Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

Kako je sa trenutnim pojačalom Jeff Rowland  snaga dostupna u izobilju (800W/4Ohm) probao sam da izravnam i rupe u odzivu  do 200Hz i ošišao sam neke manje grbe u opsegu do 900 Hz. Sada koristim svih 5 PEQ na ulazu i imam još 5 slobodnih na izlaznom delu ali mislim da neće biti potrebni .

Moram priznati dobio sam dosta puniji zvuk .... kriva je i dalje valovita ali je subjektivno zvuk lepši .

Ja taman pomislim da sam sve bregove poravnao ali mi rezultat stalno beži ...iskreno ne znam gde grešim i da li je potpuno ravna kriva moguća / poželjna ali je zvuk primetno bolji .

 

@damic pomagaj !

Лале_08062016_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo vec lici na nesto :)

 

Mozes da probas da preostalim PEQ band-ovima sredis jos malo tih par peak-ova koji se isticu (ispod 300 Hz), a ravnu crtu tesko samo sa tih nekoliko PEQ-ova mozes da dobijes.

 

BTW, Dirac ti je dao skoro ravnu liniju - pa ti se ni to nije svidelo :)

Mada sa Dirac-om, koliko vidim, treba da se poigra sa krivama. Vidim da ljudi preferiraju "Harman" krivu - jednu od krivih koja malo "pumpa" nize frekvencije iliti sa njom Dirac ne zvuci "tanko".

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Ja taman pomislim da sam sve bregove poravnao ali mi rezultat stalno beži ...iskreno ne znam gde grešim i da li je potpuno ravna kriva moguća / poželjna ali je zvuk primetno bolji.

Potpuno sam siguran da nijedan od sistema koje bih na prste jedne ruke izdvojio kao zadovoljavajuće (presek stanja) nije raspolagao približno linearnim odzivom na mestu slušanja.

Ne umem da objasnim.

Link to comment
Share on other sites

perfektno razumeli..

.Na 1w sve pokrenuto...igra sr amp sa Martenima.Karan je totalno zalutao u tu kombinaciju.Culo se to od prvog dana.Zvucnicima nista ne fali...Karanu totalno drugaciji visokotonac prija, scanspeak i sl.

odlicno radi Marten sa ovim pojacalima i gidjginim preampom.Nisam ni sanjao da zvucnici mogu da isporuce takav zvuk.I meni se sviđa vise bez dsp-a,sve trojica smo radiji da zivimo s malo losijim basem zsrad socnog i punog prirodnog zvuka srednjih tonova.Sredi dobro bass,ali ostalo niposto.Pravo resenje bi bili ograniciti mu pristup samo basu.Nomi ocigledno kao mlađi bolje cuje pa cuje bolje i bez podizanja visokih ali kad tamo pocne da se cacka brljavi taj dsp bas dosta.Po meni pomeriti zvucnike pola metra napred i necackaj nista.I bass postane totalno sterilan,bez ikakve strukture.Kao recimo kod zvuka HD800...pa su baš slucajno kod 800s malo popravili bass.Mozda bi bilo bolke da se malo manje smanji od tih 15db ali generalno dsp ovakav i na ovom mestu mi se nije svideo.

Koliko sam shvatio(laleta je tesko pratiti u dnevnim promenama) prodaja Karana će da izfinansira preamp i snagas pa super.Aj opening ikspirience je ovo bilo.Ai i Jeff odlicna kombinacija,doneli su to sto je falilo Martenima da ih orvi put cujem da zvuce kao skupi zvucnici.

Link to comment
Share on other sites

Meni jeste bila fikcija sa proslogodisnjeg HiFi Show-a "kiborg" Audio Note midd and tweeter, a Kii tree bass - valjda delom izmedju ostalog i zbog DSPa.

Do sada sto se tice onih koji su culi laletov novi setup DSP se svidja samo cetvorici, ako se ne varam ukoliko su opste svih cetvorica culi:

Damic,

Delija,

Lale,

Beatgoeson.

Naspram min. petorici kojima se ne svidja DSP u tom setup-u.

Link to comment
Share on other sites

Nisam jos uvek cuo njegov sistem sa DSP-em, ali sam ga 'tapsao po ramenu" da se poigra time iliti da donese igracke iz USA, kad vec ide.

Doduse, prvo sam ga terao da zenu posalje na more, a da zvucnike stavi na totalno drugo mesto - ali ocigledno ga DSP manje kosta :D

 

p.s. Usput sam ga i nezno napicio sto baca pare na glupe kablove :)

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, ab said:

DSP se svidja samo cetvorici, ako se ne varam

Varaš se, jer ni ja nisam čuo novu postavku. Međutim, mora da je sada bolje, uz onoliku grbu na 47Hz koju je skinuo.

Inače se slažem sa nekima koji su ustvrdili da je DSP na celom opsegu krajnja mera, tek "ako se mora". Dočim, smatram da je DSP samo na basovima (gotovo) neophodan, ako ga je moguće implementirati. 

Link to comment
Share on other sites

Bio Aca @beatgoeson izmerili golu sobu ponovo i podesili  miniDSP u 5. koraka sa tolerancijom od +/-2dB 

Po meni jako dobro svira na trenutke grandiozno ... 

Aca je popio samo 2 piva tako da njegovim komentarima slobodno možete verovati kakvi god da su pozitivni ili negativni :D

U apsolutnom smislu zvučnik i dalje pokazuje mane BR koncepta ali rezonance nema nigde i bas udara poprilično čvrsto i odsečno .

Srednji i visoki blistaju i u detaljima i u muzikalnosti ... sve u svemu ja sam zadovoljan i konačno mogu da kažem , to je to ...skoro pa MAXIMUM od jednog velikog dvosistemca .

A moja soba , bog da joj dušu prosti ...namuči me pošteno . Prodaću je sa zadovoljstvom i nadam se da budući vlasnik neće biti audiofil .

Karan ... sad svi kaži nije to to, ali jbg ko bi rekao da će pojačalo od svojih skoro 300W /4 Ohm-a imati problema da potera Djanga ? Impedansa ne pada ispod 3.7 Ohm-a ali su mu uglovi izgleda zahebano oštri ... ne znam . Meni je sa Karanom uvek sve delovalo da je pod kontrolom i da nikada ne nedostaje snage , bas je bio uvek zategnut i dinamičan ....ali sve to izgleda  nije bilo dovoljno da visokotonac  procveta u pravom smislu te reči ...

Tako je to  kad pustiš razuzdane amere da se poigraju  sa tisuću Watt-a spakovanih u shoe box i onda eto vraga ...

K1315.png

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, lalelala said:

njegovim komentarima slobodno možete verovati

Pa sad... vidiš i sam koliko moje, ili bilo čije mišljenje vredi na forumu.

Elem, ništa bez DSP-a, prostor je zaista horrible. Svoj udeo su, na svoj način, dali i novoukomponovani uređaji, tek, ovo je nešto kompletno drugačije od onoga što sam onomad čuo. Muzikalno, relaksirano, transparentno... ne bih da trošim reči, ovo je sigurno blizu maksimuma koji se može izvući iz zvučnika u postojećim uslovima, istovremeno, to je zvuk sa kojim se može veoma lagodno živeti.

Link to comment
Share on other sites

1510270124_DjangoL_f.thumb.jpg.2c023cbc1563ce9ae25e984977e9ed9b.jpg

8 sati ranije, zoranzu said:

Nema veze snaga i cvetanja visokotonca,tu ti najmanje snage odlazi,vec sa ukupnim karakterom pojacala.

Licno, sto sam cuo, kombo Karan/Raal je zvucalo ok,

Balans.

pre kupovine kontaktiran br. 1 koji je potrvdio da je slusao na nekom sajmu  doticnu kombinaciju sa konstatacijom da to radi jako lepo. Upozoren sam jda e spravica osetljiva na kablove svih vrsta i prihvatio sve to . Sa onim kratkim Goertzom je radilo fantasticno ali ipak ne kao sa ovom novom 3x jacom amplifikacijom . Rezna ucestanost je 1800 Hz  i ja cenim da tu iznad ne ide toliko snage ali razlika je OGROMNA .

Drajver sada radi jako dobro i totalno van ose . Pre si morao da sedis (obavezno ! jer je uho u visini visokotonca) na centralnom mestu troseda da bi osetio prostor sada mozes da stojis (!) totalno van prostora koji zahvataju zvucnici , znaci van trougla , i da cujes naspramni zvucnik i osetis prostor . Znaci osetis orkestar a ne dve kutije . Zato sam koristio izraz da su visokotonci procvetali .... bukvalno ugao zracenja je povecan i horizontalno i vertikalno , tonski su otisli gore i SPL  je u tom delu spektra znacajno veci.

Rec BALANS mora imati neko fizicko /elektricno objasnjenje. Skoro sam naleteo u jednom svedskom hifi casopisu na gornji   grafik ...

Bilo bi dobro da neko ko se razume iskomentarise da li se ovde moze prepoznati zvucnik komplikovan za pogon ili ovo sve deluje kao benigna varijanta za pojacalo ?

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, ab said:

Do sada sto se tice onih koji su culi laletov novi setup DSP se svidja samo cetvorici, ako se ne varam ukoliko su opste svih cetvorica culi:

Damic,

Nisam ni ja bio kod Laleta, al nema veze. 

Jedno je jasno, Laletova soba je prilicno losa, za sada, sto se vidi iz grafika, merenja-poredjenja njegove i moje sobe koji sam postavio na temi od pre par dana. Jos jedan put da pomenem, kod mene nema ama bas nikakvog akusticnog tretmana a rezultat RT je jako dobar. Sumnjam na spatulato obradu zidova kod Laleta. 

Posto namereva da menja stan, za sada bi mogao da proba bez velikih ulaganja sa nekim porostirkama ili tepisima na podu, sigurno bi dobio bolji RT rezultat, a time jos bolji zvuk.

Aktivnim xo i dsp se bavim zadnjih 12 godina i mogu reci da je za njihovu pravilnu implementaciju potrebno ogromno iskustvo koje Lale jos nema. Ima nebrojeno mnogo losih i malo dobrih resenja, dalje tu je i izbor "targert curve" o kojoj se generalno malo zna i kod nas malo ima iskustava. Kod mene je jos multisub sistem koji dodatno komplikuje situaciju.

Za info, samo za sredjivanje basa, bilo mi je potrebno oko 3 (tri) godine eksperimentisanja, hocu da kazem da Laletu treba dati vremena a ne prebrzo davati pogresne zakljucke. 

Kod nas postoji izvestan otpor prema novotarijama, tako i prema upotrebi dsp-a, a pritom se zaboravlja kroz koliko je transformacija signal prosao u procesu produkcije i proizvodnje.

Koristim profesionalne digitalne xo-dsp, zvucno odlicne i manjih sposobnosti od Laletove koja je nove tehnologije, i treba coveku dati vremena da je ispravno podesi. Ne moze to preko noci.

Link to comment
Share on other sites

ko ne proba, neće ni uspeti

Kad budemo pakovali JR na put Nomi će imati priliku da ponovo čuje najnoviji setup ....

On je čovek muzičar i producent i kad pusti onaj njegov snimak gde je i izvođač zaista može najmerodavnije da oceni kvalitet celog sistema .

 

Link to comment
Share on other sites

On 7.6.2018. at 20:19, damic said:

Lalo, izbunario sam tvoje merenje iz Decembra 2017 i moje merenje iz Aprila o.g. Izabrao sam T30 umesto T60 jer se vise koristi u praksi. Naime, uslovi za T30 su blazi i vise odgovaraju realnosti, tesko je dostici dinamiku od 60dB u sobi. Ovo tvoje merenje je nesto bolje od varijante "istureno", predpostavljam kad si merio sa izvucenim kutijama.

Postavio sam grafike srednji-visoki, dakle od 300Hz do 10000Hz.

Izgleda da ti stvarno smeta taj spatulato, koji verovatno ima efekat kao da ti je zid od stakla. Kod mene su zidovi od tapeta "raufaza" koji ocigledno daje bolje rezultate. Inace, nemam nikakvog akusticnog tretmana, mozda nesto vise stvari na zidovima i veci tepih.

Za manje upucene, neko idealno vreme reverberacije se krece izmedju 0,5sec i 0,25-0,3sec na visokim. Kad bi bilo nula, bilo bi kao u gluvoj sobi.

xCOk7Tg.jpg

"Raufaze" tapete nipošto nisu bezazlen "akistički" tretman ? pogotovo za srednje i visoke ? .To su tzv perforirane tapete sa mjehurićima zraka između zida i vajnske površine . Znači u nakakvoj teoriji bi trbajle biti  " difuzori "  zbog neravne površile i apsorberi , zbog mjehuriča zraka u njima , naravno za srednje . Ovo sam napisao samo zato shvatimo koliko smo daleko otišli u teoriju ? . Al virus audiofilis vulgaris nikad ne spava ? , pogotovo kad raspolažemo podatcima ? :)  . Nije ....   nego tipa zašto ne bi probao - vidio čuo  . :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, black coffe said:

"Raufaze" tapete nipošto nisu bezazlen "akistički" tretman ? pogotovo za srednje i visoke ? .To su tzv perforirane tapete sa mjehurićima zraka između zida i vajnske površine . Znači u nakakvoj teoriji bi trbajle biti  " difuzori "  zbog neravne površile i apsorberi , zbog mjehuriča zraka u njima , naravno za srednje . Ovo sam napisao samo zato shvatimo koliko smo daleko otišli u teoriju ? . Al virus audiofilis vulgaris nikad ne spava ? , pogotovo kad raspolažemo podatcima ? :) . Nije ....   nego tipa zašto ne bi probao - vidio čuo  . :rolleyes:

Dečki nemojte se ljutit što se miješam ?  Poštivam svačije  znanje i iskustvo . Pogotovo g Damića .   On je preventivno dejstvovao  raufaze tapetama , pa je uklonio polovicu problama ? . Nije  zloćestoća ? . Gospodin razmišlja u napred ? i onda ima manje problema na kraju ? . al ? Što je pjesnik htio reć ? ....    NHF .

Link to comment
Share on other sites

Ok, hvala @damic

Ako pogledas nesto unazad vec sam rekao da su razliciti pravci i pristupi do dobrog zvuka moguci. Podrzavam Vase napore i svaku posvecenost iz ljubavi, cak ne sumnjam da je tvoj setup jako uspesan i cestitam na tome. Iskljucivost je velika prepreka u dosta resenja, ali Vas put nije i moj, do sada nije bio.

@lalelala

Pokusajte da se koncentrisete i na softwere za reprodukciju muzickog sadrzaja i transport. Moglo se tu probati i AI dac. Mnogo je tu vaznih karika, sigurno je jedna od i strujna letva i njena periferija ako je uopste u upotrebi.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, black coffe said:

Dečki nemojte se ljutit što se miješam ?  Poštivam svačije  znanje i iskustvo . Pogotovo g Damića .   On je preventivno dejstvovao  raufaze tapetama , pa je uklonio polovicu problama ? . Nije  zloćestoća ? . Gospodin razmišlja u napred ? i onda ima manje problema na kraju ? . al ? Što je pjesnik htio reć ? ....    NHF .

Ne ide se u bioskop sa tamnim naocarima,pa stalno vices operateru,da posvetli film.B)

Drajver radi sta mu se naredi,od komande zavisi i osa i van ose zvuk.

To sto se on buni(promena impedanse) ne bi trebalo da brine pojacalo,bar u vecini slucajeva.

U startu izbegnes moguce probleme kao sto je masna hrana,alkohol,duvan...(tapete) da kasnije ne bi uzimao lekove koji ti srede pritisak ali zato rasture stomak.

Izvinjavam se na opisima,ovih dana sam se opet vratio na Poltikin zabavnik pa sam pod utiskom te stampe

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, zoranzu said:

Ne ide se u bioskop sa tamnim naocarima,pa stalno vices operateru,da posvetli film.B)

Drajver radi sta mu se naredi,od komande zavisi i osa i van ose zvuk.

To sto se on buni(promena impedanse) ne bi trebalo da brine pojacalo,bar u vecini slucajeva.

U startu izbegnes moguce probleme kao sto je masna hrana,alkohol,duvan...(tapete) da kasnije ne bi uzimao lekove koji ti srede pritisak ali zato rasture stomak.

Izvinjavam se na opisima,ovih dana sam se opet vratio na Poltikin zabavnik pa sam pod utiskom te stampe

 

 

Slažem se s Tobom . Al sasd recimo da smo neuki i da izdvojimo neakvu lovu i da recipročno njoj očekivamo da ( jer smo neuki ) onaj ? ( robot ) to odradi umjesto nas ? :)

Ma rugaj mi se kolko hoćeš ! .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...