Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

14 minuta ranije, beatgoeson said:

U pravu si, na neki način su bolje. Iz jednostavnog razloga - muljavi basovi, muljavi i modovi. Kod dobrog, čistog i definisanog basa će modova, naravno, isto biti, ali neće toliko smetati. Izlagao sam sada već na četiri mesta, u "klot" prostorijama, nigde (na mestu za slušanje) nije bilo nikakvog brundanja, osim što se DSP-om svakako mogla popraviti frekventna kriva. U Pakracu su uglovi iza kutija bili potpuno goli, na patosu samo mali prostirač.

Što se tiče bas trapova, njihova upotreba nije ništa "prirodnija" od upotrebe DSP-a. Ono što se kod trapova eufemistički zove "smanjenje energije" je obično utišavanje, samo se radi kod već pojačanog signala, pa je metoda, samim tim, skuplja i neefikasnija.

Ma ovo nisam htio reč ? isprišavam se Damiču i Spužva Bobu ? ! al ? eto ak ovak il onak intervencije u slušaonici i il opremom  ... ma neda mi se pametovat .  počtivam njiovo znanje ? i ima smisla : ? al odosmo u PM ?  ;)

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

Auuu mlogo sam odrtaveo, na žalost. Ćito sam malo na sajtu mini DSP a i uplašio se. Samo plug and play rašenja su za mene. Ne mere nikako.:wacko:

uopste nije komplikovano ... jedno 20 min sa download-om i sve podesis ...onda slusanje , merenje pa novo podesavanje ali posle prvog sve ide za minut. 

Link to comment
Share on other sites

Lagano je ako se DSP primenjuje na stereo sistem ili samo na subwoofer.

 

Komplikuje se kod 2.1 (ili 2.2) sistema i nazalost - nema lepog resenja :(

 

Da bi se izbegao volume control na source-u jedini nacin je da se DSP "umetne" izmedju pretpojacala i pojacala. Tada se koristi predpojacalo za volume control i pojacala i subwoofer-a u isto vreme. Naravno, u tom slucaju se radi dodatna AD/DA konverzija sto nikako nije lepo i totalno unistava ideju kvalitetnog DAC-a u lancu. Pored toga i integrisana pojacala otpadaju.

Nazalost, ova varijanta je jedina moguca ako se koristi jeftinija varijanta Dirac-a u miniDSP izvedbi - DDRC-24 - posto on ima samo analogne izlaze, a u tom slucaju bi se koristili i analogni ulazi.

U suprotnom bi morao da se koristi volume control na source-u, ali nisam siguran koliko mi se svidja ta varijanta, pogotovo ako je source PC.

U tom slucaju bi mogao i nanoDIGI 2x8 da se koristi i to tako sto za stereo sistem nema dodatne AD/DA konverzije (DSP se nalazi izmedju source-a i DAC-a), ali za subwoofer bi morao da se doda jos jedan DAC - posto on ima samo digitalne izlaze, a subwoofer, naravno, samo analogni ulaz.

 

Sad dolazim do meni zanimljivog dela - iliti nisam ispratio da ti nisi koristio Dirac uz miniDSP - tacnije, nisi ni mogao na nanoDIGI...

Jel si uopste poslusao negde "hardversku" varijantu? I to je, naravno, softver, ali trci na DSP-u koji je optimizovan, tacnije napravljen upravo da na njemu trci bas takav realtime softver.

 

p.s. Lepo je kad je to sve integrise A/V receiver ili pojacalo poput Lyngdorf-a sa RoomPerfect-om :)

Dolazim u iskusenje da pazarim NAD T758 v3 :rolleyes:, mada je za Hi-Fi sistem malo vise klase verovatno najbolja kombinacija koju sam vec opisao - Dirac primenjen samo na subwoofer, a na stereo sistem primenjen samo high-pass filter. Time se dobija najbolje od oba sveta.

Link to comment
Share on other sites

Al vas namučiše ti zvučnici:) Šalim se naravno, dosta korektnog pisanja na temi. Mada ima generalizacija koje ne stoje.

Moje razmišljanje za rešavanje problematike a iz ugla pravljenja što manjih kompromisa u odnosu na zvučni aspekt:

- mehanički

- električno

- digitalno

Ako već mora digitalno, ograničiti na što niži i samim tim i uži segment.

Link to comment
Share on other sites

@prophet u mom slucaju jedan PEQ o od 30 do 70 Hz ...ne mere uze !

@Delija probao Dirac softversku verziju u nekoliko kombinacija

1. kada on sve sam radi -> zvuk očajan , stegnut, umrtvljen

2. kada ja sam sve radim u nekoliko tacaka -> zvuk bolji ali cemu onda placati licencu kad sve radis sam ?

Posle niza konsultacija sa iskusnijim kolegama sam dosao do zakljucka da je Dirac nepotreban i da je uglavnom dovoljno utisati dve do tri  ucestanosti ispod 200Hz i da je to sasvim dovoljno ...

 

Link to comment
Share on other sites

Jučerašnja sesija kod Laleta mi je donela materijala za razmatranje.

Sistem se sastojao od komponenata koje sam slušao i kod sebe, osim zvučnika i DAC-a, u koje imam zaista mnogo poverenja. Smatram prilično nemogućom omašku u tom cenovnom rangu, sa takvom reputacijom.

Najpre - sumnje su se potvrdile. MiniDSP koji je trenutno u sistemu načelno čisti bas područje i čini situaciju nešto zvučno preglednijom. S druge strane upečatljivo prazni i matira zvuk, lišavajući ga neophodne energije. Nije elegantno rešenje, daleko od toga.

Bez njega, stanje se popravlja po pitanju opšte muzikalnosti sistema. Ipak, ni jedna ni druga kombinacija ne uspevaju da iznedre nešto što bih nazvao očekivanim u sistemu ovog ranga, za moje pojmove.

AI preamp je uneo bitan drajv u zvuk. Prepoznao sam neke njegove karakteristike, koje su i kod mene došle do izraza, što smatram dobrim znakom.

U eksperimentu od zimus se dalo naslutiti šta je moguće kada se sistemu podredi okolina. Rowland i AI jesu pobudili Marten i uneli nešto svežine u zvuk. Međutim, prljavština ostaje. Srednji ostaju dosta ispijeni. Nedostaje gustine. Zvuk tek počinje u naznakama da angažuje. Verovatno je pravac dobar, snažniji i agilniji izlazni stepen, tu mi se čini da nema greške.

Postoji verovatno cela sprega promenjivih koje guše sistem. Iz komponenata koje su juče bile na broju očekujem vatromet i ništa manje. Za to imam osnovu.

Uzimajući u obzir neophodne ustupke koje Lale mora sprovesti u životnom prostoru gde je sistem, očekujem suštinski pomak tek kada realizuje master plan o kom mi je pričao. Potencijal ovog sistema je ogroman. Pritisnut okolnostima, imam utisak da nije ni na polovini svojih kapaciteta.

Link to comment
Share on other sites

 

Šta unosi tu prljavštinu u zvuk u mojoj sobi ? Nisam siguran ali mislim da je u pitanju veliko vreme reverberacije u kritičnim opsezima ... svi moji zidovi su glatki kao staklo ... urađeni su sa špatulatom . To je finalni premaz koji je jako praktičan jer se može super održavati sa mokrom krpom ali je gladak kao staklo i verovatno ostavlja zvučni potpis stakla . To sad ne mogu menjati ali svakako planiramo seobu u narednom periodu . Kuća sa posebnom prostorijom za slušanje muzike .

@damic ako još uvek imaš moja merenja molim te prokomentariši jer ja još uvek nisam verziran da pravilno tumačim 

Ali evo koliko se ja razumem na grafiku za RT60 se vidi da se preporučeno vreme reverberacije (ispod 0,6s za kućne uslove ) postiže tek iznad 4Khz 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Šta unosi tu prljavštinu u zvuk u mojoj sobi ? Nisam siguran ali mislim da je u pitanju veliko vreme reverberacije u kritičnim opsezima ... svi moji zidovi su glatki kao staklo ... urađeni su sa špatulatom . To je finalni premaz koji je jako praktičan jer se može super održavati sa mokrom krpom ali je gladak kao staklo i verovatno ostavlja zvučni potpis stakla . To sad ne mogu menjati ali svakako planiramo seobu u narednom periodu . Kuća sa posebnom prostorijom za slušanje muzike.

Staklo u kombinaciji sa drugim materijalima u prostoriji može imati i krajnje povoljan efekat. Mislim da se tvoji zidovi ponašaju ipak drugačije od stakla. 

Nemam utisak da je reverberacija prevelika.

Palo mi je nešto na pamet danas. Da li bi te zanimalo da svoj sistem čuješ u drugoj prostoriji, gde je sve podređeno njemu?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

jedan PEQ o od 30 do 70 Hz ...ne mere uze !

Nemoguće, nešto nisi dobro gledao. Ovakav DSP ne bi imao nikakvu praktičnu vrednost. Pogledao sam uputstvo, trebalo bi da bude 5 PEQ-ova, "bez ograničenja frekvencije, Q-a i glasnoće". A Q ide od 0.5 do 50. Ako sam ja gledao dobro uputstvo.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, beatgoeson said:

Nemoguće, nešto nisi dobro gledao. Ovakav DSP ne bi imao nikakvu praktičnu vrednost. Pogledao sam uputstvo, trebalo bi da bude 5 PEQ-ova, "bez ograničenja frekvencije, Q-a i glasnoće". A Q ide od 0.5 do 50. Ako sam ja gledao dobro uputstvo.

sve je dobro ... 

ima 5 na ulazu i 5 na izlazu ...ALI ja koristim samo 1 na ulazu i to je to 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Nomimasen said:

Staklo u kombinaciji sa drugim materijalima u prostoriji može imati i krajnje povoljan efekat. Mislim da se tvoji zidovi ponašaju ipak drugačije od stakla. 

Nemam utisak da je reverberacija prevelika.

Palo mi je nešto na pamet danas. Da li bi te zanimalo da svoj sistem čuješ u drugoj prostoriji, gde je sve podređeno njemu?

Ideja je super ali zvučnike zbog gabarita a i težine  iznosim iz stana jedino u slučaju prodaje/zamene :D I danas se sećam kako smo ih jedva smotali na krivinama na stepenicama . 

Utisak o reverberaciji je varljiv ... ne kažem da su merenja sveti gral ali ipak nešto objektivnije govore od našeg nesavršenog slušnog sistema . Pada mi na pamet eksperimet ...upotrebiću svu ćebad i džempere što imam po kući i okačiću ih po sobi i nameštaju i onda izmeriti sve ponovo . U tom slučaju je za očekivati da se RT30 smanji na nekim učestanostima u odnosu na ovo "golo" merenje.

Inače svi materijali u mom prostoru su manje više nedampirajućeg karaktera . Zidovi su u špatulatu , podovi u pločicama i parketu (50%/50%) , garniture za sedenje u koži , zavese su neke rolo sintetičke ali dosta tvrde + prozori i velika dvostruka terasna vrata 

Jedina dampirajuća površina su dva tepiha ! 

6 minuta ranije, beatgoeson said:

Ali, zašto je tako širok, kažeš da ne može uže? Može mnogo, mnogo uže.

Ne razumem šta je široko ?

Ako misliš na širinu zahvata tog jednog mesta gde vršim korekciju pogledaj grafike pre i posle ...

uporedo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lalo, izbunario sam tvoje merenje iz Decembra 2017 i moje merenje iz Aprila o.g. Izabrao sam T30 umesto T60 jer se vise koristi u praksi. Naime, uslovi za T30 su blazi i vise odgovaraju realnosti, tesko je dostici dinamiku od 60dB u sobi. Ovo tvoje merenje je nesto bolje od varijante "istureno", predpostavljam kad si merio sa izvucenim kutijama.

Postavio sam grafike srednji-visoki, dakle od 300Hz do 10000Hz.

Izgleda da ti stvarno smeta taj spatulato, koji verovatno ima efekat kao da ti je zid od stakla. Kod mene su zidovi od tapeta "raufaza" koji ocigledno daje bolje rezultate. Inace, nemam nikakvog akusticnog tretmana, mozda nesto vise stvari na zidovima i veci tepih.

Za manje upucene, neko idealno vreme reverberacije se krece izmedju 0,5sec i 0,25-0,3sec na visokim. Kad bi bilo nula, bilo bi kao u gluvoj sobi.

xCOk7Tg.jpg

Link to comment
Share on other sites

mislim da RT ne zavisi toliko od položaja samih zvučnih kutija tako da je i ovo merenje iz decembra  merodavno i danas

Vadimo zimsku garderobu i ćebad :D

@beatgoeson čini ti se samo jer nisu isti nivoi bili kod oba merenja 

Širina zahvata (Q) je dobra jer su obe krive istog oblika , počinju i završavaju se na istim mestima ... samo ih u mislima poklopi po nivou . 

Cilj jeste da se smanji pik a da sve ostane isto . 

Link to comment
Share on other sites

komplikovano mi je da vam objasnjavam ali probaću ...

Posle intervencije u odnosu na zamisljeni nulti nivo (koji se razlikuje od merenja pre intervencije ) sve je u +/- 5 decibela ...

Rupe nisu popunjavane namerno . Sad kad uzmem u obzir novo nastalu situaciju sa D klasom možda bi se to i moglo probati ...

Elem , ravnomeran bas bez rupa je tesko očekivati bez min dva suba a i tada je to uspeh i dugo zezanje sa rasporedom u sobi .

Ja sam celu stvar počeo sa idejom da kutije rade u toj poziciji u kojoj je postignut kućni konsenzus da je to prihvatljivo svima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...