dočarao šta se dešava ispod cut-off frekvencije horne jer postoji uvreženo i pogrešno mišljenje da se biradijalne horne tipa Juiči A290 ne smeju spuštati ispod 600Hz. Smeju niže, ali ne smeju ispod cut-off frekvencije pa sam malo objasnio kako bi merno izgledalo to ispod te frekvencije na grafikonu i na polar response-u.

 

EDIT: Sad vidim da nisam napisao u prošlom postu "u teoriji šta bi se desilo sa ukrštanjem drajvera ispod cut-off frekvencije horne" - moj propust. Dakle - to se ne radi, da me neko ne shvati pogrešno. Napisano je u edukativne svrhe odnosno šbb kbb.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Silento said:

 

Ne postoji tema o spuštanju frekvencije ukrštanja za BMS koaksijalne ispod cut-off horne. To sam napisao "u teoriji" da bih dočarao šta se dešava ispod cut-off frekvencije horne jer postoji uvreženo i pogrešno mišljenje da se biradijalne horne tipa Juiči A290 ne smeju spuštati ispod 600Hz. Smeju niže, ali ne smeju ispod cut-off frekvencije pa sam malo objasnio kako bi merno izgledalo to ispod te frekvencije na grafikonu i na polar response-u.

Ja upotrebljavam uglavnom Tractrix hornu koja ima cut of freq oko 360 Hz dok je preporuceno min 520 Hz. Driver je kompresioni 2" koji ima donju freq 500 Hz. Logika mi nalaze da nebi bilo pametno spuštati da radi do krajnje donje granice nego ju sječem sa skretnicom 24 db na oko 950-1000 Hz.

Uskoro mi stiže malo bolja oprema za mjerenje pa cu izvrsiti probu što bi to u kućnim uvjetima bilo da ju spustim do 500 Hz. Na uho to ipak zvuči relativno tanko nego da taj spektar od 500-950 Hz pokrivaju 2 kom od 12" driveri. Takvi driveri sigurno nemaju brzinu kao horna ali zvuk ipak dopire kao jako dobra dinamična cjelina.

Tractrix horna ima nešto drugačiji zvuk nego Yuichi horna ali se približno svodi na sličan problem. 

Ono što je glavna značajka da nikada ne bih pokušavao takav koncept raditi bez aktivne skretnice a u krajnjem mojem slučaju i sa DSP-om.

20171115_180131.jpg

Link to comment
Share on other sites

ja u kuci trosim hornu 270hz u kojoj je BMS 4592nd koji je pasivno rezan na 300hz vrlo ostro. zato sam se i zanimao da li je neko otisao jos nize. tu postoji puno za i mozda jos vise protiv, pre svega to sto druga polovina koaksijalca zaduzena za visoke tonove emituje talas kroz preveliku hornu sto situaciju isuvise priblizava simulaciji emitovanja u prazan prostor. konsekvenca je blagi beaming na kracim distancama izmedju slusaoca i horne. nazalost nemam tih optimalnih 6m.

stvar je dosta pojednostavljena pojavom procesora kao sto je najda gde se brzinski moze igrati sa opcijama. ako ikada krenem u stranu toga da potrosim drajvere i WG koje sam nahrckao u garazi, radice se sa time. bez obzira na oblike kutije, daske ili bilo cega u cemu drajveri stoje ili ne stoje.

mozda da se otvori neka nova tema da ne zagadjujemo Kii3 temu. 

Link to comment
Share on other sites

Taj BMS je jako dobar driver, jedino sto zahtjeva višestaznu skretnicu. Bas mi ga je prijatelj nudio prije par mjeseci, mocno izgleda i dobro zvuči.

Kada se pogleda njegov graf malo previše pretenciozno zvuči da moze tih 300 Hz odraditi. Doduše u kućnim uvjetima možda i nije problem ali na tako niskoj frekvenciji strmina je vec jako velika.

bms-4592nd-f-size475.gif

Link to comment
Share on other sites

pricao sam bas na ovu temu sa davidom haignerom koji je konstruisao najbolji horn zvucnik koji sam slusao u zivotu. on je odustao od koriscenja koaksijalca nego je umesto toga uzeo razdvojene drajvere koji spojeni cine taj koaksijalac. mislim da je mid 4590 a gore ne znam oznaku. isekao ga je na 400hz prema svojoj verziji dekomponovane stare altec bas kutije i upravo je zbog beaminga koje nastupa prenosenjem kraceg talasa u velikoj horni izdvojio visokotonac nezavisno. obe horne su besprekorne, kastomizirani SEOS, nula artefakata koji se cuju na traktriksu i nizim horn oblicima. 

 

to je ova kutija:

 

 

Gamma_solid_maple_full.jpg

 

Bizarno je da Kii3 ima neke kvalitete koji su jako slični zvuku Haigner Beta kutije, a to je pre sve pistonski efekat koji je kod Kii3 posledica nacina na koji je isprogramiran DSP koji kontrolise fazno sinhroni rad drajvera, sto je David Haigner radio "peške", fazno briljantnom pasivnom skretnicom koja postiže efekat da slušate single driver. sa druge strane kao i svaka dobra horna, ona pobedjuje zahvaljujuci dinamickom udaru koji obezbedjuje displacement 15" drajvera koji 6.5" nikada nece moci da ostvari, bez obzira na broj i softver.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, anubisgrau said:

isprogramiran DSP koji kontrolise fazno sinhroni rad drajvera, sto je David Haigner radio "peške", fazno briljantnom pasivnom skretnicom koja postiže efekat da slušate single driver

Mislim da je fazni sinhronicitet precenjena kategorija i jedna od audiofilskih zabluda. Iako imam slušna iskustva, ne bih to na ovoliko drčan način tvrdio da nisam naišao (na mreži) na slične tvrdnje mnogo kompetentnijih likova od sebe.

Faznu usklađenost nije nikakav problem postići. Uzmeš drajvere koji se komotno preklapaju, odabereš tačku preseka i napraviš skretnicu četvrtog reda. Neki će možda naći neku falinku ovom koceptu, ali ja na svoju prvu (i jedinu) pasivnu skretnicu nemam primjedbi - linija faze je tek blago zatalasana, sa amplitudama od dvadesetak stepeni na mestu preseka. Što bi ti rekao - single driver.

Ne znam da li si imao prilike da čuješ šta se dešava kada obrneš međusobnu fazu za 180°? Trebalo bi da se desi katastrofa, ali, ne. Nije da se ne čuje, još bolje se vidi na merenju, ali stvar nije vredna pomena. Ono što je loše zvučalo zvučaće i dalje loše, ono što je bilo dobro biće i dalje dobro. Neko ko ne zna šta se desilo neće ni primetiti ništa neobično.

Možda je faza bitnija u graničnim slučajima, kada iz drajvera treba izvlačiti nemoguće, kada ih treba natezati da se međusobno sastave, kada majstori zanata pokazuju šta umeju. Avaj, teško iz takvog čega ispadne nešto nalik na haj end zvuk. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...