Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

skretnice visih redova nisu pozeljno resenje u pasivi cak ni kada je nebo granica za budzet, u aktivi je drugacije. beat, bez zelje da odlazimo daleko, tvoj zvucnik koji si prezentirao na sajmu ima sve samo ne pistonski kvalitet, kod tebe se jasno cuje koji zvucnik sta svira, pogotovo u prelazu izmedju mid basa i basa. utisak na osnovu slusanja drugog dana sajma u popodnevnim satima. ne znam sta si tacno radio ali sam otisao sa zakljuckom da je tu ima puno posla da se uradi a da je ono sto je dobro na zvucniku rezultat pametnog odabira drajvera, pre svega na prednjoj ploci.

na ovom testu (fazne perfekcije) pada 99% hifi zvucnika tako da kapiram da ti nije vazno.

inace obrtanje faze za 180 sam imao na jednoj kutiji i tako slusao geddes summe koje sam sklepao u beogradu. sve vreme je zvucalo falicno ali nisam mogao da identifikujem issue sve dok nije otisao u ruke iskusnijeg koji je provalio gresku na skretnici na jednom zvucniku. ne znam za kompleksnije kutije ali na dvosistemcu ovo izaziva ozbiljan mess. prodao sam taj zvucnik a da ga nikada nisam cuo sta zapravo moze do kraja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

na ovom testu (fazne perfekcije) pada 99% hifi zvucnika tako da kapiram da ti nije vazno.

Naravno da mi je važno, ne bih se inače mučio da fizički poravnam drajvere - to mi je bio veći posao nego pravljenje skretnice. Hoću samo da kažem, šta god da si čuo a ne sviđa ti se, nema veze sa fazom, jer bolje ne može da se uradi. Eto, neki drugi ljudi su mi čestitali na odličnom povezivanju drajvera. Stereotipi i predubeđenja te navode na pogrešne zaključke.

I sam navodiš odličan primer - Geddes koji ti je "sve vreme zvučao falično". Nije ti odmah zazvučao toliko falično da bi se ozbiljnije pozabavio problemom, nego tek posle nekog vremena... a reč je o 180 stepeni, što je, ipak, značajan pomak, veći ne može biti. Prosečnom audiofilu posle nekog vremena zazvuče falično i kutije bez mane.:D

Mislim da 99% zvučnika pada na mnogo važnijim stvarima nego što je fazna perfekcija.

Kada je u pitanju bas područje, svaki zaključak o mojim kutijama, na osnovu slušanja u tim uslovima, je potencijalno pogrešan. DSP praktično nije bio u funkciji, SPL je podešen odokativno... za ozbiljnu instalaciju i ugađanje ukusima ostaju široke mogućnosti pomeranja reza, njegove strmine, pomeranje faze i eliminisanje modova sobe. Kriterijum za izbor muzičkog materijala je, po pitanju basova, pretežno bio u skladu sa devizom "ima se, može se". Mogli smo da puštamo i neki nedefinisani džez trio da tiho prede poput Audio Note koji ti se toliko sviđa. Možda neki drugi put.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, anubisgrau said:

beat, bez zelje da odlazimo daleko, tvoj zvucnik koji si prezentirao na sajmu ima sve samo ne pistonski kvalitet, kod tebe se jasno cuje koji zvucnik sta svira, pogotovo u prelazu izmedju mid basa i basa.

+1

Ovo je apsolutno tacno i jasno se culo.

11 minuta ranije, beatgoeson said:

Kada je u pitanju bas područje, svaki zaključak o mojim kutijama, na osnovu slušanja u tim uslovima, je potencijalno pogrešan. DSP praktično nije bio u funkciji, SPL je podešen odokativno... za ozbiljnu instalaciju i ugađanje ukusima ostaju široke mogućnosti pomeranja reza, njegove strmine, pomeranje faze i eliminisanje modova sobe.

Možda neki drugi put.

Ovo smo i cekali u Balkanskoj nakon sajma ali se nije desilo - tvojim nedolaskom, pretpostavljamo i zbog nedovrsenosti posla.

Unapred izvinjenje ako je pretpostavka pogresna, ali cinjenica je da ono prikazano na sajmu nije dovrseno i naknadno prezentovano.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ab said:

Ovo je apsolutno tacno i jasno se culo.

Avaj, mnogi su jasno čuli da je to bio najbolji zvuk.:D

17 minuta ranije, ab said:

Unapred izvinjenje ako je pretpostavka pogresna

Znaš dobro da je pretpostavka pogrešna, u onom postu lepo piše da je pola Beograda, uključujući i Balkansku, bilo blokirano zbog polumaratona. Džedžao sam u Zemunu jedno dva sata i vratio se kući.

Kutije su dovršene, iste su kao na sajmu, ništa nije dirano.

Link to comment
Share on other sites

sorry ali ima puno da se radi da se dodje do AN zvuka sa sajma, koji je inace teran mnogo skromnijim pojacalom (EL84) od solajinog. nekorektan komentar na temu nedefinisanog dzez trija - barem se kod radise u sobi ume cuti i himzo polovina i system of a dawn, ako neko ne pusta plink plonk muziku onda je to on. odjavljujem se sa dalje rasprave o tvojim kutijama.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, anubisgrau said:

odjavljujem se sa dalje rasprave o tvojim kutijama.

Nije ovo bila rasprava o mojim kutijama. Da si rekao samo to da je Kii za tebe najboli zvuk sajma, ne bih komentarisao. Međutim, taj najbolji zvuk si objasnio presudnom ulogom fazne koherentnosti, koja je, navodno, toliki ekskluzivitet u svetu pasivnih skretnica da je tek tamo neki David Haigner uspeo da je ostvari u nekim egzotičnim zvučnicima.  Verujem da je na sajmu bilo još fazno usklađenih zvučnika, a sasvim sigurno znam za svoj, pa sam hteo da te obavestim.

Što se AN zvučnika tiče, prvog dana sam ih čuo i zvučali su veoma, veoma dopadljivo. Nažalost, bila je gužva a nisam imao ni vremena za pažljivije slušanje. Drugog dana sam se dobro postavio, ali nisam pronašao magiju koju je sistem, čini mi se, imao prethodnog dana. Čak je zvuk bio pomalo nedefinisan. Kasnije sam čuo da ga je prvog dana teralo mnogo bolje pojačalo.

Izgleda da smo obojica propustili da čujemo bolje izdanje tog sistema. Ono što sam zapazio, a često sam prolazio pored te sobe, stalno je svirao taj tihi lagani džez, sa basovima koji predu poput mačića. Takva muzika im leži, lepo zvuči, ali daje malo informacija o mogućnostima sistema.

Hajd' ako kažeš da ide i Himzo Polovina, izvinjavam se.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, beatgoeson said:

Što se AN zvučnika tiče, prvog dana sam ih čuo i zvučali su veoma, veoma dopadljivo. Nažalost, bila je gužva a nisam imao ni vremena za pažljivije slušanje. Drugog dana sam se dobro postavio, ali nisam pronašao magiju koju je sistem, čini mi se, imao prethodnog dana. Čak je zvuk bio pomalo nedefinisan. Kasnije sam čuo da ga je prvog dana teralo mnogo bolje pojačalo.

Audio Note vec dugo prati velika fama,  dosada sam njihove razlicite sisteme i zvucnike cuo u nekoliko prilika ali nije mi bilo jasno sta to oni rade tako posebno, sve do drugog dana sajma uvece, kad je muzika pustana znatno glasnije.  Onda je sistem vec davao drugaciju, vrlo kvalitetnu sliku, do te mere, da sam kasnije na netu gledao koliko kostaju AN kit  verzije zvucnika kao mozda jedini nacin da dodjem do zvucnika tog pribliznog kvaliteta koje moze da pogoni slabiji lampash.

Link to comment
Share on other sites

Audio Note je fenomenalno svirao drugog dana, gotovo dionizijski ugodjaj uvlačenja slušaoca u muziku bez ikakve želje za forenzičkom analitikom. Pišem u kontekstu sajma gde naravno postoje određene rezerve i ograničenja koja treba faktorisati u konačne impresije. Naravno da nije obavezno da svidi svakome pošto to em nije hifi zvuk, em postoje poznate slabe tačke tog zvučnika a to je coupling kabineta sa prostorijom i svesno korišćenje zadnjeg zida radi dodavanja par decibela u basu da bi se emulirao efekat bas horne u reprodukciji (posedovao sam više godina AN/J pa pomalo znam o čemu pišem). Ali ako se traži muzikalnost, onda nema puno proizvoda koji mogu da im pariraju, isto kao što (uz polovne Tannoye) nema previše drugih opcija za puno kvalitetne, muzikalne reprodukcije za ne mnogo para u kući ako se ide na samogradnju ili polovno.

Mene je zapravo Kii3 iznenadio jer nije svirao onoliko suvo koliko se to očekuje od monitorskog tipa zvučnika, recimo da su gudači svirali izuzetno verno ali blago eufonično, možda zahvaljujući materijalu koji je Srđan Krga puštao. To je nemoguće kod jednog ATC, na primer, koji je uvek maksimalno distanciran od emocionalne suštine muzike. Kod ATC 20, aktivne verzije koju sam imao, možeš u milimetar da meriš koliko je daleko od oboda doboša bubnjar udario palicom i ni u jednom trenutku ne možeš da izađeš iz tog forenzičkog koordinatnog sistema. Prosto, studijski alat za ljude koji ne slušaju zbog uživanja nego zato što im je to posao.

Zapravo Kii3 nije bio dramatično daleko od AN zvuka u srednjem i višem spektru, sem što je AN kolorisaniji na jedan prijatan način. Ja ne bih kupio Kii3 iz drugih razloga ali to sigurno nije zvuk, čak ni taj "no replacement for displacement" pristup kulta velikih zvučnika za donji spektar nije nešto bez čega se ne može živeti, iako sam rekao da mi kod njih jedino nedostaje kick za koji ti treba veliki drajver. A ako je tačno da je Dutch & Dutch još "lakši" na uvo od Kii3, onda je tek to zvučnik za poslušati. Uglavnom meni je to ključni utisak, da je konačno napravljen zvučnik koji je primarno studijski koji je slušljiv u kući. Sa Genelecima, ATC i slično, to je do sada bila tabula rasa.

Što se tiče utisaka drugih, možda je bolje da ne pišemo o tome. Količina nepismenog sveta među audiofilima se ne razlikuje bitno od generalne nacionalne statistike. Ja sam slušao u neverici čoveka koji priča sa ogromnom sigurnošću u to što izgovara da Kii3 nema zadovoljavajuću ekstenziju u visokim. Onda takav lik sedne na neki forum, istovari tu svoju genijalnost i onda ljudi krenu da citiraju forume koji tvrde da Kii3 ima rani roll off.  I tako...

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, beatgoeson said:

Naravno da mi je važno, ne bih se inače mučio da fizički poravnam drajvere - to mi je bio veći posao nego pravljenje skretnice. Hoću samo da kažem, šta god da si čuo a ne sviđa ti se, nema veze sa fazom, jer bolje ne može da se uradi. Eto, neki drugi ljudi su mi čestitali na odličnom povezivanju drajvera. Stereotipi i predubeđenja te navode na pogrešne zaključke.

I sam navodiš odličan primer - Geddes koji ti je "sve vreme zvučao falično". Nije ti odmah zazvučao toliko falično da bi se ozbiljnije pozabavio problemom, nego tek posle nekog vremena... a reč je o 180 stepeni, što je, ipak, značajan pomak, veći ne može biti. Prosečnom audiofilu posle nekog vremena zazvuče falično i kutije bez mane.:D

Mislim da 99% zvučnika pada na mnogo važnijim stvarima nego što je fazna perfekcija.

Kada je u pitanju bas područje, svaki zaključak o mojim kutijama, na osnovu slušanja u tim uslovima, je potencijalno pogrešan. DSP praktično nije bio u funkciji, SPL je podešen odokativno... za ozbiljnu instalaciju i ugađanje ukusima ostaju široke mogućnosti pomeranja reza, njegove strmine, pomeranje faze i eliminisanje modova sobe. Kriterijum za izbor muzičkog materijala je, po pitanju basova, pretežno bio u skladu sa devizom "ima se, može se". Mogli smo da puštamo i neki nedefinisani džez trio da tiho prede poput Audio Note koji ti se toliko sviđa. Možda neki drugi put.

Fizičko poravnanje drajvera ne čini ništa u pogledu fazne usklađenosti drajvera. Ono učestvuje jedino u tome da se mogu koristiti filteri koji obezbeđuju simetrične strmine reza kod srednjetonca i visokotonca jer nema potrebe za kompenzacijom time delay-a. To je nešto što se kod zvučnika koji su montirani na ravnu ploču postiže asimetričnim strminama reza - recimo 12dB/o za midbas i 18dB/o za visokotonac. Da li je fazni odziv bez većih aberacija može se videti jednostavnim merenjem na osi i van ose - odmah se na faznom odzivu prikaže postoji li uvrtanje faze ili ne - ono se obično odvija na ili oko frekvencije ukrštanja. Hoće li biti linearan ili će imati uvrtanje zavisi samo od umešnosti konstruktora - postojalo fizičko poravnavanje akustičkih centara ili ne. 

U tome što se takve stvari ne čuju na prvi ton i leži glavni problem i razlog zašto ljudi kupuju takve  zvučnike. Ne čuje se odmah ali posle mesec ili dva kad se slegne prvi utisak odjednom počinje da smeta, a ne zna se šta i kutije napokon završavaju na oglasima. 

Linearan fazni odziv se ne postiže tek dodavanjem 24dB/o skretnice i eto, posao je gotov. Stvari su dosta komplikovanije od toga. Uz pomoć DSP ali ne makar kakvog već sa FIR filterima koristi se Rephase koji linearizuje fazni odziv. Mnogo je ljudi koji već koriste DSP počelo da koristi i Rephase kako bi linearizovali fazu - niko se još nije vratio na pređašnju konfiguraciju rekavši da je bolja. Ima o tome tema, na američkom  DIYaudio forumu, koja broji čini mi se preko 300 stranica. 

Ne govorim o tvojim kutijama, jer u tu sobu nisam ulazio. Govorim uopšteno.

Za ovo da 99% zvučnika pada na drugim stvarima se apsolutno slažem. Teško je naći par zvučnika koji je ispratio sve ili bar sve bitno/čujno.

Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2018 at 4:08 PM, Dacho said:

Ja upotrebljavam uglavnom Tractrix hornu koja ima cut of freq oko 360 Hz dok je preporuceno min 520 Hz. Driver je kompresioni 2" koji ima donju freq 500 Hz. Logika mi nalaze da nebi bilo pametno spuštati da radi do krajnje donje granice nego ju sječem sa skretnicom 24 db na oko 950-1000 Hz.

Uskoro mi stiže malo bolja oprema za mjerenje pa cu izvrsiti probu što bi to u kućnim uvjetima bilo da ju spustim do 500 Hz. Na uho to ipak zvuči relativno tanko nego da taj spektar od 500-950 Hz pokrivaju 2 kom od 12" driveri. Takvi driveri sigurno nemaju brzinu kao horna ali zvuk ipak dopire kao jako dobra dinamična cjelina.

Tractrix horna ima nešto drugačiji zvuk nego Yuichi horna ali se približno svodi na sličan problem. 

Ono što je glavna značajka da nikada ne bih pokušavao takav koncept raditi bez aktivne skretnice a u krajnjem mojem slučaju i sa DSP-om.

20171115_180131.jpg

 

Ukrštanje se generalno ne bira prema osećaju već prema disperziji horne i direktivnosti midbasa koji koristiš. Ukrštanje 12" drajvera na 950-1000Hz zapravo deluje logično. Po izgledu se vidi da nije horna široke disperzije (inače bi bila plića) a pošto 12" midbas ima prilično dobru disperziju do nekih 1200Hz to je sasvim izvodljivo i ne bi me čudilo da zvuči vrhunski. Naravno, posle dodatnog udešavanja nakon merenja ima šanse da to postane i referentni kvalitet. 

 

Ono što mi je fascinantnije jeste tvoja hrabrost :) Ne mogu ni da zamislim kroz koliko loših faza u izgledu su tvoji zvučnici prošli dok nisu počeli da izgledaju tako impozantno kao sada. Usudio bih se reći da su lepi ali je to visoko subjektivna kategorija, a impozantni - svakako. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2017 at 10:25, DejanM said:

Ako vam se negde ukaze prilika poslusajte Rockport zvucnike. Skupi ali izvanredni. Po ceni skuplji dosta od Kii ali i dosta bolji ... Van dometa su mnogih zbog cene ali ih cuti bar predstavlja svojevrstan dozivljaj.

Pa bili su pre par godina upravo na slicnom sajmu kao sto je bio ovaj gde smo slusali Kii3. Mislim da je bila neka Atria ili slicno, sa BFA amplifikacijom - meni je zvuk bio solidan. Ali realno nidje veze sa ovim o cemu pricamo. Samo BFA tu kosta vise od Kii3.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2017 at 10:25, DejanM said:

Ako vam se negde ukaze prilika poslusajte Rockport zvucnike. Skupi ali izvanredni. Po ceni skuplji dosta od Kii ali i dosta bolji ... Van dometa su mnogih zbog cene ali ih cuti bar predstavlja svojevrstan dozivljaj.

Pa bili su pre par godina upravo na slicnom sajmu kao sto je bio ovaj gde smo slusali Kii3. Mislim da je bila neka Atria ili slicno, sa BFA amplifikacijom - meni je zvuk bio solidan. Ali realno nidje veze sa ovim o cemu pricamo. Samo BFA tu kosta vise od Kii3.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Silento said:

Fizičko poravnanje drajvera ne čini ništa u pogledu fazne usklađenosti drajvera. Ono učestvuje jedino u tome da se mogu koristiti filteri koji obezbeđuju simetrične strmine reza kod srednjetonca i visokotonca jer nema potrebe za kompenzacijom time delay-a. To je nešto što se kod zvučnika koji su montirani na ravnu ploču postiže asimetričnim strminama reza - recimo 12dB/o za midbas i 18dB/o za visokotonac.

Ne slažem se sa tvojim komentarom, premda se ne može reći da je u nečemu pogrešan. Evo kako:

ja nisam hteo ni 12dB/o ni 18dB/o, a pogotovo nisam hteo asimetričnu skretnicu. Hteo sam simetričnu 24dB/o skretnicu. Da bih to uradio, bilo je potrebno fazno uskladiti drajvere na mestu reza. Ti kažeš da fizičko poravnanje učestvuje "jedino u tome", i ja kažem da učestvuje jedino u tome, jedino što ja tu stvar nazivam pravim imenom. Možda nije uobičajeno da se to tako naziva, jer je fizičko pomeranje drajvera, zapravo, kompenzacija time delay-a, ali je za okolinu reza to, praktično, phase shift.

E sad - da li fazni odziv može biti ravna linija? Verovatno može, ja sam zadovoljan i sa ovim kako je ispalo. :)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, beatgoeson said:

E sad - da li fazni odziv može biti ravna linija? Verovatno može, ja sam zadovoljan i sa ovim kako je ispalo. :)

Beat zadovoljan sam jer si ti zadovoljan. Tvoje zvučnike nisam čuo, pretpostavljam da su veoma kvalitetni i da se dobro čuju. Nemam ništa protiv tebe da me ne razumeš pogrešno.  Samo te molim da postove o svojim zvučnicima postavljaš u za to već otvorenoj temi. Ovo je tema o Kii 3 zvučnicima. Nadao sam se da će do sada moderator, administrator reagovati na sve tvoje postove koji nemaju temu Kii three već je tema posta samo i samo tvoji zvučnici. Verovatno je tebi teško da poveruješ ali ima nas na forumu koji nisu zainteresovani da pročitaju ni jednu rečenicu o tvojim zvučnicima. Hvala ti unapred što ćeš biti uviđavan. Želim ti sve najbolje:)

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, džonibigud said:

tvoje postove koji nemaju temu Kii three već je tema posta samo i samo tvoji zvučnici.

Moderatori će sigurno razumeti da nema takvih postova. Razgovor je spontano malo otišao na tu stranu, kao što je otišao i na priču o hornama. Veći trol je ovaj tvoj post, jer nisi ni pokretač teme, ni moderator.

EDIT: Uostalom, neka oni kojima je to posao rade kako misle da treba.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, beatgoeson said:

Ne slažem se sa tvojim komentarom, premda se ne može reći da je u nečemu pogrešan. Evo kako:

ja nisam hteo ni 12dB/o ni 18dB/o, a pogotovo nisam hteo asimetričnu skretnicu. Hteo sam simetričnu 24dB/o skretnicu. Da bih to uradio, bilo je potrebno fazno uskladiti drajvere na mestu reza. Ti kažeš da fizičko poravnanje učestvuje "jedino u tome", i ja kažem da učestvuje jedino u tome, jedino što ja tu stvar nazivam pravim imenom. Možda nije uobičajeno da se to tako naziva, jer je fizičko pomeranje drajvera, zapravo, kompenzacija time delay-a, ali je za okolinu reza to, praktično, phase shift.

E sad - da li fazni odziv može biti ravna linija? Verovatno može, ja sam zadovoljan i sa ovim kako je ispalo. :)

Ako se ne slažeš, a nema ništa pogrešno u mom pisanju - to znači šta ? :)  

Ne da verovatno može nego sigurno može. Benefiti ? Stizanje svih frekvencija koje odašilje zvučnik do uha slušaoca u isto vreme. Opaka stvar :) 

Oba imena su prava ali se time delay/fazni pomeraj unosi kako fizički tako i komponentama/električno. Iz tog razloga to ne ide baš tako kako si napisao. Možda sam trebao napisati da ne čini ništa glede faznog usklađivanja pri korišćenju pasivnih skretnica samo po sebi - prihvatam. Priča je opsežna, a već davim van Kii3 teme - kako nas lepo upozorava Džonibigud. 

No tvoji zvučnici, tvoja filozofija projektovanja - slobodan svet :)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, beatgoeson said:

Moderatori će sigurno razumeti da nema takvih postova. Razgovor je spontano malo otišao na tu stranu, kao što je otišao i na priču o hornama. Veći trol je ovaj tvoj post, jer nisi ni pokretač teme, ni moderator.

EDIT: Uostalom, neka oni kojima je to posao rade kako misle da treba.

Nije trol, molba je. Ne mešam se u rad moderatora i nisam pokretač teme. Samo bih voleo da u temi o Kii three zvučnicima i pročitam nešto njima, a ne samo o tvojim zvučnicima.

Veoma me zanima da li je neko čuo Kii three u analognom setupu . Zanima me da li ih je neko čuo sa Mola Mola elektronikom i sl. Na takve postove sam mislio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...