Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

20 minutes ago, Aleksandar75 said:

@lalelala ne znam zašto, više onako intuitivno, mislim da je Devialet prava stvar za tebe

za B sistem  ili za USA sistem svakako ....za A sistem sam preduboko zagazio u Lampizator vode 

 

20 minutes ago, sondek said:

Lale,zaista velik broj ampova najrazlicitijih tipova si slusao sa Martenom,Od A,preko ab do d klase,tranzistora,j fetova, lampi,balansiranih i nebalansiranih...od relativno malih do  velikih brojeva u vatima.

Bilo bi lepo napraviti neku retrospektivu uz kratak komentar o svakom zvuku.Znam da ti to umes vrlo sistematicno,moglo bi biti zanimljivo procitati u jednom postu.Onako ukratko,sta je kojem najveca vrlina,mane me manje zanimaju...volim da ostane u pozitivnom duhu,u krajnjem slucaju to su sve bili odlicni ampovi.

Duga priča ukratko ....

najlepši zvuk daju lampaški snagaši  , bili kod mene @SuperFi -jev  BAT VK-55 i tvoj EAR ...sredina i prostor bukvalno za plakati , malo manje basa [to tra\i dva mono bloka ili neki bridge ...skupo brate a i greje a o'e i lampe da crkvaju tako da komplikovana je to lepota poroka !

na dugom mestu solid state A klasa - bolji bas nego kod lampasa , sredina bogata i mersnata skoro kao na lampama ali manje prostora  ... može se preživeti , skoro pa optimalno rešenje ...

na poslednjem mestu D klasa , koja ima svoje prednosti , manje se greje , znatno je jeftinija u startu i poprilično pouzdana u odnosu na lampaše a bogami i na A klasu koja se po pravilu lepo greje i treba imati na umu da to ne prija elektrolitima u napajanju ...

Sve u svemu za moje kutije i prostor neki Pass u A klasi je najlogičniji izbor ali za to ću sačekati da završim kuću.

29 minutes ago, Delija said:

Ne znam sta vas je mucilo kod Roon-a - kod mene je iz cuga sve proradilo.

Jel vam se Devialet uopste "video" na mrezi? Najlaksi nacin za test je Expert Remote App - ako to radi, konektovan je.

Jel ste iskljucili DPM (Dynamic Power Management)? To je po default-u ukljuceno, smanjuje potrosnju i grejanje, ali "gusi" dinamiku.

Bila je ovo neplanirana poseta na brzinu ...nismo se baš najbolje pripremili to je sigurno . Kiza je naleteo na brzaka , jer je odložio prošlu nedelju a sad se uplašio da ću da nestanem opet na 7 meseci pa reko ajd ebolje išta nego ništa !

Ukratko , Roon uopšte ne vidi Devialet (koji je kabelom vezan na router), mada ga ja vidim na routeru i mogu da ga pingujem. Kiza ga je prebacio u Roon mode ali ništa. Opet Auralic se video pa smo ga iskoristili kako bi gro vremena potrošili na slušanje a ne podešavanje.

U kom modu je bilo DPM ne znam ....prošli smo konfiguraciju kartice korak po korak i toga se ne sećam ...jel se to podešava  na kartici ili live u meniju sa daljjinskog ?

Po zvuku bih rekao da je sve bilo ok glede dinamike ... 

Link to comment
Share on other sites

Ako niste dirali, a niste - ebi ga. Zaboravih da ti kazem to. A i Zoranu.

Moze i u konfiguraciji za stalno - u general settings, a moze i daljincem.

Ne mora da se prebacuje ni na Roon, ni na UPnP, a ni na Air - cim pustis nesto on automatski prebaci. Nesto se zabiciklalo sa mrezom.

I ja sam nasao koji vikend necu da budem u NSu :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Delija said:

Ako niste dirali, a niste - ebi ga. Zaboravih da ti kazem to. A i Zoranu.

Moze i u konfiguraciji za stalno - u general settings, a moze i daljincem.

Ne mora da se prebacuje ni na Roon, ni na UPnP, a ni na Air - cim pustis nesto on automatski prebaci. Nesto se zabiciklalo sa mrezom.

I ja sam nasao koji vikend necu da budem u NSu :)

Kiza naleteo  iznenada ali ipak i ovako druženje je bilo jako lepo i korisno ...

Link to comment
Share on other sites

Lale kod 890 amp je dizajniran tako da lampe imaju znacajno produzen vek trajanja.Uz 8kom kt90 na 70w Tim de Paravichini po tom pitanju predvidja neki minimum 10.000 sati.To je oko 10g ako u proseku slusas 3 sata dnevno,sto i ne bude vise ako se uzme i malo pauze za letnji period.Ja sam ga slusao i u najtoplijem delu leta zbog neizdrza i to jeste ozbiljan problem jer ne volim da radi klima dok slusam muziku.U tom periodu godine ocekuj da ce i A klasa praviti vrucinu i tu treba pripremiti rezervni "ladan" amp. Odrzavanje na svakih 10-15g je normalna stvar kod svakog ampa.Ja sam sve to sagledao iz jako mnogo uglova i zakljucio da mi za servis naima recimo treba vise.Ear sa tom uslugom servisa nije bezobrazan,vise me brinu Timove godine i ko ce to da nasledi jednog dana.

Pass bi trebao da bude dobar izbor,ali je bez probe čisto gatanje.Probaj ipak to da prvo cujes kod sebe,znam da nije lako i da to u originalu retko ko ima kod nas. Ona gidjgina varijanta jeste bila odlicna,narocito u dupliranom izdanju i balansiranoj vezi,ali nije to isti amp.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Lale kod 890 amp je dizajniran tako da lampe imaju znacajno produzen vek trajanja.Uz 8kom kt90 na 70w Tim de Paravichini po tom pitanju predvidja neki minimum 10.000 sati.To je oko 10g ako u proseku slusas 3 sata dnevno,sto i ne bude vise ako se uzme i malo pauze za letnji period.

U Laletovoj trenutnoj zivotnoj konfiguraciji amp sa prvim setom lampi ce ga nadziveti podebelo. 

A i da menjas lampe na 5god to je 400EUR - nije mnogo za nivo uzitka...

Link to comment
Share on other sites

Sjajno veče za Devialet - a!!!

I još jednom se pokazao kao sjajna sprava. Zvuk prilično neutralan, dinamički sasvim ok obzirom da ga ipak nismo čuli u najboljem mogućem setapu.

Spotifaj ne dobacuje do tidala, arijes nekako guši dinamiku i isušuje zvuk devialeta i zaista ako čovjek nije čuo bolje, sprava za dug audiofilski život.

Ali, Lampizator ima svojevrsnu magiju koja je jednostavno nedostupna bilo čemu što sam do sad čuo. Tekstura, boja tona, transparencija i timbar samog instrumenta su takvi da je posle toga jako teško živjeti sa bilo čim drugim.

Turbomaximus jednom reče da ima posebnu kategoriju za takve uređaje i da možda neki uređaj može i bolje da zvuči, ali ne mora. Jednostavno, to je to.

Nego, devialet i marteni su tema...

U jednom trenutku sa SAMom je zazvučalo upravo kao što moj sistem zvuči kod mene, što je od mene ogroman kompliment!!!

Link to comment
Share on other sites

@golumPritom Ear sat rada naplacuje 60 funti i nudi fabricki servis,servisira sve sto je proizveo.Pošaljes ga jednom u 10g u toku letnje sezone na servis i pusti brigu na veselje.Pritom fala bogu imamo i ovde drugara,pa i zastupnika.Nije amp svemirski brod.

Rizikuje se sinergija i sa preampom i zvycnicima,koja se cula u sopstvenom sistemu i sobi i ide u ne poznato,ne resava ni problem vrucine,a ni servisa.Ne vidim logiku,osim neke zelje za istrazivanjem.Nisam cuo da Marteni opravdaju visoku cenu sa vecinom ampova(nisam ih cuo bas sve) osim kad su se uparili Ear preamp i amp ,cak sam i sa digitalihom bio prezadovoljan.Ja sam izgubio tu vrstu entuzijazma za stalnim trazenjem,prestao mi je to biti cilj..Cim sam kupio Esl odmah sam se pokrenuo ka lampama i preko Quad snagasa stigao do Ear koji je bio konstruktor novih quad ampova.Tezim tome da me manje boli glava oko sinergije,slusam proizvodjace ali i trazim da kupim iskljucivo od prodavca sa malo dobre bolje da probam.Isprobalo se dosta toga kod Laleta,proverio i Marten koji EAR koristi na prezentacijama.Pass je definitivno dobar amp,ali mojih 2c je da ga treba prvo čuti.Nije nikakvo soljenje pameti,ja u SVAČIJEM sistemu nalazim i slusam samo najbolje,zalijemo i uzivamo u svim novotarijama.Čak mi je u tudje ime neprijatno i krivo kad se ode kod nekog ko se ponovio,izvrnuo fino dzepove,a onda krenu komentari "sta bi ko popravio".

P.S.Evo napolju duva kosava ko poludela,a moj stan sa 4 prozora gleda na jug.Jos pre sat vremena je izdata naredba "Soso pali furunu",slusamo holandski Soul radio i djuskamo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Toza said:

A laNpe na lampiju, auuuu, wau!!!

Kako su fine... i ogromne... i zvuk za pamćenje... čuje se izvjesna tvrdoća, još se nisu razradile, ali nakon ponovnog prelaza na lampizatora na kraju večeri, wau!!!

Prija lampama da se povremeno i ugase i olade pa onda Jovo na novo ... ja sam trenutni željan svega pa retko gasim muziku ...

@sondek teško je meni da poteram Martene sa jednim tvojim snagašem , treba min dva u mono bridge-u ... velika je to cifra za  mene trenutno ...

Što se tiče probe Pass-a , sve ja to znam , trebalo bi probati , naravno rešivo je i to samo da se ja rešim sa kućom prvo.

Od iskusnijih vlasnika Martena sam čuo da je to odličan match a ljudi stvarno znaju šta rade tako da sam sklon da poverujem ... u svom iskustvu imam par slušanja boljih Martena sa toplijim solid state of the art pojačalima nekih čudnih američkih proizvođača i to zaista jako lepo radi . Od brata sam pozajmio svoj stari Korato KTA-100 koji takođe daje naznake dobrog uparivanja , mada on ima nekih drugih problema kao npr lagani gubitak transparencije ali to  nije toliko bitno , ako krenem tim putem Pass XA30.8 bi bio moj izbor ...

D klasa bi ostala kao letnja postavka , stim što bi probao ove ulazne module da probam

https://vtvamplifier.com/product/vtv-amplifier-custom-vacuum-tube-input-buffer-new/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo da se zahvalim Laletu što je organizovao ovo okupljanje, jer mi je spasio novac i vreme. Bio sam na pola koraka da prodam Devialet jer mi se nije svidelo kako zvuči na mojim Dynaudio Evoke 50. Sad kad sam čuo kako svira na dobro pozicioniranim i odličnim zvucnicima (i odličnim strujnim i zvucnickim kablovima) odustao sam od prodaje :-) Danas sam se igrao sa promenom rasporeda zvucnika i ne mogu da prepoznam kako Evoke 50 sada drugačije / bolje zvuči! Hvala i Tozi i Igoru, jer ipak je bolje čuti što više mišljenja. Jedino mi je još nedoumica da li slušati TIDAL preko Auralic Mini ili preko UPnP Devialeta, jer UPnP aplikacij za Apple mi se ne svidja ni kako zvuci niti interface. 
@Delija: upravo sam isključio DPM. Temp je već 2-3 sata na 48c. Da li ima promene na bolje? Možda još nisam uočio :-) .. pozdrav svima, prijatan vikend 

 

 



 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Kiza2002 said:

Jedino mi je još nedoumica da li slušati TIDAL preko Auralic Mini ili preko UPnP Devialeta, jer UPnP aplikacij za Apple mi se ne svidja ni kako zvuci niti interface. 

Roon?

Može da se proba, trial 15 dana.

Čestitke na odluci da ne prodaš Devialet, ja od kad sam kupio ovaj moj slušam muziku bar 2x češće nego pre.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, R_R said:

Roon?

Može da se proba, trial 15 dana.

Čestitke na odluci da ne prodaš Devialet, ja od kad sam kupio ovaj moj slušam muziku bar 2x češće nego pre.

Hvala, hvala .. kod Roona mi se ne svidja to sto moram da imam jedan komp koji će stalno raditi, ali što kažeš, mogu da probam pa da odlučim. Znači povećava se Devialet ekipa :-)

Link to comment
Share on other sites

tube rolling: Mozda se vise uklapa u temu "Lampizator" a ne u Laletovu temu?

@Tobian SoundSystems, @simplicisius. @lalelala, @golum

Ove predlozene cevi za zamenu, uopste nisu kompatibilne. Karakteristike im se mnogo razlikuju. (Isti su samo parametri grejanja Napon 6.3V a struja grejanja se neznatno razlikuje.)

Ja sam predlozio F2a, prekontrolisao sam samo vrednosti grejanja i max vrednosti G2 (anoda je uvek iste vrednosti ili vece...) I na osnovu toga predlozio cev. Medjutim kada sa detaljnije i pazljivije obrade karakteristike cevi dolazi se do sledecih zakljucaka:

Ako je osnovna cev EL34. Najpribliznija cev po karakteristikama joj je EL156. Sledeca koja znacajno vise odstupa od EL34 je F2a, a najvise nepoklapanja pokazuje EL51. Karakteristike su u triodnom spoju zbog toga st ocevi najverovatnije rade u tom spoju. Inace bi u pentodnom spoju unutrasnji otpor cevi bio preveliki, kao i pojacanja koja bi bila enormna.

Nije stvar samo u tome da se postavi cev i da kao radi i da nece da "crkne". Potrebno je odrediti radnu tacku koja je optimalna za zadatu cev. U slucaju kada se cevi po karakteristikama toliko mnogo razlikuju stvarno, nije moguce...

Na svu srecu max. naponi druge resetke svih ovih cevi su isti ili veci od EL34 pa se cevi nece ostetiti. Ali recimo EL51 je linearna tek posle tih 400V a max G2 i anode je 750V!. U ovoj konstrukciji bilo da je mali preamp ili buffer cevi rade sa manjim naponima napajanja i malim strujama. Pa ove inace velike rmedjusobne razlike bivaju pomalo i umanjene?

Verujem da je @simplicisius to vec konstatovao. :)

(Ako je poenta samo da se ubacuju cevi bez konsultacije karakteristika, onda je dovoljno samo prekontrolisati vrednosti grejanja, vrednosti max napna G2, i neke okvirne snafe za EL34 i moze svaka cev koja zadovoljava ove uslove. A ima ih puno... Medjutim mislim da se tako ne dizajniraju tehnicki uredjaji.)

U ovom postu su 2 grafika EL34 usporedba sa EL51 prvi je el51 scaled a drugi el34 ckaled zbog preglednosti u sledecem postu saljem za EL156 i za F2a

 

 

EL34 EL51 compare.jpg

EL51-EL34 compare.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Majda

Mislim da jeste vise za Lampi temu...

Sustinski verujem tj siguran sam da si u pravu. Sta i kako je Fikusz tu radio zaista nemam pojma niti strucnosti da ocenim. Posto sam sam inicirao nekolicinu lampi da se probaju u Laletovom tipu DACa, a bogami u mom poprilicna broj samo znam da za svaki novi tip lampe trazim "odobrenje" od njega da moze da se koristi.

Def. ove pentode rade u triodnom rezimu i to je jedino sto mogu sa sigurnoscu da kazem kao i da je potreban napon grejanja od 6.3V. Sta i kako je on odradjivao sto se tice topologije pojma nemam, a prilicno sam siguran da nece da deli ni sa kime. 

Ono sto je sigurno je da lampe u izlazu (koja god se stavi) traju ihihihi, zvucno postoje ogromne razlike izmedju razlicitih tipova lampi i ne znam ni za jedan jedini slucaj problema priliko tube rollinga.

Ima moj thread na WBFu Lampi TRP sa iskustvima korisnika (mada je malo podugacak) pa kada budes imao vremena baci oko...

Pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Kiza2002 said:

@Delija: upravo sam isključio DPM. Temp je već 2-3 sata na 48c. Da li ima promene na bolje? Možda još nisam uočio :-) .. pozdrav svima, prijatan vikend 

Znacajnija razlika u potrosnji, pa samim tim i temperaturi je sa ukljucenim SAM-om. Ti ga ne koristis sa Evoke (jos uvek :) ).

Provrti malo i Devialet forum - pisali su ljudi dosta o tome.

Jednostavno probas i vidis da li cujes razliku. Ako ne cujes - super. Vozi dalje :)

Vec ti rekoh - tek kad optimizujes sistem u svojoj sobi ima smisla igrati se tweak-ovima. Eto, sad kad si malo bolje podesio zvucnike - probaj ponovo UPnP.

Link to comment
Share on other sites

Ma ne @golum-e ne mislim nista lose. Nista se nece desiti sa cevima. :)Tome u prilog govori i cinjenica da dugo traju. A to znaci samo jedno da su manji naponi i manje struje kroz cevi.

Medjutim jednostavno je nemoguce da bez promene barem jednog od osnovnih elementa - negativnog prednapona dodje do bilo kakvog prilagodjenja za razlicite cevi. Bilo koja konstrukcija, topologija da je u pitanju.

[Tip za konstrukciju: Sve ove cevi imaju drasticno razlicit faktor pojacanja. Na primer EL34 i EL51 su veoma razlicite u tom smislu. Ako je topogija kao stepen pojacanja onda se to jednostavn mora osetoti kao jace, jaci signal na izlazu kod EL51 nego sa El34. Ako su isti signali ili se ne moze utvrditi znacajna razlika, onda je u pitanju buffer koji ima (nema) pojacanje <= 1 x.]

Uredjdaj ne moze da prepozna koja je cev priljucena i da na osnovu toga prebaci na odgovarajuci prednapon... Da bi se postavila koliko toliko radna tacka cevi koja ima smisla.

Evo pitaj mister Tobiana prvom prilikom kada se budete videli sta misli o tome...

Link to comment
Share on other sites

@Majda i ja mislim da ovo treba premestiti u temu Lampizator, da ne kvarimo temu lali a i da ostane tamo, lakse se nadje kasnije.

Upravo zbog toga o cemu pises (ok, ima malo i do para :oops:) sam ja odlucio da uzmem Lampi sa 5687 lampama. Kontam svrhu DHT u izlazu (slusao i odusevio se kako to radi, makar i kao bafer u cudnom rezimu rada) a posle DHT bilo mi je logicnije da uzmem DAC sa noval lampama (5687 ili ECC182) nego sa pentodama. Mogucnost da ga smestim u bilo koju policu je jos jedan veliki plus za mene

 

 

Link to comment
Share on other sites

meni ova priča uopšte ne smeta ...naprotiv 

@Majda ovo sam već slušao od jednog domaćeg konstruktora koji nije toliko poznat po lampaškim uradcima , više po dac-ovima , preamp-ima i solid state snagašima , ali čovek se oprobao i u cevnim preampima , snagašima itd.

Njemu prosto nije jasno kako tube rolling funkcioniše , pričao mi je da je to prosto ne moguće podesiti da sve radi kako treba sa dosta različitim tipovima lampi .

Ja sam tek laik u tom polju ali sam često bio u nebranom grožđu , pa samo ako mogu da dodam ... da , postoje ti retki momenti kad pomisliš da dosta toga znaš i da možeš da ceniš mogućnosti i potencijale drugih ali  postoje i iznenadjenja kad ti drugi prosto razmišljaju na potpouno drugačiji način i postignu nešto za šta sam ja ponekad mislio da je nemoguće.

Profa iz mate na faksu je stalno davao zadatak u januarskom roku koji je po trenutnim teorijama nerešiv .... pitali smo ga zašto to radi i on je ladno odgovorio , ko zna , možda ga neko nekad reši !

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...