Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

On 12/8/2017 at 5:51 PM, džonibigud said:

15" nije dovoljno ako se ima namera da se ide nisko i duboko. To je praktično samo za amatere. Možda to zadovolji ako se 15"  ubaci u ovako nešto...

Za prostor u kom ja slušam je 15" sasvim dovoljno. Na nekoliko vati membrana se maltene vidno ne pomera. Nema zagrevanja kalemova i menjanja TS parametara zbog toga, pa samim tim nema ni podizanja izobličenja. Sve radi rasterećeno, a dovoljno glasno za moje potrebe. 

I da, Tanoj nije najsvetliji primer dobrog zvuka. Baš Vestminsteru fali jedan srednjetonac :)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, suca77 said:

Ako je HI - FI  visoka vernost reprodukcije  i plus ako se trazi  HIFI FIDELITY ,  onda je  Kii  jedini zvucnik koji svira onako kako je snimljeno , skroz ravno - flat  , cisto , jasno , neutralno  a sa enormnom dinamikom.  Podatak od 20 Hz - 25 Khz  + - 0.5 db je za svaki respect

 Kii  nema farbu , to je definitivno . Gledali smo malo po netu ,  najvise ga kupuju za studije ,  producenti ,  pa zatim  redom hi - fi - sti

Veoma lepo rečeno. Definisana suština Kii zvučnika u par rečenica. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, džonibigud said:

Da za GR seriju važi da je onako, na granici slušljivosti...:rolleyes: Treba prati po oglasima ako je neko ko se prešao , kupio i sad hoće da proda. Lepo je pomoći drugu u nevolji. Još ako prodaje nekog lampaša uz njih...

I jeste na granici slušljivosti. Na sledećem linku merenje frekventnog odziva za Tannoy Westminster, treća i četvrta slika odozgo: 

http://murphyblaster.com/content.php?f=various.html

Samo da se podsetimo evo i merenja za Kii3:

https://www.stereophile.com/content/kii-audio-three-loudspeaker-measurements

Westminster GR nema šta da traži pored Kii3 ako je vernost reprodukcije u pitanju. Ako je stvar prestiža, onda je to drugi par cipela ali poslednji put kad sam proverio ovo su bili HiFi forumi. Za taj novac se kupuje par Kii3, a za ostatak se kupi još jedan par u drugoj boji za drugu sobu, da mi se uklopi u enterijer - i još ostane novaca za nekoliko letovanja u Kubu i Egipat, all inclusive sa svim izletima, ronjenjem sa bocama i snorklingom. 

Drugo, sve i da se pojavi neki na oglasima ne bi bio prodat ovde. Poslednji za koji znam je odavde otišao u HU - tek da se ne stekne utisak da je to ovde tražena roba i da ovde ima kupaca ali avaj, nema dovoljno Vestminster Tanoja za nas.

Link to comment
Share on other sites

Nisam imao nameru da poredim bilo koji zvučnik sa Kii3. Kii3 je izuzetan i nema valjanu konkurenciju verovatno do cenovnog ranga od 80-90 000 evra.

Tannoy GR seriju okarakterisati na način kako si ti uradio je po meni neozbiljno. Mislim naravno na tri top modela iz serije. Ali dobro, svako ima svoje viđenje i afinitete.

Kada bi se mogla izmeriti muzikalnost i to kako zvučnici prenose emociju nekog muzičkog dela bilo bi super, ali to se ne meri. Merenja su korisna naravno.

Link to comment
Share on other sites

Možda izgleda neozbiljno. Lično viđenje na koje svako od nas ima pravo. Moje pitanje ide u smeru - kako da prenese emociju ako ne radi kako treba ? To znači da onda prenosi svoju verziju emocije (što nije ona koju je u produkciji ili postprodukciji neko zamislio) koja može nekom da se svidi, a nekom ne. WM je ubačen kao 15" zvučnik koji radi kako treba, a to zapravo nije. Recimo TAD1601 sa Yuichi A290 zvuči i meri se neverovatno dobro. Može da prenese emociju koju treba da prenese, a za normalniji novac nego WM. Nije problem kad se stvori neka slika oko nekog zvučnika (ili bilo kog proizvoda). Problem je jedino ako je neko krene da narušava tu sliku argumentovano i tu onda priča počne da se svodi na to kako svako ima svoje afinitete. Zašto bi dobra merenja bila u suprotnosti sa muzikalnošću ? Koji je tu afinitet na delu ?

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Silento said:

Zašto bi dobra merenja bila u suprotnosti sa muzikalnošću ?

Odgovori molim te sam na postavljeno pitanje pošto ja nisam to ni rekao ni pomislio. 

Ako misliš da ćeš svojim argumentima narušiti sliku o WM GR samo izvoli, potrudi se.

Kada razgovaramo o količini novca, izneću svoje mišljenje. Kada bih se rešio da izdvojim količinu novca dovoljnu za kupovinu WM GR, kupio bih Kii3. Kada bi suma novca bila dovoljna za kupovinu tri para WM GR, opet bih kupio Kii3, ali i jedan par WM GR.:)

Link to comment
Share on other sites

Nisi rekao ali si naveo kao + kod WM da može da prenese emociju. Ja sam samo doveo u pitanje kako on to radi kad tehnički ne radi kako treba. 

Generalno me briga za WM, ne bi ih razmatrao ni za 100 godina :) Još manje me briga koje se magijske priče raspredaju oko istih - posmatram stvari pragmatično. 

Ne kapiram ovo sa "ovo je super iskreno". Kako inače pišeš ? Valjda je poenta da se razgovara o nečemu iskreno kako bi se jasno uočile mane ili prednosti nekog sistema. Bar što se mene tiče, tako treba da funkcioniše. Možda ne kapiram neki humor pa je do mene. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Nisam imao nameru da poredim bilo koji zvučnik sa Kii3. Kii3 je izuzetan i nema valjanu konkurenciju verovatno do cenovnog ranga od 80-90 000 evra.

Sa kojim modelom od 80-90K evra si ih poredio i u kojim uslovima?

Odmah da kažem, ako se radi o sajamskim uslovima ta poređenja ne priznajem. Svi smo se naslušali kojekakvih sistema od xxxK evra od kojih mnogi nisu zvučali bog zna kako ali to ne znači da ne valjaju. Pitanje je znanja prezentera da postave sistem. Prošle godine je ATC scm 11 zvučao neuporedivo bolje od nekih 10 puta skupljih zvučnika pa je glupo reći da nema valjanu konkurenciju do XXXK evra. Jednostavno ljudi su se ''pozabavili prostorijom'' i sistemom na profi način.

Kii ima tu prednost da se sam ''pozabavi prostorijom'' i svaka mu čast za to.

Odličan je to zvučnik (sistem), ali da ''vredi'' 80-90K evra na ''liberal kapitalističkom'' tržištu bi ga prodavali za 200k. Nisam ja levičar al' nije ni Kii socijalna ustanova :D

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Silento said:

Ja slušao nekoliko modela Tang Band koji jesu mali ali su deklarisani kao sabvuferi o čemu im svedoče TS parametri. Ništa mi se drastično nije promenio slušni utisak da mali zvučnik ne može da odradi kako treba ono što radi veliki. Više njih je imalo priliku da čuje Boenicke sa tim TB basevima sa strane pa ipak nije bilo neke bure i hvalospeva o dobrom zvuku.  Šta više, neki su se (čuo sam u prolazu neke tipove) pitali zašto se pomenuti zvučnici ne zovu Bunike jer bi toga trebalo da se najedeš da bi ti zvučali dobro :)

  R  tang band nije jedina firma na svetu . Jedan mali subvofer deklarisan kao subfofer je i dalje mali i da bi bio veliki treba ih više ako se hoće porediti sa velikim ili manje ako se žele manje dimnezije a i dalje dobar bas .

Obična ili neobična aktiva ??? - Hajde da počnemo da pišemo onako kako jeste, a da ne ostavljamo prostora za "pa ja sam mislio obično neobična, nisi me dobro shvatio". Ako je jedini primer Linkvic i njegov ASP, pa Linkvic je odavno prešao na DSP sa ASP. Dalje, aktiva nije isto što i DSP - to je valjda kristalno jasno. Kada aktivna skretnica bude mogla da napravi izdizanje između 1KHz i 2KHz od recimo 3 dB, tada ćemo moći da pričamo o tome koliko su DSP i aktivna skretnica slični. Kada aktivna skretnica bude mogla uz pomoć Rephase-a da linearizuje fazni odziv i neutrališe sve fazne obrtaje od 20-20000 herca, tada ćemo moći da ih poredimo. No, da je to mogla, ne bi bilo potrebe za DSP nego bi Bruno Putzejs radio sa aktivnom skretnicom Kii3. DSP operiše u digitalnom domenu, a aktiva u analognom pa se nadam da je jasno da stvari ne mogu biti različitije između aktive i DSP. 

 R  obična aktiva je obična jer se u 99% radi sa OP , ali OP nije jedina elektronska komponenta :). Podizanje između 1 i 2 khz nije nikakav problem za aktivnu skretnicu . Problem je tehničke prirode jer nemožeš u sekundi da promeniš parametre po pitanju Q faktora , ali izdizanje ili spuštanje se može . To je inače vrlo jednostavna stvar . I da , jedna je stvar DSP u digitalnom domenu i aktivna u neobičnom domenu :)

 

Glede prosečnih rezultata od strane prosečnih inžinjera se donekle slažem. Kažem donekle jer se ne sećam da smo imali primer kakav je Kii3 dok su se stvari pokušavale rešiti aktivom - ili su inženjeri odjednom postali nadprosečni ?

  R   mene su na jednom forumu banovali kada sam im napisao da za zvuk treba akustičari a ne vrhunski inžinjeri elktronike i da su po tom pitanju mnogi ostali i zaostali , da ne upotrebim neku drugu reč .

Što se tiče prevođenja iz pasivne u aktivnu - šta ćemo sa gubicima koje unosi pasivna skretnica ? Ko je taj što je izmerio gde su gubici viši ? To je domen gde možemo pričati o mišljenjima ali ne i o činjenicama, a ja sam mišljenja da su gubici pasive mnogo viši te da je prevođenje iz pasive u DSP aktivu mogućnost da se ispuni pun potencijal onoga što određeni zvučnik može sa pasivom ali samo u teoriji.

  R očigledno da nisi upućen u  probleme sa filterima . Nisi upućen ni kako se prevodi iz pasive u aktivu . To naravno nije problem . Ako u pasivi imaš odziv $&%/(&/)(=/)/=?)/=&%(&%/(=(//(   TAKAV isti mora biti i sa aktivom , pa ako su isti gde su onda gubici :)

 

R kao  Rade B)

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Silento said:

Za prostor u kom ja slušam je 15" sasvim dovoljno. Na nekoliko vati membrana se maltene vidno ne pomera. Nema zagrevanja kalemova i menjanja TS parametara zbog toga, pa samim tim nema ni podizanja izobličenja. Sve radi rasterećeno, a dovoljno glasno za moje potrebe. 

I da, Tanoj nije najsvetliji primer dobrog zvuka. Baš Vestminsteru fali jedan srednjetonac :)

15 "  profesionalne derivacije zaista rade na malim snagama u kućnim uslovima , ali su im vešanja tvrda tako da o detaljima nema govora . Svi kućni basovi su daleko meksi a oni starije generacije i premekani .

  To su činjenice , kao što je činjenica da se profesionalni zvučnici retko koriste u kućnim sistemima ......niko nema potrebe za zvučnikom od 2000 w koji će raditi sa max 10 w

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, suca77 said:

Ako je HI - FI  visoka vernost reprodukcije  i plus ako se trazi  HIFI FIDELITY ,  onda je  Kii  jedini zvucnik koji svira onako kako je snimljeno , skroz ravno - flat  , cisto , jasno , neutralno  a sa enormnom dinamikom.  Podatak od 20 Hz - 25 Khz  + - 0.5 db je za svaki respect

 Kii  nema farbu , to je definitivno . Gledali smo malo po netu ,  najvise ga kupuju za studije ,  producenti ,  pa zatim  redom hi - fi - sti

Sa DSP se može namestiti ravna linija ne u 0,5 db , nego u pola milimetra , to nije problem

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, prophet said:

 


Na koji nacin je kod Kii to izvedeno?

 

Ako ne lažu:

https://www.kiiaudio.com/en/tech-acou.html

Piše i ovde:

Advanced tweaking:
Unlike any passive speaker system the Kii THREE offers the ability to adapt to a non-symmetrical room.
It often happens in regular living rooms, that your walls are different behind both speakers.
For example a window behind the left speaker on one side and a concrete wall behind the right
speaker on the other side.
In such a case setting the right speaker 1-2 clicks further down (towards the corner setting)
can help to achieve a perfectly symmetrical center image.
15

 

A kako je to izvedeno pojma nemam. Mene podseća na neki soundbar.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ako ne lažu:

https://www.kiiaudio.com/en/tech-acou.html

Piše i ovde:

Advanced tweaking:
Unlike any passive speaker system the Kii THREE offers the ability to adapt to a non-symmetrical room.
It often happens in regular living rooms, that your walls are different behind both speakers.
For example a window behind the left speaker on one side and a concrete wall behind the right
speaker on the other side.
In such a case setting the right speaker 1-2 clicks further down (towards the corner setting)
can help to achieve a perfectly symmetrical center image.
15

 

A kako je to izvedeno pojma nemam. Mene podseća na neki soundbar.

pa kako kako , uključi dsp , ovaj mozak . Ako su odzivi asimetrični zbog prostorije treba rešiti tu asimetriju i gotovo . Mojih 90% pasivnih filtera je različito jer su zbog tolerancije u proizvodnji , moram da imam dva različita filtera ako hoću simetriju ....prosto ko pasulj

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, RADE said:

pa kako kako , uključi dsp , ovaj mozak . Ako su odzivi asimetrični zbog prostorije treba rešiti tu asimetriju i gotovo . Mojih 90% pasivnih filtera je različito jer su zbog tolerancije u proizvodnji , moram da imam dva različita filtera ako hoću simetriju ....prosto ko pasulj

 

Moj odgovor je bio upućen @prophet -u. Jasno je da se radi o DSPu, ali ja ne umem da objasnim kako je izveden DSP jer se ne razumem u elektroniku niti me to zanima, a ne volim da se petljam u stvari za koje nisam stručan ;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...