Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

15 sati ranije, lalelala said:

 

ovo je aktivni zvucnik sa integrisanim DAC-om ,  

Pozzz

Mala ispravka,ima malo vise DAC-ova unutra.

Svaki zvucnik tj zvucna jedinica u kabinetu,ima svoj DAC  i svoje pojacalo,tako da  ima 6(sest) DAC-ova u jednom zvucniku....malo li je :rolleyes: 

Imao sam priliku da ih malo duze slusam

 Zvuk iz drugih sistema,ma koliko oni bili skupi ili skuplji od Kii-a,

deluju ne doreceno u odnosu na Kii.

Posebna prica je kad rade sa analognim izvorom zvuka tj  gramofonom,jos je sve bolje   :wub:

Link to comment
Share on other sites

meni ove dve misli iz zakljucka  deluju zaprepascujuce kad ih izgovori neko ko je kriticki preslusao gomilu najboljih uredjaja ...

 

"the result was somewhat surreal"

"The Kii Three didn't just lift a veil away from the music—it removed a heavy cloak."

 

Kalman je inace profesor ... pogledajte

https://www.linkedin.com/in/kalman-rubinson-89b50111/

Link to comment
Share on other sites

Lalo, tesko je ista vise reci o KII Three kad su svi rivjui na netu kao i utisci korisnika apsolutno afirmativni.

Posebno mi je drago je sto moja koncepcija hifi kucnog sistema koju gajim zadnjih 12 godina, (aktivni sistem gde svaki drajver ima svoje pojacalo uz primenu digitalne skretnice i dig. dsp-a, kao i upotreba reza od 24dB/oct za koji sam davno ustanovio da je najpogodniji) konacno dobija zvanicnu potvrdu. Kod mene to, naravno, nije sve u jednom pakovanju vec je razdvojeno u vise komponenti, sto je u sustini pouzdanije resenje. Kod basa, KII primenjuje dsp praveci kardiodnu karakteristiku koja delimicno smanjuje sobne modove dok ja koristim multisub sistem, za koji ce se dole pokazati da je bolje resenje.

Po meni, KII je zbog kompaktnosti vise za profesionalnu studijsku upotrebu nego za kucni hifi, za prosecnog audiofila je previse skupa igracka a IMO, u najnizem podrucju ipak zahteva podrsku suba (subova).

Imao sam priliku da ih cujem na prezentaciji u Beogradu pre nekoliko meseci. Sama prostorija je bila malo nezgodna, skoro kvadratnog oblika (dusu dalo za indukovanje sobnih modova) povrsine oko 40kvm, visina plafona malo veca od uobicajene, preko 3 metra. Videlo se da su se prezentatori namucili dok nisu dosli do zvucno najbolje pozicije, predpostavljam da su se jako cule sobne rezonance. Pozicija slusanja na kraju je bila krajnje neobicna.

Glavno mesto slusanja (sweet spot) je bilo na dijagonali sobe, dakle slusaoci su gledali ravno u cosak sobe umesto u ravan zid, zvucnici su naravno bili bili simetricno levo-desno od te dijagonale, udaljeni bocno od zidova oko 1-1,5m.

Meni licno se zvuk svideo i slazem se sa opisima njegovog karaktera koji se mogu naci na netu. Ko je navikao na cevni zvuk, mozda nece biti zadovoljan, ja sam upravo iz tog razloga kod mene ubacio u sistem cevni preamp. Nedostajao mi je najdublji bas i onaj smek koji imaju samo veliki riboni, dipoli, na koje sam navikao, sto je moj redovni problem kad slusam klasicne kutije. Primetio sam da je prostorija bila suvise velika za KII, ipak su to kutije za nesto manje sobe, recimo do 30kvm. Na jacem spl-u, visokotonac bi zapadao u distorziju, na sta bi tip koji je drzao daljinsku kontrolu izvora, brze-bolje smanjivao volume. Neznam, mozda bi proizvodjac umesto ovog Seas visokotonca od 50 evrica mogao da se malo isprsi i uzme neki robusniji, verovatno i skuplji, obzirom na cenu proizvoda.

KII Audio je uspesnim dizajnom uspeo da delimicno smanji uobicajene probleme sa basom. Kako je na basu primenjena kardiodna karakteristika kojom se umanjuje emisija sa zadnje strane kutije do nekih 70-80Hz, a ispod te granice prelazi u omni, ujedno se smanjuju i odgovarajuci sobni modovi. Medjutim i dalje ostaju problem sobne rezonance vezane za prve dve oktave gde je emisija basa omnidirekcionalna, sto se vidi iz sledeceg grafika.

Jedva sam iskopao ovaj REW mdat, snimak KII Three u realnom prostoru, ko koristi REW program, nije lose da ga skine za arhivu. Mozda je potrebna registracija na forumu sto je par minuta posla.

https://www.gearslutz.com/board/high-end/1048540-kii-three-have-you-heard-them-23.html

OGy1JDM.jpg

 

U istoj akusticki netretiranoj prostoriji pod istim uslovima mereni su KII Three i drugi neimenovani studijski monitori, cisto radi poredjenja. Primecuje se prednost KII dole do nekih 70Hz (crvena linija – manji modovi koji daju ravnomerniji bas), da bi ispod te granice ipak imao klasicne sobne modove koji su ustvari nepozeljni, iako kod neupucenih, daju utisak da “ima basa”. Dakle, bez obzira na dsp, KII nije svemocan.

Kad smo vec kod basa, jos jedno poredjenje, KII Three u toj netretiranoj sobi i situacija kod mene, takodje u sobi bez ikakvog akusticnog tretmana ali sa 4 suba. Tek sad se vidi kako je toliko hvaljen KII bas u stvari “supljikav” cime otpadaju komentari da im nije potreban sub. Svi odzivi prikazani bez smoothing-a.

4IjCWnl.jpg

Neka moja primedba bi se odnosila na moguce veliko toplinsko opterecenje, zvucnici, 6 pojacala i dsp proizvode prilicno toplote. Iako je zvucnik projektovan da se hladi preko same metalne kutije i alu bas membrana,  na duze staze, to tesko da bude pouzdano. Bilo bi bolje kad bi pojacala i dsp nekako prebacili u stalak kao sto sam video, cini mi se, kod Meridiana.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, damic said:

Dakle, bez obzira na dsp, KII nije svemocan.

Malo mi je čudna ta kriva, deluje kao da DSP nije ni upotrebljen. Barem, one dve grbe (28Hz i 43Hz) bi trebalo da mogu bez problema da se utišaju.

Zapravo, u ono malo materijala što sam čitao, uopšte se ne pominje neko sobno merenje, kalibrisanje i slično. Da li taj DSP uopšte radi fleksibilno (parametarski) ili basove odrađuje đuture, koristeći opisane principe?  

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, beatgoeson said:

Malo mi je čudna ta kriva, deluje kao da DSP nije ni upotrebljen. Barem, one dve grbe (28Hz i 43Hz) bi trebalo da mogu bez problema da se utišaju.

Zapravo, u ono malo materijala što sam čitao, uopšte se ne pominje neko sobno merenje, kalibrisanje i slično. Da li taj DSP uopšte radi fleksibilno (parametarski) ili basove odrađuje đuture, koristeći opisane principe?  

Jedino sto se podesava je rastojanje od zadnjeg zida ... a DSP inace ne radi ispod 50Hz .

 

@damic hvala na detaljnoj analizi 

 

Moja soba je jos gora ...osim sto je skoro kvadratnog oblika , desni zvucnik ima bocni zid , dok levi skoro pa i nema "bocnu" podrsku... dva hodnika se otvoreno prikljucuju sobi , jedan u nivou , drugi preko otvorenih stepenica 

Moje pojacalo i zvucnici to ladno popune ali iako sam ih izvukao od zadnjeg zida i dalje povremeno sobom protutnji neki nekontrolisan bas koji verovatno potice od sobnog moda koji je @Delija na uvce procenio na oko 125Hz ...

Tesko da bi se i Kii tu snasao ...

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, beatgoeson said:

Misliš - ovaj DSP ne radi ispod 50Hz? Sudeći po Damicevom opisu, ne deluje mi da su preterano uspešno rešeni problemi sa prostorijom.

da , DSP na Kii Audio Three ne radi u opsegu ispod 50Hz ...

sad koliko se i meni cini nisu ...plus kritike na racun visokotonca ...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Tesko da bi se i Kii tu snasao ...

'nači, zaključak je da amplifikacija od 3kW koja je ugrađena u Kii Three ipak nije dovoljna za prosečne srpske stanove i sobe, tako da ovima što pitaju "šta da kupim" obavezno ubuduće treba preporučiti neki Crown, recimo, od barem 5kW, i to za početnički sistem naravno, a posle može i nešto ozbiljnije...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Zexx said:

'nači, zaključak je da amplifikacija od 3kW koja je ugrađena u Kii Three ipak nije dovoljna za prosečne srpske stanove i sobe, tako da ovima što pitaju "šta da kupim" obavezno ubuduće treba preporučiti neki Crown, recimo, od barem 5kW, i to za početnički sistem naravno, a posle može i nešto ozbiljnije...:rolleyes:

@Zexx nisam mislio na snagu , naravno ...

Mislio sam na losu akustiku mog prostora ...evo par slika da ne objasnjavam . 

Prva slika pokazuje stepenice koje vode u hodnik na spratu  ...levi zvucnik nema bicni zid u punoj visini .

 

A kad si se vec dotakao snage , budimo posteni ...svaki drajver ima svoje  pojacalo od 250W ...drajvera ima 6 pa se prostom racunicom dolazi do 6*250 W=1500 W , ali nije to bas tako ...

Dva drajvera od pozadi u stvari sluze za ubijanje zvuka iza zvucnika i smanjenje refleksija (dobijaju signal u kontra fazi , malo zakasnjen) tako da njih svakako ne treba ubaciti u ukpan zbir ... znaci svakako da nije 1.5 KW ali da je i dalje sistem impresivan ne samo po pitanju snage nego celokupne ideje , to se slazem.

Pozzz

18006.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Obzirom da se onol'ki Django-si izgubiše u prostoru ovi Kii bi u tom prostoru izgledali kao dve čivave koje čuvaju karićevu kuću :D

Nista tu Lale nema dok u pozadini ne zagrme i 2 rotvajlera tipa Rel

Kada bi samo znao koliko su kostale plasticne operacije da žućko izgleda kao čivava :ph34r::D

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Gledam slike i ne mogu da se otmem utisku da@lalelala blago receno preteruje kudeci svoj prostor.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

ono sto se ne vidi na fotografijama je radni deo kuhinje koje je levo , potpuno spojen sa 4m x 5m i ono sto se vidi ali se naslucuje a to je trpezarija koja je iza troseda dimenzija oko 6m x 4m ...

One stepenice vode na sprat sa otvorenim hodnikom  koji pokupi sav bas ...

Malo li je ?

Imamo jos anomalja ...Hondnik kojim se ulazi u stan proalzi kroz radni deo kuhinje i akusticki je spojen sa sobom za slusanje ...mislim da nepravi ozbiljne probleme ali tu je  ...

Sve to sto sam vam opisao je oko 80m2 spojenog prostora visine 2,7m

Evo neke otprilike skice svega toga ...

tlocrt.jpg

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Gledam slike i ne mogu da se otmem utisku da@lalelala blago receno preteruje kudeci svoj prostor.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

malo sam citao i gledao  ovde u dokolici kako bi trebalo da izgleda dobar prostor ...ovaj moj je totalni opozit...

prvi razlog su bocni zidovi ...tu je preporuka da sa obe strane imas isto a ja nemam ... levi zvucnik ima jedan polu zidic koji se penje sa stepenicama , a sa desne strane je zid predaleko pa ga mozemo zanemariti (verovatno)

drugo , dzepovi, kao onaj moj desno od dvoseda , rade kao pasivni zvucnik i kvare zvuk. Ovde mi je covek koji se time bavi rekao da nema sanse da se to iskompenzuje ...a da ga zatvorim nema sanse 

trece, ne preporucuje se sedenje na sredini sobe ...ali ajde ja taj trosed jako lako cimam napred nazad tako da mozda to i nije 

@sondek vise REL-ova ima smisla samo zbog boljeg rasporeda basa po sobi ...inace znas da i Django grize dobro ... to bi mozda vredelo probati , Damic ima odlicne rezultate a ti subovi nisu tako jako skupi a i Django bi bolje svirao oslobodjen od najnizih ucestanosti ...to je neko ovde na forumu bas sa Djangom i uradio .

@golum govoris kao advokat moje zene u brakorazvodnoj parnici :D 

Dobro to sve i radi koliko je prostor los u akustickom smislu ...pitanje ja kazem kako bi se tu snasao i Kii ili kako bi cucnuo DEQX ...ko zna ?

Pitanje je sta raditi i kojim putem krenuti ...ili da uskoro  @sondek stavi gajbu na dobos pa da zidamo nesto novo u Sremu na brdu ?

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, sondek said:

Moguće da misliš na Linn akudorik gde su sva pojacala i dsp spakovani u aluminijumski stalak koji se ponasa kao veliki hladnjak.

Da, da, najverovatnije je Linn, nego prvo mi pade na pamet Meridian posto je pravio aktivne kutije jos 80-tih godina. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, beatgoeson said:

Malo mi je čudna ta kriva, deluje kao da DSP nije ni upotrebljen. Barem, one dve grbe (28Hz i 43Hz) bi trebalo da mogu bez problema da se utišaju.

Zapravo, u ono malo materijala što sam čitao, uopšte se ne pominje neko sobno merenje, kalibrisanje i slično. Da li taj DSP uopšte radi fleksibilno (parametarski) ili basove odrađuje đuture, koristeći opisane principe?  

Beat, KII ne radi korekciju pikova parametrickim EQ kao tvoja spravica ili kao sto ja radim rucno preko DSPa. Korekcija basa se odradjuje iskljucivo tom kardiodnom korekcijom, po manualu, kazu od 40Hz, mada najvise komentara na Gearslutz-u, govori da je to oko 80Hz. Na gornjem grafiku sto sam postavio, vidi se da je to nesto malo ispod 70Hz, bas najvise zavisi od prostorije i pozicije samog zvucnika pa se javljaju varijacije. Gornja granica se pominje kao 250-300Hz mada vec preko 200Hz, modovi su toliko gusti da se te freq., obicno i ne posmatraju.

U studijskoj upotrebi, koliko sam primetio, kao dodatak KII Three se najvise koristi Trinnov room correction.

Kii ima 14 ratlicitih fiksnih EQ pozicija (contour switch), pa biras sta ti najvise odgovara.

Imas objasnjenje na user manualu:

https://static1.squarespace.com/static/5690c974a976af0bfc4aeaaa/t/58eedb22db29d6de1dfb212f/1492048680876/Kii_THREE_manual_online_EN.pdf

Link to comment
Share on other sites

 Offtopic nadam se uspesno uklonjen. Ja sankcije necu deliti, to ostavljam Administratoru da odmeri posle uvida u dosadasnje pisanje, ali ako se offtopic i uvrede nastave, udaljicu nekog sa foruma. 

 Tema je jedna, offtopic do nivoa "kako bi ovo bilo meni" ili "razmislio bi da kupim" je sasvim u redu, ad-hominem izjave ce biti udaljavane. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...